شوهرم همش قهر میکنه چکار کنم (نحوه رفتار با مرد قهر قهرو)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم همش قهر میکنه چکار کنم (نحوه رفتار با مرد قهر قهرو)

زندگی با شوهر قهر قهرو میتواند برای هر زنی عذاب آور باشد. او در برابر هر رفتاری که مطابق میلش نباشد و به خاطر هر اختلاف نظر کوچکی به سرعت آزرده خاطر میشود و زود قهر میکند. احتمالا شما گاهی حتی نمیداند علت اصلی ناراحتی و قهر او چیست! اما اصلی ترین سوالی که برای همسر یک مرد قهر قهرو میتوان ایجاد شود این است که چرا او همیشه با من قهر است؟ و از نظر روانشناسان رفتار صحیح در برابر مردی که زیاد قهر میکند چیست؟

دلیل قهر قهرو بودن بعضی از مردان


قهر کردن زیاد مرد میتواند دلایل متعددی داشته باشد، اما اصلی ترین دلایل را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

مهم ترین مساله ای که باید آن را درک کنید، اینست که حتی اگر زودرنجی و نارضایتی او مستقیما به شما هم مرتبط باشد، شما مقصر نیستید. “او” همان کسی است که منجر به آزردن خودش شده است. این راه او برای ابراز ناراحتی عمیقش است. از آنجایی که اکثر ما در زمانی که احساس بی فایدگی می‌کنیم، در بیرون به دنبال کسی هستیم تا او را سرزنش کنیم، او نیز راحت ترین ( و همینطور نزدیک ترین ) فرد برای سرزنش را یافته: شما، همسرش را.

 

وی برای توجیه بدبختی هایش، بر تمامی حرکات و رفتار و گفتار شما متمرکز است و از هر جمله ای برای توجیه عدم علاقه اش به خود و زندگی اش استفاده می‌کند!

اما او “چرا” از زندگی اش ناراضی است و افسرده شده؟ تقریبا می‌توان صدها دلیل بر این مدعا آورد. ممکن است رفتار انتقادی و قضاوتی والدینش در دوران رشدش منجر به آن شده که هیچوقت احساس رضایتی از اقداماتی که انجام می‌دهد، نداشته باشد؛ و ممکن است همین مساله انتظارات غیرواقع گرایانه ای از خود، ازدواجش و هر کسی که دور و برش باشد، را بر او تحمیل نموده باشد. ممکن است با این اعتقاد که هیچگاه به بسیاری از موارد دست نخواهد پیدا کرد، از خواستنشان ناامید شده است.

نداشتن مهارت ارتباطی کافی

گاهی اوقات دلیل عصبانیت شوهرتان به روشنی مشخص نیست، اما گاهی اوقات این عصبانیت می‌تواند در نتیجه ناامیدی های کوچک باشند. یکی از دلایل قهر کردن زیاد همسر میتواند این باشد که او بیشتر به دنبال آرامش است تا داشتن یک رابطه واقعی. احتمالا وی فکر می‌کند که ابراز مخالفت یا ناامیدی، نیازمند مجادله و دعوا است و بنابراین از این مساله دوری می‌کند. وی محکوم به ناراحتی است، چرا که هیچ موقعیتی برای آگاهی از مشکل و به تبع امکان ایجاد تغییر را فراهم نخواهد نمود. او متاسفانه در حال پرداخت هزینه نادرستی برای ایجاد آرامش است.

اما نکته مهم این است که قهر کردن روش سالمی برای نشان دادن ناراحتی نیست. وقتی مردی که با کوچکترین آزردگی قهر میکند به این معناست که مهارت ارتباطی لازم برای بیان انتظارات و حل مشکلات را ندارد.

با شوهر قهرقهرو چطور رفتار کنیم


اگر شوهری دارید که مدام قهر میکند رفتار زیر را در مقابل قهر او در پیش بگیرید:

درمورد دلیل ناراحتی اش سوال کنید

با شوهرتان صحبت کنید تا دلیل ناراحتی اش را بفهمید؛ پس از یافتن دلیل ناراحتی اش، قادر خواهید بود تا بهترین روش برای کنترل آن را بیابید. راه حل شما برای مقابله با حال بد شوهرتان دارای اهمیت بسیار زیادی است. به تن صدا و زبان بدنتان توجه کنید و از در نگرانی و اهمیت وارد شوید و خود را عصبی و آماده مجادله و اتهامی نشان ندهید.

حساسیت هایش را بشناسید

خوب فکر کنید و زمان هایی که شوهرتان رنجیده و با شما قهر کرده است را مرور کنید. دلیل آزردگی او از شما در هر مورد چه بود؟ این دلیل ممکن است برای شما بسیار پیش پا افتاده و غیرمنطقی باشد اما به هرحال میتواند نشانه هایی در اختیار شما بگذارد که با حساسیت های همسرتان بیشتر آشنا شوید. برای مثال ممکن است او یکبار به خاطر اینکه در جمع با او شوخی کرده اید با شما قهر کرده باشد و بار دیگر به خاطر اینکه در مهمانی اخیر سرگرم صحبت بودید و اشاره او برای بازگشت به منزل را موقتا نادیده گرفتید. هرچند شما قصد رنجاندن او را نداشته اید اما مثال های مشابه نشان میدهد که شوهر شما بر اینکه در حضور دیگران او را تایید و تحسین کنید حساس است. شما با آگاهی از این موضوع ساده، میتوانید در جمع رفتار تحسین آمیزی با او را در پیش بگیرید. در این صورت علاوه بر جلوگیری از قهر و ناراحتی ، میتوانید رضایت و محبتش را بیشتر از قبل جلب کنید.

او را برای افزایش مهارت های ارتباطی تشویق کنید

اگر حال بدی که برای مدتی طولانی ادامه پیدا کرده باشد، در نتیجه مشکلات حل نشده گذشته باشند، مراجعه به مشاور می‌تواند راه حل بسیار خوبی باشد. وقتی که او حس بهتری نسبت به خودش پیدا کند، تمامی رفتارهایش در قبال تو نیز تغییر خواهد نمود. زودرنجی اش از میان می‌رود؛ خشمش فروکش خواهد نمود؛ شما – همسر فوق العاده اش و بهترین دوستش را که در حال حاضر نمی بیند – را خواهد دید.

اگر شوهرتان تمایلی به رفتن به مشاوره ندارد، به روش های دیگری سعی کنید آگاهی او را در زمینه مهارت های ارتباط با همسر افزایش دهید. برای مثال کتاب های روانشناسی ازدواج موفق و برقراری ارتباط موثر با همسر را تهیه کنید و پیشنهاد کنید هردوی شما برای کسب مهارت همسرداری و بهبود رابطه آن را مطالعه کنید. یا اگر شوهرتان وقت کافی برای مطالعه ندارد، خودتان کتاب را مطالعه کنید و هر شب قبل از خواب ده دقیقه نکات جالب و مهم کتاب را برای او بخوانید. همچنین میتوانید گاهی گزیده مطالب روانشناسی برای برقراری ارتباط موثر با همسر را از صفحات مجازی(سایت ها، کانال های تلگرام و اینستاگرام) کپی کرده و با او به اشتراک بگذارید. البته سعی کنید در این موارد زیاده روی نکنید و دقت داشته باشید پیام های شما حالت نصیحت و تذکر پیدا نکند.

از شوخ طبعی کمک بگیرید

درست است که نمی توانید حال شریک زندگی‌تان را کنترل کنید، با اینحال می‌توانید در شکل دهی به آن کمک نمایید. شوخ طبعی می‌تواند کلیدی در رفع تنش باشد، ولی مراقب باشید که از شوخی هایتان برداشت بدی نشود که منجر به بدتر شدن اوضاع شود. اگر کلمات یا داستانی دارید که هردویتان را می‌خنداند، تعریف کنید. اگر حس می‌کنید که شوهرتان حس خوبی به داستان های خنده دار یا کلمات مضحک نداشته باشد، از گفتنشان خودداری نمایید.

او را تحقیر نکنید

اگرچه ممکن است مدام قهر کردن شوهرتان شما را عصبی کند، اما توجه کنید که این موضوع نباید باعث شود شما متقابلا واکنش ناسالمی نشان دهیدو او را با الفاظ تحقیرآمیز مخاطب قرار دهید. اینکار او را بیشتر از شما دور میکند، به ناراحتی هردو دامن میزند  و رابطه تان سرد خواهد کرد. بدترین برخوردی که ممکن است شما در مقابل قهر کردن او داشته باشید این است که بگویید:”خیلی قهرویی!” یا “اینقدر بدم میاد وقتی مثل بچه‌ها سریع قهر میکنی“. هرگز این رفتار را در پیش نگیرید. این عمل هیچگاه به حالت شوهرتان یا ازدواجتان کمک نخواهد کرد. پژوهش‌ها نشان دهنده آنست که زوجهای شاد، در مقایسه با زوجهای منفی گرا، نسبت تعاملات مثبت بیشتری دارند، بنابراین تمام تلاشتان را بکنید تا درک بالایی داشته باشید و یا حداقل بی طرف باشید.

قلق شوهرتان را بلد شوید

توصیه هایی که راجع به روابط می‌شود، چیزی نیست که در همه افراد صدق کند. اگر از چیزی نتیجه گرفتید، به همان ادامه دهید؛ اگر چنین نبود، چیز دیگری را امتحان کنید. صحبت روش بسیار خوبی است که البته برخی روشهای دیگری را ترجیح می‌دهند. برخی از افراد به خصوص مردان درونگرا ترجیح میدهند وقتی از موضوعی ناراحت یا عصبانی هستند کمی تنها باشند و از همسرشان فاصله بگیرند تا آرام شوند و ناراحتیشان فروکش کند. اگر شوهر شما از این دسته افراد است، سعی کنید او را درک کنید و به او اجازه دهید به روش خودش با ناراحتی اش مواجه شود.

شما میتوانید صراحتا و با خوشرویی بگویید: ” فکر میکنم از چیزی ناراحتی، میخوای درموردش صحبت کنیم؟”.  اگر شوهرتان گفت که حالت او به خاطر کار یا گفته ای از سوی شماست، حالت دفاعی به خود نگیرید و سعی کنید تا کل مساله را بفهمید.

اما اگر باز هم به شما بی محلی کرد و با سکوت پاسخ داد میتوانید بگویید: “هرموقع آمادگی داشتی بهم اطلاع بده تا در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم” و او را به حال خودش بگذارید تا کمی فکر کند.

 با اینکار شما ضمن اینکه نشان داده اید نسبت به ناراحتی او بی توجه نیستید، فضای لازم را به او داده اید تا آرامشش را بازیابد و روی مسئله بیشتر فکر کند. علاوه بر این مسئولیت شروع مجدد مکالمه به خودش سپرده اید و لازم نیست نگران نحوه آشتی کردن یا منت کشی باشید.

او را تشویق کنید انتظاراتش را بیان کند

مادامی که دو طرف رابطه به شکلی فعال، موقعیت ابراز خواسته های از طرف مقابل را فراهم ننمایند تا در این فرایند، تفاوتهای غیرقابل چشم پوشی به دست فراموشی سپرده شوند، هیچ رابطه ای رضایت بخش نخواهد بود. روشهایی برای بیان دغدغه ها، بدون ایجاد مجادله یا قهر وجود دارند که البته اصولا بی حاصل‌اند. پس به دنبال موقعیتی باشید که در آرامش با همسرتان به صحبت بپردازید.

این مکالمه باید به مانند تمامی مباحثات دیگر، در فضایی به دور از تشنج و در آرامش برگزار شود. هرکدام از شما باید بدون قطع سخنان طرف مقابل، به حرفهایش گوش کنید. وقتی قصد بر جلب توجه همسرتان به سوی مشکلی را دارید، همیشه خواسته‌تان مبتنی بر تغییر را با قدرانی آغاز کنید – برای مثال چه خوب می‌شود اگر و … ؛ نهایتا باید خواسته‌تان را به نحوی بیان کنید که بیشتریم تاثیر را داشته باشد. برای مثال می‌توان چنین بیان کرد که: “می دانم که این اواخر کمی با هم مشکل داشتیم و کنار نمی آمدیم و همین مساله باعث ناراحتی و عصبانیت من شده است. می‌خواهم احساس نزدیکتری به تو داشته باشم. اما اینکه صحبت نمیکنی تا مشکل را با هم حل کنیم، مرا آزار می‌دهد و فکر نمی کنم که برای تو هم خوشایند باشد.”

حال باید خواسته خود را بیان نمایید و باید کاملا معین باشد. به شوهرتان نگویید که این کار را نکن؛ از او به طور مشخص کاری را که می‌خواهید تا مشکل را برطرف نماید، بخواهید. حس شنیده شدن از طرف مقابل و حس آزادی بیان درخواست آنچه مد نظر است، منجر به ایجاد نزدیکی خواهد شد. هیچوقت برای دست کشیدن از بازی کناره گیری و بازگشت به یک ازدواج واقعی دیر نیست.

بر ویژگی های مثبت رابطه و همسرتان تمرکز کنید

وقتی شوهرتان زیاد قهر میکند و زود ناراحت میشود، طبیعتا یکی از افکاری که به ذهن شما در مورد او خطور میکند این است که شوهرتان بیش از حد حساس است. اگرچه این تفکر تا حدی میتواند درست باشد. اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که هیچکس کامل و بدون نقص نیست و مسلما هر فردی در کنار ویژگی های مثبت شخصیتی، نقاط منفی نیز دارد. پس به جای اینکه بر صفت قهرو بودن و حساس بودن شوهرتان تمرکز کنید، سعی کنید ویژگی های مثبت و دوست داشتنی او را بیشتر مرور کنید و از افکار منفی فاصله بگیرید.

تغییر دادن طرف مقابل در زندگی مشترک تقریبا غیرممکن است، شما تنها میتوانید رفتار خودتان را طوری تغییر دهید که بر رابطه و طرف مقابلتان تاثیر مثبتی بگذارد. طبق قانون جذب هرچقدر که در زندگیتان مثبت نگرتر باشید و نقاط مثبت طرف مقابل را تشویق کنید، باعث گرم شدن زندگی، بهبود رابطه و تقویت شدن رفتارهای مثبت طرف مقابل میشوید.


قهرو بودن بعضی از مردان ممکن است به علت مشکلات درونی حل نشده یا  نداشتن مهارت ارتباطی کافی با دیگران باشد.

اگر شوهر شما قهرو است و زود قهر میکند، درمورد دلیل ناراحتی اش سوال کنید، حساسیت هایش را بشناسید و سعی کنید از این آگاهی برای بهبود رابطه تان کمک بگیرید. او را برای افزایش مهارت های ارتباطی تشویق کنید. از شوخ طبعی برای مثبت شدن فضا در هنگام بروز اختلاف نظر کمک بگیرید، طرف مقابل را به خاطر حساس بودن و قهر کردن زیاد تحقیر نکنید و با الفاط نامناسب خطاب نکنید.  تلاش کنید قلق شوهرتان را بلد شوید و در صورتی که نیاز به فاصله گرفتن برای کسب آرامش دارد این اجازه را به او بدهید. شنونده خوبی باشید و شوهرتان را تشویق کنید انتظاراتش را صراحتا بیان کند  و نهایتا سعی کنید  بیشتر بر ویژگی های مثبت رابطه و همسرتان تمرکز کنید.

  روانشناسی زرد چیست و چرا باید از آن دوری کنید؟

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • دوست عزیزم سلام
  راستش با توضیحات شما چند نکته قابل ملاحظه است، موضوع فقط قهر همسرتان نیست بنابر توضیحات شما، شما و همسرتان احتمالا در حل مساله و حل تعارض در مواردی که تفاهم ندارید هم مشکل دارید بهتر است اینبار برای حل مشکل به جای تمرکز روی قهر کردن همسرتان، انرژی تان را بدون سوگیری روی شیوه حل تعارضاتتان بگذارید و مشکل سگ را از این طریق حل کنید. همچنین همسرتان نیز باید برای حل نقاط ضعفش قدم بردارد، اگر ایشان راضی به همکاری نیست علت را جویا شوید و سعی کنید ریشه این عدم همکاری را دریابید و رفع کنید.

 • سلام‌وقتتون بخیر
  همسر من زود عصبانی می شه و توی عصبانیت خیلی بی احترامی می کنه… بعدشم قهر می کنه و اصلا توجهی نمی کنه یعنی جلوش خودم بکشمم براش مهم نیست… اصلا اهل حرف زدن نیست و من هرچقدر که سعی کنم باهاش منطقی حرف بزنم بی فایدس محلم نمی زاره یا با کارد گرفتن جوابم و‌می ده… خسته شدم دیگه ازین رفتاراش

  • دوست عزیزم سلام. از اینکه مشکلتون رو با ما مطرح کردین ممنونم. شرایط شما رو درک می کنم. متاسفانه قهر رفتاری به شدت آسیب زاست و تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست. قهر رفتاری است که از کودکی با خودمون به بزرگسالی میاریم، وقتی در دوران کودکی به وسیله قهر و بهانه گیری فرد به خواسته‌هاش می‌رسه، در دوران بزرگسالی هم از همین شیوه استفاده می‌کنه. ما به عنوان روانشناس به این افراد کمک می‌کنیم تا بتونن این چرخه معیوب رو از بین ببرن و از حل مساله صحیح استفاده کنن. حتما اگه می تونین شوهرتون رو متقاعد کنین که از مشاور ازدواج کمک بگیرین تا رابطه بهتری داشته باشین. تا قبل از اون این نکات رو رعایت کنید. در مقابل قهر کردن شوهرتون، آروم باشین، دعوا و مشکل را زیادتر نکنین. بدون دعوا و لجبازی سعی کنید تعادل را برقرار کنین. اگر مدام شروع به سرزنش کردن و عصبانی ، شرایط بدتر می شه. نکته دیگه تشویق کردن همسرتون به آشتی کردنه و معنی این حرف منت کشی و التماس کردن نیست مثلا اگر یه بار همسرتون برای آشتی کردن پیش قدم شد، اون را تشویق کنین تا آشتی کردن در رفتار اون بیشتر بشه، نه اینکه با سردی اون را ازخودتون برونید و باعث بشین آشتی کردن رو بی فایده بدونه.بهترین راهکار در محیط آرام بدون ناراحتی گفت وگو کردنه وگرنه مشکلات حل نمیشه پس موقع عصبانیت شدن کنین سکوت کنید تا ناراحتی بیشتر نشه و در موقعیت آرام درباره مشکلاتتون صحبت کنین. از طرف دیگه، حساسیت‌های شوهرتون رو بشناسین دلیل دلخوری او از شما در هر مورد چی بوده؟ این دلیل ممکنه برای شما خیلی پیش پا افتاده و غیرمنطقی باشه اما به هرحال میتونید با حساسیت های همسرتون بیشتر آشنا بشید. حتما مدام قهر کردن شوهرتون شما را عصبی میکنه، ولی توجه کنید که این موضوع نباید باعث بشه شما متقابلا واکنش ناسالمی نشان بدین و او را با الفاظ تحقیرآمیز مخاطب قرار بدین. اینکار او را بیشتر از شما دور میکنه، به ناراحتی هردو دامن میزنه و رابطه تون رو سرد میکنه. از همه مهم تر توصیه هایی که راجع به روابط میشه، چیزی نیست که در همه افراد صدق کنه. اگر از چیزی نتیجه گرفتین، به همون ادامه بدین؛ اگر اینطور نبود، روش دیگه‌ای رو امتحان کنین. اما بهترین راه کار اینه که خود همسرتون کمک حرفه‌ای بگیره.

 • سلام
  آقایی که غریبه نیست، به طور غیر مستقیم به من ابراز علاقه کرده (با نگاه کردن و توجه) اما من توجهی نکردم. چون اعتقادم بر این بود که دختر باوقار نباید به چشم های یک مرد خیره بشه. حالا که فکر می کنم می بینم من می تونستم یک نگاه گذرا داشته باشم نه اینکه کاملا سرد باشم و نادیده بگیرمش.
  حالا ایشون حالت قهر با من داره. خیلی ناراحته. سر سنگین شده و هر وقت من جایی باشم سریع فرار می کنه و یا اگر مجبور باشه ارتباط برقرار کنه اصلا نگاه نمی کنه یا رو بر می گردونه.
  هر چی من عادی رفتار می کنم اما اون بی محلی می کنه و کاملا از درون ناراحته. فقط یکبار متوجه شدم که به من نگاه کرد در حالی که خیلی ناراحت بود. من خجالت کشیدم نگاهشون کنم برای همین سرش پایین انداخت.
  نمی دونم چیکار کنم که دیگه ما همیگه رو بیشتر از این اذیت نکنیم و جلو بیاد و مستقیم حرف بزنه؟

  • سلام دوست گرامی
   اگر ایشان با چندبار نگاه کردن و عدم توجه شما، ناراحت شده باشد و نخواهد مجددا به صورت مستقیم تلاشی کند، به نظر می‌رسد برای رسیدن به خواستهاش تلاش زیادی نمی‌کند.
   باید به جزییات بیشتری از ایشان و خودتان اشاره کنید. دلیل اینکه شما به ایشان مایل شدید همین نگاه‌ها بوده است؟ چون گفتید غریبه نیستند، چه میزان از ایشان و شرایطش اطلاع و شناخت دارید؟
   اگر شرایطش فراهم است حتما با او در مورد مسائل روزمره دنیا و اخبار سرصحبت را باز کنید.
   برای آموختن شیوه‌های صحیح جذب عشق می‌توانید از رادیوعشق وقت مشاوره دریافت کنید.

مقالات مرتبط

دلایل پشت پرده جدایی

در بیشتر موارد طرف مقابل شما برای اتمام رابطه حقیقت رو نمیگه، بعضی مواقع برای جلوگیری از صدمه به احساس شما، عذاب وجدان و یا هر دلیل دیگه‌ای رایج ترین

مطالعه»

شیفته و مجنون شدین اگر…

شیفته و مجنون شدین اگر… مدام گوشی‌تونو چک میکنین چرا این، نشونه عاشق بودنه؟ چون نشون میده که شما، دلتنگش شدین و منتظرین که باهاتون تماس بگیره یا حداقل پیامی

مطالعه»