شوهرم نمیذاره من کار کنم و شاغل باشم (چیکار کنم همسرم با کار کردنم موافقت کنه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم نمیذاره من کار کنم و شاغل باشم (چیکار کنم همسرم با کار کردنم موافقت کنه؟)

یکی از مشغله‌های فکری برخی از زنان در زندگی مشترک این است که شوهرشان به آنها اجازه کار کردن نمی دهد و دوست ندارد که زن شاغل داشته باشید. در این مقاله به بررسی علت‌های این مخالفت ‌می‌پردازیم و سپس برای حل این مشکل چند راهکار را ارائه می‌دهیم. البته در ابتدا قصد داریم بررسی کنیم که شاغل بودن خانم بهتر است یا خانه‌دار بودن و هر کدام چه مزایا و معایبی را به دنبال دارند.

مزایای خانه‌دار یا شاغل بودن خانم


در این بخش به مزایای خانه‌دار یا شاغل بودن خانم می‌پردازیم تا آگاهی بیشتر در این زمینه داشته باشید و بعد بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما و یا برای همسرتان بهتر است.

مزایای خانه‌دار بودن خانم

وقت بیشتری برای انجام دادن کارهای خانه یا وقت گذراندن با بچه‌ها دارد

یکی از مزایای خانه‌دار بودن خانم این است که او وقت بیشتری برای انجام دادن کارهای خانه دارد و همچنین وقت بیشتری برای وقت گذراندن با بچه دارد و هیچ محدودیت زمانی از این نظر ندارد. پس می‌تواند وظایف همسرانه و مادرانه خود را به بهترین و کامل‌ترین شکل ممکن ایفا کند.

آرامش بیشتری دارد

یک زن خانه‌دار هر موقع که بخواهد می‌تواند استراحت کند و یا اگر بیمار باشد یا شرایط خوبی نداشته باشد، نیاز نیست به کسی مثل رئیس یا همکاران جواب پس بدهد، می‌تواند به اندازه‌ای که می‌خواهد استراحت کند. پس از لحاظ استرس شغلی، در امان خواهد بود و آرامش بیشتری خواهد داشت.

آزادی بیشتری دارد

رئیس یک خانم خانه‌دار، خودش است و از صبح تا شب زمانش دست خودش است که چگونه برنامه ریزی کند و چگونه کارها را انجام بدهد. بنابراین آزادی بیشتری خواهد داشت.

بچه‌های بهتری تربیت می‌کند

به دلیل اینکه خانم خانه‌دار همیشه در خانه است و می‌تواند 24 ساعت در کنار فرزندان باشد، می‌تواند بسیار بهتر از زنان شاغل آنها را تربیت کند و می‌تواند وقت کافی را برای آنها بگذارد.

می‌تواند مهارت‌های مختلف را یاد بگیرد

به دلیل اینکه خانم خانه‌دار زمان آزاد بیشتری دارد، می‌تواند در حین رسیدگی به کارهای خانه، برای رشد خودش هم زمان بگذارد و مهارت‌هایی یاد بگیرد و از آن استفاده کند.

مزایای شاغل بودن خانم

کسب درآمد می‌کند

اولین و مهم‌ترین مزایای شاغل بودن خانم این است که کسب درآمد می‌کند. این درآمد حتی می‌تواند کمک خرج شوهر نیز باشد و به خود خانم هم کمک کند که بتواند نیازها و خواسته‌هایش را برآورده کند.

  چگونه بعد از بچه دار شدن رابطه را گرم نگه داریم؟ (سرد شدن رابطه بعد از بچه دار شدن)

می‌تواند منبع انگیزه و الگوی بچه‌ها باشد

به دلیل اینکه یک زن شاغل هم در خانه کار می‌کند و هم در بیرون از خانه و باید مشکلات هر دو را مدیریت و حل کند، می‌تواند منبع انگیزه و الگوی خوبی برای بچه‌ها باشد که آنها هم از مادرشان پرکار بودن را یاد بگیرند و توانایی‌ها و قدرت خود را جدی بگیرند.

مستقل است

یک خانم شاغل مستقل است، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ فکری و عاطفی و می‌تواند در زندگی مشترک بهتر عمل کند.

رضایت بیشتری از زندگی دارد

اگر خانم شغلی را برای خود انتخاب کند که آن را دوست دارد و از آن راضی است، رضایت بیشتری از زندگی نسبت به زن خانه‌دار خواهد داشت چون او می‌تواند به آرزوها و اهداف خود و به مدارج بالای مالی و شغلی برسد.

