شوخی شاخص

شوخی‌های زناشویی که باید ترک کنید (شوخی‌های نابجای همسر)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوخی‌های زناشویی که باید ترک کنید (شوخی‌های نابجای همسر)

شوخی و شوخ طبعی یکی از مهارت‌های مهم ارتباطی است که هرکس بتواند درست از آن استفاده کند یکی از معیارهای مهم جذابیت را دارد! اما هرچیزی را نباید با شوخی اشتباه گرفت! استفاده از شوخی نیاز به یک طنازی و ظرافت خاص دارد و اگر به جا و به موقع استفاده نشود نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است به ضرر هر دو طرف نیز باشد. این موضوع به خصوص در رابطه عاطفی دو نفره اهمیت بسیار مهمی دارد به خصوص زمانی که در جمع هستند و به غیر از خودشان دیگران نیز شاهد این شوخی هستند! در این مقاله قصد داریم در مورد همین مساله صحبت کنیم، شوخی با همسر تا کجا صحیح است؟ چه شوخی‌هایی در رابطه نابجاست و شیوه صحیح طنازی و شوخی با همسر به چه شکل است؟

شوخی مقدمه

شوخی‌های نابجا با همسر شامل چه مواردی است؟

قبل از بررسی شوخی‌های صحیح با همسر و شیوه صحیح شوخی، موارد مرسومی که شوخی نابجا به حساب می‌آیند را باهم بررسی می‌کنیم که متاسفانه بسیار هم شایع است. اما این شوخی‌ها را به دو دسته شوخی با مرد و زن تقسیم کرده‌ایم چرا که شکل‌های متفاوتی دارد اما قطعا موارد مشترکی هم وجود دارد که ابتدا آن را بیان می‌کنیم:

مهم‌ترین نکته حد ومرزی است که همسرمان مشخص کرده است

هرکس بنابر خلق و خویش، فرهنگش، ویژگی‌های شخصیتی‌اش و تجربیاتش حد و مرز خاص خود را برای شوخی دارد. شاید یک نفر از اینکه به شوخی گازش بگیرید بخندد اما همسر شما از این کار عصبی شود! شما باید به حد و رمز همسرتان حتما احترام بگذایرد، اینکه شما شوخی‌های خاص خودتان را دارید دلیل بر این نمی‌شود که همسرتان نیز به آن‌ها بخند و نمی‌توانید او را متهم کنید که حساس و بی‌جنبه است! صحبت‌های شیوا از مراجعین ما را در این زمینه بخوانید:” من بارها به محمد رضا گفتم به گوشام حساسم، ولی اهمیت نداده، دست خودم نیست وقتی میکشتشون خیلی عصبی می‌شم! میگیره می‌کشه به شوخی منم عصبی می‌شم دعواش می‌کنم میگه خیلی بی‌جنبه‌ای تو من همیشه مال خواهرم رو می‌کشیدم چرا اون دردش نمیومد، می‌گم بابا درد نداره دست خودم نیست عصبی می‌شم خوب چرا نباید بفهمه اینو؟”. همانطور که خواندید اینکه فردی شوخی شما برایش جذاب باشد یا خیر به خودش بستگی دارد و وقتی از شما به عنوان همسر درخواست می‌کند این کار را نکنید نباید ادامه دهید.

برانگیختن حسادت به شوخی ممنوع

یکی از شوخی‌های نابجای رایج بین زوج‌ها این است که با برانگیختن حسادت یکدیگر شوخی می‌کنند! مثلا پای زن یا مرد دیگری را وسط می‌کشند و از چنین جملاتی استفاده‌کنند:” تو بمیری سه روزه زن می‌گیرم”، “مردای دیگه واسه من جون می‌دن”، “من هنوز خواهان دارم”، “اول چل چلیمه و هزار خاطرخواه” و … این شوخی‌های به ظاهر خنده‌دار احترام رابطه شما رو تحت الشعاع قرار می‌دهد. شاید به ظاهر همسرتان نیز با شما به این موارد بخندد اما به صورت ناخودآگاه بذر بی‌اعتمادی را دردل همسر شما می‌کارد!

  چطور به یک دختر ابراز علاقه کنیم (راه‌های ابراز عشق به دختر)

شوخی با حد و مرزهای رابطه ممنوع

شوخی نابجا

یک سری حد و مرزها در رابطه شما وجود دارد که نباید از بین برود به خصوص در جمع! مثلا مهریه یک موضوع خصوصی بین شما و همسرتان است دلیلی ندارد در جمع با شوخی آن را مطرح کنید مثلا بگویید :” با 1300 سکه که مهریته هرچی شما بگین باید بگم چشم”! حتی در تنهایی خودتان نیز نباید با یک سری موارد شوخی کنید، مواردی مثل طلاق! خیلی مواقع این جملات را به شوخی در مورد طلاق می‌شنویم: ” طلاقت می‌دم راحت می‌شم”، “خوبه حق طلاق دارم منت نمی‌کشم”، “مهرم حلال جونم آزاد”، “طلاق بده ببینم کی می‌تونه بیاد جای من” و … چنین شوخی‌هایی قبح خط قرمزهای رابطه شما را از بین می‌برد!

شوخی با خانواده ممنوع حتی اگر خودش بخندد

خانواده هر فردی ریشه‌های محکم روحی و روانی افراد است! حتی وقتی فردی با خانواده‌اش رابطه خوبی ندارد از نظر تکاملی هرگونه حمله و خطر به خانواده موجب حالت دفاعی در فرد می‌شود. به همین دلیل است که حتی وقتی حق با شماست و شروع به بد بدگویی از خانواده همسرتان می‌کنید، همسرتان از آن‌ها دفاع می‌کند و حتی وقتی طرف شما باشد و یا در شرایطی مجبور شود خانواده را کنار بگذارد دچار افسردگی و احساس تنهایی خواهد شد و ناخودآگاه با شما دشمنی می‌کند! شوخی هم از این قاعده مستثنی نیست، پای خانواده یکدیگر را نه در دعوا نه در شوخی به میان نیاورید!

شوخی افراطی با اطرافیان به خصوص جنس مخالف ممنوع

قطعا شما بعد از ازدواج یا حتی بعد از وارد شدن به یک ارتباط رسمی و جدی نوع ارتباطتتان با اطرافیان دستخوش تغییر می‌شود! این اصلا بدان معنا نیست که شما در ارتباط با اطرافیان محدود می‌شوید، به هیچ وجه! اما طرز برخود، شوخی‌هها و ارتباط گرفتن‌هایتان قطعا تغییر خواهد داشت، شوخی‌هایتان نیز از این قاعده مستثنی نیست، مصلا شوخی‌های جنسی در جمع در حضور همسرتان جلوه زیبایی ندارد یا شوخی بیش از اندازه با جنس مخالف به خصوص شوخی‌های فیزیکی و حساسیت برانگیز! هیچ نسخه خاصی وجود ندارد که به شما بگویم چه شوخی باید بکنید و از چه شوخی دوری کنید! این بستگی به جمع، فرهنگ و روابطتتان دارد اما حواستان باشد یک فرد متاهل هستید و باید شان خودتان و همسرتان را در این زمینه رعایت کنید تا کسی به خصوص هسمرتان دچار سوء تفاهم نشود.

شوخی با شخصیتِ همسر ممنوع

شوخی همسری

شوخی با شخصیت همه افراد نه فقط همسر باید یکی از خط قرمزهای مهم شما باشد! شوخی که شخصیت و عزت نفس همسر شما را زیر سوال ببرد کدورت و کینه بین شما ایجاد می‌کند! شوخی‌هایی مثل مسخره کردن ظاهر، اخلاق، گذشته، طرز فکر و … نه تنها خنده دار نیست بلکه شروعی برای تحقیر و کنترل دیگری با مسخره کردن و ایجاد حس حقارت در اوست که قاعدتا با دفاع متقابل او همراه است! هیچ چیزی در زندگی ارزش حقیر کردن همسرتان را ندارد چه برسد یک شوخی ساده که لزومی ندارد در زندگی شما باشد یا نباشد!

  دعای رفع کدورت بین زن و شوهر (چگونه با همسرم آشتی کنم؟)

شوخی با دستاوردهای همسر ممنوع

دستاوردهای هر کسی برای خودش ارزشمند است حتی اگر به چشم شما کوچک باشد هرگز نباید آن را شوخی بگیرید! صحبت‌های فرشاد از مراجعین ما را در اینباره بخوانید تا متوجه موضوع بشوید:” من حدود 5 سال هست برای راه انداختن این کسب و کار زحمت می‌کشم، اول آنلاین بود بعد حتی تو مترو تبلیغ پخش کردم قرون قرون پول روی هم گذاشتم تا بالاخره تونستم یه اتاق اجاره کنم یه سیستم توش بذارم کاراو انجام بدم، روز اول خیلی ذوق و شوق داشتم خانمم بیاد ببینه از وقتی اومد فقط خندید! گفت 5 ساله می‌گی دفتر می‌خوام بزنم این بود؟ بعدم هربار می‌گم میخوام برم دفتر می‌خنده، میگه اوووو چه دفتر دستکی داری بابا! خیلی بهم برمیخوره برای من خیلی ارزشمنده ولی اون می‌خنده”. شما باید تمام دستاوردهای همسرتان را جدی بگیرید! این موضوع شوخی بردار نیست.

شوخی با اهداف همسر ممنوع

هدف لازمه زندگی است! بدون هدف فرد انگیزه‌ای برای ادامه ندارد، گاهی اهداف دیگران منطقی و گاهی غیر منطقی است، اگر تصور می‌کنید اهداف همسرتان غیر منطقی است باید با او صحبت کنید، درباره جزئیاتش بدانید و اگر قانع نشدید کمکش کنید اهداف منطقی‌تری را برگزیند نه اینکه آن را به شوخی بگیرید! این جملات به شدت ناامید کننده است:” آره حتما تو تنبل موفق می‌شی”، “زن ترامپم امید تو رو نداره به موفقیت خیلی اعتماد به نفس داری!”، “ته یالقوز آباد آرایشگاه زدی حتما انتظار دیده شدن داری” و … چنین شوخی‌های نابجایی با اهداف همسرتان مانند ترمز وحشتناکی است که به پیشرفت رابطه و زندگی خودتان لطمه می‌زند.

شوخی‌هایی که خانم‌ها به آن حساس‌تر هستند

شوخی شوخی

شوخی های نابجایی که مطرح کردیم، برای زن و مرد مشترک بود، اما یکسری شوخی ها هم هست که می‌تواند برای خانم‌ها زننده باشد، هرچند ممکن است آقایان هم ناراحت کند اما با توجه به خلق و خو و  ژنتیک خانم‌ها برای آن‌ها ممکن است حساسیت برانگیزتر باشد:

  • شوخی با زیبایی همسر
  • شوخی با مسئولیت های مادرانه‌اش
  • شوخی‌های فیزیکی زننده یا شوخی‌های فیزیکی که درد داشته باشد
  • شوخی درباره حق ازدواج مجدد و چند زن داشتن همزمان

شوخی‌هایی که آقایان به آن حساس‌تر هستند

برخی شوخی‌ها نیز هستند که می‌تواند برای مردان حساسیت برانگیزتر باشد

  • شوخی درباره درآمد
  • شوخی‌هایی که غیرتش را نشانه رود
  • شوخی ‌هایی درباره قدرت مردانگی‌اش
  • شوخی‌هایی درباره ناتوانی جنسی
  چه کار کنم منو بخواد؟!

چطور با همسرم شوخی کنم؟

همانطور که گفتیم شوخی اگر به جا و مناسب باشد می‌تواند رباطه شما را خیلی بهتر کند. نکات زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید درست و به موقع با همسرتان شوخی کنید:

همسرتان حوصله شوخی دارد؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که همسرتان حوصله شوخی را دارد؟ نمی‌توانید در هر زمان و مکانی که خودتان دلتان می‌خواهد شوخی کنید، هسمرتان و روحیه‌اش را نیز باید در نظر بگیرید! مثلا اگر در حال تمرکز است، خلق و خویش پایین است یا به هر دلیلی دلش می‌خواهد تنها باشد وقت مناسبی برای شوخی کردن نیست. حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید.

باهم می‌خندید یا به هم؟

شوخی خوب

یکی از مهم‌ترین ملاک‌هایی که نشان می‌دهد شوخی شما به جا و مناسب بوده است یا خیر این است که همسرتان هم از آن شوخی لذت ببرد و با شما بخندد نه اینکه او نارحت شود و شما بخندید! اگر موضوعی برای شما خنده دار و برای همسرتان جدی است زنگ اخطار متوقف کردن این شوخی باید برایتان به صدا در بیاید.

با تعریف کردن از او شوخی کنید!

یکی از بهترین حالت‌های شوخی با همسرتان این است که با تعریف و تمجید از او فضای شوخی بسازید. مثلا مردان از اینکه از اندام مردانه‌شان تعریف شود خوششان می‌آید می‌توانید به شوخی بگویید” این چه بازوییه تبره یا بازو! چقدر سفته”! یا از با ظزافت خانمتان شوخی کنید:” تو خیلی کوچولویی لای دستای من میشکنی”! شوخی با هسمر باید در همین حد طناز و فریبنده باش و او را به وجد آورد نه اینکه اعتماد به نفسش را بگیرد!

جمع خط قرمزتان باشد

شاید یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید با همسرتان انجام دهید این است که با او در جمع شوخی نابجا بکنید! اگر می‌خواهید در جمع با هسمرتان شوخی کنید مطمئن باشید این شوخی در جهت حمایت و تعریف و تمجید از اوست نه هیچ چیز دیگری، شوخی‌هایی مانند اینکه بگویید:”حواستون باشه انگشتاتون رو نخورید با دست پخت همسر من”. هر شوخی که شخصیت همسر شما را نشانه رود یا باعث آزردگی او شود در جمع قطعا ممنوع است.

از کلمه بی جنبه و حساس استفاده نکنید

شوخی خوب

نکته آخر اینکه اگر همسر شما از شوخی شما خوشش نیامد دلیل بر بی‌جنبه بودن یا حساسیتش نیست! شوخی برای هر فرد معنای خاصی دارد، این معنا را خودش تعیین می‌کند نه شما! حتی اگر همسرتان حساس است باید به این حساسیت احترام بگذارید، اگر فکر می‌کنید این حساسیت بیجاست، کمکش کنید به کمک متخصص برطرفش کند اما متهم کردن به بی‌جنبه‌گی هرگز!

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

تیپ‌های شخصیتی افراد عاشق

تیپ‌های شخصیتی افراد عاشق مهمه که تیپ شخصیتی خودتون و عشق‌تونو بدونین 18 تیپ شخصیتی برای آدم عاشق در علم روانشناسی داریم. شما و کسی که باهاش در رابطه هستین

مطالعه»