همیار عشق

شاخص چاق

چاقی بعد از ازدواج: علت و پیشگیری

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چاقی بعد از ازدواج: علت و پیشگیری

همیشه باورهای مختلفی در مورد سبک زندگی قبل و بعد از ازدواج وجود داشته است که برخی از آن‌ها صحیح و برخی هیچ سندیت علمی ندارد. یکی از این باورها این است که بعد از ازدواج، به خصوص خانم‌ها دچار اضافه وزن می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کنیم، آیا واقعا خانم‌ها بعد از زادواج چاق می‌شوند؟ ارتباط این موضوع با ازدواج و عروسی چیست و چطور می‌تون از این امر پیشگیری کرد مهم‌تر از آن اگر بعد از ازدواج دچار اضافه وزن شدیم چه کنیم؟

عروس چاقالو

آیا واقعا بعد از ازدواج خانم‌ها چاق می‌شوند؟

راستش را بخواهید اغلب خانم‌ها بعد از ازدواج ممکن است اضافه شدن وزنشان را تجربه کنند اما یا واقعا این موضوع به ازدواج بستگی دارد؟ اجازه بدهید چند شایعه مهم در این خصوص را با هم بررسی کنیم.

شایعه 1: رابطه جنسی خانم‌ها را چاق می‌کند!

برخی معتقد هستند رابطه جنسی به خودی خود باعث فزایش وزن می‌شود و خانم‌ها به خصوص در ناحیه سینه و باسن بعد از رابطه جنسی دچار چاقی می‌شوند! چنین یافته‌ای در مطالعات علمی وجود ندارد و هنوز هیچ رابطه معناداری بین رابطه جنسی و اضافه وزن یافت نشده است. گرچه رابطه جنسی سالم و با کیفیت می‌تواند روی خلق و خو و بهبود افسردگی اثر بگذارد و همین موضوع باعث شود فرد تغذیه و خورد و خوراکش تغییر کند اما هیچ ارتباط مستقیمی بین چاقی و رابطه جنسی تایید نشده است.

شایعه 2: بعد از ازدواج هورمون‌ها تغییر می‌کنند!

در زندگی روزمره استرس، انواع هیجانات مثبت و منفی و وقایع مختلف می‌تواند روی سطح هورمون‌های ما و میزان ترشح آن‌ها اثر بگذارد اما این روند آنقدر سیستماتیک و حساب شده است که کوچکترین بی نظمی در در هورمون‌های ما می‌تواند کاملا ملموس باشد و حتی گاهی بیماری به شمار رود. ازدواج هم همراه با هیجان‌های مثبت و منفی است و ممکن است باعث ترشح برخی هورمون‌های شادی اور شود اما این میزان به قدری نیست که بخواهد روی وزن شما اثر بگذارد و حتی تغییراتش از تغییرات هورمونی دوران قاعدگی کمتر است. بنابراین تغییرات هورمونی ناشی از ازدواج آنقدر ناچیز است که ربطی به اضافه وزن شما ندارد.

  راه‌های فکر نکردن به گذشته (چطور گذشته را فراموش کنیم؟)

شایعه3: از دست دادن بکارت منجر به چاقی می‌شود!

بکارت و چاقی

برخی افراد تصور می‌کنند از دست دادن بکارتشان باعث اضافه وزن و چاقی به خصوص در ناحیه پایین تنه و باسن می‌شود. از دست دادن بکارت ربطی به اضافه وزن ندارد و چنین ادعایی هیچ پشتوانه علمی ندارد.

در ادامه مقاله برایتان توضیح می‌دهیم دلیل چاقی بعد از ازدواج چیست.

دلیل چاقی بعد از ازدواج چیست؟

حال که با شایعات و باورهایی که پشتوانه علمی در رابطه با چاقی بعد از ازدواج ندارند آشنا شدید، دلایل اصلی این موضوع را با هم بررسی می‌کنیم:

رژیم‌های قبل از عروسی

خیلی از خانم‌ها قبل از عروسی برای لاغرتر به نظر رسیدن از چندماه قبل از عروسی به رژیم‌های سنگین روی می‌آورند و حتی گاهی آنقدر این رژیم‌ها سنگین و غیر اصولی هستند که روز عروسی خسته و ضعیف هستند! فارغ از ضرر و زیان‌های جدی چنین رژیم‌هایی یکی از نتایجش این است که بعد از رها شدن که معمولا بعد از شب عروسی است به سرعت باعث بالا رفتن وزن حتی بیشتر از قبل از رژیم می‌شوند! افرادی که بارها رژیم گرفتن را تجربه کرده‌اند کاملا به این امر واقف هستند!

