چطور خواستگار زیاد داشته باشم؟ (روش‌های‌ جذب خواستگار بیشتر)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور خواستگار زیاد داشته باشم؟ (روش‌های‌ جذب خواستگار بیشتر)

ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود (شاید هم همین الان که این مقاله را می‌خوانید) با خودتان فکر کرده باشید که: “چرا خواستگار ندارم” و یا “چطور می‌توانم خواستگاران بیشتر و بهتری داشته باشم”. شاید این افکار به این دلیل در ذهن شما ایجاد می‌شود چون دلتان می‌خواهد برای تصمیم به این مهمی در زندگی خود، قدرت انتخاب بالاتری داشته باشید؛ اما واقعیت این است که شما قدرت انتخاب دارید، تنها باید کمی برای آن تلاش کنید. شما می‌توانید با یادگیری اصول کلی جذاب بودن و حضور بیشتر در اجتماع، خواستگار‌های بیشتری داشته باشید و قدرت انتخاب خود را بالا ببرید تا هم با عقل و منطق و هم با عاطفه و عشق، فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این اصول کلی و بسیار مهم صحبت کنیم.

چطور می‌توانم از نظر دیگران فردی جذاب باشم تاخواستگارهای زیادی داشته باشم؟ 


همانطور که گفته شد، شما با به کارگیری یک سری اصول کلی و بسیار مهم می‌توانید قدرت انتخاب خود را برای یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات زندگی خود، بالا ببرید. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که این اصول چه هستند و چطور می‌تواند برای این موضوع اهمیت داشته باشند.

ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود شما خواستگار زیادی نداشته باشید این است که ارتباطات اجتماعی شما محدود است. زمانی که افراد زیادی شما را نشناسند، قاعدتا گزینه‌های کمتری برای ازدواج خواهید داشت. پس، بهتر است در درجه اول ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید؛ اما چطور؟ اگر دانشجو هستید بهتر است از موضوعات درسی شروع کرده و با هم‌کلاسی‌های خود چه خانم و چه آقا ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال، از آن‌ها بخواهید که یک روز یک ساعت زودتر در دانشگاه حاضر شوند و در مورد یک موضوع با هم همفکری کنید یا از همکارانتان بخواهید که گاهی بعد از ساعت کاری با هم به یک رستوران بروید و یا … . این روش‌ها به شما کمک می‌کند حلقه  ارتباطیتان را گسترش دهید. اگر شاغل هستید، سعی کنید برنامه‌هایی دوستانه بعد از زمان کاری خود داشته باشید. در این مرحله فقط می‌خواهیم دایره ارتباطات شما گسترده‌تر شود و فعلا مساله جذب مطرح نیست.

اگر نه دانشجو هستید و نه شاغل، دنبال راه‌های دیگری برای حضور در اجتماع بگردید؛ به عنوان مثال در گروه‌های تفریحی مانند تورها عضو شوید یا عضو انجمن‌ها و گروه‌هایی مثل کتابخوانی، کوهنوردی و … شوید. در این قسمت بیشتر منظورمان این است که پایتان را خانه بیرون بگذارید و کمی فعالانه‌تر در اجتماع حضور داشته باشید. قطعا همان اول، دوستی‌ها و ارتباطات صمیمی نیستند، اما به هر حال راهی برای بیشتر کردن حوزه‌های ارتباطیتان ایجاد می‌شود. از این طریق یا افرادی شما را خواهند شناخت یا ممکن است در این گروه‌ها با کسی برخورد کنید که از او خوشتان بیاید و بخواهید او را جذب کنید. در هر صورت، روش‌هایی که در زیر ارائه شده است می‌تواند به بهبود ارتباطاتتان و البته جذب فرد مورد علاقه‌تان کمک کند.

نشان دهید که برای ازدواج آماده‌اید

یکی از دلایلی که ممکن است شما خواستگار نداشته باشید این است که دیگران نمی‌دانند شما برای ازدواج آماده هستید یا خیر. سعی کنید به اطرافیانتان نشان دهید که برای ازدواج آماده هستید و قصد اینکار را دارید. به‌علاوه اگر فرد مورد اعتمادی در اطرافیانتان هست، می‌توانید خیلی راحت‌تر در مورد اینکه قصد ازدواج دارید صحبت کنید؛ به عنوان مثال می‌توانید بگویید که: “احساس می‌کنم الان زمان خوبی برای من هست که ازدواج کنم، ولی نمی‌دونم چطور می‌تونم کسی رو پیدا کنم که برای من مناسب باشه”. با این جمله شما هم تمایل خود را برای ازدواج نشان دادید ولی از طرف دیگر وجهه خود را به عنوان یک دختر خانم حفظ کردید، چون قرار نیست شما با هر کسی ازدواج کنید، بلکه قرار است با فردی که تاییدش می‌کنید و برایتان مناسب است ازدواج کنید.

  ویژگی‌های پسر خوب برای ازدواج (بهترین پسر برای ازدواج چه خصوصیاتی دارد؟)

به ظاهرتان برسید 

یکی از نکات بسیار مهم در مورد جذب آدم‌های دیگر، به خصوص جذب خواستگار این است که شما ظاهر آراسته‌ای داشته باشید. درست است که شخصیت آدم‌ها با ظاهرشان تعریف نمی‌شود، اما به هر حال این موضوع آیتم بسیار مهمی است. منظور از اینکه به ظاهرتان برسید این نیست که تغییرات عمده‌ای بدهید یا لبا‌س‌های گران‌قیمت بپوشید، بلکه منظور این است که مرتب و آراسته باشید زیرا زیبایی و خوشگل بودن از نظر آدم‌های مختلف، متفاوت است و هر کس سلیقه خاص خودش را دارد. یادتان باشد شما نمی‌توانید نظر همه افراد را به خودتان جلب کنید و از نظر همه زیبا باشید، چون این یک امر بسیار سلیقه‌ایست.

برای اینکه ظاهر آراسته‌ای داشته باشید بهتر است بهداشت فردی را رعایت کنید، از خوشبوکننده‌های ملایم استفاده کنید، لباس‌های مرتب، اتوکشیده بپوشید. هیچ‌وقت تاثیر رنگ را در لباس پوشیدن خود نادیده نگیرید. از لوازم جانبی زیبایی برای لباس‌هایتان استفاده کنید؛ به‌عنوان مثال گوشواره یا گیره موی مناسب می‌تواند تاثیر خوبی در ظاهر شما داشته باشد. سعی کنید سبک خودتان را در لباس پوشیدن پیدا کنید و ببینید چه مدل لباس یا رنگی از همه بیشتر به شما می‌آید. برای اینکار می‌توانید از دوستانتان راهنمایی بگیرید و بپرسید به نظرشان کدام یک از استایل‌هایی که تا به حال داشتید بیشتر به شما می‌آید.

عزت‌نفستان را افزایش دهید  

یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها در زمینه ارتباطات اجتماعی، عزت‌نفس است. آدم‌ها ترجیح می‌دهند با کسی که عزت‌نفس بالایی دارد ارتباطاتشان را بیشتر کنند، زیرا به احتمال بیشتری با این فرد روابط سالم‌تری خواهند داشت. البته نباید عزت‌نفس را با خودپسندی و خودشیفتگی اشتباه گرفت. فرد خودشیفته فکر می‌کند هیچ‌کس بهتر از او در دنیا وجود ندارد ولی فرد با عزت‌نفس فکر می‌کند، من آدم ارزشمندی هستم، مثل سایر آدم‌ها. همانطور که قطعا متوجه شدید، دیدگاه دوم، یعنی من مانند دیگران آدم ارزشمندی هستم، یک پیام خوب به فرد مقابل می‌دهد و آن اینکه: “همه آدم‌ها ارزشمندند، فارغ از داشته و نداشته‌هاشون. پس تو هم ارزشمندی!”. این پیام خوب، باعث ایجاد احساسات مثبت در دو طرف می‌شود.

اما برعکس کسی که خودش را دوست ندارد و عزت‌نفس پایینی دارد، دو پیام به فرد مقابلش می‌دهد، اول اینکه: “من آدم بی‌ارزشیم، پس تو هم اگر از من خوشت بیاید، آدم بی‌ارزشی هستی” و دوم اینکه: “وقتی من انقدر به خودم سخت‌گیرم و خودم رو قبول ندارم، تو رو هم نمی‌تونم قبول داشته باشم و از این به بعد قراره که کلی ازت ایراد بگیرم!”. بنابراین باید بدانید که این مساله در ارتباطات عاطفی، نقش بسیار کلیدی‌ای دارد. برای اینکه بتوانید عزت‌نفس خود را بالا ببرید، بهتر است از روان‌شناس متخصص کمک بگیرید.

نشان دهید دختر مستقلی هستید 

یکی دیگر از مسائلی که در بحث ازدواج موثر است، مستقل بودن دختر است. زندگی امروز به اندازه کافی سخت و پیچیده شده است و مدیریت آن برای یک نفر به تنهایی سخت خواهد بود. به همین دلیل پسرها ترجیح می‌دهند با دختری ازدواج کنند که او هم توانایی اداره زندگی را داشته باشد تا با هم یک زندگی خوب برای همدیگر بسازند. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید به فرد مقابل نشان دهید که شما هم فرد مستقلی هستید که توانایی مدیریت زندگی خود را دارید. شما چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی و هیجانی بهتر است سعی کنید که استقلال خود را به عنوان یک خانم حفظ کنید.

  اختلاف بر سر حق طلاق (حق طلاق زن)

گاهی به اشتباه بعضی از دختران مستقل بودن را با خودرای بودن اشتباه می‌گیرند؛ ولی در حقیقت این دو از هم کاملا متفاوتند. فرد خودرای احساس می‌کند که همیشه حق با اوست و دیگران اشتباه می‌کنند! به عبارت دیگر، همیشه اوضاع باید آنطوری که او می‌خواهد پیش رود؛ اما فرد مستقل چه در گفتار و چه رفتارش نشان می‌دهد که صاحب نظر و ایده است ولی در عین حال انعطاف‌پذیر است و سعی می‌کند برای تصمیم‌گیری‌های خودش جوانب مختلف را بسنجد. مرد و زنی که هر دو مستقل هستند، ضمن اینکه در مورد مسائل مختلف نظرهای خودشان را بیان می‌کنند ولی در عین حال شرایط و نظر فرد مقابل را نیز با دید کاملا باز می‌پذیرند و در نهایت تصمیمی می‌گیرند که هر دوی آن‌ها از آن سود ببرند.

نشان دهید انتخاب مناسبی برای همسر بودن هستید  

ازدواج اصلا مساله‌ ساده‌ای نیست و تصمیم درست برای آن، بسیار مهم است. به همین دلیل همانطوری که دختران برای تصمیم گرفتن بسیار حساسند و دقت دارند، پسران نیز برایشان بسیار مهم است که چه دختری را برای ازدواج انتخاب کنند. هر چقدر یک خانم با روح زنانه خودش آشتی‌تر باشد و هنر زن بودن را بیشتر بلد باشد، قطعا از نظر یک آقا فرد مناسب‌تری برای ازدواج است. اکثر پسرها ترجیح می‌دهند با دختری ازدواج کنند که به پختگی روانی بالایی رسیده و بتواند مانند یک خانم از نظر هیجانی و عاطفی، همراه و حمایت‌گرشان باشد. شما با یادگیری این اصول در حقیقت به فرد مقابل نشان می‌دهید که فرد مناسبی برای ازدواج هستید و فرد مقابل قرار است از زندگی با شما احساس مثبت و خیلی خوبی داشته باشد.

مهارت‌های ارتباطی خود را بالا ببرید 

یکی از نکات بسیار بسیار مهم در حوزه جذب خواستگار و به‌طور کلی ارتباطات عاطفی، بلد بودن مهارت‌های ارتباطی است. این اصول به شما کمک می‌کند که بهتر از گذشته با دیگران ارتباط برقرار کنید و در عین حال بهتر بتوانید ارتباطات خود را مدیریت کنید. انسان‌ها بیشتر جذب کسانی می‌شوند که ارتباطات بهتر و موثرتری با آن‌ها داشته باشند. شما در بحث مهارت‌های ارتباطی روش‌های درست صحبت کردن با یک آقا، روش‌های درست گوش دادن، ابراز وجود، شروع ارتباط و … را یاد خواهید گرفت؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید در این زمینه مشکل دارید حتما با استفاده از دوره‌ها، کارگاه‌ها و کتاب‌های مربوط به این حوزه، اطلاعات خود را بالا ببرید و یا با یک روان‌شناس متخصص در ارتباط باشید.

به زبان بدنتان توجه کنید

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کنید، زبان بدن است؛ زیرا انسان‌ها بیشتر از کلام، به زبان بدن یکدیگر توجه می‌کنند. شاید گاهی برایتان پیش آمده که توجهتان به کسی جلب شده باشد بدون اینکه حتی با او صحبت کرده باشید. یکی از دلایلی که وجود دارد، زبان بدن است. در اینجا چند تکنیک کاربردی برای بهتر کردن زبان بدن به شما آموزش خواهیم داد. شما با استفاده از این تکنیک‌ها به دیگران نشان می‌دهید که فردی جذاب و با اعتماد به نفس هستید. این موارد به شما کمک می‌کند که دیگران ارزیابی مثبت‌تری از شما داشته باشد.

به استایل ایستادنتان توجه کنید

نحوه راه رفتن و ایستادن شما بسیار مهم است و اطلاعات بسیار زیادی به فرد مقابل می‌دهد. زمانی که فردی کمر خمیده، چانه‌های رو به پایین و … داشته باشند، به دیگران این پیام را می‌دهند که اعتماد به نفس خوبی ندارند. همانطور که گفته شد، اعتماد به نفس، نقش بسیار کلیدی‌ای در جذابیت ایفا می‌کند. به همین دلیل بهتر است که ژست بدنتان را در هنگام راه رفتن یا ایستادن اصلاح کنید. بهترین کار این است که صاف بیاستید، شانه‌هایتان را صاف نگه داشته و از حالت خمیده خارج کنید، سعی کنید گردنتان را کمی از زاویه قائم بالاتر نگه دارید.

  رهایی از مثلث کارپمن (مثلث کارپمن چیست؟)

لبخند بزنید 

ممکن است بارها شنیده باشید که لبخند در روابط اجتماعی معجزه می‌کند، اما خیلی به آن توجهی نداشتید. بهتر است به خاطر داشته باشید که این مساله بسیار بسیار مهم است. لبخند از شما فردی زیبا، با اعتماد به نفس، مهربان، جذاب و دوست داشتنی می‌سازد، پس چرا این مورد را امتحان نکنید. یکی از اهداف آقایان برای ازدواج این است که یک حمایت‌گر روانی مهربان داشته باشند، حالا شما می‌توانید با کمک جادوی لبخندتان، نشان دهید که همان آدم مهربان و حمایت‌گری هستید که او نیاز دارد.

لحن صدای خود را کنترل کنید 

ما قبل از آنکه ببینیم دیگران چه می‌گویند، بیشتر به لحن و تن صدای فرد مقابل توجه می‌کنیم. این مساله در ارتباطات اجتماعی به خصوص جذب آقایان بسیار مهم است. بهتر است بدانید که تن صدای بسیار پایین، نشان از خجالتی بودن و کمبود اعتماد به نفس است و تن صدای بالا، به فرد مقابل احساس پرخاشگر و هیجانی بودن می‌دهد؛ به همین دلیل بهتر است که این دو مساله را به خوبی در خودتان ارزیابی کنید و نگذارید تن صدایتان از حالت طبیعی خارج شود. البته لازم نیست که همیشه و همه وقت به این مساله توجه کنید، چون شما را از خودتان بودن خارج می‌کند، بلکه اشکالی ندارد گاهی اجازه دهید هیجاناتتان مثل شادی و … بالا بیاید و کمی صدایتان را بلندتر کند یا در هنگام ناراحتی کمی صدایتان پایین‌تر باشد. به‌علاوه، لحن صدا هم بسیار مهم است. سعی کنید از لحن پرخاشگرانه یا عصبانی اجتناب کنید و مانند یک دختر خانم جذاب با آرامش صحبت کنید.

ارتباط چشمی برقرار کنید 

ارتباط چشمی در روابط بی‌اندازه مهم است؛ تا زمانی که نتوانید با اعتماد به نفس به چشمان فرد مقابل نگاه کنید، ارتباطی شکل نخواهد گرفت. سعی کنید در گفت‌وگوهایتان با دیگران، به چشم‌های فرد مقابل نگاه کنید. البته منظور این نیست که زل بزنید و نگاهتان را برندارید؛ بلکه منظور این است که سعی کنید در بیشتر زمان گفت و گو، به چشمان فرد مقابل نگاه کنید. برای اینکه این کار راحت‌تر بشود، می‌توانید از قوه تخیلتان استفاده کنید؛ به عنوان مثال اگر از نگاه کردن مضطرب می‌شوید، با خودتان فکر کنید که فرد مقابل یک آدم آشناست و شما با هم راحت هستید. البته اینکار برای شروع بسیار سخت است، اما بعد از مدتی با تمرین و تکرار آن، اینکار برایتان راحت‌تر خواهد شد.

 هر کسی دوست دارد که برای تصمیماتش انتخاب‌های بیشتری داشته باشد تا از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کند؛ مبحث ازدواج نیز از این قاعده مستثنی نیست و شما هم احتمالا دوست دارید که خواستگاران زیادی داشته باشید تا از بین آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید؛ اما چطور؟ شما برای اینکه فرد جذاب و محبوبی باشید در درجه اول باید ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید تا با افراد بیشتری برخورد داشته باشید. به علاوه در رفتار و کلامتان، آمادگی خود را برای ازدواج نشان دهید؛ به ظاهرتان برسید، عزت‌نفستان را افزایش دهید، نشان دهید که دختر مستقلی هستید، نشان دهید که انتخاب مناسبی برای همسر بودن هستید و در ضمن بهتر است مهارت‌های ارتباطی خود را نیز بالا ببرید. همچنین، بهتر است که از زبان بدنتان غافل نشوید و اصولی مثل توجه به استایل ایستادن و راه رفتن، برقراری درست ارتباط چشمی، لبخند زدن و کنترل لحن صدای خود را رعایت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • سلام، خداقوت و خسته نباشید.
    اگر متوجه شده باشید، می‌بینید که عکس سوم و چهارم حجاب مناسب ندارن…لطفا سینه خانمها رو سانسور کنید و بعد دوباره عکس رو آپلود کنید.

مقالات مرتبط