از این بخش می‌توان نتیجه گرفت که خانه دار یا شاغل بودن یک انتخاب شخصی است و مهم این است که شما از جایگاهی که در زندگی دارید راضی باشید و برای رسیدن به آن جایگاه تلاش کنید.

چرا شوهرم با کار کردن من مخالفت می‌کند؟


او حسادت می‌کند و دوست ندارد شما مستقل شوید

برخی از مردان چون از درون احساس ضعف دارند و حس می‌کنند به جایی نرسیدند، دوست ندارند ببینند که همسرشان به جایگاه بالاتری می‌رسد و به دلیل حسادت و یا ترس، از شاغل شدن همسرشان مخالفت می‌کنند.

می‌ترسد شما را از دست بدهد

برخی از مردان می‌ترسند با پیشرفت کردن و یا شاغل شدن خانم، او را از دست بدهند و دیگر خانم نخواهد در کنارشان باشد. بنابراین ترجیح می‌دهند همیشه او را پایین‌تر از حد خود نگه دارند تا به خودشان نیازمند باشد و مطمئن باشند که او را از دست نمی‌دهند.

تفکرات قدیمی دارد

در تفکرات قدیمی می‌گفتند که زن فقط باید کارهای داخل خانه را انجام بدهد و مرد هم کارهای بیرون از خانه را. اگر او در خانواده ای سنتی بزرگ شده باشد، او هم این طرز تفکر را با خود می‌آورد که زن نباید شاغل باشد.

او خودخواه و خودشیفته است

افراد خودخواه و خودشیفته معتقد هستند که همسرشان باید آنچه که خودشان می‌گویند را انجام بدهند و به هیچ عنوان نباید از حرف‌ها و قوانینی که در خانه می‌گذارند سرپیچی کنند. شاید دلیل مخالفت همسرتان هم این ویژگی شخصیتی او باشد.

قبل از ازدواج چیز دیگری را توافق کردید

آیا قبل از ازدواج در مورد موضوع شاغل بودن شما با هم صحبت کردید؟ چه چیزی را با هم توافق کردید؟ اگر توافق کردید که شما خانه‌دار بمانید و شاغل نباشید اما الآن زیر حرف‌تان می‌زنید، باید منتظر مخالفت همسرتان هم باشید چون او روی چیز دیگری توافق کرده است.

  شوهرم اجازه نمیده ادامه تحصیل بدم (چیکار کنم شوهرم راضی بشه درسم رو ادامه بدم؟)

او دوست دارد شما تمام وقت پیش فرزندان باشید

اگر فرزند دارید و همسرتان از شاغل شدن شما جلوگیری می‌کند، شاید یکی از دلایلش هم این باشد که او می‌خواهد شما تمام وقت پیش فرزندان‌تان باشید تا آنها را خوب تربیت کنید. می‌ترسد که اگر مادر بالای سر بچه‌ها نباشد، آنها آسیب ببینند یا درست تربیت نشوند.

او نمی‌خواهد شما در استرس و تنش‌های روانی گیر بیفتید

از آنجایی که شاغل بودن و رسیدگی به کارهای خانه می‌تواند برایتان بار و فشار روحی و روانی به همراه داشته باشد و باعث شود آرامش و راحتی خود را از دست بدهید، شاید همسرتان نمی‌خواهد که این اتفاق برایتان می‌افتد، بلکه او می‌خواهد شما همیشه در راحتی زندگی کنید. نمی‌خواهد در زحمت و سختی بیفتید. این هم می‌تواند یکی از دلایل او باشد.

فکر می‌کند خانم با شاغل شدن اصطلاحا پررو می‌شود

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر خانم استقلال مالی داشته باشد و شاغل شود، اصطلاحا پررو می‌شود و دیگر از شوهرش حرف شنوی نخواهد کرد، به همین دلیل هم مرد با شاغل شدن همسرش مخالفت می‌کند.

چطور شوهرم را راضی کنم و شاغل شوم؟


دلیل مخالفتش را بپرسید

همان طور که در بخش قبلی مقاله توضیح دادیم، دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود شوهرتان با این موضوع مخالفت کند. ابتدا باید دلیل او را بدانید. پس بهتر است به جای حدس زدن آنچه که در ذهنش می‌گذرد، از او بپرسید که چرا مخالف کار کردن شما است.

واضح توضیح دهید که چه کاری قرار است انجام بدهید

مهم است که شغلی که انتخاب می‌کنید چیست و چقدر وقت‌تان را در طول روز خواهد گرفت. همه این‌ها را مشخص کنید و دقیق برای همسرتان توضیح دهید و با هم به توافق برسید. شاید او نمی‌خواهد شما تمام وقت کار کنید تا بتوانید به کارهای خانه هم رسیدگی کنید. در این صورت می‌توانید کار پاره وقت داشته باشید.

از او بپرسید که در چه صورت با شما موافقت خواهد کرد؟

خواسته او چیست؟ او می‌خواهد شما کار پاره وقت داشته باشید؟ یا اجازه می‌دهد در چه جاهایی کار کنید؟ وقتی بدانید او چه می‌خواهد و چه چیزهایی را اجازه می‌دهد، می‌توانید کارتان را با خواسته‌های او هماهنگ سازید.

  ازدواج مجدد با وجود فرزند (چالش‌های ازدواج مجدد وقتی فرزند دارید)

از او کمک و حمایت بطلبید

مردان عاشق این هستند که در نگاه شما قدرتمند و قهرمان دیده شوند. اگر می‌خواهید او از شما حمایت کند، از او کمک و حمایت بخواهید و یک سری مسئولیت‌ها را به او بسپارید. مثلا به او بگویید که چه شغلی را دوست دارید و از او بخواهید برایتان این شغل را پیدا کند و مکان‌های مناسب را به شما معرفی کند. وقتی از او کمک بخواهید، او احساس قدرت خواهد کرد و بیشتر از شما حمایت خواهد کرد.

به او اطمینان خاطر بدهید که به کارهای خانه هم رسیدگی می‌کنید

اگر او نگران است که با شاغل شدن، دیگر نمی‌توانید به کارهای خانه رسیدگی کنید، به او اطمینان خاطر دهید که این اتفاق نخواهد افتاد و می‌توانید به نحو احسن کارهای بیرون و داخل خانه را مدیریت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

نقاط قوت کار کردن و شاغل شدن را به همسرتان یادآوری کنید

به او بگویید که با شاغل شدن چه اتفاقات خوب و مثبتی برای شما می‌افتد و چه مزایایی دارد.

زور و اجبار را کنار بگذارید

برای اینکه به چیزی که می‌خواهید برسید، نباید زور و اجبار کنید و یا با همسرتان با لحن بد و تحکم‌آمیز صحبت کنید چون در این صورت او اصلا موافقت نخواهد کرد. همه چیز را به درستی پیش ببرید و دیدگاه‌های او را هم درک کنید.

صبور باشید

شاید مدتی طول بکشد تا همسرتان راضی شود. انتظار نداشته باشید زود رضایت بدهد و از شما در کارتان حمایت کند.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر مشکل‌تان با گفتگو و راه حل‌های فوق حل نشد، بهتر است با زوج درمانگر مشورت کنید و راهکارهای تخصصی‌تری را اجرا کنید. در این زمینه می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

شاغل بودن یا خانه‌دار بودن زنان، هر کدام مزایای خاص خود را دارند و این یک انتخاب شخصی است که یک نفر بخواهد شاغل باشد و یا یک نفر بخواهد خانه‌دار باشد اما گاهی خانم دوست دارد شاغل شود اما همسرش اجازه نمی‌دهد. در این مقاله دلایل این مخالفت را توضیح دادیم و سپس چند راه حل توضیح دادیم که با استفاده از آن بتوانید با همسرتان گفتگو کرده و او را راضی کنید اما در نظر داشته باشید که شاید او یک شبه راضی نشود و باید کمی صبور باشید. اگر این موضوع حل نشد، می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

ازدواج سفید و پیامدهایش

احتمالا واژه ازدواج سفید به گوشتان خورده است یا حتی اگر این کلمه را نشنیده باشید در اطرافتان دیده‌اید دختر و پسرهایی که بدون ازدواج رسمی با یکدیگر زندگی می‌کنند

مطالعه»

جنگ و دعوا با مادر شوهر بد

حسود، حرف مفت زن، غیبت کن، پررو، پرتوقع، کثیف، مزاحم؛ کینه ای، نفهم، نمک نشناس، ایرادگیر، بدجنس، بدذات، دروغگو، خراب، دورو، زبون نهم، زبون دراز، پدرسوخته، وحشی، نخود هر آش،

مطالعه»