همیار عشق

شوهر زندانی (به زندان افتادن شوهر): مدیریت و انتظار یا طلاق؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهر زندانی (به زندان افتادن شوهر): مدیریت و انتظار یا طلاق؟

زندگی مشترک پستی و بلندهای زیادی دارد و گاهی شرایط سختی مانند به زندان افتادن همسر اتفاق می‌افتند که یک بحران به حساب می‌آید و لازم است هر دو نفر مهارت‌هایی داشته باشند که از این دوران گذر کنند. در این مقاله برخی چالش‌های ناشی از به زندان افتادن همسر را بررسی می‌کنیم و شما را راهنمایی می‌کنیم که در این ایام چه باید بکنید که راحت‌تر این دوران را بگذرانید.

دلیل زندان رفتن اهمیت دارد

دلیل اینکه چرا همسر شما به زندان افتاده از همه جهات مهم است. گاهی افراد تنها برای مبلغ جزئی برگشت چک به زندان می‌افتند و برخی مرتکب خطاهایی مانند خرید و فروش مواد مخدر، ضرب و شتم دیگران و جرم‌هایی پر خطر می‌شوند. اینکه شما چه کمکی می‌توانید به خودتان، ایشان و فرزندان‌تان در این باره بکنید به نوع جرم بستگی دارد و نمی‌توان همه افراد را به یک شکل در این زمینه راهنمایی کرد!

درکش کنید

همانطور که در بالا گفتیم دلایل متفاوتی برای زندان رفتن وجود دارد، درست است که تا زمانی که فرد مجرم شناخته نشود به زندان نمی‌افتد اما میزان و نوع جرم همیشه یکسان نیست. در هر صورت سعی کنید خود را جای او بگذارید و درکش کنید. در این شریط او بیشتر از هر زمان دیگری به شما نیاز دارد. پس تا جایی که برایتان ممکن است سعی کنید شرایطش را دریابید.

لزومی به با خبر کردن همه نیست

شما احتمالا بعد از بازگشت همسرتان از زندان با او ادامه خواهد دادید، بنابراین لزومی ندارد آبروی او که پدر فرزندان‌تان است را ببرید. تا جایی که ممکن است این موضوع را دور از دیگران نگه دارید تا بعد از آزاد شدن همسرتان مجبور نباشد این موضوع را برای بقیه توضیح دهد.

  چطور با آقایون صحبت کنیم که گوش بدن؟

به فرزندان چه بگوییم؟

اگر فرزندان‌تان زیر سن قانونی هستند لزومی ندارد آنها را در جریان زندان رفتن پدرشان بگذارید، حتی اگر در سن قانونی هستند نیز لازم نیست در جریان کل جزئیات باشند، مگر اینکه آنها پیگیر کارهای اداری پدرشان باشند که در آن صورت حتما در جریان امور قرار خواهند گرفت. می‌توانید به فرزندان کوچک بگویید پدرشان برای مدتی در خانه نیست، اجازه ندهید ذهن آن‌ها درگیر این مسائل شود که گرفتار انواع اضطراب شوند.

به ملاقاتش بروم؟

چرا که نه؟! اگر همسرتان و شما قبل از به زندان رفتن او مشکل خاصی نداشتید حالا نباید به خاطر موضوع زندان همه چیز را زیر سوال ببرید. اجازه دهید شما را ببیند و دلگرم شود، او برای سپری کردن روزهای سخت زندان به کمک و حضور شما نیاز دارد تا این روزهای سخت را راحت‌تر پشت سر بگذارد.

آیا لزومی دارد جزئیات را بدانم؟

بله حتما! شما به عنوان همسر قانونی او لازم است دلیل زندان بودن همسرتان را بدانید، سهمش از مشکلات را بشناسید و بدانید چرا باید زندگی همسرتان درگیر چنین مشکلاتی شود. در این موضوع چیز پنهانی نمی‌تواند بین شما وجود داشته باشد و از لحاظ قانونی نیز چنین حقی دارید. اگر همسرتان در شرایطی نبود که این موارد را برایتان توضیح دهید می‌توانید صبر کنید تا در فرصت مناسب و هر زمان آمادگی‌اش را داشت برایتان بازگو کند.

آیا باید منتظر همسرم بمانم؟

این موضوع به خیلی عوامل مختلف بستگی دارد، از رابطه شما و فرزندان‌تان با پدرش گرفته تا سال‌هایی که لازم است او در زندان بماند. بهتر است برای تصمیم‌گیری در این باره عجله نکنید، حتما تمام ابعاد ماجرا را بسنجید، با یک مشاور آگاه صحبت کنید و جزئیات رابطه‌تان را بسنجید. اجازه ندهید این موضوع تمام زندگی مشترک شما را زیر سوال ببرد.

در مدتی که همسرم زندان است چه کنم؟


به خودتان برسید

 قرار نیست حالا که همسرتان زندان است زندگی را تعطیل کنید. می‌دانیم ممکن است حوصله سابق را نداشته باشید و نخواهید مانند گذشته به خودتان برسید اما باید روحیه خودتان را حفظ کنید. کارهای شخصی‌تان را متوقف نکنید، حتی بیشتر از قبل به خودتان برسید، برخی مراجعین ما می‌گویند اگر زیادی به خودم برسم دیگران می‌گویند “شوهرش زندان است و او به خودش می‌رسد!” این حرف‌ها را کنار بگذارید، هیچ کس به اندازه شما نمی‌داند در دل‌تان چه می‌گذرد همین کافی است و نیاز نیست به کسی چیزی را ثابت کنید.

  طلاق خوب (چه زمانی طلاق خوب است؟)

مراقب باشید در دام افسردگی نیفتید

 شرایط شما یک شرایط خاص است، در واقع در یکی از بحران‌های زندگی‌تان به سر می‌برید و باید مدیریت بحران داشته باشید. این شرایط ممکن است شما را در دام افسردگی و اضطراب بیندازد. مراقب خواب و خوراک‌تان باشید، سعی کنید ورزش کنید، ارتباطت‌تان را با دوستان‌تان قطع نکنید و اگر شاغل هستید سعی کنید روی کارتان متمرکز شوید.

مراقب افراد سمی باشید

 گاهی در این شرایط برخی سعی دارند آگاهانه و غیرآگاهانه شما را با حرف‌هایشان ناراحت کنند. در مورد همسرتان بدگویی کنند و یا امید را از شما بگیرند. مراقب این افراد باشید و اجازه ندهید با حرف‌های بیهوده‌شان شما را آزار دهند.

کمک بگیرید

 درست است که تاکید کردیم تا جایی که ممکن است اجازه ندهید کسی با خبر شود اما اگر به کمک مالی یا غیر مالی نیاز داشتید حتما می‌توانید از یک فرد مطمئن و خیرخواه که می‌دانید قابل اعتماد شما و همسرتان است کمک بگیرید. از کمک خواستن خجالت نکشید، همان طور که گفتیم شما در یک شرایط بحرانی قرار دارید و لازم است این شرایط را پشت سر بگذارید.

حواس‌تان به بچه‌ها باشد

 متاسفانه گاهی در این شرایط بچه‌ها فراموش می‌شوند و یادمان می‌رود آن‌ها نیز ممکن است احساس دلتنگی و اضطراب کنند. سعی کنید بیشتر از قبل در کنارشان باشید، پای صحبت‌هایشان بنشینید و اگر لازم بود و نیاز داشتند آن‌ها را به مشاوره ببرید تا قدرت سازگاری با این شرایط را پیدا کنند.

اگر همسرم خطایی کرده بود او را ببخشم؟

همان طور که گفتیم همسر شما به لحاظ قانونی قطعا مجرم شناخته شده است که حکم زندان را دارد. آیا شما باید او را ببخشید؟ خوب این تصمیم را شما می‌گیرید و بستگی به جرمی که مرتکب شده است دارد. نکته مهم احساس ندامت یا پشیمانی همسرتان است. آیا او از خطایی که کرده پشیمان است؟ آیا ابراز ندامت می‌کند؟ آیا بعد از تمام شدن دوره حبسش اهداف دیگری دارد یا تصور می‌کنید همچنان می‌خواهد کارهای گذشته را تکرار کند؟ حتما در این باره با همسرتان صحبت کنید.

  تسخیر قلب مرد (چطور به قلب شوهرم نفوذ کنم و بکشونمش سمت خودم)

زمانی که همسرم زندان است با مشکلات مالی چه کنم؟

گاهی ممکن است به دلایل مختلف بعد از به زندان افتادن همسرتان ناچار باشید با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کنید. اگر شاغل هستید باید مدیریت مالی‌تان را نسبت به گذشته تغییر دهید و اگر شاغل نیست و چنین امکانی برایتان وجود دارد می‌توانید یک شغل نیمه وقت یا تمام وقت پیدا کنید. اگر امکان پیدا کردن شغل را ندارید باید یک برنامه مالی داشته باشید که بتوانید در این مدت امورات‌تان را بگذرانید.

زمانی که همسرم زندان است با تمایلات جنسی‌ام چه کنم؟

زندانیان در شرایط خاصی ملاقات زناشویی یا ملاقات شرعی دارند که در آن زندانی می‌تواند چند ساعت با همسر و فرزندانش تنها باشد و در آن رابطه جنسی نیز می‌توانند برقرار کنند. اگر چنین امکانی برایتان پیش آمد حتما از آن استقبال کنید و تا قبل از آن سعی کنید از فیلم‌ها و عکس‌های محرک دوری کنید تا این شرایط برایتان راحت‌تر بگذرد.

سخن پایانی

وقتی شوهر به زندان می‌افتد، شرایط سختی برای خودش، همسرش و فرزندانش ایجاد می‌شود. برای رهایی از این شرایط سخت باید مراقب سلامت روانی و جسمانی خودتان باشید، در کنار همسر و فرزندان خود باشید و درک‌شان کنید و اگر نیاز است از فرد قابل اعتماد هم کمک بگیرید البته توجه داشته باشید که نیاز نیست به همه فامیل و اقوام بگویید که همسرتان مرتکب جرمی شده است و در زندان است. این که بعد از آزاد شدن همسرتان او را ببخشید و به زندگی‎تان ادامه بدهید یا خیر، یک تصمیم شخصی است که باید به صورت منطقی گرفته شود و بستگی به موارد زیادی دارد. اگر شما هم در چنین شرایطی هستید و حال خودتان خوب نیست و یا برای تصمیم‌گیری درباره زندگی‌تان نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط