طلاق به خاطر زگیل تناسلی

طلاق و جدایی به خاطر زگیل تناسلی

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

طلاق و جدایی به خاطر زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که راه انتقال عمده آن از طریق رابطه جنسی بوده و به همین خاطر باعث مشکلاتی در رابطه جنسی و عاطفی همسران می‌شود. همچنین استرس و اضطراب را در خود فرد افزایش می‌دهد که می‌تواند باعث تاثیر منفی روی رابطه او با همسرش شود. گاهی حتی این موضوع عاملی برای جدایی و طلاق بین همسران می‌شود. در این مقاله سعی داریم به تاثیر زگیل تناسلی روی رابطه زن و شوهر و تاثیرات روانی آن بپردازیم و در ادامه طلاق را به عنوان یک راهکار در مقابل این مشکل را بررسی کنیم. همچنین به شرایط فردی که به دلیل این موضوع مجبور به جدایی شده بپردازیم و راهکارهایی برای مدیریت و پشت سر گذاشتن جدایی در این شرایط ارائه دهیم. بنابراین اگر خودتان یا همسرتان مبتلا به این بیماری هستید یا به این دلیل با موضوع طلاق درگیر هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست و چطور منتقل می‌شود؟


زگیل تناسلی چیست و چطور منتقل می‌شود

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا منتقل می‌شود. به طور کلی این بیماری در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. برخی از انواع زگیل‌های تناسلی ممکن است سرطانی باشند و برای فرد مشکلات جدی ایجاد کنند. همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند احتمال زیادی وجود دارد که در طول زندگی‌شان به یکی از انواع این بیماری مبتلا شوند، با این‌حال احتمال ابتلا در افرادی که روابط جنسی محافظت نشده دارند، بیشتر است. درمان‌های مختلفی برای این بیماری ویروسی وجود دارد و در اکثر موارد درمان با موفقیت صورت می‌گیرد. عدم درمان به موقع این بیماری ممکن است منجر به شدیدتر شدن آن، ایجاد بیماری‌های جدی‌تری مثل سرطان دهانه رحم و گسترش آن شود.

تاثیرات روانی زگیل تناسلی روی رابطه زن و شوهر


از آن‌جایی که عمده‌ترین راه انتقال این بیماری رابطه جنسی است، وقتی یکی از زن و شوهر به این بیماری مبتلا شود، حتما رابطه‌اش با همسر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ایجاد مشکل در رابطه جنسی

وقتی فردی از بیماری زگیل تناسلی در همسرش مطلع می‌شود یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که برایش ایجاد می‌شود این است که نکند خودش هم به این بیماری مبتلا شده یا در اثر داشتن رابطه جنسی با همسرش او هم دچار بیماری شود. بنابراین فرد به طور کلی مضطرب می‌شود. در این شرایط هر رابطه جنسی با همسر به جای اینکه باعث آرامش، کسب لذت و نزدیکی بین زوج شود، خودش تبدیل به عاملی برای اضطراب و استرس می‌شود و کیفیت آن نیز به شدت پایین می‌آید. به همین خاطر خیلی از زن و شوهرها در این شرایط رابطه جنسی‌شان را بسیار محدود یا قطع می‌کنند و در نتیجه صمیمیت و رابطه عاطفی‌شان آسیب می‌بیند. با وجود اینکه راه‌های پیشگیرانه و مراقبتی مختلفی مثل واکسن زدن، استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، اقدام سریع به درمان و نداشتن رابطه جنسی دهانی وجود دارد، اما در اغلب موارد همسران به دلیل بالا رفتن سطح اضطراب‌شان نمی‌توانند شرایط را مدیریت کنند.

نگرانی درباره وفاداری همسر

یکی دیگر از مشکلاتی که در اکثر موارد بعد از اطلاع از ابتلا به زگیل تناسلی ایجاد می‌شود، نگرانی و تردید هر دو نفر درباره وفاداری همسر است. چه زن چه شوهر ممکن است با خودشان بگویند من که با کسی غیر از همسرم رابطه جنسی نداشته‌ام، حتما او با کسی رابطه داشته و به این بیماری مبتلا شده است. این شک و تردید گاهی فقط در ذهن فرد باقی می‌ماند و درباره آن با همسرش صحبت نمی‌کند، اما نسبت به رابطه با او سرد می‌شود و نمی‌توانند مثل قبل با او رفتار کند. گاهی نیز دوطرف شروع به بحث و درگیر شدن با هم می‌شوند، بهم تهمت می‌زنند و وفاداری همدیگر را زیرسوال می‌برند. بار روانی این موضوع به قدری زیاد است که دوطرف در این شرایط به این موضوع دقت نمی‌کنند که درست است که این بیماری در اکثر موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، اما تنها راه انتقال آن سکس نیست و راه‌های دیگری هم برای انتقال این بیماری وجود دارد. عدم وفاداری همسر نشانه‌های مختلفی دارد و تنها به خاطر همین یک موضوع نباید به همسرتان شک کنید.

