تست اضطراب

تست اضطراب (تست روانشناسی برای سنجش میزان اضطراب)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

تست اضطراب (تست روانشناسی برای سنجش میزان اضطراب)

یکی از مسائل و مشکلاتی که زندگی مدرن برای همه ما ایجاد کرده است، اضطراب همیشگی است که گاهی دردسرهای زیادی برای ما بوجود می‌آورد. این اضطراب حتی زندگی روزمره ما را هم تحت­ تاثیر قرار می­‌دهد و آن رضایتی که ما انتظار داریم از زندگی داشته باشیم، کاهش پیدا می­‌کند. یکی از راه‌­هایی که مشاور در ابتدا برای درمان اضطراب پیشنهاد می­‌کند، سنجش و ارزیابی میزان اضطراب است. برای اندازه ­گیری میزان اضطراب، تست­‌های مختلفی مانند تست بک، کتل و … وجود دارد. در واقع یکی از روش­‌های کمکی که مشاور به کار می­‌گیرد تا در کنار جلسات مشاوره‌­ای و مصاحبه بالینی اضطراب مراجع را درمان کند، گرفتن تست­‌های مختلف اضطراب است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع تست­‌های اضطراب آشنا کنیم.

انواع تست­‌های اضطراب


انواع تست‌های اضطراب

هدف تمامی تست­‌های اضطراب این است که میزان اضطراب را بسنجد و بداند در کدام موقعیت­‌ها شما اضطراب بیشتری را تجربه می­‌کنید. اما چون اضطراب انواع متفاوتی دارد، بنابراین نمی­‌توان با یک تست، همه مدل­‌های اضطراب را سنجید. پس باید ابتدا با تعدادی از تست­‌های اضطراب و کاربرد آن‌ها آشنا شویم.

اختلالات اضطرابی انواع متفاوتی دارد مانند: اختلال اضطراب فراگیر، فوبیا، فوبیا حضور در جمع، ترس از جدایی. که هر فرد بر مبنای مشکلات خاصی که تجربه می­‌کند می­‌تواند یک یا چند مدل اختلال اضطرابی را داشته باشد. مثلا شما ممکن است از اینکه بخواهید در یک جمع صحبت کنید، به شدت استرس بگیرید و حتی به خاطر این استرس، دیگر وارد جمع نشوید! این مسأله به این معنی است که اختلال اضطراب اجتماعی شما را دچار مشکل کرده است. یا گاهی اضطراب شدید باعث می‌­شود که جسم شما نیز دچار مشکل شود و بیمار شوید، یعنی دچار حمله پانیک شوید! مشاوره روانشناس همیار عشق که در زمینه اضطراب تخصص و تجربه زیادی دارند بسته به نشانه‌های شما برای تشخیص بهتر یک یا چند تست را به شما توصیه کنند.

تست اضطراب بک (BAI)

یکی از معروف­‌ترین تست‌­های اضطراب که مشاوران آن را توصیه می‌کنند، تست اضطراب بک است. این آزمون شامل 21 سوال است و هر گزینه 4 پاسخ دارد که شما باید آن گزین‌ه­ای را که نشان­ دهنده شدت اضطراب شماست را انتخاب کنید. این آزمون اضطراب شما را در طی یک هفته اخیر بررسی می­‌کند. بعد از انجام تست و دریافت نتیجه، اگر شما اضطراب بالایی داشته باشید، درمان آغاز می‌شود و مشاور مجدداً پس از یک هفته تست بک را از شما می‌گیرید تا روند پیشرفت درمان را بررسی کند. اگر اضطراب شما پایین­‌تر آمده باشد، به این معنی است که درمان موثر بوده است و همین شیوه به صورت هفتگی انجام می­‌شود تا در نهایت اضطراب شما درمان شود.

تست اضطراب کتل

تست اضطراب کتل هم یکی از تست‌­های معتبر در زمینه ارزیابی اضطراب است و مشاوران و روانشناسان آن را توصیه می‌­کنند و برای سنجش اضطراب افراد بالای 14 سال استفاده می‌­شود. این تست 40 سوال دارد و هر سوال 3 گزینه برای پاسخ دارد. شما براساس وضعیت خودتان یکی از 3 گزینه را انتخاب می­‌کنید. نکته جالب توجه این است که 20 سوال از این تست، اضطراب پنهان و 20 سوال اضطراب آشکار را می­‌سنجد. به این معنی که گاهی ما نمی­‌دانیم علت بسیاری از مشکلات‌مان ریشه در اضطراب دارد و با 20 سوال موجود در این تست، این اضطراب پنهان، مشخص می­‌شود. در نهایت شما از تست اضطراب کتل، یک نمره کلی بدست می‌­آورید که نشان­ دهنده میزان اضطراب شماست. اما این نمره کلی وضعیت شما را در پنج حالت زیر سنجیده است:

 • ناپایداری هیجانی یعنی زمانی که وقتی دچار اضطراب می‌­شوید ناگهان یک واکنش شدید و غیرمنتظره نشان می‌­دهید که گاهی با خشم همراه است. همچنین وقتی حال خوب و شادی شما ناگهان تغییر می­‌کند و تبدیل به غم یا خشم می‌­شود که دیگران انتظار آن را ندارند.
 • بی‌­اعتمادی توام با اضطراب مولفه مهم دیگری است که در تست اضطراب کتل سنجیده می‌­شود. در این حالت اگر شما دچار حمله اضطراب شوید، حس می‌­کنید وضعیت اصلاً قابل کنترل نیست و ممکن است هرلحظه حال بدتری را تجربه کنید. حتی در حمله اضطراب گاهی فرد احساس می­‌کند همین لحظه می­‌میرد.
 • اطمینان به خود در این حالت نیز وقتی شما دچار اضطراب می‌­شوید، برای کنترل کردن اوضاع به خود اعتماد ندارید و دائماً از دیگران می­‌خواهید که از شما مراقبت کنند.
 • مهار اراده و پایداری خلق و خو که مولفه مهم دیگری در این تست است، یعنی چقدر می­‌توانید هیجان­‌های منفی مثل خشم و اضطراب را تحمل کنید و سریعاً بهم نریزید.
 • تنش عصبی که معمولاً با علامت­‌های جسمانی مثل معده ­درد در هنگام اضطراب اتفاق می­‌افتد، مولفه مهم دیگری است که در تست اضطراب کتل سنجیده می‌­شود.
  تفاوت زن و مرد از نظر روانشناسی (تفاوت زنان و مردان)

تست اضطراب مرگ

تست اضطراب مرگ

ترس از مرگ تقریباً برای همه افراد وجود دارد. اما گاهی این ترس برای افراد مضطرب آنقدر شدید م‌ی­شود که حتی ممکن است نتواند به زندگی روزمره خود رسیدگی کند. گاهی اضطراب مرگ باعث می‌شود شما به رفتارهای مخربی مانند اعتیاد به الکل، پرخاشگری‌­های غیرقابل کنترل و افسردگی روی بیاورید. این تست 15 سوال دارد و نگرش شما را راجع به مرگ می‌­سنجد. شما با جواب بله یا خیر به این پرسش­‌ها جواب می‌­دهید. هر جواب بله به معنی 1 امتیاز است و به معنی وجود اضطراب مرگ در شماست و در نهایت اگر نمره کلی شما به عدد 15 نزدیک باشد، میزان اضطراب مرگ در شما بیشتر است. مشاور پس از دیدن نتیجه تست شما، متوجه می­‌شود که اضطراب مرگ تا چه اندازه باعث شده که عملکرد روزمره شما بهم بخورد و علت این اضطراب را به طور ریشه­‌ای پیدا می­‌کند.

تست اضطراب کودکان اسپنس (SCAS)

تست اضطراب کودکان اسپنس (SCAS)

تشخیص و درمان اضطراب کودکان بسیار اهمیت دارد، چراکه اگر در کودکی اضطرابش درمان نشود، در بزرگسالی تبدیل به اضطراب­‌های بزرگ‌­تری می­‌شود. یکی از تست‌­ها برای سنجش اضطراب کودکان، تست اسپنس است. این تست 45 عبارت دارد و برای سنجش میزان اضطراب کودکان 8 تا 15 سال به کار برده می‌­­شود. 38 عبارت در این تست نمره­ گذاری می­‌شود و 6 عبارت دیگر عبارت­‌های پرسشی مثبت هستند و نمره آن‌ها محاسبه نمی‌­شود. همچنین این تست یک سوال تشریحی دارد که کودک باید درباره آن پاسخ تشریحی دهد. به این نکته هم توجه داشته باشید که اضطراب در کودکان خود را به شکل مختلفی نشان می‌­دهد و مشاور کودک پس از دریافت نتیجه تست از کودک شما، برایتان توضیح می­‌دهد که باید چه رفتارهایی را در برابر کودک­تان داشته باشید.

شاید برای شما سوال باشد که دقیقا چه زمانی باید برای فرزند خود مشاوره دریافت کنید. ممکن است مربی مهد و یا معلم کودک­تان به شما بگوید که کودک­تان بی­‌قرار است، دائما گریه می­‌کند و یا از مواجه شدن با موقعیت­‌های جدید به شدت می­‌ترسد. نگرانی شما برای کودک­تان کاملاً قابل درک است و برای حل این مشکلات باید از روانشناس کودک کمک بگیرید. مشاوران کودک همیار عشق در درمان مشکل اضطراب کودکان سال‌ها تجربه و تخصص دارند و به خوبی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

پرسشنامه اضطراب اسپنس موارد زیر را اندازه­‌گیری می­‌کند:

 1. هراس و ترس از فضای باز
 2. اضطراب جدایی
 3. ترس از آسیب فیزیکی
 4. ترس اجتماعی ( فوبی )
 5. وسواس فکری – عملی
 6. اضطراب عمومی
  فوبیا یا هراس چیست و چه علائمی دارد؟ (فوبیاها چگونه درمان می‌شوند؟)

زمانی که این موارد اندازه­‌گیری شد و کودک شما در هر موردی نمره بیشتری دریافت کرد، نقطه شروع درمان همان مورد خواهد بود. مثلا اگر نمره کودک­تان در مورد وسواس فکری-عملی رنج بالا باشد، روانشناس کودک برای درمان وسواس او اقدام می­‌کند.

تست اضطراب اجتماعی

اگر درباره ارتباط اجتماعی خود نگران هستید و دائما خود را از جمع پنهان می‌­کنید، نیاز است تا میزان این اضطراب را بسنجید و سپس برای درمان این مشکل اقدام موثری انجام دهید. داشتن اضطراب اجتماعی بیش از حد می‌­تواند شما را از بسیاری از ارتباط­‌های مثبت دور کند و حتی نتوانید با دوستان خود ارتباط برقرار کنید. تست اضطراب اجتماعی دارای 58 عبارت است و دو ملاک را می‌­سنجد. اولین ملاک، اجتناب اجتماعی که 28 عبارت را در این تست به خود اختصاص داده است و دومین ملاک ترس از ارزشیابی منفی توسط دیگران است که 30 عبارت دارد.

اگر تصور می­‌کنید که به دلیل اضطراب عملکرد زندگی روزمره‌­تان بهم ریخته شده است و نمی‌­توانید تمرکز لازم را در انجام امور زندگی داشته باشید، مراجعه به روانشناس بهترین راه حل برای مواجه با این مشکل است مشاور متخصص همیار عشق به شما کمک می‌کند تا با انجام یک سری تمرین و یادگیری مهارت‌های لازم بر این اضطرای غلبه کنید.

