مهم ترین مشکلاتی که در دوران نامزدی و آشنایی باید به آن توجه کنید

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مهم ترین مشکلاتی که در دوران نامزدی و آشنایی باید به آن توجه کنید

دوره نامزدی و عقد برای کسب شناخت بیشتر زوج قبل از ورود به زندگی مشترک در نظر گرفته شده است. بسیاری از نامزدی‌ها پس از طی فراز و نشیب‌های فراوان، به ازدواج منجر می‌شوند. اما دلایل فراوانی نیز وجود دارد که ممکن است باعث شود پسر یا دختر تصمیم بگیرد نامزدی و عقد را بهم بزند. باوجود اینکه اکثر مشکلات دوران نامزدی و عقد با افزایش آگاهی، فراگیری مهارت‌ها و مشاوره قابل حل هستند، اما گاهی به هم زدن نامزدی الزاما اتفاق بدی نیست. چرا که در شرایطی شاید تصمیم فرد برای به هم زدن نامزدی و عقد، بتواند از ایجاد یک ازدواج ناموفق و محکوم به شکست در آینده جلوگیری کند. درواقع درصورت پی بردن به عدم تفاهم، به هم زدن نامزدی و عقد نسبت به طلاق، تبعات بسیار کمتری برای زوج خواهد داشت.

دلایل بهم زدن نامزدی و عقد


به هم زدن نامزدی معمولا به علت یکی از موارد زیر اتفاق می‌افتد:

پی بردن به مشکلات اخلاقی و عدم سنخیت طرف مقابل

ظاهرسازی کردن برای نامزد در کوتاه مدت شاید امکان پذیر باشد، اما در بلند مدت امکان پذیر نیست. کسانی که در اوایل آشنایی سعی می‌کنند با ظاهرسازی به طرف مقابلشان چهره موجهی ارائه دهند، ممکن است در ادامه مسیر با مشکلاتی مواجه شوند. درواقع با افزایش معاشرت‌های دو طرف و نزدیک‌تر شدن روابط، برخی از مشکلات اخلاقی (مانند: دروغگویی و خیانتکاری) بروز می‌کنند و عدم سنخیت با طرف مقابل مشخص می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث تصمیم فرد برای بهم زدن نامزدی و عقد شود.

پی بردن به تفاوت فرهنگی اجتماعی میان خانواده‌ها

گاهی در دوران نامزدی یا عقد، با رفت و آمد بیشتر خانواده‌ها، فرد به تفاوت‌های عمیق و شکاف زیاد فرهنگی اجتماعی بین دو خانواده پی می‌برد و ممکن است به همین خاطر به فکر بر هم زدن نامزدی بیفتد. همچنین پی بردن به وابستگی بیش از حد مرد یا زن به خانواده‌اش، دخالت خانواده‌ها در امور مختلف و توقعات غیرمنطقی آنها، می‌توانند دلایلی برای بهم زدن نامزدی و عقد باشند.

پی بردن به اعتیاد یا بزهکار بودن طرف مقابل

برای برخی اعتیاد طرف مقابل به مواد مخدر قابل پذیرش نیست و به همین دلیل با پی بردن به این موضوع در دوران نامزدی، تصمیم به تمام کردن رابطه می‌گیرند. همچنین عادت‌های اعتیادگونه و وابستگی غیرمنطقی نیز می‌تواند موجب بهم خوردن نامزدی و عقد شود. مثلا ممکن است شخصی اعتیاد به فضای مجازی یا بازی‌های کامپیوتری داشته باشد که برای طرف مقابل قابل پذیرش نباشد. پی بردن به اشتغال نامزد در کارهای غیرقانونی (مثل دزدی و قاچاق) و رفتارهای بزهکارانه نیز، از دیگر دلایل بهم زدن نامزدی و عقد هستند.

  دختران و پسرانی که باید از آن‌ها دوری کرد

مشکلات مالی

مشکلات مالی در دوران عقد و نامزدی و اختلافات وابسته موضوع تدارکات مراسم عروسی یا جهیزیه و … می‌تواند باعث به وجود آمدن دعوا و درگیری در دوران عقد و نامزدی و به هم زدن آن از سوی فرد شود.

پی بردن به بیماری روحی یا جسمی خاص

در اینجا هم بیماری‌های جسمی و هم بیماری‌های روحی مدنظر است. چراکه برخی بیماری‌های جسمی که شدید و خطرناک و یا مسری هستند می‌توانند به صورت مستقیم زندگی زناشویی آینده را تحت تاثیر قرار دهند. سرطان، ایدز و هپاتیت C از جمله این بیماری‌ها هستند که ممکن است منجر به فوت فرد شود، یا سلامتی او و همسرش را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

ازدواج با فرد مبتلا به بیماریهای روحی جدی مانند اسکیزوفرنی و اختلال‌های شخصیتی همچون اختلال دو قطبی و اختلال پارانویید یا وسواسی نیز می‌توانند مشکلات جدی در روابط با دیگران ایجاد کنند. پی بردن به چنین بیماری‌هایی در طرف مقابل، می‌تواند باعث بهم زدن نامزدی شود. در این موارد بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای به هم زدن نامزدی یا تشکیل زندگی مشترک از یک مشاور در خصوص عوارض بیماری و نحوه رفتار با فرد مبتلا راهنمایی بگیرید.

چطور درمورد بهم زدن نامزدی درست تصمیم گیری کنید


ممکن است به هردلیل نسبت به نامزد خود و ادامه رابطه با او بی‌میل شده باشید و شاید در تصمیم گیری برای ادامه یا جدایی به شک افتاده باشید، لازم است در این شرایط سعی کنید واقع بینانه موقعیت را بسنجید، تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. بسیاری از مشکلاتی که در دوران عقد و نامزدی بوجود می‌آیند قابل حل هستند و نیازی به بهم زدن نامزدی نیست. در شرایطی که فرد از نامزدی یا عقد با طرف مقابل پشیمان شده است، ممکن است دچار چنین اشتباهاتی شود:

 • به هم زدن عجولانه نامزدی و عقد بدون سنجیدن درست موقعیت و مشورت
 • نادیده گرفتن ایرادات طرف مقابل و ادامه رابطه به علت وابستگی ایجاد شده
 • تصور به اینکه با ارتقای رابطه به مرحله بالاتر و ازدواج می‌توان طرف مقابل را تغییر داد و اصلاح کرد.
 • تصور به اینکه عشق و محبت می‌تواند همه مشکلات و اختلافات را حل کند.
 • نداشتن جرأت بهم زدن نامزدی به خاطر ترس از حرف مردم. و مورد سرزنش واقع شدن توسط خانواده‌ها و اطرافیان.
  تاثیر روابط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی

قبل از بهم زدن نامزدی یا عقد بهتر است در شرایطی که آرامش کامل دارید و تحت تاثیر هیجانات مثبت یا منفی شدیدی نیستید، به بررسی شرایط بپردازید. فکر کردن به پاسخ سوالات زیر و نوشتن آنها روی کاغذ می‌تواند به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک کند:

 • چه دلایلی برای بهم زدن نامزدی دارم؟ آیا این مشکلات غیرقابل حل هستند؟
 • سهم من در مشکلات ایجاد شده چیست؟ آیا می‌توانم تغییری ایجاد کنم؟
 • چه دلایل و ملاک‌هایی برای انتخاب این فرد داشتم؟ آیا هنوز هم این دلایل پابرجاست؟
 • آیا احساسات خود را با او در میان گذاشته‌ام و نظر او را برای حل مشکلات جویا شده‌ام؟
 • بهم زدن نامزدی چه عواقبی برای من و طرف مقابلم خواهد داشت؟
 • آیا مشکلات با کمک خانواده‌ها یا واسطه خاصی قابل حل است؟

در نهایت بهتر است برای بررسی همه جانبه موضوع و تصمیم گیری آگاهانه، با افراد خانواده، اطرافیان دلسوز و آگاه و مشاور نیز مشورت کنید. استفاده از تجربه دیگران می‌تواند به شما در تصمیم گیری واقع بینانه کمک کند.

چطور به روش درست نامزدی را بهم بزنید


اگر موراد ذکر شده را در نظر گرفته‌اید و تصمیم شما برای بهم زدن نامزدی قطعی است. لازم است نکات زیر را برا نحوه درست تمام کردن یک رابطه عاطفی در نظر داشته باشید:

 • با نامزدتان در یک ملاقات رو در رو موضوع را مطرح کنید، هیچ گاه از طریق تماس تلفنی، پیام یا ایمیل نامزدی را بهم نزنید.
 • دلیل صادقانه و قانع کننده برای طرف مقابل داشته باشید، تصمیم شما گرفته شده پس دلیل ندارد به واکاوی مسئله و سرزنش طرف مقابل بپردازید. فقط لازم است دلیل خود را برای او قاطعانه شرح دهید.
 • در مرحله بعد لازم است دلایل منطقی خود را با خانواده‌ها نیز درمیان بگذارید. در صورت مخالفت خانواده‌ها، با حفظ آرامش آنها را توجیه کنید که این جدایی به صلاح شما و خانواده‌هاست.
 • در فرایند بهم زدن نامزدی سعی کنید احترام و حرمت نامزد و خانواده‌اش را حفظ کنید. در هیچ شرایطی ادب و احترام را زیر پا نگذارید.
 • اگر حلقه، یادگاری یا هدیه گران قیمتی نزد شماست، بهتر است احتراما آنها را به طرف مقابل بازگردانید.
 • برای پذیرش موضوع به خودتان و طرف مقابل زمان دهید و با انجام فعالیت‌های مثبت روحیه خود را بالا نگه دارید.
 • اگر مراسمی تدارک دیده بودید و مهمان‌هایی دعوت شده‌اند در اولین فرصت، کنسل شدن موضوع را به آنها اطلاع دهید، اما لازم نیست درمورد جزئیات دلایل بهم زدن نامزدی صحبتی کنید.
 • در برابر پرسش اطرافیان درمورد بهم زدن نامزدی و عقد، خیلی کلی بگویید به این نتیجه رسیده‌اید که شاید فرد مناسبی برای ازدواج باهم نبودید و رابطه‌تان نمی‌توانست سرانجام خوبی داشته باشد و با توجه به شناختی که حاصل شد توافق بر این شد که رابطه ادامه داده نشود.
  بایدها و نبایدهای رابطه عاطفی

پی بردن به مشکلات اخلاقی، اعتیاد یا بزهکار بودن طرف مقابل همچنین وجود تفاوت فرهنگی اجتماعی میان خانواده‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در دوران نامزدی و عقد و به هم زدن آن شود. همچنین فرد به علت پی بردن به وجود  بیماری روحی یا جسمی خاص ممکن است نامزدی و عقد را به هم بزند. قبل از به هم زدن نامزدی و عقد لازم است شرایط را واقع بینانه بسنجید و با دیگران در این مورد مشورت کنید. درمورد تصمیم خود با نامزدتان به صورت حضوری صحبت کنید و دلایل منطقی خود را برای او و خانوده‌اش به صورت محترمانه توضیح دهید و هدایا و یادگاری‌های گران قیمت را به او بازگردانید. بهم زدن نامزدی چه از طرف شما صورت گرفته باشد چه از سوی طرف مقابل، طبیعتا از نظر روحی سخت خواهد بود و این موضوع غیرقابل انکار است. پس به خودتان برای پذیرش شرایط جدید فرصت دهید، موضوع را انکار نکنید و سعی در نادیده گرفتن هجوم احساسات منفی نداشته باشید. برای بالا بردن روحیه، بازگشت مجدد به روال زندگی و توانایی در برقراری ارتباط عاطفی جدید، لازم است از سلامت روان خود مراقبت کنید. در صورتی که فکر می‌کنید بهم زدن نامزدی به نوعی برای شما تبدیل به شکست عشقی شده است بهتر است از یک مشاور در این مورد راهنمایی بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • دختر عزیزم سلام. سوال شما و شرایطتتون پیچدگی های خاص خودش رو داره، اختلاف سنیتون، عدم علاقه شما به ایشون، مخالفت خانواده برای تموم کردن نامزدی، قطع ارتباط خانواده پدری، انجام نشدن وعوه های ایشون همه و همه موضوع شما رو خاص و پیچیده کرده. راهنمایی شما بدون در نظر گرفتن جزئیات این موارد صحیح نیست عزیزم، اینکه از یه مشاور نتیجه مطلوب نگرفتی لزوم انجام مشاوره رو از یبن نمی بره عزیزم. مشاور برای اینکه بتونه راهنماییت کنه حتما باید اطلاعات بیشتری از رابطه ات داشته باشه. توصیه می کنم یک برا دیگه از یه مشاور خبره کمک بگیر عزیزم…