  آیا بعد از جدایی میتونم دوباره عاشق بشم؟ (عاشق شدن بعد از طلاق)

وقتی اضطراب  و افکار منفی در این شرایط به حدی زیاد باشد که خودتان به تنهایی نتوانید از پس آن برآیید به احتمال زیاد با رفتاهای اشتباه و نسنجیده به رابطه عاطفی و جنسی‌تان آسیب می‌زنید و شرایط را سخت‌تر می‌کنید. بنابراین با مراجعه به یک مشاور  متخصص در زمینه سکس‌تراپی و زوج‌درمانی از رابطه‌تان محافظت کنید.

طلاق به خاطر زگیل تناسلی

طلاق به خاطر زگیل تناسلی

گاهی بیماری زگیل تناسلی باعث می‌شود همسران به جدایی فکر کنند یا حتی از هم طلاق بگیرند. معمولا در چنین شرایطی، خودِ این بیماری عامل اصلی جدایی نمی‌شود، بلکه ناتوانی دوطرف در مدیریت شرایط باعث می‌شود مشکلات قبلی در رابطه زن و شوهر شدت پیدا کند و از طرفی مشکلات جدیدی هم ایجاد شود که شرایط را از کنترل آنها خارج کند و به سمت جدایی بروند. مثلا زن و شوهری که قبل از این موضوع هم مشکلاتی در رابطه جنسی و عاطفی‌شان داشتند، نمی‌توانستند اختلاف‌نظرها و چالش‌های ایجاد شده در زندگی‌شان را حل کنند و نسبت به هم شکاک بوده‌اند و اعتماد کافی نداشته‌اند، طبیعتا بعد از ابتلای یکی از آن‌ها به این بیماری، تنش‌های بین‌شان به حدی بیشتر می‌شود که به جدایی فکر می‌کنند.

از مشاوره طلاق کمک بگیرید

اگر به خاطر بیماری زگیل تناسلی تصمیم گرفته‌اید از همسرتان جدا شوید، احتمالا با توجه به آنچه تا اینجای مقاله درباره آن صحبت کردیم متوجه شده‌اید که درصورت نشان دادن واکنش‌های صحیح و تلاش برای مدیریت شرایط، این موضوع به تنهایی دلیل مناسبی برای جدایی نیست و لازم است با درایت و بردباری بیشتر با آن مواجه شوید. به احتمال زیاد شما الان در شرایط مناسبی نیستید که بخواهید برای موضوعی به این مهمی تصمیم بگیرید. بنابراین حتما با یک مشاور طلاق صحبت کنید.

فرآیند مشاوره طلاق به شما کمک می‌کند بدون سنجیدن شرایط تصمیم به جدایی نگیرید، مشکلات واقعی‌تان را بشناسید و برای حل این مشکلات تلاش کنید. تنها در این شرایط است که می‌توانید تصمیم درستی برای زندگی‌تان بگیرید و با اطمینان عمل کنید. اگر بدون بررسی شرایط تصمیم به جدایی بگیرید، احتمال زیادی وجود دارد که بعد از یک مدت از طلاق‌تان پشیمان شوید یا فکر کنید کارهایی از دست‌تان برمی‌آمده اما انجام نداده‌اید. در این صورت سازگاری با شرایط بعد از طلاق هم برای‌تان خیلی دشوار می‌شود.

پشت سر گذاشتن جدایی


اگر به دلیل زگیل تناسلی خودتان یا همسرتان، از او جدا شده‌اید، احتمالا این روزها شرایط سختی دارید. روزها و ماه‌های اول بعد از جدایی برای هرکسی با چالش‌ها، سردرگمی‌ها، احساسات و افکار ناخوشایند زیادی همراه است. حتما شما هم درگیر این احساسات و افکار ناخوشایند هستید. ممکن است شما هم مبتلا به این بیماری شدید و همسرتان به خاطر آن درخواست طلاق داده، احتمالا در حال حاضر خیلی از دست او عصبانی هستید و احساس طردشدگی بهتان دست داده یا حتی خودتان را سرزنش می‌کنید که چرا مبتلا به این بیماری شدید، اگر دیگران هم از علت جدایی‌تان باخبر شده باشند احتمالا نگران قضاوت‌ها و برداشت‌های آنها هم هستید.آینده زندگی‌ برای‌تان نامشخص و گنگ شده و از ازدواج مجدد می‌ترسید یا نگران هستید این بیماری در آینده هم برای‌تان مشکل ایجاد کند.

اگر هم این شما بودید که به خاطر بیماری همسرتان از او جدا شده‌اید، احتمالا حال و روز بهتری ندارید. احتمالا مدام با این تردید درگیر هستید که او چطور به این بیماری مبتلا شده و از فکر کردن به این که به شما خیانت کرده باشد به شدت عصبانی می‌شوید. شاید هم در حال حاضر پشیمان شده باشید و فکر کنید زود قضاوت کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید.

  دوره «منِ ارزشمند بدون تو» (آموزش و مشاوره)

چیزی که در این شرایط مهم است این است که باید شروع به انجام کاری برای خودتان و بهبود حال‌تان کنید. غرق شدن در این احساسات منفی و این اما و اگرها چاره کار شما نیست و فقط باعث می‌شود در این شرایط سخت گیر کنید. الان زمان آن است که روی خودتان تمرکز کنید و قطار زندگی‌تان را دوباره به مسیر اصلیش برگردانید.

دوره «زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» به شما کمک می‌کند احساسات و افکار منفی ناشی از جدایی را مدیریت کنید و از بین ببرید، اهداف جدیدی برای زندگی‌تان انتخاب کنید، برای این اهداف برنامه‌ریزی کنید، مشکلات اصلی و عمیق زندگی و رابطه‌تان را بشناسید و یاد بگیرید دوباره تکرارشان نکنید و در نهایت برای داشتن یک زندگی پیروزمندانه و یک رابطه و ازدواج موفق در آینده آماده شوید. برای آشنایی بیشتر با این دوره «زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» را مطالعه کنید.

 

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی مقاربتی است که اصلی‌ترین راه انتقال آن از طریق رابطه جنسی است. به همین دلیل وقتی یکی از همسران به این ویروس مبتلا می‌شود، در رابطه جنسی و عاطفی با همسرش مشکلات و چالش‌های متعددی را تجربه می‌کند. در این شرایط دو نفر ممکن است که به شدت مضطرب باشند که چطور می‌توانند با همسرشان رابطه جنسی داشته باشند و این اضطراب در عملکرد جنسی‌شان و متعاقبا در رابطه عاطفی بین دو نفر مشکل ایجاد می‌کند. همچنین ممکن است دو نفر درباره تعهد و وفاداری طرف مقابل دچار شک و تردید و در نتیجه دچار مشکل و اختلاف شوند. اگر زوج قبل از این بیماری هم مشکلاتی در رابطه‌شان داشته‌اند و نمی‌توانستند اختلافات‌شان را به خوبی مدیریت کنند، همین موضوع می‌تواند عاملی برای طلاق‌شان شوند. اگر در این شرایط هستید بهتر است قبل از هرتصمیمی وارد روال مشاوره طلاق شوید. همچنین اگر به این دلیل از همسرتان جدا شده‌اید و روزهای سختی را پشت سر می‌گذارید، دوره «زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» به شما کمک می‌کند جدایی را پشت سر بگذارید.

 

سوالات رایج


من با هیچکس به جز همسرم رابطه نداشتم و بهش وفادار بودم، چطور زگیل تناسلی گرفتم؟

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین روش انتقال این بیماری از طریق ارتباط جنسی است اما راه‌های دیگری هم برای انتقال ویروس آن وجود دارد. خیلی از افراد از روش‌هایی مثل استفاده از لباس زیر یا تیغ آلوده، انتقال از راه دهان آلوده درصورت داشتن رابطه جنسی دهانی، انتقال از طریق لوازم پزشکی آلوده یا اپیلاسیون و لیزر موهای زائد در مکان‌های غیربهداشتی مبتلا به این ویروس می‌شوند. بنابراین در صورت مشاهده این بیماری در خودتان یا همسرتان نباید ذهن‌تان فورا درگیر رابطه جنسی با فرد دیگری شود.

من فهمیدم زگیل تناسلی دارم ولی چون پیشرفته نشده علایم ظاهری ندارد. آیا باید به همسرم بگم؟

شما لازم است حتما در این مورد با همسرتان صحبت کنید چرا که مخفی کردن آن اضطراب خودتان را بیشتر می‌کند و مدام باید نگران باشید که نکند او را هم آلوده کنید، ازطرفی باعث گسترش بیماری نیز می‌شوید. لازم است این موضوع را به شیوه‌ای درست به همسرتان اطلاع دهید و اقدامات پیشگیرانه و درمانی لازم را فورا شروع کنید.

تازه فهمیدم زگیل تناسلی دارم. چطور به همسرم بگم؟

در درجه اول بهتر است با مرور چند وقت اخیر خودتان تا حدی متوجه شوید که احتمالا چطور به این بیماری مبتلا شده‌اید، مثلا آیا به تازگی اقدام به لیزر موهای زاید ناحیه تناسلی خود کرده‌اید؟ سپس شروع به مطالعه و مشورت با پزشک درباره این بیماری کنید و اطلاعات‌تان را درباره نحوه انتقال، پیشگیری و درمان بیماری کامل کنید. همچنین با خودتان حدس بزنید بعد از اطلاع از موضوع احتمالا چه سوالاتی از شما می‌پرسد، خودتان را برای پاسخ به آن سوالات آماده کنید. بعد از اینکه اطلاعات مناسبی به دست آوردید، در یک شرایط مناسب که همسرتان خسته، عصبی یا مضطرب نیست، به آرامی و بدون استرس و اضطراب زیاد، موضوع را با او درمیان بگذارید. با توجه به اطلاعاتی که کسب کرده‌اید به دغدغه‌ها و سوالات او پاسخ دهید. سعی کنید تا حد ممکن از ایجاد تشنج و درگیری دوری کنید و اگر او خیلی عصبانی یا مضطرب شد، اجازه دهید ابتدا کمی آرام شود و سپس مجددا با او صحبت کنید.

  مشاوره طلاق بعلت نازایی و ناباروری و بچه دار نشدن همسر

آیا زگیل تناسلی منجر به باطل شدن عقد می‌شود؟

اگر فرد از قبل از ازدواج مبتلا به این بیماری بوده و با وجود اطلاع از آن، موضوع را از همسرش مخفی کرده باشد، همسر فرد می‌تواند با اثبات این موضوع عقد را فسخ نماید. اما با توجه به اینکه این بیماری در اکثر موارد به راحتی قابل درمان است، بهتر است طلاق به هیچ‌ عنوان به عنوان گزینه اول مدنظرتان نباشد.

شوهرم به خاطر زگیل تناسلی طلاقم داد حالا خانواده‌ام بهم سرکوفت می‌زنند چیکار کنم؟

قطعا بار روانی جدایی از همسر به خاطر یک بیماری مقاربتی خیلی زیاد است، خصوصا وقتی دیگران نیز متوجه موضوع شده و شما را قضاوت و سرزنش می‌کنند. باید بدانید متاسفانه نگاه‌ منفی به طلاق و فرد طلاق گرفته یک موضوع واقعی در جامعه ما است و هر کسی به هر علتی که جدایی را تجربه می‌کند، با این قضاوت‌ها و نگاه‌های منفی درگیر است. اما یادتان باشد شما نباید درگیر این سرزنش‌ها شوید و خودتان هم برای خودتان تکرارشان کنید. شما باید با قدرت افسار زندگی‌تان را در دست بگیرید و پا در مسیر جدید زندگی‌تان قدم بگذارید. قطعا کار ساده‌ای نیست و نیاز به دانش، مهارت و حمایت دارید. دوره «زندگی پیروزمندانه پس از جدایی»  این مسیر را برای شما فراهم می‌کند.

از اینکه زنم به خاطر زگیل تناسلی ازم جدا شد احساس بی‌ارزشی می‌کنم. چیکار کنم حالم خوب بشه؟

طبیعی است که در این شرایط احساس طردشدگی زیادی داشته باشید و ناراحت باشید که چرا همسرتان برای درمان شدن شما تلاش یا صبر نکرده اما باید بدانید علت ظاهری جدایی شما به خاطر زگیل تناسلی بوده و حتما رابطه و زندگی شما مشکلات زیربنایی‌تری داشته است. شما تا زمانی که به کمک یک فرد متخصص و به یک روش صحیح رابطه‌تان را بررسی و تحلیل نکنید، نمی‌توانید به علت‌های اصلی‌تر جدایی‌تان پی ببرید و دید واقع‌بینانه‌ای نسبت به خودتان و زندگی‌تان پیدا کنید.

من به خاطر زگیل تناسلی همسرم از او جدا شدم. آیا در ازدواج مجدد باید علت جداییم رو بگم؟

شما در درجه اول باید مطمئن باشید که این بیماری کاملا در شما درمان شده است و مطمئن باشید که دیگر خطر انتقال بیماری از طریق شما وجود ندارد. در چنین شرایطی باز هم بهتر است خودتان در یک زمان مناسب، وقتی طرف مقابل شناخت کافی از شما به دست آورد، موضوع را با او درمیان بگذارید چون اگر در آینده به هر دلیل متوجه این موضوع شود، ممکن است نسبت به شما بی‌اعتماد شود. اگر همچنان این بیماری در شما درمان نشده است ، مطرح کردن آن با فردی که قصد ازدواج با او دارید، ضروری است.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • مطلب بسیار خوبی بود و از طرز فکر و ذهن هر دو طرف صحبت شده بود که نشان از فهم بسیار بالای نویسنده این مقاله میدهد . . .

مقالات مرتبط