همیار عشق

قیافه خواستگار چقدر مهمه؟(به دل نشستن خواستگار زشت یا زیبا)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

قیافه خواستگار چقدر مهمه؟(به دل نشستن خواستگار زشت یا زیبا)

برای خیلی از دخترها یکی از فاکتورهای مهم ازدواج به دل نشستن قیافه خواستگار است. به همین دلیل حتی برای جواب دادن به خواستگاری که از نظر ملاک‌های مهم ازدواج مانند شخصیت، خانواده، تحصیلات و شغل جایگاه نسبتا خوبی دارد، اما جذابیت ظاهری ندارد دچار شک و تردید می‌شوند. خانواده‌ها و اطرافیان احتمالا با این جمله که زیبایی ظاهری زیاد هم مهم نیست و پس از مدتی عادی می‌شود سعی بر نصیحت خواهند داشت. اما واقعا چطور با این شک و دودلی باید کنار آمد و تصمیم منطقی گرفت! اگر شما هم در این شرایط قرار دارید بهتر است قبل از رد یا قبول پیشنهاد خواستگارتان نکاتی را درباره اهمیت زیبایی مرد در ازدواج بدانید.

چه نکاتی را در مورد زیبایی ظاهری مردان باید بدانیم؟


ظاهر مرد مهم است؟

احتمالا شما هم اظهارنظرهای عامیانه را در مورد اهمیت چهره مردان در ازدواج شنیده‌اید. جملاتی مانند مردان زیبایی خاصی ندارند، برای یک زندگی موفق شوهر باید زشت باشد و … . واضح است که این اظهارات پایه و اساس علمی یا تجربی ندارد. زنان هم به چهره مردان توجه می‌کنند و برداشت مخصوص به خود را در مورد زشتی یا زیبایی آنها دارند.

استاندارد زیبایی چیست؟

برخی از ویژگی‌های صورت از قدیم به صورت تکاملی باعث جذابیت صورت انسان‌ها بوده است. همه ما جذب چشمان درشت و لپ‌های بزرگ کودکان می‌شویم. در مورد زنان احتمالا ظرافت و تناسب اجزای چهره را جذاب می دانیم. برخی از تحقیقات نشان داده است زنان به مردانی که ابروهای پهن و پرپشتی دارند نمره جذابیت بالاتری می‌دهند. با این حال زیبایی استانداردهای کاملا مشخص و ثابتی ندارد و هرکس در طول سال‌های زندگی استانداردهای شخصی خود را ایجاد می‌کند.

زیبایی عادی می‌شود؟

یکی از انتقادات والدین دختران جوان به آنها ، اهمیتی است که به زیبایی ظاهری همسر خود می‌دهند. آنها معتقدند زیبایی در اوایل ازدواج مهم است و بعد از آن عادی می‌شود. بنابراین از فرزندان خود انتظار دارند خواستگار خوب ولی بدقیافه را بپذیرند. واقعیت این است که ما به چهره‌ی جذاب همسر خود عادت می‌کنیم اما چهره غیرجذاب او همیشه غیرجذاب خواهد ماند! با این حال اگر منظور والدین این باشد که صورت زیبای شوهر نمی‌تواند ویژگی‌های بد شخصیتی او را جبران کند، حق با آنهاست.

  چطور کینه و کدورت را در زندگی مشترک از بین بریم

زیبایی سلیقه‌ای است؟

با وجود استانداردهای مختلفی که برای زیبایی وجود دارد، هرکس برداشتی نسبی و سلیقه‌ای از آن دارد. احتمالا برایتان پیش آمده که با دوستتان فیلمی را نگاه کنید. در حین تماشای فیلم شما مرتب از چهره جذاب بازیگر مرد تعریف می‌کنید. اما دوستتان با نظر شما مخالف است و او را “معمولی” می‌داند. تفاوت در سلیقه‌ها باعث می‌شود خانواده و دوستان مرجع خوبی برای تایید چهره خواستگارتان نباشند. در نهایت این شما هستید که هرروز با او زندگی می‌کنید. پس از ازدواج شما باید رابطه‌ای صمیمانه و نزدیک با او داشته باشید. پس فرد جذاب خودتان را انتخاب کنید نه فرد جذاب دیگران را !

