کمال‌گرایی در رابطه و ازدواج چیست؟ (درمان کمال‌گرایی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

کمال‌گرایی در رابطه و ازدواج چیست؟ (درمان کمال‌گرایی)

کمال‌گرایی در رابطه عاطفی


نشانه‌های کمال‌گرایی در رابطه عاطفی (1)

  • افراد کمال‌گرا در رابطه به دنبال رابطه و فرد کامل هستن. فکر می‌کنن طرف مقابل و رابطه‌شون باید با ایده‌آل‌هاشون کاملا یکسان باشه. افراد کمال‌گرا سخت وارد رابطه بلندمدت میشن چون با دیدن کوچک‌ترین نقص در فرد، رابطه رو رها می‌کنن و زده میشن.
  • فکر می‌کنن اصلا نباید در رابطه بحث و دعوا باشه بلکه همیشه باید حال‌شون در رابطه عالی باشه.

نشانه‌های کمال‌گرایی در رابطه عاطفی (2)

  • درک اشتباهی از عشق و رابطه دارن. فکر می‌کنن هیچ ناراحتی، دلخوری یا مشکلی نباید در رابطه باشه و یه تصویر رویایی و رمانتیک از عشق دارن که اغلب با این تصورات و ذهنیت نمیتونن وارد رابطه بلندمدت بشن.
  • فکر می‌کنن باید کسی رو پیدا کنن که کاملا شبیه خودشون باشه و کوچک‌ترین تفاوتی نباید با هم داشته باشن.
  • ارتباط خودشون رو با ارتباطات دیگران مقایسه می‌کنن.

در ادامه در مورد راهکارهای رفع این نوع از کمال‌گرایی صحبت می‌کنیم.

به دنبال رابطه کامل نباشین

هیچ کمالی در جهان وجود نداره. هیچکس کامل و بی‌نقص نیست، در نتیجه هیچ رابطه‌ای هم نمیتونه کامل باشه. تصورات‌تون رو از رابطه عاطفی و عشق اصلاح کنین تا بتونین یه رابطه خوب و مناسبی رو بسازین و به دنبال کمال نباشین.

خودتون رو با دیگران مقایسه نکنین

مقایسه کردن رابطه‌تون با روابط دیگران، کار کاملا اشتباهیه و این مقایسه اصلا درست نیست. چیزی که شما از رابطه دیگران می‌بینین، فقط ظاهر قضیه هست یعنی چیزیه که اونها دوست دارن نشون بدن و تظاهر کنن اما از کجا معلوم که وقتی تنها هستن هم دقیقا رابطه‌شون همون طوری عالیه؟! در فضای مجازی هم همینطور. دیگران چیزهایی رو به نمایش میذارن که دوست دارن دیده بشن اما ما از لحظه لحظه رابطه‌شون خبر نداریم پس این مقایسه صحیح نیست.

  شعله‌ور شدن آتش عشق با وجود کرونا!!

همه بار رابطه رو شما به دوش نکشین

افراد کمال‌گرا دوست دارن همه کارها رو خودشون انجام بدن چون فقط به روش خودشون اعتماد دارن. برای رفع کمال‌گرایی، باید سعی کنین به شریک عاطفی‌تون هم اجازه بدین که خودش هم سهم خودش رو در رابطه انجام بده. ازش سلب مسئولیت نکنین. به روش خودش احترام بذارین و بهش اعتماد کنین. قرار نیست همه کارها رو شما انجام بدین.

اهداف کوچک در زندگی‌تون تعیین کنین

افراد کمال‌گرا دوست دارن به چیزهای بزرگ و به کمال برسن. برای حل این مشکل، باید در زندگی‌تون علاوه بر اهداف بزرگ و بلندمدت، افراد کوچک و کوتاه‌مدت هم تعیین کنین تا ذهن‌تون یاد بگیره که همه چیز در کارهای عظیم و نتایج عالی خلاصه نشده. کارهای کوچک هم ارزشمند هستن و میتونن ما رو به اهداف بزرگ نزدیک‌تر کنن.

از شکست خوردن نترسین

اینکه بخواین همه چی کامل و بی‌نقص انجام بشه، همیشه ممکن نیست. اشتباه کردن جزء ویژگی‌های همه ما انسان‌هاست. پس باید بپذیرینش و گاهی به خودتون اجازه اشتباه کردن بدین چون از اشتباهات بزرگ و کوچک، میتونیم چیزهای زیادی یاد بگیریم. مثلا با شکست خوردن در رابطه، یاد می‌گیریم که چه افرادی برای ما مناسب نیستن و معیارهای درست چه چیزهایی هستن. به علاوه میتونیم با شکست خوردن، در مراحل مشابه بعدی زندگی، موفق‌تر عمل کنیم چون دیگه راه درست رو یاد گرفتیم.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

اضطراب پس از طلاق و جدایی

طلاق یا جدایی یکی از پراسترس‌ترین و احساسی‌ترین واقعه زندگی فرد است. طلاق به معنای تبدیل عشق، محبت، تعهد، همدلی و صبوری به ناکامی، شکست، خشم و سوءاستفاده است. جدایی،

مطالعه»