اختلاف قد در ازدواج(با خواستگار کوتاه قد ازدواج کنم یا نه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

اختلاف قد در ازدواج(با خواستگار کوتاه قد ازدواج کنم یا نه؟)

اگر عاشق مردی بشوید که خیلی کوتاه‌تر از شما است، چه اتفاقی پیش می‌آید؟ با اختلاف قدتان و واکنش جامعه به آن چطور کنار می‌آیید؟ آیا این اختلاف قد باعث بروز مشکلات در رابطه جنسی نیز خواهد شد؟ آقایانی که قدشان از همسرشان خیلی کوتاه‌تر است، شاید نتوانند وقتی همسرشان را در آغوش می‌گیرند، از خیره شدن در چشمان عشق‌شان لذت ببرند، اما مسلماً محاسن دیگری دارند که ازدواج آن‌ها با دختران قد بلندتر از خودشان را ممکن می‌سازد.

درباره مردان کوتاه قد

مردانی که قدشان در حدی کمتر از بازه 170 سانتی‌متر تا 180 سانتی‌متر قرار می‌گیرد، کوتاه قد محسوب می‌شوند. هنگام شروع یک رابطه و برای پذیرفتن یا رد کردن خواستگارتان نباید فقط به قد توجه کنید. خصوصیات دیگری مانند هوش و شوخ‌طبعی نیز وجود دارد که برای دوست داشتن یک نفر حیاتی است؛ در این میان آقایان به دیگر جذابیت‌های اندامی خانم‌ها نیز توجه می‌کنند. واقعاً نا‌امیدکننده است که برخی قد را ملاک انتخاب شریک زندگی‌شان قرار می‌دهند. برخی مردان کوتاه قد می‌گویند که گاهی هنگام خواستگاری از دخترهای بلندتر واقعاً احساس کوچک بودن می‌کنند، چون این دخترها با حرف‌ها و اعمال‌شان آن‌ها را کوچک می‌کنند.

عکس‌العمل مردم چه خواهد بود ؟


واقعیت این است که بعد از آن که به کوتاهی قد شوهرتان عادت کردید، این پیوند برای شما به طبیعت ثانوی‌تان تبدیل می‌شود و حتی نگاه‌های خیره و نظرات مردم هم نمی‌تواند ناراحت‌تان کند. برخی زوج‌هایی که زن در آن‌ها بلندتر از مرد است، بارها و بارها در جامعه مجبور به گفتگو با مردم کنجکاوی می‌شوند که می‌خواهند بدانند آن‌ها چطور با هم آشنا شده‌اند، چطور با هم کنار می‌آیند و حتی در زندگی خصوصی آن‌ها سرک می‌کشند.

نکاتی که هنگام خواستگاری یک مرد کوتاه قد باید بدانید


چطور به خواستگار قدکوتاه‌تان کمک کنید تا وقارش را حفظ کند

تصور عموم بر این است که زنان بلندقد باید از مردان کوتاه قد دوری کنند، چون مردان کوتاه مرعوب این بلندی می‌شوند، به ویژه اگر این زن رعنا شخصیتی جاه‌طلب و فعال هم داشته باشد. مردان کوتاه قد غالباً حس می‌کنند که غرورشان زیر پا له شده است و به روشی موسوم به “ذهنیت مردان کوتاه” واکنش نشان می‌دهند تا کوتاه بودن قدشان را جبران کرده باشند. در نتیجه آن‌ها گاهی با صدای بلندتر حرف می‌زنند و می‌خواهند کارشان را با زور پیش ببرند. با این حال اگر شریک زندگی این مردان کوتاه قد مغرور آنها را درک کند و مرهمی بر زخم‌های غرور آسیب دیده آن‌ها بگذارد، چنین یار فهمیده‌ای می‌تواند حتی یک مرد کوتاه عصبانی را هم کنترل کند. روش دیگری که مردان کوتاه قد برای جبران انتخاب می‌کنند، خرید وسایل خانه گران‌قیمت، ماشین و هدیه برای همسر و خانواده‌شان است. آن‌ها لباس‌های گران‌قیمت و جواهرات می‌خرند و در شیک‌ترین رستوران‌ها غذا صرف می‌کنند. مردان کوتاه قد دوست دارند که عضو فعالی از حلقه ارتباطی محل کار و زندگی شخصی‌شان باشند، در غیر این صورت ناراحت می‌شوند و رفتارشان را تغییر می‌دهند. همسران مردان کوتاه قد می‌توانند تمام نقاط ضعف همسرشان را به نقاط قوت تبدیل کنند، به امتیازهای دیگر او توجه کنند، با یکدیگر ارتباط صمیمانه‌ای برقرار کنند و برای ایجاد محیطی عاشقانه که به رشد و بالندگی هر دو نفرشان کمک کند، به هم اعتماد کنند.

  چطور خواسته‌های جنسی‌ام را بیان کنم (نحوه بیان تمایلات جنسی)

آیا مردان کوتاه قد در ازدواج ثابت‌قدم‌تر هستند؟

مردان کوتاه قد شوهران بهتری هستند و قد کوتاه خود را با عقل و درایت جبران می‌کنند. واقعیت این است که مردان کوتاه قد در ازدواج ثابت‌قدم‌تر هستند. شرایط زندگی هر چقدر هم که سخت شود، هر مشکلی که پیش بیاید، این مردان با قد کوتاه و قلب بزرگ سالیان متمادی به شریک زندگی خود وفادار می‌مانند. البته مردان کوتاه معمولاً زنان کوتاه را برای ازدواج انتخاب می‌کنند، با این حال اگر پیمان ازدواج را با زنی قدبلندتر از خودشان هم ببندند، باز هم به این عهد و پیمان وفادار خواهند ماند. مردان قد کوتاه دیرتر ازدواج می‌کنند، اما وقتی ازدواج کردند، مدت طولانی‌تری به پیوند زناشویی خود وفادار می‌مانند و براساس آنچه پژوهشگران علوم اجتماعی با سوال کردن از همسران مردان کوتاه قد دریافته‌اند، این ازدواج پایدار با خوشبختی نیز توام است.

یافتن دلیل این وضعیت چندان دشوار نیست. دلیل ساده‌ای برای وفادار ماندن مردان کوتاه قد به زندگی مشترک‌شان وجود دارد، آن دلیل این است که مردان کوتاه قد ناامیدند. آن‌ها در دنیای مردان بلندتر زندگی می‌کنند و می‌دانند که هر غنیمتی که توانسته‌اند از دنیای قدبلندها به چنگ بیاورند، باید با جان و دل از آن محافظت کنند. استیصال مردان کوتاه قد را به شوهران خوبی تبدیل می‌کند. همگی ما به طور غریزی می‌دانیم که شانس موفقیت‌مان چقدر است و با علم به این موضوع وقتی در جایی به موفقیتی می‌رسیم، همان روند مطلوب را ادامه می‌دهیم. البته منظورم این نیست که مردان کوتاه قد با ناامیدی و درماندگی سعی می‌کنند که دیگران را از خودشان راضی نگه دارند.

مردان کوتاه قد در زندگی مشترک چگونه رفتار می‌کنند؟

یکی از جالب‎ترین یافته‌های این مطالعه این است که مردان کوتاه قد کمتر از مردان بلندتر در کارهای خانه به همسرشان کمک می‌کنند . البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که شاید دلیل این کوتاهی در همکاری “ماهیت کارهای خانه” باشد که همراهی مردان بلندتر را آسان‌تر می‌کند. به عبارت دیگر مردان قد کوتاه قدشان به قفسه‌های بلندی نمیرسد که وسایل نظافت در آن‌ها نگهداری می‌شود. دلیل پایدار بودن ازدواج با مردان کوتاه قد این نیست، که آنان ناامیدانه تلاش می‌کنند تا همسران خود را به هر قیمتی راضی نگه دارند، دلیلش این است که آن‌ها خودشان را به آب و آتش می‌زنند تا بر مشکلات ناشی از کوتاهی قدشان غلبه کنند و شایستگی خود را به همسرشان اثبات کنند.

تجربه سال‌ها مدرسه رفتن و بازی کردن با همسن وسالان به مردان کوتاه قد اثبات کرده است که برای به موفقیت رسیدن در هر حوزه‌ای از زندگی، از محل کار و اتوبان گرفته تا میادین ورزشی، باید دو برابر دیگران تلاش کنند. از وضعیتی که مردان کوتاه قد برای جبران کوتاهی قدشان پرخاشگر می‌شوند، با اصطلاح عقده ناپلئونی یاد می‌شود، اما واقعیت این است که مردان کوتاه قد چندان هم دچار این عقده نمی‌شوند. ناپلئون نمونه یک مرد کوتاه قد بود،بلندپروازی‌اش، انگیزه‌اش، دلبستگی بنده‌وارش به همسرش ژوزفین که فقط او را به خاطر تقدیم وارثی از خون خود به فرانسه ترک کرد. آخرین کلمه‌ای که ناپلئون به زبان آورد، نام ژوزفین بود، و او با نام ژوزفین بر لب و رویای روزهایی که با او زندگی موفقی داشت، چشم از جهان فروبست.

  شوخی‌های زناشویی که باید ترک کنید (شوخی‌های نابجای همسر)

مردان کوتاه قد دامنه انتخاب محدودتری دارند

انتخاب مسئله اخلاقی گسترده‌تری را مطرح می‌کند. مردان کوتاه قد در هر حیطه‌ای از زندگی مزیت درماندگی و استیصال ناشی از کوتاهی قد را دست‌کم می‌گیرند و در مزایای انتخاب آزادانه اغراق می‌کنند. مردان کوتاه قد خواهان برابری با هم‌نوعان خود هستند، می‌خواهند آزادانه انتخاب کنند و همسر دلخواه‌شان را بیابند. در واقع مردمی که آزادی انتخاب دارند، به ندرت از آن استفاده می‌کنند. مدل‌های مد که می‌توانند هر کسی را دوست دارند، انتخاب کنند، ناگزیر ستاره‌های راک را انتخاب می‌کنند و چون ستاره‌های راک همیشه مواد را انتخاب می‌کنند، دائم در سفرند و اتاق‌های هتل را به یک رابطه پایدار ترجیح می‌دهند، مدل‌های زیبای ما همیشه از انتخاب‌های اشتباه خود ناامید می‌شوند. پس آن‌ها را می‌بینید که سر بر شانه مرد کوتاه قدی گذاشته‌اند و از ته دل گریه می‌کنند، آن‌ها گردن خوش‎تراش و بلند خود را خم می‌کنند تا هم‌قد مرد کوتاه اما دلسوزی شوند که به آن‌ها آرامش می‌دهد. شکست‌های پی در پی ثمره آزادی در انتخاب است. حتی ثمره این آزادی انتخاب را می‌توانیم در اصول اقتصادی نیز پیدا کنیم، وضعیتی که از آن با اصطلاح نفرین منابع یاد می‌شود. اقتصاد کشورهای با منابع طبیعی فراوان، مانند نفت، مس و طلا، معمولاً از اقتصاد کشورهایی که از این منابع برخوردار نیستند یا به عبارت دیگر از اقتصاد کشورهای کوتاه قد، ضعیف‌تر است. چون منابعی که آسان به دست بیاید، به راحتی نیز به باد داده میشود؛ به قول معروف باد آورده را باد می‌برد.

