مشکلات-روابط-عاشقانه-راه-دور
مشکلات روابط عاشقانه راه دور و راهکارهایی برای حفظ آن‌ها
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷
نقش-مسائل-مالی-در-ازدواج
نقش مسائلی مالی در ازدواج (به خواستگار بی پول بله بگم؟)
شهریور ۱, ۱۳۹۷
چرا-خواستگار-ندارم
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

موضوع ازدواج یکی از بزرگترین دغدغه‌ها و رویاهای دختران از سنین نوجوانی است. خیلی از آنها منتظر هستند تا بعد از ازدواج یک زندگی رویایی و شیرین را تجربه کنند و برای آن خیال بافی می‌کنند. تعریف کردن مراسمات خواستگاری، لباس عروس و جشن عروسی یکی از جالب ترین موضوعات بحث در جمع‌های دخترانه است. و گاهی هم تعداد خواستگارها معیاری برای برتری میان دختران است. اما اگر دختری اصلا خواستگار نداشته باشد یا خواستگار خوبی به سراغش نیامده باشد چه می‌شود؟ شاید اوایل این موضوع نگران کننده نباشد اما زمانیکه سن دختر بالاتر می‌رود و بقیه دخترهای فامیل یا دوستانش ازدواج کرده‌اند، بیشتر ذهن او و خانواده‌اش درگیر می‌شود. خیلی‌ها انگشت اتهام را به سمت خود می‌گیرند و احساس می‌کنند مشکل بزرگی دارند که خواستگار ندارند و گاها اعتماد به نفسشان  به شدت پایین می‌آید. اما واقعیت این است، در بروز این مشکل هم عوامل بیرونی و هم عواملی درونی موثر هستند.

دلایل خواستگار نداشتن دختر


نداشتن خواستگار خوب و مناسب ممکن است بدلیل مشکلات موجود در جامعه و یا مسائلی مربوط به خود دختر و خانواده او باشد.

عوامل مرتبط با جامعه

بالا رفتن سن ازدواج

در جامعه امروزی سن ازدواج هم دخترها و هم پسرها به دلایل مختلف و متعددی بالا رفته است. دیگر مثل قدیم نیست که دخترها در سنین پایین ازدواج کنند و صاحب فزرند شوند. امروزه انقدر مشغله‌ها و مشکلات جوانان زیاد شده است اکثرا حاضر نیستند در سنین پایین وارد چالش‌های مربوط به زندگی مشترک بشوند.

رسم و رسوم غلط

در نظر گرفتن ترتیب فرزندان در ازدواج یکی از مشکلاتی است که ازدواج تعداد زیادی از جوانان را تحت الشعاع خود قرار داده است. اینکه فرزند کوچکتر تا وقتی خواهر یا برادر بزرگترش ازدواج نکرده، اجازه ازدواج ندارد طرز فکر غلطی است که برخی از خانواده‌ها هنوز به آن اعتقاد دارند. در این صورت بهتر است با خانواده خود صحبت کنید، البته ایده خوبی است که این کار را از طریق خواهر و یا برادر بزرگتر خود انجام دهید و آنها با پدر و مادرتان صحبت کنند و قانعشان کنند که این رسم منطقی و صحیح نیست.

بالا رفتن هزینه‌های زندگی

متاسفانه عدم موفقیت جوانان بخصوص آقایان در پیدا کردن شغل مناسب و بالا رفتن هزینه‌های ازدواج و زندگی مشترک باعث شده پسران کمتر به فکر ازدواج و تشکیل خانواده بیفتند.

عوامل مرتبط با خود دختر

کمبود اعتماد به‌نفس

نداشتن اعتماد به نفس خیلی اوقات باعث می‌شود دیگران نیز نتوانند به قابلیت‌ها و نقاط مثبت شما اعتماد کنند. این تصورات که شما به اندازه کافی خوب و یا حتی زیبا نیستید ممکن است به دیگران نیز سرایت کند. به ویژگی‌های مثبت خود تکیه کنید هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید مطمئن باشید این کار در طرز فکر دیگران نسبت به شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

توقعات بالای دختر خانم‌ها

باید این موضوع را پذیرفت، هر کسی خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد هیچ کسی خوب مطلق نیست. متاسفانه بعضی از دختر خانم‌ها انتظار دارند یک شاهزاده با اسب سفید دنبالشان بیاید ولی این رویایی بیش نیست. اساس زندگی امروزی تعامل و همکاری است.  اگر کسی که تمایل به ازدواج با شما دارد استانداردهای کلی را دارد حتما بطور جدی‌تر موضوع را پیگیری کنید و عاقلانه فکر کنید و نگذارید کسی که سمتتان آمده حس کند از عهده انتظارات شما بر نمی آید.

نرسیدن به ظاهر خود

شاید گفتن این موضوع خوشایند به نظر نرسد اما دختر خانمی که به ظاهرش اهمیت نمی‌دهد و یا حتی نظافت را رعایت نمی‌کند تصویر زننده‌ای از خود در ذهن بقیه به جا می‌گذارد. همه آدم‌ها زیبایی را دوست دارند و ترجیح می‌دهند شریک زندگی‌شان نیز به آن اهمیت دهد. لباس آراسته، صورت زیبا و رعایت بهداشت را هیچ گاه فراموش نکنید.

سخت گیری‌های خانواده‌ها

اینکه هر پدر و مادری دنبال خوشبختی فرزندش است، امری غیر قابل انکار است اما گاهی این حساسیت‌ها هم از طرف خانواده دختر و از طرف خانواده پسر از حد نرمال می‌گذرد و دردسر ساز می‌شود. خانواده دختر با گذاشتن شرط و شروط سخت برای خواستگار باعث می‌شوند خیلی از ازدواج با دختر آنها منصرف شوند. خانواده پسر نیز با سخت گیری در انتخاب دختر و معیار قرار دادن فاکتورهای عجیب و غریب باعث می‌شوند جوانان برای ازدواج به مشکل بر بخورند.

سابقه طلاق در خانواده دختر

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذاری که ممکن است خواستگارتان را برای پیش قدم شدن در ازدواج دچار تردید کند وجود سابقه طلاق در خانواده شماست. اگر والدینتان و یا خواهر و برادرتان طلاق را تجربه کرده باشند این ذهنیت در بقیه ایجاد می‌شود که طلاق در خانواده شما امری عادی است و تابو آن شکسته شده است و بعد از ازدواج با بروز هر مشکلی شما نیز طلاق می‌خواهید. بهتر است با رفتارتان به بقیه نشان دهید چقدر کانون خانواده برایتان مقدس و قابل احترام است و شرایط و دیدگاه شما با کسی که در خانواده تان سابقه طلاق داشته است فرق دارد.

سابقه بیماری‌های خاص در خانواده دختر

وجود بیماری‌های خاص مانند دیابت و یا نازایی در خانواده دختر بصورت ارثی ممکن است این باعث ایجاد تردید در انتخاب دختر شود. پسر ممکن است از اینکه در آینده همسرش نیز دچار این مشکل شود از پیش قدم شدن برای ازدواج منصرف شود.

مشکل بزهکاری در خانواده دختر

  اگر در خانواده مشکل بزه کاری وجود داشته باشد مطمئنا تعدادی از خواستگار هایتان حتی اگر به شخصیت شما علاقه‌مند باشند باز هم از ازدواج با شما منصرف می‌شوند. باید پذیرفت که خانواده فاکتور مهمی در ازدواج است حتی اگر شما دختر خوب و معقولی باشید خواه ناخواه زندگی مشترک‎تان در آینده تحت تاثیر بزهکاریه خانوادتان قرار خواهد گرفت. اما این موضوع نباید بطور کامل مایوستان کند سعی کنید با رفتار و درستکاریتان نشان دهید که شما طرز فکر متفاوتی دارید و موافق مسائل منفی خانوادتان نیستید.

در یک کلام...

در خواستگار نداشتن یا خواستگار مناسب نداشتن دخترها موضوعات اجتماعی و فردی مختلفی مانند موارد زیر دخیل هستند:

 • بالا رفتن سن ازدواج برای دختران و پسران
 • رسم و رسوم غلط اهمیت دادن به ترتیب فرزندان در ازدواج
 • بالا رفتن هزینه‌های زندگی و تن ندادن پسرها به ازدواج
 • کمبود اعتماد بنفس دختر
 • توقعات بالای دختر خانم‌ها
 • نرسیدن به ظاهر خود
 • سخت گیری‌های خانواده‌ها
 • سابقه طلاق در خانواده دختر
 • وجود مشکل بزهکاری در خانواده دختر
 •  سابقه بیماری‌های خاص در خانواده دختر

راه‌هایی که به شما کمک می‌کند


علاوه بر راه حل‌هایی که گفته شد توجه به موارد زیر نیز برای حل مشکل خواستگار نداشتن کمک شایانی می‌کند:

 • سعی کنید بیشتر در جامعه حضور داشته باشید مثلا حضور در مهمانی‌های خانوادگی و جاهایی که ممکن است پسر و یا فردی از اعضای خانواده او شما را ببیند.
 • به سایر جنبه‌های زندگی‌تان توجه بیشتری نشان دهید. تحصیلات و شغلتان را جدی بگیرید مطمئنا دختر خانمی که تحصیلات بالا دارد و در جای مناسبی مشغول به کار باشد گزینه مناسب‌تری برای ازدواج است.
 • مخالف عرف جامعه حرکت نکنید. درست است در عرف جامعه ما محدودیت‌ها و قوانین غیر منطقی بخصوص برای دختران وجود دارد اما این موضوع غیر قابل انکار است که دخترانی که همواره اصول مورد قبول اکثر جامعه را زیر پا می‌گذارد در مورد ازدواج با آنها ترس‌ها و شک و شبهه‌هایی وجود دارد.

دعا برای باز شدن بخت


برای باز شدن بخت و تسهیل امر ازدواج خواندن سوره‌ها و دعاهایی که از منابع معتبر اسلامی توصیه شده‌اند نیز می‌تواند به شما کمک کند. برای ازدواج کردن صبور باشید به خدا توکل کنید و از اعتماد کردن به افراد سود جو مانند رمال و فالگیر و …. به شدت پرهیز کنید.

این مشکلی نیست که فقط شما با آن درگیر باشید مطمئن باشید که تنها نیستید پس اعتماد بنفس خود را حفظ کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد برای حل آن تلاش کنید، بدانید ازدواج همه زندگی نیست و زود ازدواج هیچ وقت تضمین کننده خوش بختی نبوده است. به این باور برسید که هیچ مشکلی بدون راه حل نیست و برای خواستگار نداشتن شما نیز راه حل‌هایی وجود دارد. در رابطه با این مسئله صبور باشید و به دنبال علت اصلی باشید.

 

به این پست امتیاز دهید.
چرا خواستگار ندارم (دوست دارم ازدواج کنم چیکار کنم)
۵ از ۱ رای
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X