ویژگی‌ها و نشانه‌های مرد یا زن کنترل‌گر (از کجا بدونم شریک عاطفی‌ام میخواد کنترلم کنه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ویژگی‌ها و نشانه‌های مرد یا زن کنترل‌گر (از کجا بدونم شریک عاطفی‌ام میخواد کنترلم کنه؟)

نشانه‌های زن یا مرد کنترل‌گر


او مدام از شما انتقاد میکنه

یک شخص کنترل‌گر مدام از شریک عاطفی‌اش عیب و ایراد می‌گیره و ازش انتقاد میکنه. افراد کنترل‌گر، یک عیب کوچک رو، خیلی زیاد بزرگ‌نمایی می‌کنن و میخوان طرف مقابل‌شون رو باب میل خودشون تغییر بدن.

او اصرار داره که شما شبیهش بشین

یک شخص کنترل‌گر نمیتونه تفاوت‌های شخصیتی‌تون رو بپذیره. او مدام سعی میکنه شما از لحاظ رفتاری، شخصیتی و… کاملا شبیهش بشین و اگه اینطور نباشه، ازتون شدیدا انتقاد میکنه.

او عشق شرطی نسبت به شما داره

عشق شرطی یعنی چی؟ یعنی او شرط میذاره و میگه:«اگه کاری که میگم رو انجام بدی دوستت دارم.» و اگه به هر دلیلی، به خواسته‌هاش تن ندین، فورا ازتون فاصله می‌گیره یا میگه که دوست‌تون نداره.

باید برای هر کاری ازش اجازه بگیرین

یک شخص کنترل‌گر حتی اجازه نمیده شریک عاطفی‌اش بدون اجازه‌اش برای خرید یا گردش رفتن با دوستاش بیرون بره. انگار او میخواد روی همه جوانب زندگی‌تون کنترل داشته باشه. انتظار داره هر جا میرین دقیق بهش گزارش بدین و قبلش ازش اجازه بگیرین و بعد برین، میخواد بدونه که در ثانیه به ثانیه زندگی‌تون داره چی می‌گذره. اگه همه چی رو بهش گزارش ندین، به شدت عصبانی میشه یا ممکنه طردتون کنه.

از عصبانی شدنش می‌ترسین

افراد کنترل‌گر معمولا زود عصبانی میشن و به شک ناسالم و آسیب‌زننده خشم‌شون رو بروز میدن. از خشم و زورشون استفاده می‌کنن برای تحت کنترل گرفتن و ترسوندن شما. کاری می‌کنن که دیگه نتونین برخلاف خواسته‌شون در زندگی‌تون رفتار کنین چون می‌دونین که خیلی بد عصبی میشه و حتی ممکنه بهتون آسیب بزنه. پس مجبور میشین همیشه ساکت باشین و کاری که میگه رو انجام بدین.

  مشکلات مالی پس از طلاق (چطور بعد از جدایی زندگی‌ام رو از نو شروع کنم؟)

او در شما احساس گناه ایجاد میکنه

اگه کاری که میگه رو انجام ندین، در شما احساس گناه و عذاب وجدان ایجاد میکنه و شخصیت و ارزشمندی‌تونو زیر سوال می‌بره تا دفعه دیگه مجبور بشین به خواسته‌اش تن بدین. مثلا اگه بدون اجازه‌اش بیرون رفته باشین و او فهمیده باشه، عصبانی میشه و میگه:«تو دختر/پسر بد و بی‌ارزشی هستی که با دوستات بدون اجازه من بیرون میری. تو هم مثل دوستات آدم بدی هستی.»

احساس می‌کنین در رابطه یک اسیر و زندانی هستین و نه شریک عاطفی

شخصی که با آدم کنترل‌گر در رابطه هست، بیشتر احساس میکنه یک اسیر و زندانی هست و نه یک شریک عاطفی که در رابطه میتونه اظهار نظر کنه و حق انتخاب داره. یک شخص کنترل‌گر، با برخوردهای بدی که نسبت به شما داره، عزت نفس‌تون رو تخریب میکنه و شما رو تبدیل به یک آدم ضعیف میکنه.

چه کار باید کرد؟

اگه نمیتونین در رابطه از حق خودتون دفاع کنین و خیلی در این رابطه آسیب دیدین، توصیه می‌کنیم برای درمان این آسیب‌ها و تقویت عزت نفس‌تون، از مشاور کمک بگیرین. وقتی از درون قوی بشین، میتونین خیلی خوب و حرفه‌ای، یک زن یا مرد کنترل‌گر رو کنار بذارین و رابطه ناسالم رو ترک کنین.

 

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

زبان بدن آدم عاشق!

زبان بدن آدم عاشق! 1) مردمک چشمش گشاد میشه. 2) با شما ارتباط چشمی برقرار میکنه. 3) هم در حالت نشسته و هم در حالت ایستاده، بدنش متمایل به شماست

مطالعه»