کشورها و شهرهای بدون منابع طبیعی یا با منابع محدود باید به تلاش و نبوغ خود تکیه کنند، همان کاری که سنگاپور و سوئیس انجام داده‌اند. این کشورها علیرغم دراختیار داشتن منابع کمتر و در واقع دقیقاً به خاطر همین کمبود بسیار فعال‌تر و پرکارتر شده‌اند. می‌توانیم بگوییم که آنان پیوندشان با این کره خاکی را پایدار ساخته‌اند. مردان کوتاه قد، از جمله ستاره‌های راک کوتاه، یکی از معدود استعدادهای انسانی را زیرکانه در دنیای درماندگی و ناامیدی خود به دوش می‌کشند. مردان کوتاه قد به تدریج به این ویژگی خود عادت می‌کنند و این ویژگی که می‌توانیم آن را خطای تاخیر در رشد بنامیم، زمینه‎ساز رشد آن‌ها در زندگی می‌شود. همان‌طور یک پنگوئن نیز می‌تواند مانند یک ببر سرشار از خشم، خشونت و وقار باشد، یک مرد کوتاه قد هم می‌تواند خصوصیات مردان بلند را داشته باشد؛ فقط نکته اینجا است که پنگوئن‌ها بامزه‌تر از ببرها هستند، مردان کوتاه قد هم از همجنسان بلند خود بامزه‌تر هستند.

واقعیت‌هایی که باید درباره خواستگار قد کوتاه‌تان بدانید


حقیقت دیگری وجود دارد که معمولاً نادیده گرفته می‌شود، حقیتی که مردان کوتاه قد از آن آگاهی دارند و می‌توانند آن را به کار ببندند، اما سرزمین‌های دچار کمبود منابع نمی‌توانند. مفهوم کوتاهی و کمبود در میان مردان کوتاه قد، مفهومی کاملاً انعطاف‌پذیر است. دوره‌ای در زندگی مردان کوتاه قد وجود دارد که کوتاه بودن دیگر برای آن‌ها مهم نیست، این دوره مابین روزهای ناراحت‌کننده نوجوانی و رنج کشیدن به خاطر کوتاهی قد و روزهای خوشبختی و در آغوش گرفتن موفقیت، علیرغم کوتاه بودن قد است.

  دوستی دختر و پسر به قصد ازدواج (از کجا بفهمم منو واسه ازدواج میخواد)

مردان کوتاه قد وقتی کت و شلوار اتوخورده‌ای را می‌پوشند که خیاط دلسوز کمرش را آنقدر تنگ کرده است که نفس‌شان را بند می‌آورد، و با گردنی افراشته و با غرور می‌ایستند، همان ظاهر مردان بلندقد را دارند، دستکم وقتی مقابل آئینه ایستاده‌اند و هیچ رقیبی در اطرافشان نیست که خودشان را با او مقایسه کنند. ناپلئون باز هم می‌تواند نمونه‌ای از بهار زندگی مردان کوتاه قد باشد، مردی که اجازه نداد کوتاهی قدش زندگی‌اش را محدود کند. ناپلئون صرفاً زمانی که در پایان عمر خود تنها در جزیره البا و سنت هلن مانده بود، به یاد کوتاهی قدش افتاد. عقده ناپلئونی زمانی خود را نشان دهد که شرایط سخت و سن بالا کوتاهی قد را به یاد ناپلئون آورد. آن‌گاه که امپراطور در آخرین نبردش شکست خورد، حقیقت برایش آشکار شد. من دیگر امپراطور نیستم، فقط مرد کوتاهی هستم که تنها در یک جزیره رها شده است. این مردان کوتاه قد، علیرغم تمام سختی‌هایی که در زندگی تحمل می‌کنند و حتی گاهی تحقیر می‌شوند، از خوشی‌های زندگی دل نمی‌کنند. ملقب شدن به کوتاهی و احساس ناامیدی ناشی از آن به جنگ‌هایی دامن می‌زند که زندگی‌ها و شخصیت‌ها را نابود می‌کند. حال آن که وقتی استیصال ناشی از کوتاهی باعث تلاش بیشتر می‌شود و از این تلاش قدرشناسی می‌شود، زندگی‌ها آباد می‌شود.