تست اضطراب بیماری

تست اضطراب بیماری

اگر شما دائماً نگران سلامت خود هستید و فکر می­‌کنید بیمار شده‌­اید، دائما علائم بدنی خود را چک می­‌کنید و با یک سردرد ساده به خود برچسب یک بیماری خطرناک را می­‌زنید، احتمالاً دچار اضطراب بیماری شدید و نیاز است که ابتدا با انجام تست، میزان این اضطراب را متوجه شوید و سپس برای درمان اقدام کنید. تست اضطراب بیماری 18 عبارت دارد و هر عبارت 4 گزینه دارد که شما باید یک گزینه را انتخاب کنید. این تست 3 ملاک را می­‌سنجد. اولین ملاک نگرانی کلی درباره سلامتی است. ملاک دوم احتمال ابتلا به بیماری و ملاک سوم پیامدهای منفی ابتلا به بیماری است.

تست اضطراب زانک (SAS)

ممکن است شما دوست داشته باشید که خودتان اضطراب­تان را ارزیابی کنید و نیاز به یک تست خودارزیابی دارید. تست اضطراب زانک که 20 عبارت دارد، برای بررسی میزان اضطرابی که شما درموقعیت‌های مختلف دارید، طراحی شده است. در این 20 عبارت، 16 سوال روی نشانه­­‌های مثبت و 4 سوال روی نشانه‌­های منفی اضطراب تاکید دارند. اگر شما اضطراب کمتری داشته باشید نمره پایین‌تری در این تست می­‌گیرید و گرفتن نمره بالاتر به معنی اضطراب بیشتر شماست. اگر در نتیجه تست­تان متوجه شدید اضطراب بالایی دارید، قدم بعد مراجعه و تماس با مشاور متخصص در زمینه درمان اضطراب است. ما این امکان را در رادیوعشق فراهم کرده‌­ایم تا بتوانید با اطمینان خاطر، برای درمان اضطراب­تان اقدام کنید.

تست اضطراب هامیلتون

یکی از مهم‌­ترین تست‌­های کلینیکی و بالینی مربوط به سنجش اضطراب که مشاوران آن را توصیه می­‌کنند، تست هامیلتون است. این تست 14 عبارت دارد و هر عبارت یکی از علائم خاص اضطراب را می‌سنجد. در این آزمون مشاور به پاسخ­‌های شما نمره می‌­دهد. اگر شما در پاسخ به یک سوال نمره صفر داده باشید یعنی آن علامت خاص اضطرابی را ندارید و برعکس اگر نمره 1 تا 4 بدهید یعنی به آن اختلال اضطرابی دچار هستید. نکته مهم این تست این است که درمانگر شما برای بررسی اضطراب تنها به نتیجه این تست اکتفا نمی­‌کند بلکه باید رابطه شما با دیگران و تاریخچه فردی خودتان را هم بررسی کند. در نهایت مشاور با بررسی روابط شما و نتیجه تست­­تان، درمان اضطراب را آغاز می‌­کند.

  چگونه شاد باشیم؟ (راز خوشحال بودن چیست؟)

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با انواع تست­‌های اضطراب آشنا کنیم. این تست­‌ها که جزو معروف‌­ترین تست­‌های تشخیص اضطراب هستند شامل: تست اضطراب بک، اضطراب کتل، تست اضطراب مرگ، تست اضطراب کودکان، تست اضطراب اجتماعی، تست اضطراب بیماری، تست اضطراب زانک، تست اضطراب هامیلتون است. در این تست­‌ها هدف این است تا شما متوجه میزان اضطراب خود بشوید اما قطعاً و حتماً در کنار تست­‌ها باید از کمک یک مشاور برای تفسیر نتیجه تست استفاده کنید. در واقع در این مقاله اشاره کردیم که تست­‌ها صرفاً یک ابزار کمکی برای مشاور است که بتواند تشخیص درست­‌تری درباره مشکل شما ارائه بدهد و در نتیجه راه­‌حل­‌های بهتری برای مشکلات شما پیشنهاد دهد.

