چرا خواستگار ندارم (دوست دارم ازدواج کنم چیکار کنم)

مشکلات-روابط-عاشقانه-راه-دور
مشکلات روابط عاشقانه راه دور و راهکارهایی برای حفظ آن‌ها
آگوست 21, 2018
نقش-مسائل-مالی-در-ازدواج
نقش مسائلی مالی در ازدواج (به خواستگار بی پول بله بگم؟)
آگوست 23, 2018
چرا-خواستگار-ندارم
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

موضوع ازدواج یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و رویاهای دختران از سنین نوجوانی است. خیلی از آنها منتظر هستند تا بعد از ازدواج یک زندگی رویایی و شیرین را تجربه کنند و برای آن خیال بافی می‌کنند. تعریف کردن مراسمات خواستگاری، لباس عروس و جشن عروسی یکی از جالب ترین موضوعات بحث در جمع‌های دخترانه است. و گاهی هم تعداد خواستگارها معیاری برای برتری میان دختران است. اما اگر دختری اصلا خواستگار نداشته باشد یا خواستگار خوبی به سراغش نیامده باشد چه می‌شود؟ شاید اوایل این موضوع نگران کننده نباشد اما زمانیکه سن دختر بالاتر می‌رود و بقیه دخترهای فامیل یا دوستانش ازدواج کرده‌اند، بیشتر ذهن او و خانواده‌اش درگیر می‌شود. خیلی‌ها انگشت اتهام را به سمت خود می‌گیرند و احساس می‌کنند مشکل بزرگی دارند که خواستگار ندارند و گاها اعتماد به نفسشان  به شدت پایین می‌آید. اما واقعیت این است، در بروز این مشکل هم عوامل بیرونی و هم عواملی درونی موثر هستند.

اگر شما هم برای ازدواج آمادگی دارید اما خواستگار ندارید یا از بین کسایی که به خواستگاریتان آمده‌اند گزینه مناسب و موجهی وجود ندارد بهتر است بپذیرید بخشی از آن به دلیل مسائل مربوط به جامعه و معضلاتی است که شما خیلی در آن دخیل نیستید. اما بخشی دیگر به این خاطر است که شما صفات بارز و خوبتان را بخوبی بروز نمی‌دهید و از توجه به برخی مسائل از در دیدگاه بقیه نسب به خودتان تاثیر گذار است نیز بازمانده‌اید. اما باید توجه کنید شاید در مورد مسائل مربوط به جامعه و عرف نتوانید کار خاصی انجام دهید اما آن بخش موضوع که به خودتان برمی‌گردد به عهده شماست و زمان آن رسیده که به فکر تغییر دادن یک سری مسائل در رفتار، شخصیت و یا حتی در ظاهرتان باشید.

اگر در این زمینه نیاز به کمک و راهنمایی داشتید می‌توانید حتی بدون نیاز به مراجعه حضوری، به صورت آنلاین و یا از طریق اپلیکیشن میم با مشاورین ما تماس بگیرید.

دلایل خواستگار نداشتن دختر


نداشتن خواستگار خوب و مناسب ممکن است بدلیل مشکلات موجود در جامعه و یا مسائلی مربوط به خود دختر و خانواده او باشد.

عوامل مرتبط با جامعه

بالا رفتن سن ازدواج

در جامعه امروزی سن ازدواج هم دخترها و هم پسرها به دلایل مختلف و متعددی بالا رفته است. دیگر مثل قدیم نیست که دخترها در سنین پایین ازدواج کنند و صاحب فزرند شوند. امروزه انقدر مشغله‌ها و مشکلات جوانان زیاد شده است اکثرا حاضر نیستند در سنین پایین وارد چالش‌های مربوط به زندگی مشترک بشوند.

رسم و رسوم غلط

در نظر گرفتن ترتیب فرزندان در ازدواج یکی از مشکلاتی است که ازدواج تعداد زیادی از جوانان را تحت الشعاع خود قرار داده است. اینکه فزرند کوچکتر تا وقتی خواهر یا برادر بزرگترش ازدواج نکرده اجازه ازدواج ندارد طرز فکر غلطی است که برخی از خانواده‌ها هنوز به آن اعتقاد دارند. در این صورت بهتر است با خانواده خود صحبت کنید البته ایده خوبی است که این کار را از طریق خواهر و یا برادر بزرگتر خود انجام دهید و آنها با پدر و مادرتان صحبت کنند و قانعشان کنند که این رسم مطنقی و صحیح نیست.

بالا رفتن هزینه‌های زندگی

متاسفانه عدم موفقیت جوانان بخصوص آقایان در پیدا کردن شغل مناسب و بالا رفتن هزینه‌های ازدواج و زندگی مشترک باعث شده پسران کمتر به فکر ازدواج و تشکیل خانواده بیفتند.

عوامل مرتبط با خود دختر

کمبود اعتماد بنفس

نداشتن اعتماد به نفس خیلی اوقات باعث می‌شود دیگران نیز نتوانند به قابلیت‌ها و نقاط مثبت شما اعتماد کنند. این تصورات که شما به اندازه کافی خوب و یا حتی زیبا نیستید ممکن است به دیگران نیز سرایت کند. به ویژگی‌های مثبت خود تکیه کنید هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید مطمئن باشید این کار در طرز فکر دیگران نسبت به شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

توقعات بالای دختر خانم‌ها

باید این موضوع را پذیرفت هر کسی خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد هیچ کسی خوب مطلق نیست. متاسفانه بعضی از دختر خانم‌ها انتظار دارند یک شاهزاده با اسب سفید دنبالشان بیاید ولی این رویایی بیش نیست. اساس زندگی امروزی تامل و همکاری است.  اگر کسی که تمایل به ازدواج با شما دارد استانداردهای کلی را دارد حتما بطور جدی‌تر موضوع را پیگیری کنید و عاقلانه فکر کنید و نگذارید کسی که سمتتان آمده حس کند از عهده انتظارات شما بر نمی آید.

نرسیدن به ظاهر خود

شاید گفتن این موضوع خوشایند به نظر برسد اما دختر خانمی که به ظاهرش اهمیت نمی‌دهد و یا حتی نظافت را رعایت نمی‌کند تصویر زننده‌ای از خود در ذهن بقیه به جا می‌گذارد. همه آدم‌ها زیبایی را دوست دارند و ترجیح می‌دهند شریک زندگی‌شان نیز به آن اهمیت دهد. لباس آراسته، صورت زیبا و رعایت بهداشت را هیچ گاه فراموش نکنید.

سخت گیری‌های خانواده‌ها

اینکه هر پدر و مادری دنبال خوشبختی فرزندش است، امری غیر قابل انکار است اما گاهی این حساسیت‌ها هم از طرف خانوده دختر و از طرف خانواده پسر از حد نرمال می‌گذرد و دردسر ساز می‌شود. خانوده دختر با گذاشتن شرط و شروط سخت برای خواستگار باعث می‌شوند خیلی از ازدواج با دختر آنها منصرف شوند. خانوده پسر نیز با سخت گیری در انتخاب دختر و معیار قرار دادن فاکتورهای عجیب و غریب باعث می‌شوند جوانان برای ازدواج به مشکل بربخورند.

سابقه طلاق در خانواده دختر

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذاری که ممکن است خواستگارتان را برای پیش قدم شدن در ازدواج دچار تردید کند وجود سابقه طلاق در خانواده شماست. اگر والدینتان و یا خواهر و برادرتان طلاق را تجربه کرده باشند این ذهنیت در بقیه ایجاد می‌شود که طلاق در خانواده شما امری عادی است و تابو آن شکسته شده است و بعد از ازدواج با بروز هر مشکلی شما نیز طلاق می‌خواهید. بهتر است با رفتارتان به بقیه نشان دهید چقدر کانون خانواده برایتان مقدس و قابل احترام است و شرایط و دیدگاه شما با کسی که در خانوده تان سابقه طلاق داشته است فرق دارد.

سابقه بیماری‌های خاص در خانواده دختر

وجود بیماری‌های خاص مانند دیابت و یا نازایی در خانواده دختر بصورت ارثی ممکن است این باعث ایجاد تردید در انتخاب دختر شود. پسر ممکن است از اینکه در آینده همسرش نیز دچار این مشکل شود از پیش قدم شدن برای ازدواج منصرف شود.

مشکل بزهکاری در خانواده دختر

  اگر در خانواده مشکل بزه کاری وجود داشته باشد مطمئنا تعدادی از خواستگار هایتان حتی اگر به شخصیت شما علاقه‌مند باشند باز هم از ازدواج با شما منصرف می‌شوند. باید پذیرفت که خانواده فاکتور مهمی در ازدواج است حتی اگر شما دختر خوب و معقولی باشید خواه ناخواه زندگی مشترک‎تان در آینده تحت تاثیر بزهکاریه خانوادتان قرار خواهد گرفت. اما این موضوع نباید بطور کامل مایوستان کند سعی کنید با رفتار و درستکاریتان نشان دهید که شما طرز فکر متفاوتی دارید و موافق مسائل منفی خانوادتان نیستید.

در یک کلام...

در خواستگار نداشتن یا خواستگار مناسب نداشتن دخترها موضوعات اجتماعی و فردی مختلفی مانند موارد زیر دخیل هستند:

 • بالا رفتن سن ازدواج برای دختران و پسران
 • رسم و رسوم غلط اهمیت دادن به ترتیب فرزندان در ازدواج
 • بالا رفتن هزینه‌های زندگی و تن ندادن پسرها به ازدواج
 • کمبود اعتماد بنفس دختر
 • توقعات بالای دختر خانم‌ها
 • نرسیدن به ظاهر خود
 • سخت گیری‌های خانواده‌ها
 • سابقه طلاق در خانواده دختر
 • وجود مشکل بزهکاری در خانواده دختر
 •  سابقه بیماری‌های خاص در خانواده دختر

راه‌هایی که به شما کمک می‌کند


علاوه بر راه حل‌هایی که گفته شد توجه به موارد زیر نیز برای حل مشکل خواستگار نداشتن کمک شایانی می‌کند:

 • سعی کنید بیشتر در جامعه حضور داشته باشید مثلا حضور در مهمانی‌های خانوادگی و جاهایی که ممکن است پسر و یا فردی از اعضای خانواده او شما را ببیند.
 • به سایر جنبه‌های زندگی‌تان توجه بیشتری نشان دهید. تحصیلات و شغلتان را جدی بگیرید مطمئنا دختر خانمی که تحصیلات بالا دارد و در جای مناسبی مشغول به کار باشد گزینه مناسب‌تری برای ازدواج است.
 • مخالف عرف جامعه حرکت نکنید. درست است در عرف جامعه ما محدودیت‌ها و قوانین غیر منطقی بخصوص برای دختران وجود دارد اما این موضوع غیر قابل انکار است که دخترانی که همواره اصول مورد قبول اکثر جامعه را زیر پا می‌گذارد در مورد ازدواج با آنها ترس‌ها و شک و شبهه‌هایی وجود دارد.

دعا برای باز شدن بخت


برای باز شدن بخت و سهیل امر ازدواج خواندن سوره‌ها و دعاهایی که از منابع معتبر اسلامی توصیه شده‌اند نیز می‌تواند به شما کمک کند. برای ازدواج کردن صبور باشید به خدا توکل کنید و از اعتماد کردن به افراد سود جو مانند رمال و فالگیر و …. به شدت پرهیز کنید.

این مشکلی نیست که فقط شما با آن درگیر باشید مطمئن باشید که تنها نیستید پس اعتماد بنفس خود را حفظ کنید و سعی کنید موضوع را تا جایی که امکان دارد برای حل آن تلاش کنید، بدانید ازدواج همه زندگی نیست و زود ازدواج هیچ وقت تضمین کننده خوش بختی نبوده است. به این باور برسید که هیچ مشکلی بدون راه حل نیست و برای خواستگار نداشتن شما نیز راه حل‌هایی وجود دارد. در رابطه با این مسئله صبور باشید و اول به دنبال علت اصلی باشید بعد از اینکه ریشه یا ریشه‌های این مشکل را پیدا کردید می‌توانید با کمک مشاور و راه کارهایی که در اختیار شما قرار می‌دهد برای حل آن قدم بردارید. برای ارتباط با مشاوران ما می‌توانید از طریق مشاوره آنلاین و یا اپلیکیشن میم تماس بگیرید.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *