به هم زدن نامزدی و عقد (میخوام نامزدیمو بهم بزنم چکار کنم؟)

برگرداندن شوهر یا نامزد سابق (چطور همسرم را برگردانم)
مهر ۷, ۱۳۹۷
شوهرم بهم محبت و ابراز علاقه نمی‌کند (ابراز احساس مرد بعد ازدواج)
مهر ۸, ۱۳۹۷
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دوره نامزدی و عقد برای کسب شناخت بیشتر زوج قبل از ورود به زندگی مشترک در نظر گرفته شده است. بسیاری از نامزدی‌ها پس از طی فراز و نشیب‌های فراوان، به ازدواج منجر می‌شوند. اما دلایل فراوانی نیز وجود دارد که ممکن است باعث شود پسر یا دختر تصمیم بگیرد نامزدی و عقد را بهم بزند. باوجود اینکه اکثر مشکلات دوران نامزدی و عقد با افزایش آگاهی، فراگیری مهارت‌ها و مشاوره قابل حل هستند، اما گاهی به هم زدن نامزدی الزاما اتفاق بدی نیست. چرا که در شرایطی شاید تصمیم فرد برای به هم زدن نامزدی و عقد، بتواند از ایجاد یک ازدواج ناموفق و محکوم به شکست در آینده جلوگیری کند. درواقع درصورت پی بردن به عدم تفاهم، به هم زدن نامزدی و عقد نسبت به طلاق، تبعات بسیار کمتری برای زوج خواهد داشت.

دلایل بهم زدن نامزدی و عقد


به هم زدن نامزدی معمولا به علت یکی از موارد زیر اتفاق می‌افتد:

پی بردن به مشکلات اخلاقی و عدم سنخیت طرف مقابل

ظاهرسازی کردن برای نامزد در کوتاه مدت شاید امکان پذیر باشد، اما در بلند مدت امکان پذیر نیست. کسانی که در اوایل آشنایی سعی می‌کنند با ظاهرسازی به طرف مقابلشان چهره موجهی ارائه دهند، ممکن است در ادامه مسیر با مشکلاتی مواجه شوند. درواقع با افزایش معاشرت‌های دو طرف و نزدیک‌تر شدن روابط، برخی از مشکلات اخلاقی (مانند: دروغگویی و خیانتکاری) بروز می‌کنند و عدم سنخیت با طرف مقابل مشخص می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث تصمیم فرد برای بهم زدن نامزدی و عقد شود.

پی بردن به تفاوت فرهنگی اجتماعی میان خانواده‌ها

گاهی در دوران نامزدی یا عقد، با رفت و آمد بیشتر خانواده‌ها، فرد به تفاوت‌های عمیق و شکاف زیاد فرهنگی اجتماعی بین دو خانواده پی می‌برد و ممکن است به همین خاطر به فکر بر هم زدن نامزدی بیفتد. همچنین پی بردن به وابستگی بیش از حد مرد یا زن به خانواده‌اش، دخالت خانواده‌ها در امور مختلف و توقعات غیرمنطقی آنها، می‌توانند دلایلی برای بهم زدن نامزدی و عقد باشند.

پی بردن به اعتیاد یا بزهکار بودن طرف مقابل

برای برخی اعتیاد طرف مقابل به مواد مخدر قابل پذیرش نیست و به همین دلیل با پی بردن به این موضوع در دوران نامزدی، تصمیم به تمام کردن رابطه می‌گیرند. همچنین عادت‌های اعتیادگونه و وابستگی غیرمنطقی نیز می‌تواند موجب بهم خوردن نامزدی و عقد شود. مثلا ممکن است شخصی اعتیاد به فضای مجازی یا بازی‌های کامپیوتری داشته باشد که برای طرف مقابل قابل پذیرش نباشد. پی بردن به اشتغال نامزد در کارهای غیرقانونی (مثل دزدی و قاچاق) و رفتارهای بزهکارانه نیز، از دیگر دلایل بهم زدن نامزدی و عقد هستند.

مشکلات مالی

مشکلات مالی در دوران عقد و نامزدی و اختلافات وابسته موضوع تدارکات مراسم عروسی یا جهیزیه و … می‌تواند باعث به وجود آمدن دعوا و درگیری در دوران عقد و نامزدی و به هم زدن آن از سوی فرد شود.

پی بردن به بیماری روحی یا جسمی خاص

در اینجا هم بیماری‌های جسمی و هم بیماری‌های روحی مدنظر است. چراکه برخی بیماری‌های جسمی که شدید و خطرناک و یا مسری هستند می‌توانند به صورت مستقیم زندگی زناشویی آینده را تحت تاثیر قرار دهند. سرطان، ایدز و هپاتیت C از جمله این بیماری‌ها هستند که ممکن است منجر به فوت فرد شود، یا سلامتی او و همسرش را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

ازدواج با فرد مبتلا به بیماریهای روحی جدی مانند اسکیزوفرنی و اختلال‌های شخصیتی همچون اختلال دو قطبی و اختلال پارانویید یا وسواسی نیز می‌توانند مشکلات جدی در روابط با دیگران ایجاد کنند. پی بردن به چنین بیماری‌هایی در طرف مقابل، می‌تواند باعث بهم زدن نامزدی شود. در این موارد بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای به هم زدن نامزدی یا تشکیل زندگی مشترک از یک مشاور در خصوص عوارض بیماری و نحوه رفتار با فرد مبتلا راهنمایی بگیرید.

چطور درمورد بهم زدن نامزدی درست تصمیم گیری کنید


ممکن است به هردلیل نسبت به نامزد خود و ادامه رابطه با او بی‌میل شده باشید و شاید در تصمیم گیری برای ادامه یا جدایی به شک افتاده باشید، لازم است در این شرایط سعی کنید واقع بینانه موقعیت را بسنجید، تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. بسیاری از مشکلاتی که در دوران عقد و نامزدی بوجود می‌آیند قابل حل هستند و نیازی به بهم زدن نامزدی نیست. در شرایطی که فرد از نامزدی یا عقد با طرف مقابل پشیمان شده است، ممکن است دچار چنین اشتباهاتی شود:

 • به هم زدن عجولانه نامزدی و عقد بدون سنجیدن درست موقعیت و مشورت
 • نادیده گرفتن ایرادات طرف مقابل و ادامه رابطه به علت وابستگی ایجاد شده
 • تصور به اینکه با ارتقای رابطه به مرحله بالاتر و ازدواج می‌توان طرف مقابل را تغییر داد و اصلاح کرد.
 • تصور به اینکه عشق و محبت می‌تواند همه مشکلات و اختلافات را حل کند.
 • نداشتن جرأت بهم زدن نامزدی به خاطر ترس از حرف مردم. و مورد سرزنش واقع شدن توسط خانواده‌ها و اطرافیان.

قبل از بهم زدن نامزدی یا عقد بهتر است در شرایطی که آرامش کامل دارید و تحت تاثیر هیجانات مثبت یا منفی شدیدی نیستید، به بررسی شرایط بپردازید. فکر کردن به پاسخ سوالات زیر و نوشتن آنها روی کاغذ می‌تواند به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک کند:

 • چه دلایلی برای بهم زدن نامزدی دارم؟ آیا این مشکلات غیرقابل حل هستند؟
 • سهم من در مشکلات ایجاد شده چیست؟ آیا می‌توانم تغییری ایجاد کنم؟
 • چه دلایل و ملاک‌هایی برای انتخاب این فرد داشتم؟ آیا هنوز هم این دلایل پابرجاست؟
 • آیا احساسات خود را با او در میان گذاشته‌ام و نظر او را برای حل مشکلات جویا شده‌ام؟
 • بهم زدن نامزدی چه عواقبی برای من و طرف مقابلم خواهد داشت؟
 • آیا مشکلات با کمک خانواده‌ها یا واسطه خاصی قابل حل است؟

در نهایت بهتر است برای بررسی همه جانبه موضوع و تصمیم گیری آگاهانه، با افراد خانواده، اطرافیان دلسوز و آگاه و مشاور نیز مشورت کنید. استفاده از تجربه دیگران می‌تواند به شما در تصمیم گیری واقع بینانه کمک کند.

چطور به روش درست نامزدی را بهم بزنید


اگر موراد ذکر شده را در نظر گرفته‌اید و تصمیم شما برای بهم زدن نامزدی قطعی است. لازم است نکات زیر را برا نحوه درست تمام کردن یک رابطه عاطفی در نظر داشته باشید:

 • با نامزدتان در یک ملاقات رو در رو موضوع را مطرح کنید، هیچ گاه از طریق تماس تلفنی، پیام یا ایمیل نامزدی را بهم نزنید.
 • دلیل صادقانه و قانع کننده برای طرف مقابل داشته باشید، تصمیم شما گرفته شده پس دلیل ندارد به واکاوی مسئله و سرزنش طرف مقابل بپردازید. فقط لازم است دلیل خود را برای او قاطعانه شرح دهید.
 • در مرحله بعد لازم است دلایل منطقی خود را با خانواده‌ها نیز درمیان بگذارید. در صورت مخالفت خانواده‌ها، با حفظ آرامش آنها را توجیه کنید که این جدایی به صلاح شما و خانواده‌هاست.
 • در فرایند بهم زدن نامزدی سعی کنید احترام و حرمت نامزد و خانواده‌اش را حفظ کنید. در هیچ شرایطی ادب و احترام را زیر پا نگذارید.
 • اگر حلقه، یادگاری یا هدیه گران قیمتی نزد شماست، بهتر است احتراما آنها را به طرف مقابل بازگردانید.
 • برای پذیرش موضوع به خودتان و طرف مقابل زمان دهید و با انجام فعالیت‌های مثبت روحیه خود را بالا نگه دارید.
 • اگر مراسمی تدارک دیده بودید و مهمان‌هایی دعوت شده‌اند در اولین فرصت، کنسل شدن موضوع را به آنها اطلاع دهید، اما لازم نیست درمورد جزئیات دلایل بهم زدن نامزدی صحبتی کنید.
 • در برابر پرسش اطرافیان درمورد بهم زدن نامزدی و عقد، خیلی کلی بگویید به این نتیجه رسیده‌اید که شاید فرد مناسبی برای ازدواج باهم نبودید و رابطه‌تان نمی‌توانست سرانجام خوبی داشته باشد و با توجه به شناختی که حاصل شد توافق بر این شد که رابطه ادامه داده نشود.
در یک کلام...

پی بردن به مشکلات اخلاقی، اعتیاد یا بزهکار بودن طرف مقابل همچنین وجود تفاوت فرهنگی اجتماعی میان خانواده‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات در دوران نامزدی و عقد و به هم زدن آن شود. همچنین فرد به علت پی بردن به وجود  بیماری روحی یا جسمی خاص ممکن است نامزدی و عقد را به هم بزند. قبل از به هم زدن نامزدی و عقد لازم است شرایط را واقع بینانه بسنجید و با دیگران در این مورد مشورت کنید. درمورد تصمیم خود با نامزدتان به صورت حضوری صحبت کنید و دلایل منطقی خود را برای او و خانوده‌اش به صورت محترمانه توضیح دهید و هدایا و یادگاری‌های گران قیمت را به او بازگردانید. بهم زدن نامزدی چه از طرف شما صورت گرفته باشد چه از سوی طرف مقابل، طبیعتا از نظر روحی سخت خواهد بود و این موضوع غیرقابل انکار است. پس به خودتان برای پذیرش شرایط جدید فرصت دهید، موضوع را انکار نکنید و سعی در نادیده گرفتن هجوم احساسات منفی نداشته باشید. برای بالا بردن روحیه، بازگشت مجدد به روال زندگی و توانایی در برقراری ارتباط عاطفی جدید، لازم است از سلامت روان خود مراقبت کنید. در صورتی که فکر می‌کنید بهم زدن نامزدی به نوعی برای شما تبدیل به شکست عشقی شده است بهتر است از یک مشاور در این مورد راهنمایی بگیرید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X