همه انسان‌ها معایبی دارند و این در مورد خواستگاران و مردان کوتاه قد هم صدق می کند. کوتاه قد بودن نمی تواند دلیل قابل قبولی برای رد کردن مردان باشد مگر اینکه شما حساسیت خاصی روی این مورد داشته باشید. زیرا حضور محاسنی چون اعتماد به نفس و خوش مشرب بودن می‌تواند این عیب را در چشم ما کوچک جلوه دهد. به علاوه طبق تحقیقات مردان کوتاه قد می‌توانند همسران بهتری باشند زیرا بیشتر از سایر مردان در جلب رضایت همسر خود می‌کوشند و این تلاش بسیار ارزشمند می‌تواند به شما کمک کند رضایت بیشتری در زندگی زناشویی خود احساس کنید. فراموش نکنید که شما می‌توانید با مدیریت و درایت، پیچیدگی‌های احساسی خواستگار و همسر کوتاه قد خود را به نقطه ایجاد فضای امن و قابل اتکا تبدیل کنید. طوری که آن‌ها دستان شما را بگیرند و از ته دل به شما لبخند بزنند. اگر وارد بازی “مرد من چرا کوتاه قد است” نشوید، این امکان را فراهم می‌کنید که بیشتر از بقیه زنان طعم خوشبختی را بچشید. در نظر داشته باشید در میانگین آماری کلی، فرق زیادی بین مردان کوتاه قد و سایر آقایان وجود ندارد جز اینکه آن‌ها آموخته‌اند از امکانات محدود تر کمال استفاده را ببرند و با هوش خود کمبود منابع را جبران کنند و این یعنی آموخته‌اند قدر چیزهایی را که دارند، بدانند. نکته آخر اینکه مطمئن شوید بلندی قد شما باعث نمی‌شود خواستگارتان احساس حقارت ناشی ازکوتاه قد بودن را با کلام خشونت بار در جهت کوچک کردن شما به کار برد.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام وقتتون بخیر
  من پسری ۳۱ ساله هستم و با خانمی که دوستش دارم حدودا یک سال دوست بودیم و الان داریم عقد میکنیم . اون خانم هم ۲۹ ساله هستند .
  من قدم ۱۹۴ هست و خانم مورد علاقم ۱۵۹
  راستش من اصلا و به هیچ وجه برام مهم نیست این اختلاف قد. ولی اطرافیان خیلی متلک میگویند و خانم اذیت میشوند …میشه به من بگید چیکار کنم که کسی دیگه حرفی نزنه ؟؟؟!!

 • سلام وقتتون بخیر
  دختری ۱۹ساله هستم خواستگاری دارم که قدش از من کوتاه تره اما به نظرم و با صحبت هایی که تو جلسات خواستگاری باهاش داشتم مرد معقول و قابل اعتمادی یه و خودم هم با این مسئله مشکلی ندارم دوست ندارم فقط به خاطر قد رد کنمش جون به نظرم اصلا معقولانه نیست
  لطفا راهنمایی کنید چقدر این تفاوت قدی میتونه تو زندگی مشترک برامون مشک ساز باشه؟
  قد من تغریبا ۸سانتی متر بلند تره!
  ممنون میشم…

  • دوست عزیز سلام
   راستش مساله ظاهر و اهمیتش رو نمیشه در مورد رابطه زناشویی انکار کرد اما کاملا نسبیه و به سلیقه شما بستگی داره، اگر خودتون با این موضوع مشکلی ندارید، می دونید برای شما جذابیت جسمی و جنسی داره و بابت اون لازم نیست دچار تنش و دغدغه بشید پس روی ویزگی های دیگه اش تمرکز کنید. اما اگر این موضوع برای شما دغدغه است ولی به خاطر موقعیت و سایر ویزگی هاش می خواید نادیده اش بگیرید ممکنه در آینده دچار مساله بشید و بهتون پیشنهاد می کنم با یک مشاور صحبت کنید تا از تصمیمتون مطمئن باشید.

مقالات مرتبط

داستان سکسی

خواندن داستان‌ سکسی توسط شوهر

متاسفانه تکنولوژی و فضای مجازی در کنار هزاران هزار فایده‌ای که دارد منجر به بالا رفتن استفاده از پورنوگرافی شده است. خواندن داستان‌های سکسی هم بخشی از پورنو گرافی است

مطالعه»