 • دختر عزیزم سلام. سوال شما و شرایطتتون پیچدگی های خاص خودش رو داره، اختلاف سنیتون، عدم علاقه شما به ایشون، مخالفت خانواده برای تموم کردن نامزدی، قطع ارتباط خانواده پدری، انجام نشدن وعوه های ایشون همه و همه موضوع شما رو خاص و پیچیده کرده. راهنمایی شما بدون در نظر گرفتن جزئیات این موارد صحیح نیست عزیزم، اینکه از یه مشاور نتیجه مطلوب نگرفتی لزوم انجام مشاوره رو از یبن نمی بره عزیزم. مشاور برای اینکه بتونه راهنماییت کنه حتما باید اطلاعات بیشتری از رابطه ات داشته باشه. توصیه می کنم یک برا دیگه از یه مشاور خبره کمک بگیر عزیزم.

 • سلام من خانمی هستم ۳۱ ساله که طلاق گرفتم و فرزندی ندارم با اقایی ۳۹ ساله به مدت ۸ ماه نامزد کردم متاسفانه متوجه شدم که ایشون تریاک میخورن .ایشون ابتدای نامزدی به من گفتن که ۸ ساله ترک کردن و ما هفت جلسه مشاور رفتیم که مشاوره فقط از من و ایشون سوالاتی پرسیدن اما نظر اخرشون ندادن .البته ما تفاوت اقتصادی و تحصیلی هم داریم که من از لحاظ تحصیلی و اقتصادی بالاترم و خانواده ام با فهمیدن اعتیاد ایشون عقیده دارن نامزدی بهم بزنم من ایشون دوست دارم به نظرتون نامزدیمو بهم بزنم؟

  • سلام دوست گرامی
   علامت‌های خطر در این رابطه زیاد است و به نظر نمی‌رسد ازدواج خوبی انجام شود.
   بهتر است پیش از رسمی شدن ازدواج، حتماً به مشاور مراجعه کنید.
   با توجه به اینکه در مشاوره پیش از ازدواج این شناخت را پیدا کردید که باهم متفاوت هستید. پس اصراری نیست که خودتان را وارد رابطه پردردسری کنید.

 • سلام روزبخیر. من یک سال هست که نامزد کردم. و الان متوجه شدم که ایشون با یکی از پسرهای فامیل دوست هستن. و اون پسر بسیار بی ادب و بی تربیته. حس میکنم اگر نامزدم با اون در ارتباط باشه، باهاش دچار مشکل میشم. چون مدام حرف های مثبت 18میزنه و فیلم های بد ارسال میکنه. از طرفی هم نامزدم رابطشو قطع نمیکنه باهاش. چکارکنم؟ ؟؟نامزدیمو بهم بزنم؟

  • سلام دوست گرامی
   بهتر است به جای اینکه سریعا به سمت بهم زدن نامزدی بروید، با نامزدتان صحبت کنید که ب چه دلیل و براساس چه نیازی با آن پسر، دوست هستند؟
   اگر هنوز هویت نامزد شما به درستی شکل نگرفته باشد، به سمت این چنین ارتباط‌هایی می‌رود. چون به سن خودتان و او و جزییات بیشتری اشاره نکردید، راهنمایی خاصی انجام نمی‌شود. نیاز دارید قبل از هرگونه تصمیم، به مشاور پیش از ازدواج مراجعه کنید.

   • سلام. ببخشید فراموش کردم سن هامون رو بگم.
    من 19ساله هستم و نامزدم حدود 24سالشون هست. راجب رابطشون با اون پسر هم صحبت کردم باهاشون، میگن که بالاخره ما باهم بزرگ شدیم و با هم بودیم وپسر خوبی هستش و از این جور حرفا. و به همین خاطر رابطمو قطع نمیکنم باهاش
    اما حقیقتش من احساس خوبی بهش ندارم. و از یک نفرهم شنیدم که اون آقاپسر، هرازگاهی مواد مصرف میکنن. البته نامزدم درجریان این موضوع نیست

 • سلام وقتتون به خیر
  من ۵ ماه هست ک نامزدی شدم ولی احساس خوبی به نامزدم ندارم و وقتی با ایشون هستم دوست دارم زمان زودتر بگذره یا وقتی میخاد بیاد دیدنم سعی میکنم اتفاقی بیفته ک نتونه بیاد. من و از مدل صحبت کردن غذا خوردن و لباس
  پوشیدن و طرز تفکرشون متنفرم و به خاطر رفتارهاشون خجالت میکشم.ولی خانوادم راضی نمیشن ک نامزوی بهم بزنم. ممنون میشم راهنماییم کنین

 • سلام خسته نباشید من مشکلی برام پیش اومده من 8ماهه نامزدم اما علاقه ای بهش ندارم و از طرفی عشقم شخص دیگه ای هست والان فهمیدم اون شخص هم من رو دوس داره البته نامزدم فامیل مادرمه و فامیل پدرم بدلیل این ازدواج باما رفت و آمد نمیکنن اینم بگم هیچ اتفاقی بین ما نیوفتاده حتا دستمون بهم نخورده چکارکنم بهم بزنم نامزدیو

  • سلام دوست گرامی
   به سن خودتان و طرف مقابل اشاره نکردید. دلیل اینکه دیر متوجه شدید که به شخص دیگری علاقه دارید چه بوده است؟
   وضعیت دشواری است، ابتدا باید از علاقه آن شخص به خودتان مطمئن شوید و اگر واقعا قصد ازدواج دارد، باید به صورت مستقیم این مساله را مطرح کند.
   اگر به نامزدتان بخاطر شخص سوم علاقه ندارید، باید دلیل علاقه خودتان را شفاف تر بدانید.
   پیش از هرگونه تصمیم، از مشاوران رادیوعشق نوبت مشاوره دریافت کنید، چون وضعیت شما باید مورد ارزیابی دقیق‌تری قرار بگیرد.

 • با سلام و خسته نباشید
  من حدود 10 ماه با نامزدم در ارتباط بودم و دو ماهی هست که نامزد کردم ولی با گذشت زمان در کنار ایشان بودن خوشحالم نمیکنه و بلکه از لحاظ ظاهری هم مثلا اختلاف قد هم اذیتم میکنم از لحاظ خانواده خانواده خیلی خوبی هستن و از نظر اعتمادی که بهشون دارم در این دوره مطمن هستم ولی در کنار هم بودن هیچ لذتی برام نداره حتی خیلی و قت ها دلم می خواد نرم یا زود زمان ملاقات تموم بشه از لحاظی هم احتمال پشیمونی از بهم زدن رابطه را دارم میشه تا حدودی راهنمایم کنید با تشکر

  • سلام دوست گرامی
   با توجه به مواردی که مطرح کردید آیا این عدم رضایت شما بخاطر قد و ظاهر نامزدتان هست ویا علل رفتاری هم دارد؟
   قبل از اینکه نامزد کنید در رابطه شما مشکلی وجود نداشت؟
   علل و عواملی که سبب انتخاب این فرد شد را میدانید ؟
   به نظر میرسد شما به سردی بعد از نامزدی دچار شده اید و میبایست حتما با مراجعه به مشاور دلیل تغییر احساساتتان را متوجه شوید .
   جدایی اخرین راه حل هست قبل از ان در صورتی که نامزدتان فردی شایسته هست برای رابطه تان تلاش کنید

 • سلام . خسته نباشین. رابطه ای که کات شده از سر ناچاری از طرف پسر اونم بخاطر اینکه دو عقد ناموفق با کلاهبرداری داشته در حالیکه هر دو طرف عاشق هم هستن آیا راه حلی وجود داره که باهم باشند؟

  • سلام دوست خوبم
   رابطه ای که یکبار به هر دلیلی تمام شده باید مجدد مورد بررسی قرار بگیرد و این بار با دیدی باز و منطقی در مورد شروع ان و یا عدم شروع ان تصمیم گرفت.من دقیقا متوجه نشدم که پسر کلاهبرداری کرده و یا دختر خانم های طرف ایشان؟و چرا باید دوبار یک اتفاق تکرار شود و ایشان به همان دلیل جدا شده باشند.
   افراد از هر بار شکست و یا عدم موفقیت باید درس ها و تجربه داشته باشند تا امکان سواستفاده را کاهش دهد .
   در مورد شما و ارتباطتان نیازمند اطلاعات بیشتری هستم و صرف علاقه شدید دلیلی برای درست بودن رابطه نیست

مقالات مرتبط

راز و رمز جذابیت خانم‌ها

راز و رمز جذابیت خانم‌ها هیچ کس به صورت مادرزادی، جذاب متولد نشده! اگر میخواین خانم با وقار، جذاب و متشخص باشین، باید تلاش کنین و روی خودتون کار کنین.

مطالعه»