سوالات رایج درباره تست­‌های اضطراب


سوالات رایج درباره تست­‌های اضطراب

تست اضطراب را در چه شرایطی باید انجام بدم؟

تست­‌ها باید در شرایط مناسبی انجام شود. یعنی هم از نظر زمانی و هم از نظر فضایی که در آن تست را انجام می­‌دهید، باید شرایطی فراهم باشد که شما آرامش لازم و کافی را برای انجام تست داشته باشید. علاوه بر این زمانی که شما دچار مسأله‌­ای مانند اضطراب هستید و مشاور تشخیص می‌­دهد که باید در کنار مشاوره تست انجام دهید، باید با این تشخیص پیش بروید و تست را انجام دهید.

آیا با یک تست می­‌توانیم متوجه میزان اضطراب خود بشویم؟

تست یکی از راه‌­های تشخیص اضطراب است و به عنوان یک عامل تکمیل کننده در کنار مصاحبه قرار می­‌گیرد. پس تست به تنهایی نمی‌­تواند عامل دقیقی برای تشخیص اضطراب باشد. باید علاوه بر تست، مشاوره هم انجام شود.

از کجا متوجه بشم که یک تست معتبره؟

زمانی می‌­توانید متوجه شوید که یک تست معتبر است که پیشینه پژوهشی مناسبی داشته باشد. یعنی براساس آن تست تحقیقات درست پژوهشی انجام شده باشد و نتیجه آن نیز طی مدت زمان طولانی تغییر چندانی نکند. بنابراین بهتر است برای انتخاب معتبر‌ترین تست از مشاور کمک بگیرید.

آیا تست­‌های آنلاین اضطراب معتبر هستند؟

زمانی می‌­توانیم تست آنلاین را معتبر بدانیم که بعد از انجام تست، بتوانیم نتیجه آن را با یک متخصص روانشناسی و مشاوره در میان بگذاریم تا او نتیجه تست را تفسیر و ارزیابی کند. در نهایت به شما بگوید که برای مشکلی که در این تست با ان برخورد کرده‌­اید چه راه­‌حل و یا درمانی وجود دارد.

آیا می­‌توان با استفاده از تست­‌های آنلاین اضطراب به تشخیص رسید؟

این تست‌­ها صرفاً یک جهت­‌گیری و حدود مشکل اضطراب را مشخص می­‌کنند و همانطور که اشاره کردیم باید تست­‌ها در کنار جلسه مشاوره استفاده شوند تا تشخیص درست از مشکل شما اتفاق بیفتد.

آیا به تست‌­های رایگان سایت­‌ها می‌­توان اطمینان کرد؟

شاید شما با سایت‌­هایی روبرو شوید که تست­‌ها را بدون هیچ هزینه‌­ای از شما می‌­گیرند، اما باید به دو نکته مهم توجه داشته باشید. اولین نکته این است که تست­‌ها حتما باید همراه با تفسیر دقیق توسط یک مشاور انجام شود و تست بدون تفسیر بهتر است از ابتدا انجام نشود. دومین نکته هم درباره امنیت سایت­‌هایی است که شما در آن‌ها تست انجام می­‌دهید. باید اطمنیان حاصل کنید که این سایت­‌ها از اطلاعات شخصی شما استفاده ابزاری نمی­‌کنند و آن را در اختیار دیگران قرار نمی­‌دهند.

کدوم تست اضطراب از همه بهتره؟

تستی از همه بهتر است که بتواند گزارش دقیق­‌تری از وضعیت اضطراب شما ارائه دهد. همچنین انتخاب تست باید با توجه به شرایط شما باشد، مثلاً اگر ترس از مرگ داشته باشید، مستقیماً همان تست از شما گرفته می‌­شود.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط