چگونه خوب صحبت کنیم؟ (آموزش فن بیان در رابطه عاطفی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چگونه خوب صحبت کنیم؟ (آموزش فن بیان در رابطه عاطفی)

تکنیک‌‌های تقویت فن بیان در رابطه


نحوه ارتباط برقرار کردن، خیلی مهمه

همه ما شاید روش‌های مختلفی برای ارتباط برقرار کردن با همدیگه داشته باشیم. لحن‌مون و جمله‌بندی که استفاده می‌کنیم، با هم فرق میکنه. مثلا ممکنه کسی که فن بیان قوی نداشته باشه، با لحن بد و با جمله‌بندی اشتباه با طرف مقابلش صحبت کنه و همین باعث میشه به اون شخص بر بخوره و دعوا و بحث ایجاد بشه به جای اینکه مشکل حل بشه. در این پست میخوایم چند تکنیک برای داشتن فن بیان در رابطه به شما توضیح بدیم. البته باید با تمرین کردن در این زمینه مهارت پیدا کنین.

با دقت گوش کنین (1)

زمانی که طرف مقابل در حال صحبت کردن هست، بعضی از افراد به جای اینکه به حرف‌های او گوش بدن، شروع می‌کنن به تجزیه و تحلیل کردن حرف‌هاش در ذهن‌شون. بعدش هم احساساتی میشن و ممکنه وسط حرفش بپرن و شروع کنن به دعوا کردن و بیان کردن برداشت‌های اشتباه‌شون. مثلا مرد داره از همکارش و اتفاقی که در شرکت افتاده تعریف میکنه و زن در ذهنش داره تجزیه و تحلیل میکنه که حتما مرد به اون خانم حسی داره که داره در مورد اون اتفاق تعریف میکنه. عصبانی میشه، دیگه گوش نمیده، بلکه می‌پره وسط حرف مرد و شروع میکنه به تهمت زدن بهش!

با دقت گوش کنین (2)

پس قبل از اینکه در ذهن‌تون شروع کنین به قضاوت کردن، سعی کنین در هنگام حرف زدن طرف مقابل، تمام تمرکز و حواس‌تون به حرف‌های او باشه. اصلا هیچ فکری موقع گوش دادن نکنین تا درگیر احساسات نشین و ناگهان واکنش تکانشی نشون ندین. فقط گوش بدین و وقتی حرفش تموم شد، اگه حس می‌کنین شاید سوءبرداشت کرده باشین یا جایی رو متوجه نشدین، ازش بپرسین تا مطمئن بشین برداشت‌تون درسته یا نه و بعد محترمانه صحبت کنین و نظرتون رو بیان کنین.

  صمیمت با همسر (چگونه با همسرم صمیمی باشم؟)

جملات‌تون رو با کلمه «من» شروع کنین

هرگز در انتقاد کردن از طرف مقابل یا در هنگام حل مشکلات رابطه، از کلمه «تو» که او رو مورد اتهام قرار میده، استفاده نکنین. مثلا نگین:«تو چرا این کار رو کردی؟ چرا جواب پیامم رو نمیدی؟ نمیفهمی من نگرانت میشم؟» به جای این جمله تکانشی و تهاجمی، بگین:«من نگرانت میشم وقتی جواب پیامم رو خیلی دیر میدی. اگه میشه وقتی کارت طول می‌کشه بهم قبلش خبر بده تا نگرانت نشم.» وقتی اصولی و درست صحبت کنین، قطعا واکنش بهتری هم دریافت می‌کنین. البته علاوه بر جمله‌بندی، لحن‌تون هم باید خوب باشه.

زبان بدن‌تون رو کنترل کنین

زبان بدن در نحوه صحبت کردن شما و پاسخی که دریافت می‌کنین نقش داره. اگه زبان بدن‌تون حالت دفاعی و گارد بسته داشته باشه، یعنی اخم کنین، جدی نگاهش کنین، دست به سینه بایستین و یا دست‌هاتون رو به حالت دستوری تکان بدین، مسلما واکنش خوبی رو هم از طرف اون شخص دریافت نخواهید کرد چون او هم شروع میکنه به تهاجمی صحبت کردن با شما اما اگه با یک لبخند، ایستادن با گارد باز، نگاه مهربانانه و لحن خوب با او صحبت کنین، او هم تحت تاثیر زبان بدن مثبت شما قرار می‌گیره و واکنش درست‌تری نشون میده.

هیجانات‌تون رو مدیریت کنین

اگه در هنگام صحبت کردن، دچار احساسات و هیجاناتی مثل خشم، استرس و اضطراب میشین، سعی کنین ریشه این هیجانات رو پیدا کنین و به کمک مشاور رفعش کنین. اگه در حین صحبت کردن آرامش بیشتری داشته باشین، هم میتونین روی زبان بدن و حرف‌هاتون بیشتر کنترل داشته باشین و هم میتونین با اعتماد به نفس‌تر صحبت کنین.

  وقتی بازی تمامه ولی ما به بازی برمی‌گردیم!

جلوی آیینه تمرین کنین

یکی از تمرینات مفید برای تقویت کردن فن بیان، تمرین کردن جلوی آیینه هست. بایستین، به زبان بدن‌تون دقت کنین و اصلاحش کنین، شروع کنین به حرف زدن و به لحن و تن صداتون و جمله‌بندی‌هایی که ازش استفاده می‌کنین توجه کنین. خودتون رو در یک موقعیت خاص که در اون فن بیان‌تون ضعیفه تصور کنین و شروع کنین به صحبت کردن. این کار باعث میشه خودتون ایرادهای ارتباطی خودتون رو متوجه بشین و رفعش کنین تا در شرایط واقعی، بتونین بهتر عمل کنین.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط