ازدواج با ترنس (آیا میتونم با ترنس ازدواج کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با ترنس (آیا میتونم با ترنس ازدواج کنم؟)

ترنس به افرادی گفته می‌شود که جنسیت آنها با جنسیتی که با آن متولد شده‌اند، مطابقت ندارد. مثلا ممکن است شخص با اندام جنسی مرد متولد شده باشد اما خود را یک زن بداند یعنی ویژگی‌های رفتاری و ظاهری‌اش شبیه یک زن باشد و بیشتر به رفتارها و ویژگی‌های زنانه علاقه‌مند باشد. به عبارت دیگر مثل یک زن لباس می‌پوشد و رفتار می‌کند، درحالی که جنسیتش مرد است یا برعکس.

آیا افراد ترنس، اختلال جنسیتی دارند؟

ترنس بودن به خودی خود اختلال جنسیتی محسوب نمی‌شود. اختلال جنسیتی به پریشانی عاطفی و اضطرابی که به دلیل ناهماهنگی هویت جنسی و بدن شخص ترنس وجود دارد، گفته می‌شود. در گذشته نام این اختلال، اختلال هویت جنسیتی بود. سرانجام در سال ۲۰۱۳ نسخه پنجم دی اس ام منتشر شد و تغییر بزرگ انجام شد. در این نسخه یک تغییر بنیادی ایجاد شد و اصطلاح “اختلال هویت جنسیتی” کلا حذف شد و به جای آن اصطلاح آشفتگی، بی قراری یا ملال جنسیتی (gender dysphoria) جایگزین شد.
این یک اقدام بزرگ برای جامعه ترنس بود تا از بار ننگ‌ها و برچسب‌های غلط آزاد شوند.

علت ترنس بودن برخی از افراد چیست؟

هنوز دلیل ثابت شده و مشخصی وجود ندارد اما تا به حال تحقیقات ثابت کرده‌اند که ژنتیک، هورمون‌ها، تجربه‌های دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی باعث می‌شود شخص ترنس شود.

تفاوت هویت جنسی با گرایش جنسی چیست؟

هویت جنسی یعنی احساسی که نسبت به جنس خودتان و آنچه که خودتان هستید دارید، مثلا ممکن است پسر متولد شده باشید اما از درون احساس کنید دختر هستید و یا برعکس اما گرایش جنسی یعنی لزبین، همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا بودن که کاملا با ترنس بودن فرق دارد.

چه زمانی علائم ترنس بودن در شخص دیده می‌شود؟

از دوران جنینی و کودکی، علائم دیده می‌شود. علائم ترنس بودن، به صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد. افراد ترنس از دوران کودکی تفاوت بین آنچه که هستند و آنچه که از درون احساس میکنند هستند را می‌دانند و رفتار متفاوتی را از خود نشان می‌دهند.

تصور اشتباه درباره ترنس‌ها

ترنس‌ها به دلیل اختلالی که در ناحیه هیپوتالاموس مغز آنهاست، ممکن است جذب افراد جنس موافق‌شان بشوند. به همین دلیل این تصور اشتباه در دیگران ایجاد می‌شود که شخص ترنس، همجنس‌گراست. درحالی که ترنس‌ها هیچ گونه انحراف جنسی یا اختلال جنسی ندارند.

از کجا بدانم شخصی که عاشقش شدم، ترنس است؟

از ظاهر برخی از افراد میتوان متوجه شد که ترنس هستند. مثلا مردان ترنسی که اندام مردانه دارند اما آرایش میکنند، لباس‌های زنانه می‌پوشند و رفتار و نوع حرف زدن‌شان هم زنانه است، ترنس هستند. همانطور زنان ترنسی که اندام زنانه و ظریف دارند اما رفتارها، طرز لباس پوشیدن و نوع حرف زدن‌شان مردانه است، ترنس هستند. برخی از ترنس‌ها ظاهر خود را بر اساس جنسیتی که با آن متولد شده‌اند حفظ کردند اما اگر با این افراد صحبت کنید می‌بینید که در گفته‌هایشان این موضوع پیداست که از درون خود را برخلاف جنسیتی که با آن متولد شده‌اند احساس می‌کنند. حتی ممکن است رفتار، نوع برخورد و حرف زدن‌شان هم برخلاف ظاهر باشد.

  راه‌های جذب دوست پسر (وابسته و دیوانه کردن مرد)

با کسی آشنا شده بودم و بعدش فهمیدم ترنس است. چه کار کنم؟

ممکن است از روی ظاهر طرف مقابل یا حتی از روی صحبت‌هایش متوجه نشوید که او ترنس است اما با معاشرت و آشنایی بیشتر متوجه شوید که شخصی که عاشقش شده‌اید یک ترنس است. ممکن است با دانستن این موضوع شوکه شوید و انواع افکار منفی و گیج‌کننده به ذهن‌تان برسد. شاید فکر کنید که حالا باید چه کار کنید؟ چطور این موضوع را با خانواده خود در میان بگذارید؟ چطور باید با این شخص ازدواج کنید؟ حتی شاید تردید در شما ایجاد شود که باید رابطه را با چنین شخصی ادامه بدهید یا خیر؟؟

در این شرایط بهتر است چند روز به خود فرصت فکر کردن بدهید. در این مدت درباره ترنس‌ها آگاهی بیشتری کسب کنید. او را قضاوت نکنید و گمان نکنید که چه فاجعه‌ای رخ داده است. چند روز فکر کنید، طرز برخورد و حمایت از ترنس را یاد بگیرید تا بتوانید بهتر با او ارتباط بگیرید. حتی میتوانید درباره این موضوع با مشاور مشورت کنید.

گمان نکنید افکاری و احساساتی که دارد موقتی است یا گمان نکنید که میتوانید نظر او را تغییر دهید. بنابراین اگر مطمئن هستید که ترنس بودن طرف مقابل می‌تواند تاثیر منفی روی رابطه شما بگذارد و شما اصلا نمیتوانید با این موضوع کنار بیایید، بهتر است برای ادامه رابطه تجدید نظر کنید.

اگر تصمیم گرفتید رابطه را ادامه دهید، قدم بعدی چیست؟

اگر خوب فکر کردید و تصمیم گرفتید رابطه را با شریک عاطفی ترنس خود ادامه دهید، باید خود را برای مقابله و رویارویی با چالش‌ها و مشکلات آماده کنید. چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شود؟

  • احتمالا با مخالفت‌های شدید خانواده‌تان روبه رو خواهید شد چون خانواده‌تان قبول نخواهند کرد با شخص ترنس در رابطه باشید یا بخواهید با او ازدواج کنید. متاسفانه به دلیل کمبود آگاهی، بیشتر افراد جامعه گمان می‌کنند که ترنس‌ها افراد غیرطبیعی یا بیمار هستند، به همین دلیل به فرزندان خود اجازه نمی‌دهند با افراد ترنس معاشرت کنند.
  • زمانی که دوستان‌تان متوجه شوند شما با یک ترنس در ارتباط هستید، ممکن است برخی از دوستان‌تان را از دست بدهید.
  • ممکن است شریک عاطفی‌تان شغل، موقعیت اجتماعی، دوستان و خانواده‌اش را از دست بدهد. بنابراین نیاز به حمایت عاطفی و احساسی زیاد از طرف شما دارد.
  • بیشتر افراد ترنس به دلیل درک نشدن توسط خانواده و جامعه و طرد شدن، دچار افسردگی می‌شوند و حتی ممکن است دست به خودکشی هم بزنند. شما نمی‌توانید به تنهایی فقط با حمایت عاطفی و احساسی شریک عاطفی‌تان را از افسردگی نجات دهید. بهتر است در این شرایط، او را تشویق کنید تا به روانشناس مراجعه کند.
  چطور بفهمم رابطه‌ام به ازدواج منجر میشه؟

قدم بعدی این است که بدانید چطور باید از شریک عاطفی خود حمایت کنید. در بخش بعدی مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

چطور باید از شریک عاطفی‌ام که ترنس است، حمایت کنم؟

همانطور که توضیح داده شد، ترنس‌ها به دلیل اینکه توسط اطرافیان‌شان درک نمی‌شوند و معمولا با مشکلات زیادی در جامعه روبه رو هستند، از طرف شریک عاطفی‌شان نیاز به حمایت بیشتری دارند. برای اینکه رابطه خوبی با شریک عاطفی‌تان که ترنس است داشته باشید و بتوانید از او حمایت کنید، به این کارها عمل کنید:

آگاهی‌تان را بالا ببرید

درباره ترنس‌ها، احساسات‌شان، نیازها، خواسته‌هایشان و روحیه‌شان از طریق منبع معتبر آگاهی کسب کنید تا بهتر بتوانید شریک عاطفی‌تان را درک کنید.

درباره احساساتش با او صحبت کنید

با شریک عاطفی‌تان صحبت کنید که چه احساسی درباره خود و جنسیت خود دارد. دوست دارد او را با چه نامی صدا بزنید. با دقت به حرف‌هایش گوش دهید و سعی کنید او را درک کنید. اگر به اشتباه با نام قبلی‌اش صدا بزنید یا به احساساتش بی‌احترامی کنید، عزت نفس او به شدت نابود می‌شود. از شریک عاطفی‌تان بپرسید که چه کارهایی انجام دهید تا احساس کند شما به او و خواسته‌اش احترام می‌گذارید و او را همانطور که هست دوست دارید.

از او بپرسید به چه چیزهایی نیاز دارد

برایش تعیین تکلیف نکنید، او را کنترل نکنید. اگر می‌خواهد برای پرس و جو درباره تغییر جنسیت به تنهایی به پزشک مراجعه کند، با اجبار و زروگویی سعی نکنید همراهش بروید. اجازه بدهید خودش برای زندگی‌اش تصمیم بگیرد. با حمایت‌های افراطی و کنترل‌گری به او احساس ترحم و ضعیف بودن را منتقل می‌کنید.

  ازدواج فامیلی (مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی)

کاری کنید در کنار شما احساس امنیت بکند

به شریک عاطفی‌تان ثابت کنید که شما افکار و احساساتش را قضاوت نمی‌کنید و مانند افرادی که در جامعه با او بدرفتاری یا توهین می‌کنند نیستید. به او نشان بدهید که درکش می‌کنید و منطقه امن او هستید. این گونه او به شما علاقه‌مند خواهد شد چون می‌بیند که خارج از جامعه‌ای که مدام سرزنش و قضاوت میکند، کسی هست که او را دوست دارد و حامی اوست.

اجازه ندهید ترنس بودن او بر روی رابطه‌تان تاثیر منفی بگذارد

چیزی که در یک رابطه مهم است، احساسی است که بین شماست. اگر شما یکدیگر را دوست دارید، میتوانید یکدیگر را درک کنید، اختلاف نظرهای اساسی ندارید، با هم تفاهم دارید و رابطه خوبی با هم دارید، پس ترنس بودن شریک عاطفی‌تان مهم نیست. اجازه ندهید این موضوع روی رابطه‌تان تاثیر منفی بگذارد. به فاکتورهای مهم رابطه توجه کنید.

آیا افراد ترنس می‌توانند ازدواج کنند؟

معمولا ترنس‌ها با همجنس‌های خود وارد رابطه می‌شوند. مثلا زنان ترنس که رفتارها و ظاهر مردانه دارند، با زنان وارد رابطه می‌شوند و مردان ترنس که ظاهر و رفتارهای زنانه دارند، با مردان وارد رابطه می‌شوند. همانطور که می‌دانید افراد همجنس نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. بنابراین برای ازدواج باید شخص ترنس جراحی تغییر جنسیت را انجام دهد و شناسنامه جدید بگیرد تا بتواند با شریک عاطفی خود ازدواج کند.

آیا ترنس‌ها می‌توانند بچه‌دار شوند؟

ترنس‌ها معمولا نمی‌توانند باردار شوند چون نیاز به عمل پیوند رحم یا بازیابی تخمک است که هنوز انجام نمی‌شود اما همسران ترنس‌های زن (که با عمل جراحی تغییر جنسیت، مرد شده‌اند) می‌توانند به صورت طبیعی مثل زنان دیگر باردار شوند اما برای بارداری نیاز به اسپرم اهدا شده دارند.

سخن پایانی

ازدواج یکی از تصمیمات مهم و سرنوشت‌ساز زندگی هر شخصی است. اگر با یک ترنس آشنا شدید، عاشق او هستید و میخواهید با او ازدواج کنید باید شرایط او را قبول کنید و بپذیرید و خودتان را آماده کنید تا بتوانید با مشکلات و چالش‌های احتمالی مقابله کنید. بهتر است برای اینکه تمام جوانب رابطه با ترنس را بسنجید تا انتخاب آگاهانه و درست داشته باشید، بتوانید رابطه خوبی را تجربه کنید و به هدف‌تان یعنی ازدواج با شخصی که عاشقش هستید برسید، بهتر است با روانشناسان بالینی و متخصص همیار عشق در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطور میشه خانما رو درک کرد؟

  خانم‌ها موجودات پیچیده‌ای نیستن اکثر آقایون فکر می‌کنن خانما شخصیت مرموز و پیچیده‌ای دارن و نمیشه به ذهنشون نفوذ کرد و فهمید دقیقا چه خواسته‌ای دارن. اگرچه هر کسی

مطالعه»