چطور مشاور مذهبی خوب پیدا کنم؟

مشاور مذهبی (روانشناس مذهبی و دینی برای ازدواج و خانواده)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاور مذهبی (روانشناس مذهبی و دینی برای ازدواج و خانواده)

از آنجایی بسیاری از توصیه‌هایی که دین اسلام برای زندگی بهتر و سالم‌تر با توصیه‌های روانشناسی هم پوشانی دارد عده‌ای برای برطرف کردن مشکلاتشان در زمینه مشکلات خانوادگی و ازدواج ترجیح می‌دهند با یک مشاور مذهبی مشورت کنند. مشاور روانشناس مذهبی با استفاده از اصول روانشناسی راهکارهایی به فرد ارائه می‌دهد که با اصول و اعتقادات مذهبی فرد هم‌خوانی بیشتری داشته باشد.

مشاور روانشناس مذهبی چه ویژگی‌هایی دارد؟


مشاور مذهبی فردی است که علاوه بر اینکه فارغ التحصیل در رشته روانشناسی است در حوزه مذهبی هم اطلاعات جامعی دارد. مشاوران مذهبی همیار عشق دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی و دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی کشور و سازمان بهزیستی هستند و همچنین دارای تحصیلات حوزوی نیز می‌باشند.

در چه زمینه‌هایی می‌تونم از مشاوره مذهبی بگیرم؟


مشاور مذهبی در زمینه‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند:

جذب همسر ایده‌آل

کسانی که به دنبال همسر ایده‌آل می‌گردند و می‌خواهند کسی که از لحاظ مذهبی، فرهنگی و اخلاقی با آنها هم کفو باشد را پیدا کنند، نیاز دارند با مشاوری صحبت کنند که نسبت به شیوه و سبک زندگی افراد مذهبی آشنایی داشته باشند و توصیه‌های او مطابق با شرع و عرف جامعه باشد. مشاور مذهبی می‌تواند به خوبی راهکارهای روانشناسی را در قالب راهکارهای مذهبی و دینی در اختیارتان قرار دهد. برای مثال مشاور مذهبی می‌تواند شما را راهنمایی که تا با توجه به شرایط‌ تان، با حضور در چه جمع‌هایی و با چه طرز برخوردی افراد مناسب برای ازدواج را سمت خودتان جذب کنید.

مشاوره پیش از ازدواج مذهبی

بسیاری از افرادی برای تصمیم‌گیری در مورد ازدواج می‌خواهند حتما با مشاور و روانشناس مذهبی صحبت کنند و از دیدگاه مذهبی و دینی مشاوره بشوند. در واقع می‌خواهند بررسی کنند آیا با توجه به اصول دینی و مذهبی همسر مناسبی برای خودشان انتخاب کرده‌اند یا خیر . همچنین ممکن است طرف مقابل شان برای ازدواج، عقاید مذهبی متفاوتی داشته باشد و نیاز به مشاوره پیش از ازدواج داشته باشند.

مشاوره خانواده مذهبی

مشاوره خانواده مذهبی

مشاوره خانواده مذهبی می‌تواند در زمینه حل اختلافات و دعواهای زن و شوهر، برطرف کردن مشکلات مربوط به تربیت فرزندان و سایر مشکلاتی که بین اعضای خانواده ممکن است بوجود بیاید با توجه به اصول روانشناسی و آموزه‌های مذهبی و اسلامی شما را راهنمایی کند. در دین اسلام توصیه‌های کاربردی و اصولی برای تقویت رابطه زن و شوهر و فرزند پروری وجود دارد که مشاور مذهبی می‌تواند آنها را با توجه به شرایط خاص زندگی‌تان در اختیارتان قرار دهد.

مشاور فردی

مشاور مذهبی می‌تواند افرادی که دچار اختلالاتی افسردگی، اضطراب  وسواس و …… هستند با توجه به توصیه‌های مذهبی و اسلامی راهنمایی می‌کنند مثلا فردی که در مورد نجس و پاکی دچار وسواس شده است و از این موضوع رنج می‌برد، مشاور مذهبی با توجه به دانش روانشناسی و دانش مذهبی خود می‌تواند فرد را به درستی راهنمایی کند.

  مشاوره افسردگی (درمان افسردگی با مشاوره روانشناسی)

مشاوره دینی در زمینه طلاق

افرادی که عقاید مذهبی پررنگ‌تری دارند برای تصمیم‌گیری برای طلاق (مشاوره پیش از طلاق) و کنار آمدن و برطرف کردن مشکلات بعد از (مشاوره بعد از طلاق) نیاز به مشاوری دارند که با توجه به توصیه‌های اسلامی و مذهبی آنها را راهنمایی کند و می‌خواهند راهکارهایی در اختیارشان قرار داده شود که با اعتقاداتشان همخوانی داشته باشد و کاربردی باشد.

مشاوره مذهبی کودک و نوجوان

شیوه تربیت فرزندان در سنین کودکی و بخصوص نوجوانی نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت آنها در آینده دارد. بسیاری از پدر و مادرهایی که می‌خواهند فرزندانشان تربیت اسلامی داشته باشند ممکن است در این دوره دچار چالش‌های فراوانی شوند بنابراین مشاوری که هم دانش روانشناسی خوبی داشته باشد و هم رویکرد اسلامی و دینی داشته باشد می‌تواند کمک بزرگی در تربیت فرزند و حل اختلافات والدین با فرزندان باشد.

چطور می‌تونم مشاوری که در زمینه مذهبی هم تخصص داشته باشد پیدا کنم؟


افراد زیادی در شهرهای مختلف مثل تهران، قم، مشهد، اصفهان و …  تمایل دارند با مشاور روانشناس مذهبی مشاوره داشته باشند، با استفاده از سرویس مشاوره تلفنی و آنلاین همیار عشق مراجعین از سراسر کشور و خارج از کشور می‌توانند با مشاور مذهبی و اسلامی جلسه مشاوره داشته باشند. همیار عشق برای جلسات مشاوره تلفنی و آنلاین پروتکل‌هایی در نظر گرفته تا محدودیت‌های جلسات مشاوره تلفنی و آنلاین به حداقل خود برسد و مراجعین بتوانند حداکثر استفاده را از جلسات ببرند.

چطور می‌تونم از همیار عشق نوبت مشاوره بگیرم؟


می‌توانید از طریق روش‌های زیر در همیار عشق نوبت مشاوره رزرو کنید:

 میتونم از مشاور مذهبی سوالات جنسی هم بپرسم؟


بله، یکی از کمک­هایی که مشاور مذهبی به شما می ­کند این است که بتوانید در مورد مسائل جنسی با او صحبت کنید و سوالات خود را بپرسید. گاهی ممکن است برای شما سوالی پیش بیاید که دانستن آن از دیدگاه مذهبی برایتان مهم باشد.

مشاور مذهبی با مشاور غیرمذهبی چه فرق­‌هایی داره؟


هردوی آنها به شما کمک می­ کنند تا تصمیم ­های بهتری برای زندگی خود بگیرید. اما مشاور مذهبی با توجه به آموزه ­­های دینی و فرهنگی شما راهنمایی می­کند. ممکن است برای شما مهم باشد که تصمیمی که می­ گیرید کاملاً منطبق با اصول مذهبی باشد، بنابراین نیاز است با مشاور مذهبی صحبت کنید. در کل هرنوع مشاوره ­ای­ ضمن همدلی با شما، سعی می­ کند راهکارهایی به شما بدهد تا براساس آن تصمیم بگیرید و مسئولیت تصمیم خود را برعهده بگیرید.

آیا مشاور مذهبی فقط نصیحت می‌کنه؟


یکی از اصول مهم مشاوره اجتناب از نصیحت و شماتت مراجع است. مشاور مذهبی فردی است که علاوه بر دانش روانشناسی به اصول مذهبی هم واقف و آگاه است بنابراین می‌تواند به افرادی که نسبت به اعتقادات مذهبی بیشتر پایبند هستند راهکارهایی ارائه به دهد که تناقضی با مسائل شرعی و اسلامی نداشته باشد تا فرد بهتر با مشاور و جلسات مشاوره‌اش ارتباط برقرار کند و راحت‌تر بتواند جلسات مشاوره‌اش را پیگیری کند.

  حقوق و وظایف متقابل زن و شوهر از نظر روانی (چه وظایفی در قبال همسرم دارم)

رابطه با نامحرم برای ازدواج تا چه حدی از نظر اسلامی جایز هست؟


آشنایی پیش از ازدواج به منظور شناخت بیشتر طرف مقابل اهمیت زیادی دارد. از آنجایی بیشتر این آشنایی‌ها بعد از مدتی از مسیر اصلی خودشان خارج می‌شود، بهتر است برای اینکه در این دوره بتوانید شناخت خوبی از طرف مقابل‌تان به دست بیاورید و خودتان را نیز به بهترین شکل ممکن به بشناسانید از مشاور مذهبی کمک بگیرید. مشاور با در نظر گرفتن مسائل شرعی و اسلامی شما را راهنمایی می‌کند راجع به چه موضوعاتی و چطور با طرف مقابل‌تان حرف بزنید.

پسرم با یک دختر وارد رابطه شده چکار باید بکنم؟


مشاور با توجه به اینکه فرزندتان چند سال دارد و تا چه حد به اعتقادات مذهبی پایبند است به شما کمک می‌کند ابتدا قصد و نیت فرزندتان از این آشنایی را بسنجید، در صورتی که قصدش از این رابطه ازدواج است طرف مقابل او ارزیابی کنید و به شیوه درستی شرایط فرزندتان را راهنمایی کنید. اما در صورتی که ارتباط او یک رابطه بلاتکلیف و بدون نتیجه است، مشاور به شما کمک می‌کند تا تبعات روابطی از این دست را برای بگویید و حتی در صورت لزوم مشاور با خود او نیز جلسه مشاوره خواهد داشت.

مدتیه خیلی خود ارضایی می‌کنم عذاب وجدان دارم مشاور مذهبی می‌تونه کمک کنه؟


مدتیه خیلی خود ارضایی می‌کنم عذاب وجدان دارم مشاور مذهبی می‌تونه کمک کنه؟

خود ارضایی یا استمنا علاوه بر اینکه آسیب‌های زیادی به فرد می‌زند باعث عذاب وجدان شدید فرد نیز می‌شود. مشاور به شما کمک می‌کند. مشاور روانشناس ابتدا بررسی می‌کند تعداد دفعات خود ارضایی چقدر است و چه زمان‌هایی بیشتر اتفاق می‌افتد. مشاور توضیح می‌دهد که عامل اصلی این موضوع ممکن است اضطراب باشد سپس با ارائه راهکارهای مناسب ابتدا دفعات خود ارضایی را در فرد کم می‌کند تا جایی که دیگر فرد در انجام ان احساس اجبار و ضرورت نداشته باشد.

آیا مشاور مذهبی به من ذکر یا دعایی برای حل شدن مشکلم میده؟


همانطور که گفته شد مشاور در مرحله اول تمام راهکارها و مهارت‌هایی که نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهد، اما از آنجایی که مشاور مذهبی دارای دانش اسلامی و دینی نیز می‌باشد می‌توانید ذکر‌های قرآنی، دعاها یا نمازهایی که توسط مراجع مورد تایید است نیز به شما آموزش دهد تا در کنار راهکارهای عملی از اصول دینی نیز برای رسیدن به آرامش و بدست آوردن هدف‌تان کمک بگیرید.

من مذهبی هستم اما خواستگارم مذهبی نیست چه جوابی بهش بدم؟


تفاهم در زمینه اعتقادات مذهبی یکی از موضوعاتی است که قبل از ازدواج حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد. عدم تفاهم در زمینه اعتقادات مذهبی بعد از ازدواج معضلاتی را بوجود خواهد آورد. در صورتی که خواستگارتان در این مورد دیدگاه متفاوت و یا متناقضی دارد حتما به مشاور مراجعه کنید. مشاور ابتدا میزان اعتقادات مذهبی و میزان پایبندی شما و خواستگارتان به اعتقادات مذهبی‌تان را بررسی می‌کنید، سپس سایر ملاک‌های مهم شما برای ازدواج، نحوه حل تعارضات و … را بررسی می‌کند سپس شما را نسب به عواقب قبول کردن و یا رد کردن خواستگارتان آگاه می‌کند.

شوهرم یه مدته سرد شده چطور می‌تونم با یک مشاور مذهبی خانم صحبت کنم؟


از آنجایی که مشاور شما را بر اساس اصول روانشناسی و اصول دینی و اسلامی راهنمایی می‌کند زن یا مرد بودن او دخالتی در روال مشاوره و آموزش‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد نخواهد داشت. مشاور به شما کمک می کند تا دلیل سرد شدن همسرتان را بشناسید و با توجه به روحیات و ویژگی‌های شخصیتی او دوباره رابطه‌تان را گرم و پرشور کنید. همانطور که گفتیم توصیه‌های اسلامی متعددی برا تحکم رابطه زناشویی وجود دارد و مشاور با توجه به دانش مذهبی‌اش می‌تواند این توصیه‌ها را در اختیارتان قرار دهد.  

  قیمت مشاوره روانشناسی (تعرفه سازمان نظام روانشناسی برای مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین)

خواستگارم میگه دوست ندارم بعد از ازدواج درس بخونی و دانشگاه بری چکار کنم؟


در ابتدا باید علت اینکه چرا طرف مقابلتان دوست ندارند شما درس بخوانید را مشخص کنند. اگر از محیط دانشگاه به صورت کلی احساس خطر می کنند، می‌توانید در دانشگاه های اسلامی یا دانشگاه‌هایی که فقط خانم‌ها در آن درس می‌خوانند را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. اگر نگرانی طرف مقابلتان به این خاطر است که شما پس از درس خواندن بخواهید مشغول به کار شوید، می‌توانید به کمک مشاور، نگرانی‌های او درباره محیط‌های کاری را بررسی کنید. این مساله را به خاطر داشته باشید که اولویت‌های شما نیز برای زندگی بسیار مهم است و نباید پس از ازدواج این موضوع که درس نخوانده‌اید و ادامه تحصیل نداده‌اید، روی رابطه و زندگی مشترک‌تان اثر منفی بگذارد.

مهریه اسلامی چقدره؟


اگر بخواهیم به عنوان یک الگوی اسلامی به مهریه نگاه کنیم، الگوی ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا را می‌توان مدنظر داشته باشیم، که با توجه به وسع داماد توسط حضرت محمد(ص) درخواست شد. در حال حاضر نیز می‌توان از این الگو استفاده کرد و با توجه به مصلحت عروس و داماد و توافق مهریه را تعیین کنیم. نباید از مهریه به عنوان یک سلاح استفاده کرد و یا مهریه به موضوعی برای نگرانی داماد تبدیل شود. مهم این است که چطور برای این موضوع خانواده ‌ها و دو طرف بتوانند با هم گفتگو کنند و به تفاهم برسند.  

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • سلام عزیزم لطفا از مادرت یا یه بزرگ تر کمک بخواه که این موضوع رو برات حل کنند عزیز دلم

مقالات مرتبط