جواب دیگران را چه بدهم؟

بلوغ و استقلال فکری افراد در ازدواج نقش مهمی را ایفا می‌کند. اگر شخصیتی مستقل از رای و نظر دیگران نداشته باشید ممکن است با ملاک‌های آنها همسرتان را انتخاب کنید. یا حداقل از نظرات آنها تاثیر بپذیرید و خواستگارهایتان را به دلایل مختلف رد کنید. حتی خانم‌های مستقل هم ترجیح می‌دهند همسرشان تاحدودی مورد تایید دوستان و بستگان باشد. ممکن است پس از ازدواج دائما با اظهارنظرهای منفی در مورد چهره همسرتان مواجه شوید. در این صورت یا نسبت به او دلسرد شده یا رابطه‌تان را با افراد منفی باف قطع می‌کنید. قدرت تحمل این مساله بستگی به شخصیت شما دارد. با مردی ازدواج کنید که بتوانید از انتخابتان دفاع کنید و تحت تاثیر دیگران به درستی آن شک نکنید.

ملاک‌های من چیست؟

جذابیت چهره مهم است اما سایر ملاک‌هایتان را هم در نظر بگیرید. به تن صدا، لحن صحبت کردن، لباس پوشیدن، بوی خوش و سایر ویژگی‌های ظاهری خواستگارتان توجه کنید. اما به یاد داشته باشید ظاهر جذاب هرگز شخصیت ناخوشایند را جبران نمی‌کند. شخصیت خواستگار و شرایط خانوادگی‌اش را با دقت بررسی کنید. هیچ یک از ملاک‌های دیگرتان را فدای قیافه زیبای او نکنید. از طرفی اگر بعد از مدتی جذب او نشده‌اید به امید ویژگی‌های خوب دیگرش با او ازدواج نکنید.

آیا اخلاق خوب کافی است؟

در مشاوره ازدواج معمولا جذابیت ظاهری زوجین برای یکدیگر، تناسبات اولیه (مانند سن، خانواده و …)، شخصیت و تناسب ارزش‌ها بررسی می‌شود. همه‌ی این موارد نقش اساسی در موفقیت یک ازدواج دارند و نمی‌توان هیچ یک را نادیده گرفت. چه کسی حاضر است با فردی خوش اخلاق که هیچ جذابیت ظاهری برایش ندارد رابطه جنسی برقرار کند؟ رابطه جنسی مثالی از یک نیاز غریزی است که هرچند با عشق تقویت می‌شود، اما اساس فیزیولوژیک دارد. برای رابطه‌ای صمیمانه با جنس مخالف نیاز به ترکیبی از جذب ظاهری، شناخت و علاقه نسبت به او داریم. اگر مایلید جذابیت را فدای اخلاقیات کنید، در نهایت رابطه‌ای انسانی اما بدون شور جنسی با همسرتان خواهید داشت.

  ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

حساسیت تاچه حد قابل قبول است؟

بعضی از دختران خواستگاران زیادی داشته‌اند اما چهره هیچ یک از آنها را جذاب نیافته‌اند. اگر شما از این دسته افراد هستید، در مورد علت این مساله بیشتر فکر کنید. ممکن است چهره خواستگارانتان را با چهره سایر مردهای فامیل یا با همسر دوستان و بستگانتان مقایسه کنید. شاید به دنبال زیباترین گزینه برای ازدواج و منتظر خواستگارهای بعدی باشید. طبیعی است که زیباتر از هر زیبایی هم وجود دارد. بنابراین هیچ مردی برنده این مسابقه نخواهد بود! یک علت دیگر می‌تواند توجه زیاد به جزییات چهره افراد و عیب جویی باشد. این مشکل معمولا در اثر الگو گرفتن از تبلیغات رسانه‌ای و رویاپردازی به وجود می آید. شاید دوست دارید همسری شبیه مدل‌ها یا بازیگران سینما داشته باشید. با این انتظارات، کوچکترین عیب‌های صورت هم شما را نسبت به خواستگارتان بی میل می‌کند. جذابیت را در نظر بگیرید اما مراقب حساسیت‌های وسواسی در انتخابتان باشید.

آیا مردان خوش قیافه، انتخاب بهتری هستند؟

شاید شنیده باشید که برای زندگی موفق زن باید از لحاظ ظاهری برتر از مرد باشد. این ادعا چندان هم دور از ذهن نیست. برخی تحقیقات نشان داده‌اند در ازدواج‌هایی که زن چهره‌ای زیباتر از مرد دارد رضایت زناشویی هر دو بیشتر است. شاید به این علت که مرد از انتخاب خود (که فراتر از انتظاراتش بوده) راضی است. در نتیجه زن هم از رضایت مرد راضی است زیرا توجه و محبت بیشتری از جانب او دریافت می‌کند. این تحقیقات دلیلی بر بی‌کفایتی شوهران خوش قیافه یا بی اهمیتی جذابیت شوهر نیست، اما می‌تواند تلنگری برای کاهش حساسیت‌های افراطی در مورد قیافه خواستگار باشد.

چگونه جذابیت ظاهری خواستگار را بررسی کنیم؟


چه مدت است او را می‌شناسید؟

برای سنجش جذابیت خواستگار نیاز به شناخت حداقل چند جلسه‌ای داریم. در ادامه ملاحظه می‌کنید که پاسخ به سوالاتی در مورد جذابیت، با یک جلسه خواستگاری امکان پذیر نیست. در واقع بهترین خواستگارها هم احتمالا در جلسه اول علاقه‌ای را در شما ایجاد نمی‌کنند.  بهتر است برای اطمینان بیشتر به خودتان و طرف مقابل فرصت بدهید و به صورت غیابی در مورد او تصمیم نگیرید. حداقل 6-5 بار او را ببینید. سعی کنید در این مدت بدون پیش داوری جذابیت‌های او را بررسی کنید.

بار اولی که او را دیدید ظاهرش از 0 تا 100 چه نمره‌ای می‌گرفت؟

ممکن است در اولین دیدار با خواستگارتان، با چهره دلخواه خود روبرو نشده باشید. عجله نکنید و با یک برخورد در مورد ظاهر او تصمیم نگیرید. به ویژگی‌های ظاهری او در قرار اول در مجموع نمره‌ای از صفر تا صد بدهید. منظور از ویژگی‌های ظاهری چهره، اندام، صدا، و ژست‌های بدنی فرد است. در نمره گذاری با خودتان صادق باشید.

اکنون به ظاهر او در مجموع از صد نمره چه نمره‌ای می‌دهید؟

معمولا با گذشت زمان و شناخت بیشتر افراد از یکدیگر، نظرشان نسبت به ظاهر هم تغییر می‌کند. اگر چند جلسه با خواستگارتان رفت و آمد کرده‌اید، وقت آن است که مجددا به جذابیتش نمره بدهید. با در نظر گرفتن همان ویژگی‌های ذکر شده به او از صفر تا صد نمره دهید. اگر نمره او افزایش یافته و در نهایت به  60 تا 70 رسیده، پیشرفت خوبی داشته‌اید. می‌توانید به رابطه‌تان فرصت بدهید و او را بیشتر ارزیابی کنید. اما اگر پس از معاشرت کافی جذابیت او کاهش یافته احتمالا هیچوقت به نظر شما فردی جذاب نخواهد بود.

  اختلاف و دعوا با خانواده همسر (حل مشکلات با خانواده شوهر)

آیا دلتان برای او تنگ می‌شود؟

وقتی از او جدا می‌شوید، آیا دلتان برایش تنگ می‌شود؟ انتظار نمی‌رود در این زمان کم احساسات عاشقانه و آتشینی در شما ایجاد شده باشد یا از دوری‌اش اشک بریزید. همین که برای دیدن دوباره او اشتیاق داشته باشید کافیست. وقتی او را در جایگاه همسر خود تصور می‌کنید آیا شوقی برای در آغوش گرفتن و بوسیدنش دارید؟ آیا می‌توانید خود را در حال رابطه جنسی با او تصور کنید؟ آیا جذابیت جنسی مدنظرتان را برای شما دارد؟

در کنار او چه احساسی دارید؟

وقتی در جمع خانواده، دوستان یا افراد غریبه در کنار او قرار می‌گیرید چه احساسی دارید؟ آیا می‌توانید او را با افتخار همسر خود معرفی کنید یا ذهنتان دائما درگیر مقایسه ظاهر او با دیگران و یافتن نقطه ضعف است؟ آیا از اینکه به عنوان یک زوج دیده شوید لذت می‌برید یا خود را برتر از او می‌بینید و فکر می‌کنید لیاقتتان بیشتر از اینهاست؟

چهره و ظاهر مردی که قرار است یک عمر در کنار او زندگی کنید مسئله کم اهمیتی نیست و نباید نسبت به این موضوع بی توجه بود. اگرچه انتخاب یک خواستگار صرفا بخاطر ظاهر او اشتباه بزرگی است زیرا هیچ وقت ظاهر خوب، اخلاق بد را توجیه نمی‌کند. باید به این نکته توجه داشت زیبایی یک امر سلیقه‌ای است پس سعی کنید در انتخاب خود فقط سلیقه خودتان را در نظر بگیرید و چهره او به دل شما بشیند، نه اطرافیانتان اما در این موضوع دچار حساسیت‌ها و سخت گیری‌های بی‌مورد نشوید. برای بررسی میزان جذابیت خواستگارتان از نظر ظاهر و تیپش در جلسه اول ملاقات از 0 تا 100 نمره دهید، بعد از 5 الی 6 جلسه دیدار این کار را تکرار کنید بررسی کنید نمره او ارتقا یافته یا کاهش داشته است. با خودتان فکر کنید آیا برای ملاقات‌های بعدی اشتیاق دارید یا نه و یا وقتی خود را بعنوان همسرش در حال بوسیدن یا رابطه جنسی با او تصور می‌کنید احساس خوشایندی دارید یا خیر. تصور کنید اگر دوستان و اقوامتان از چهره او انتقاد کردند حاضرید از او دفاع کنید یا از انتخاب خود خجالت زده می‌شوید. بعد از بررسی می‌توانید تصمیم درست‌تر و منطقی‌تری برای انتخاب خواستگار خود بگیرید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام به شما،

  پسری هستم ۲۷ ساله و با یکی از خویشاوندان ما نامزد شده ام، دو یا سه جلسه هم با هم از نزدیک دیدیم اما مشکل این جا است که فکر می کنم چهره ی ظاهری دختر برایم جذاب نیست، نمی دانم چی کار کنم.

  • دوست عزیزم سلام. قطعا ظاهر طرف مقابل در ازدواج و رابطه عاطفی به خصوص در اوایل رابطه اهمیت داره. تحقیقات نشان دادن جذابیت ظاهری اولیه ملاک مهمی برای ادامه رابطه است. البته نیاز به تاکید نیست که ظاهر یک امر سلیقه ایه، تبلیغات، رسانه و فرهنگ همه و همه می تونه روی سلیقه ما از زیبایی اثر بگذاره اما در نهایت این شما هستین که ملاک زیبایی رو برای خودتون تعیین می کنین. جذابیت شخصیتی هم عامل مهم بعدی هست که در روابط بلند مدت نقشش از زیبایی ظاهری پررنگ تر میشه اما به طور کامل اون رو از بین نمی بره. مثلا ممکنه فردی برای شما اینقدر شخصیت برجسته ای داشته باشه که بعضی از ملاک های زیباییتون رو بی اهمیت جلوه بده اما اگه طرف مقابل هیچ گونه جذابیتی برای شما نداشته باشه ممکنه با چالش مواجه بشین. بررسی کنین که آیا این عدم جذابیت در نامزد شما مربوط به ویژگی های قابل تغییر مثل رنگ مو ، حالت مو، طرز لباس پوشیدن و نوع آرایش … هست یا ویژگی های غیر قابل تغییری وجود داره که نمی پسندین؟ ملاک های زیبایی شما چیه؟ آیا شخصیت و اخلاق این خانم برای شما اینقدر ایده آل هست که ماک های زیباییتون رو در الویت دوم قرار بده؟ این هم مد نظر قرار بدین که جذابیت ظاهری فقط به صورت و قد و اندام ختم نمی شه، لحن صحت، زبان بدن، طرز لباس پوشیدن، بوی بدن، بهداشت فردی و … وخیلی موارد دیگه و حتی اعتماد به نفس طرف مقابل روی جذابیت ظاهری افراد اثر می گذاره. بنابراین اگه این عدم جذابیت قال تغییر هست و می تونه برای شما در الویت دوم قرار بگیره قعا بعد از اینکه رابطه تون صمیمی تر شد میشه راجع بهش صحت کرد اما اگر قابل تغییر نیست و برای شما از نظر ظاهری هیچ جذابیتی ندارند و شما فردی هستین که این موضوع خیلی براتون اهمیت داره حتما با یه مشاور پیش از ازدواج ه صورت فردی صحت کنین تا با بررسی ابعاد شخصیتی شما تونه بهتر در تصمیمتون کمکتون کنه.

 • سلام
  من از یه دختر خانومی خوشم اومده و تصمیم دارم برم خواستگاری ایشون
  ولی در مورد چهرم اصلا اعتماد به نفس لازم رو ندارم و نمیدونم قیافه خوبی دارم یان
  راه حلی وجود داره تا حداقل بدونم چهره قابل قبولی دارم یا ن
  تشکر

  • دوست عزیز سلام
   نمی تونیم بگیم ظاهر اصلا اهمیتی نداره و مهم نیست اما این مساله خیلی زیاد به سلیقه افراد مربوط میشه، ممکنه شخصی که از نظر شما زیباست از نظر فرد دیگه ای معمولی باشه. بنابراین هرکس معیارهای خودش رو برای زیبایی داره. از اون گذشته جذابیت از نظر روانشناسی فقط به ظاهر مربوط نمیشه، سبک لباس پوشیدن، قدرت بیان و سخن وری، زبان بدن و خیلی فاکتورهای دیگه هست که می تونی روی خودت کار کنی و به وسیله اونها اعتماد به نفست رو بالا ببری. از طرف دیگه برای انتخاب دختر مورد علاقه است روی ویزگی های شخصیتی و خلق و خویی خودتون و ایشون بیشتر تمرکز کنید چون ظاهر فقط بخش کوچکی از رابطه است.

 • سلام.من یه دختر ۲۳ ساله هستم ۱ سال و نیم با همکلاسی دانشگاهم که ۲۲سالشه بعد ۸ ترم وارد رابطه شدیم.از اول چون میشناختمش جذب رفتارش شدم ولی قیافه ش برام جذاب نبود معمولی بود.ینی بعد هر قرار دلم براش تنگ نمیشه یا شوقی به بیرون رفتن باهاش ندارم.از یه طرف نمیتونم این موضوع و تو روش بگم.ما با هم خیلی صمیمی هستیم و تعهد داریم اون عاشقمه اما من نه .حالم باهاش خوبه.تنها مشکلم همینه که حس میکنم عاشقش نیستم.رابطه قبلی هم نداشتم اما پسرداییمو خیلی دوست داشتم که آلمانه.هردفعه میومد همه ش دلم میخواست پیشش باشم .میگم چرا نسبت به این آدم اینجوری نیستم.میتونم کنارش ساعت ها بشینم ولی کاری نکنم.

 • سلام
  من خواستگاری دارم که تقریبا سه ماهه با هم آشنا شدیم و تا به حال چندین جلسه باهم صحبت کردیم
  ایشون تمامی معیارهای من از نظر مذهبی و اخلاقی رو دارند و کاملا اخلاقیاتشون مورد پسندم هست اما قیافشون به دلم نمیشینه و باعث شده احساس کنم حسی بهش ندارم
  مدام با خودم کلنجار میرفتم که به خاطر اخلاقیاتش به خودم بقبولونمش
  و خب بعد از چند جلسه دیدار نظرم کمی بهتر شد و خب میشد گفت که واقعا اخلاقش به قیافش میچربید
  اما یکی از اقوام ایشون رو دید و از چهره و طرز لباس پوشیدنش انتقاد کرد و انگار باعث شد دوباره من نظرم برگرده و تمام زحماتم برای قبولش به باد رفت
  حالا به شدت دو دل شدم که بعدا هر کس حرفی زد داغ دل من تازه میشه
  البته بگم با اینکه هنوز ازدواج نکردیم اما من اون لحظه در مقابل اون فرد از خواستگارم دفاع کردم
  اما در خلوت خودم بود که دوباره به فکر فرو رفتم
  مدام اخلاقیات خوبش میاد جلوی چشمم و نظرم مثبت میشه اما دوباره ترس از حرف دیگران نظرم
  رو منفی میکنه
  تقریبا مراحلمون هم تموم شده و فاصله چندانی تا عقد نداریم اما من هم چنان عین اله کلنگم یا میافتم اینور یا اونور
  ممنون میشم کمک کنید

  • سلام دوست گرامی
   یکی از معیارهای مهمی که در مشاوره پیش از ازدواج سنجیده می‌شود، معیار زیبایی شناسی است. زمانی که خواستگاری اتفاق می‌افتد و از چهره طرف مقابل خوشتان نمی‌آید، باید این معیار توسط مشاور پیش از ازدواج بررسی شود و تا حدودی پیش‌بینی کنیم که در آینده این ملاک تا چه اندازه منجر به اختلاف بین شما می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از عقد، حتما به مشاور پیش از ازدواج مراجعه کنید.

 • سلام من یه دختر ۲۳ساله هستم شرایط خواستگارم خوب بود ولی از نظر ظاهر منو جذب نکرد برای این که نمیخواستم از طرف من این وصلت بهم بخوره طوری رفتار کردم که پسر منصرف بشه ولی الان پشیمون شدم و میگم ای کاش خوب رفتار میکردم و احساس میکنم میتونستم دوسش داشته باشم
  الان به من چه پیشنهادی میدید چکار کنم🤦🏻‍♀️؟

  • سلام دوست گرامی
   ابتدا معیارهای خودتان را مشخص کنید که دقیقا چه ویژگی‌های ظاهری در ایشان بوده است که نتوانستید او را دوست داشته باشید.
   اگر واقعا ویژگی غیرقابل تغییری است بهتر است زمان خود را تلف کنید و روی تصمیمی که گرفتید بمانید.
   اما اشاره کردید خودتان کاری کردید که او منصرف شود، اگر رفتار شما جوری بوده که او دیگر رفته، باز هم بهتر است برای برگشت اقدامی نکنید.
   اما چون جزییاتی که اشاره کردید اندک است، برای بررسی بیشتر این مساله می‌توانید از مشاوران همیار عشق نوبت مشاوره دریافت کنید.

 • سلام
  من با اقاپسری برای ازدواج اشنا شدم که اخلاق خیلی خوب و اعتقادات متناسب با من رو داره
  تیپ و استایل خوبی هم داره منتهی الان دوماهه که موهاشو کاشته و چون کاشت مو کرده تا چند وقت هیچ مویی روی سرش نداره
  حالا من نمیدونم باید ایشون رو با این قیافه بدون مو قبول کنم
  یا فکر کنم که در اینده حتما این کاشت مو جواب میده و ایشون مو دارن

  • سلام دوست گرامی
   اگر ایشان کاشت مو انجام دادند، بعد از مدتی این موها رشد می‌کنند و در آینده مو خواهند داشت.
   این مساله را در نظر داشته باشید که اگرمعیار قرمز شما برای ازدواج داشتن مو برای مرد هست، باید این مساله را جدی بگیرید، اما اگر فقط نگران حال حاضر هستید، ایشان موهایش رشد می‌کند
   در هر ازدواجی هم با گذشت سن، موها ممکن است بریزد.
   پیشنهاد می‌کنیم حتما از مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق استفاده کنید.

 • سلام
  با دختری که قبلاً همو ندیده بودیم از طریق یک آشنا برای اولین بار ملاقات کردم و باهم حرف زدیم برای ازدواج
  همکار هستیم و عقاید مشترکی داریم ولی مشکلی که بود در ملاقات اول از نظر ظاهری چون چادر داشت معلوم نبود و صورتش هم من را جذب نکرد میخواهم بدونم آیا با دیدار بیشتر ممکن است صورتش به دلم بنشیند؟

  • سلام دوست گرامی
   ظاهر و دلنشین بودن طرف مقابل از جمله عواملی است که نمی‌توانید نسبت به آن بی‌تفاوت باشید.
   بنابراین تعداد ملاقات‌های خودتان را بیشتر کنید و از ایشان بخواهید در حد چارچوب شرعی(گردی صورت)خودشان را نشان دهند.

 • سلام…خسته نباشید…
  من یک پسر عمو دارم که چند وقت پیش ازم خاستگاری کرده…و واقعا نمیدونم چکار کنم!
  اخلاقش خوبه،خانواده اش هم خوبن و از هر نظر میشه گفت خوبه…ولی…واقعا دل من باهاش نیست…طرز حرف زدنش و استایلش و قیافش واقعا به دلم نمیشینه…
  از طرفی هم اگر بخوام که چند وقت باهاش برم و بیام میترسم که بعدش اطرافیان منو مجبور به ازدواج بکنند…
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻

  • سلام دوست گرامی
   شما مجبور به ازدواج با او نیستید.
   بهتر است اول معیارهای خودتان را که برای انتخاب همسر در نظردارید را مجدداً بررسی کنید.
   اگر پسرعموی شما از این معیارها دور است، ازدواج عاقلانه‌ای نیست.
   اما نکته مهم اینجاست که اگر هنوز مردد هستید، نیاز است حتما با مشاور پیش از ازدواج صحبت کنید.

 • سلام من یه سوالی داشتم ازتون میخواستم نظرتونو بدونم. من ۵ ماهه با پسری در رابطه هستم که البته از ۴سال پیش تو دانشگاه دورادور میشناختمش، این پسر خیلی اخلاق خوبی داره توی رابطه متعهده، مسؤلیت پذیره، توجه کافی و وقت کافی رو میزاره…
  ولی قیافه و طرز لباس پوشیدنش اصلا به دل من نمیشینه 😐
  ایا این موضوع میتونه مشکلی ایجاد کنه؟

  • دوست عزیز
   سلام

   متوجه منظور شما نشدم از اینکه در آینده مشکل‌ساز می‌شه یا نه؟ از چه نظر مشکل ایجاد کنه؟ یعنی نظرتون برگرده؟

   واقعیت اینه که شما باید با توجه به تمامی این موارد تصمیم بگیرید برای ادامه ارتباط. هم منطق و هم علاقه؛ هر کدوم از این موارد نباشه، رابطه شما با شکست مواجه می‌شه. بنابراین، بررسی کنید و ببینید که آیا می‌تونید با توجه به تمامی جوانب، ظاهر ایشون رو بپذیرید یا نه. اگر بله که خب پس ادامه بدید، اما اگر نه، بهتره کمی بیشتر به ادامه رابطه فکر کنید.

 • سلام یک خواستگار دارم که از نظر اخلاقی و اعتقادی و سایر ویژگی ها ایشون رو پسندیدم از نظر قیافه و اندام هم خوبن فقط مشکلی که هست رنگ پوستشونه که از سبزه هم تیره ترن و سیاهند از اونجایی که خودمم آدم حساسی هستم نسبت به رفتار و واکنش دیگران به نظرتون باید چکار کنم در ضمن برای بچه دار شدن هم میترسم که از نظر رنگ پوست به ایشون بره . لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام دوست گرامی
   در ازدواج باید ظاهر و قیافه افراد برای طرف مقابل جذاب و قابل تحمل باشد و تناسب وجود داشته باشد.
   از طرفی ملاک مهم رو نمیتوان فقط ظاهر در نظر گرفت.
   اگه با توجه به موارد مطرحی، ایشان شخص مناسب و متناسبی برای شما هست بهتر هست سخت نگیرید.

 • سلام
  چند وقت هست که با پسری آشنا شدم برای ازدواج که واقعا از لحاظ اخلاقی فوق العادست و به من میخوره. اما، نتونستم با ظاهرش کنار بیام. مدام دارم با خودم کلنجار میرم چیکار کنم. کمکم کنید واقعا نیاز دارم به راهنماییتون.

  • دوست عزیز، سلام
   برای شروع پیشنهاد می‌‏کنم روی این سوال خوب فکر کنید: «چقدر ظاهر فرد مقابل برای شما اهمیت دارد؟». ظاهر و جذابیت فیزیکی، ملاک مهمی برای ازدواج محسوب می‏شود. البته منظور از ظاهر، لزوما واژه «زیبایی» نیست؛ بلکه شاید بهترین توصیف برای آن اصطلاح «به دل نشستن» باشد.
   اگر شما نتوانید با ظاهر فرد مقابل کنار بیایید، ممکن است با وجود تمام ویژگی‏های خوب و مثبتش، نتوانید او را به شریک زندگی خود بپذیرید و از بودن در کنار او لذت ببرید. به همین دلیل، برای پاسخ به این سوال زمان بگذارید و روی آن خوب فکر کنید.
   برای پاسخ به این سوال، می‏توانید ملاک‏های خود را برای ازدواج یادداشت کنید (سعی کنید ملاک‏های غیر واقع‏بینانه یا اصطلاحا رویایی را کنار بگذارید). سپس ویژگی‏های مثبت و منفی فرد مقابل را یادداشت کنید. ببینید چه میزان این ملاک‏ها با هم همخوانی دارند. آیا تنها مشکل در این رابطه ظاهر فرد مقابل است؟
   اگر پاسخ به سوال قبل «بله» بود، بهتر است روی این مساله تمرکز کنید؛ ویژگی‏های مثبت و منفی ظاهر او را در نظر بگیرید. در این حین سعی کنید از مقایسه او با دیگران بپرهیزید؛ به حرف و نگاه دیگران توجه نکنید؛ و تنها او را با تمام ویژگی‏های مثبت و منفی اخلاقی و فیزیکی مورد بررسی قرار دهید.
   پس از بررسی‏های خود، حالا شما می‏توانید یکی از این دو راه را انتخاب کنید. اول اینکه، به خاطر ویژگی‏های مثبتی که فرد مورد نظر دارد، کمی بیشتر به خودتان و او فرصت دهید و ببینید که آیا نظرتان تغییر خواهد کرد یا نه. یا اینکه اگر بعد از تمام این بررسی‏ها هنوز نتوانستید با ظاهر او کنار بیایید، رابطه خود را تمام کنید.

مقالات مرتبط

فقط شما رو بازی میده، اگر…

فهرست مطالب1 فقط شما رو بازی میده، اگر…1.1 برای زنگ زدن یا پیام دادن، پیش‌قدم نمیشه1.2 تا ابد طول میکشه تا جواب‌تونو بده!!1.3 فقط وقتی بهتون نیاز داره، زنگ میزنه

مطالعه»