تجربه آشپزی و شیرینی پزی بعد از ازدواج

غذا عروس

خیلی از عروس‌ خانم‌ها بعد از ازدواج به خصوص در سال اول ازدواج ذوق و شوق آشپزی و شیرینی پزی دارند تا خانه را برای خودشان و همسرشان به محیطی گرم و صمیمی تبدیل کنند و از غذای لذیذ و خوشمزه لذت ببرند و به قول معروف عرض اندامی برای نمایش هنرهای مختلفشان بکنند. همین موضوع باعث می‌شوند تمام وعده‌ها پر از غذاها و شیرینی‌های رنگارنگ و لذیذ شود و همین امر موجب اضافه وزن در هر دوی آن‌ها شود. به خصوص اگر عروس خانم اهل چشیدن غذا هنگام پخت آن باشند!

استراحت بعد از عروسی!

برخی افراد آنقدر سر خودشان را قبل از عروسی شلوغ می‌کنند که تا چندین هفته بعد از عروسی دلشان می‌خواهد استراحت کنند و کارهایشان را تعطیل کنند. برخی نیز به دلیل وارد شدن به زندگی جدید سعی می‌کنند برای سازگار شدن با شرایط جدید چند ماهی کارهایشان را کنار بگذارند تا با انرژی بیشتری به میدان برگردند و برخی نیز تصور می‌کنند بعد از ازدواج دیگر لازم نیست فعالیت‌های گذشته را داشته باشند! به هر حال جزء هرکدام باشید، همین چند هفته استراحت قطعا روی اضافه وزن شما اثر می‌گذارد.

  چگونه از دخالت مادر زن در زندگی مشترک جلوگیری کنیم؟ (دخالت مادر همسر در زندگی)

مهمانی‌ها و غذاهای خوشمزه‌اش!

پاگشا

احتمالا با مهمانی‌های بعد از عروسی که اصطلاحا پاگشا نام دارد و در آن فامیل‌های عروس و داماد بعد از عروسی آن‌ها را دعوت می‌کنند آشنا هستید. خب چه چیزی لذت بخش‌تر از این که در ماه چند شب به مهمانی با غذاهای خوشمزه برویم! قطعا خوش خواهد گذشت و شما هم دلتان می‌خواهد همه غذاها را امتحان کنید، در چنین شرایطی اضافه وزن در کمین نشسته است و از رگ گردن به شما نزدیک‌تر است!

الویت قرار گرفتن وظایف جدید بعد از ازدواج

قطعا شما با ازدواج با نقش‌های جدیدی روبرو می‌شوید که برایتان الویت قرار می‌گیرند و ممکن است سایر فعالیت‌های شخصی‌تان مثل پیاده روی و ورزش به حاشیه بروند. به خصوص ماه‌های اول ازدواج هر دو نفر دوست دارند نشان دهند از پس وظایف جدید بر می‌آیند و سایر موارد برایشان اهمیت کمتری پیدا می‌کند. اگر این موارد به حاشیه رانده شده تحرک، ورزش، تغذیه سالم یا هرچیزی مربوط به تناسب اندام باشد، اضافه وزن به سراغشان می‌رود.

نگرش خَرم از پل گذشت!

متاسفانه برخی افراد تصور می‌کنند رسیدگی به خود و تناسب اندام مخصوص افراد مجرد است و حالا که متاهل شده‌اند به قول معروف خرشان از پل گذشته است و لازم نیست نگران وزنشان باشند. این طرز فکرِ به شدت غلط نه تنها روی تناسب اندام بلکه در سایر جنبه‌های مثبتی که قبل از ازدواج داشتید هم اثرات مخربی می‌گذارد و حتی ممکن است باعث تغییر رفتار و اخلاق شما بشود، مثلا دیگر نیازی نبینید که به همسرتان مانند قبل توجه کنید!

حیفه، من می‌خورم!

جمله “حیفه، من می‌خورم” که برای باقی مانده غذا به کار می‌برید، دشمن قسم خورده تناسب اندام شماست! بهتر است برای اصراف نکردن که اتفاقا عقیده صحیحی است غذا را به اندازه بپزید یا اضافه آن را در ظرف‌های مخصوص این کار بگذارید تا بعدا استفاده کنید یا حتی یک راه‌کار مفیدتر این است که آن را در ظرف‌های یک بار مصرف بگذارید و اجازه دهید افراد نیازمند به آن دسترسی داشته باشند یا اگر آنقدر کم است که نمی‌توانید برای یک وعده دیگر از آن استفاده کنید و در حد یکی دو قاشق است اجازه دهید پرنده‌ها یا سایر حیواناتی که نیازمند کمک ما برای یافتن غذا هستند از آن استفاده کنند.

  مدل آسیب‌پذیری- استرس- تطبیق‌پذیری (‌VSA)

تغییر الگوهای خواب

خواب عروس

بعد از ازدواج ممکن است الگوهای خواب به دلایل مختلفی تغییر کند. اگر این تغییر باعث کم‌خوابی شود استرس ناشی از آن و ترشح کورتیزل در چنین حالتی با اضافه وزن ارتباط دارد و اگر تغییر الگوی خواب شما به سمت پرخوابی برود، کاهش تحرک شما می‌تواند منجر به اضافه وزن شود. بنابراین اگر تا دیر وقت با همسرتان بیدار هستید یا صبح‌ها کاری برای انجام دادن ندارید و تا لنگ ظهر رختخواب را بغل کرده‌اید، در آغوشتان جایی هم برای اضافه وزن باز کنید که به زودی سراغتان می‌آید!

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن وخت و ساز بدن و همچنین نسبت ذخیره چربی و عضله تغییر می‌کند و افراد معمولا اضافه وزن بیشتری نسبت به گذشته خودشان تجربه می‌کنند. پس اینکه بخی می‌گویند: “اووووه من 10 ساله ازدواج کردم معلومه چاق می‌شم” تفکر درستی نیست و این موضوع علاوه بر سبک زندگی به افزایش سن نیز مرتبط است نه صرفا ازدواج.

تجربه رستوران رفتن

چه چیزی بهتر از این که بعد از یک روز کاری تازه عروس و داماد دست در دست یکدیگر به رستوران جدید یا پاتوق دوران نامزدی بروند و دلی از عزا درآورند.اما همین لذت‌های کوچک و خاطره انگیز اگر بدون مدیریت باشد احتمالا منجر به اضافه وزن خواهد شد.

فیلم دیدن‌های شبانه

خوردن عروس

یکی از تفریحات مرسوم تازه عروس و دامادها دیدن فیلم‌ها و سریال‌های شبانه است که خیلی هم برای علاقه مندان فیلم اذت بخش و جذاب است. اما اگر با هر فیلم یک کاسه آجیل و چیپس هم در کنار هم بخورید مسلما روی تناسب اندام هردویتان اثرات فاحشی می‌گذارد.

چه باید کرد؟

حتما با خواندن مطالب بالا متوجه شدید چیزی که باعث اضافه وزن شما بعد از ازدواج می‌شود تغییر سبک زندگی‌تان است. شما برای تناسب اندام باید سبک زندگی سالمی داشته باشید، کرهایی که در بالا برشمردیم را در هر مقطعی از زندگی به کار ببرد چاق می‌شوید! فرقی ندارد متاهل باشید یا دانشجو یا کارمند! این سبک زندگی است که شما را چاق یا لاغر می‌کند. بنابراین اجازه ندهید با عوض شدن زندگی‌تان و وارد مرحله جدید شدن زندگی، رشته کار به کلی از دستتان برود. هنوز هم ورزش، تغذیه سالم، مدریت غذا و … می‌تواند برای شما الویت باشد.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط