همیار عشق

ارزش شاخص

چطور برای همسرم ارزش قائل باشم (ارزش قائل شدن برای یکدیگر)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور برای همسرم ارزش قائل باشم (ارزش قائل شدن برای یکدیگر)

زندگی مشترک و رابطه عاطفی نیاز به مراقبت دارد. یکی از این مراقبت‌های مهم حفاظت از شخصیت طرف مقابل و ارزش قائل شدن برای اوست. زمانی که همسرتان در رابطه احساس ارزشمندی کند پتانسیل و توانش برای ایجاد رابطه سالم دو چندان خواهد شد و بازده نهایی آن لذت بردن هر دوی شما از یک رابطه عاشقانه است. اما چطور و چگونه می‌توان به چنین چیزی رسید؟ در این مقاله می‌خواهیم به شما آموزش دهیم چطور و با چه مهارت‌هایی برای همسرتان ارزش قائل باشید.

مقدمه شاخص

چطور برای همسرم ارزش قائل باشم؟

فرقی نمی‌کند خانم باشید یا آقا، شما به عنوان یکی از طرفین رابطه لازم است برای همسرتان، رابطه‌تان و صد البته خودتان ارزش قائل باشید. ارزش قائل شدن برای همسر به معنای کوتاه آمدن بدون چون و چرا و چشم پوشی از تمام نواقص او و رابطه تا جایی که رابطه یک طرفه شود و شما تبدیل به یک باج بده عاطفی شوید نیست! رابطه باید دو طرفه باشد و هردوی شما برای آن سرمایه گذاری کنید و برای یکدیگر ارزش قائل باشد. در ادامه موارد مهمی که باید در این زمینه مد نظر قرار دهید را برایتان آورده‌ایم.

نقطه ضعف‌های خودتان را از مدیریت کنید

اولین و مهم‌ترین قدم برای اینکه بتوانید ارزش همسرتان را حفظ کنید این است که نقاط ضعفتان را بشناسید و مدیریت کنید تا موجب آزار رساندن به او و لطمه خوردن به رابطه‌تان نشود. اگر شما نمی‌توانید خشمتان را مدیریت کنید، مضطرب هستید، درگیر اختلالاتی مانند افسردگی و وسواس هستید، تنوع طلبی دارید و … باید روی خودتان کار کنید تا این موارد را برطرف کنید. شما زمانی می‌توانید برای همسرتان ارزش قائل باشید که مانعی بر سر راهتان نباشد، نقاط ضعف شما می‌تواند یک مانع مهم برای این موضوع باشد. ما توصیه می‌کنیم حتی قبل از ازدواج و وارد شدن به یک رابطه عاشقانه یک ارزیابی روانی از خودتان داشته باشید تا بتوانید نقاط ضعفتان را بشناسید و راه مدیریت آن را بیاموزید!

نقاط ضعفش را درک کنید

درک ضعف

قرار نیست فردی که در رابطه عاطفی است یک ابر انسان بی نقص باشد. او نیز مانند تمام افراد دیگر قطعا نقاط ضعف و قوتی دارد که روی رابطه اثر می‌گذارد. ارزش قائل شدن برای طرف مقابل یعنی من او را با تمام ویژگی‌هایش می‌پذیرم، اگر نقصی دارد کنارش می‌ایستم و کمک می‌کنم که آن را برطرف کند و تبدیل به بهترین نسخه خودش شود و اگر نقطه قوتی دارد قدردان آن هستم و از آن سوء استفاده نمی‌کنم! درک کنید که او نیز می‌تواند نقص داشته باشد، هرگز برای نقص‌هایش او را سرزنش و ملامت نکنید، دوستانه از او بخواهید که با یکدیگر این نقص‌ها را مدیریت و رفع کنید و حتما یادآوری کنید به خاطر خودش و رابطه‌تان می‌خواهید این اتفاق بیفتد. مثلا اگر او پرخاشگر است می‌توانید بگویید “عزیزم من می دونم چقدر من و رابطه‌مون رو دوست داری و بعد از هربار پرخاشگریت پشیمون می‌شی و احساس گناه داری، من دوست ندارم اینطوری ببینمت به نظرت چطور می‌تونیم این مشکل رو حل کنیم؟ دوست داری باهم مشاور بریم؟ من خودمم باهات میام منم نیاز دارم”.

  چطور شوهرم را به مشاوره گرفتن راضی کنم؟ (متقاعد کردن شوهر برای رفتن به مشاوره)

الویت قرارش دهید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث می‌شود برای همسرتان ارزش قائل باشید این است که او را الویت خود در تمام امور قرار دهید. حتی وقتی بچه دارید قبل از بچه‌ها همسرتان باید الویت شما باشد. کارتان، خانواده‌تان، دوستانتان و … هیچ کدام نمی‌توانند و نباید این الویت را تغییر دهند. اگر در شرایطی بودید که این الویت قرار دادن سخت شده بود حتما آن را برای همسرتان توضیح دهید و به فکر چاره نیز باشید. مثلا اگر کارتان وقتتان را می‌گیرد بگویید ” عزیزم این روزها خیلی کارم پیچیده شده خودم می‌دونم کمتر پیشت هستم، ولی باید بدونی الویت منی، لطفا این اطمینان رو بهم بده که می دونی الویتم هستی تا خیالم از طرف تو راحت‌تر باشه و زودتر کارها رو پیش ببرم، آخر هفته هم همه برنامه‌هامون رو خالی کنیم که باهم باشیم”. یادتان باشد این الویت قرار دادن به خصوص در جمع اهمیت بیشتری دارد، شما برای همسرتان ارزش قائل هستید و هیچ چیز در جمع مهم‌تر از او و رابطه‌تان نیست.

برای سلیقه‌اش ارزش قائل باشید

سلیقه

قرار نیست شما و هسمرتان در همه چیز هم سلیقه باشید و قرار نیست اگر اختلاف سلیقه دارید همیشه یکی از شما کوتاه بیاید! در مواردی که حیاتی نیستند و اثر مستقیم روی زندگی مشترکتان ندارد هر کدام می‌توانید سلقه خود را داشته باشید. مثلا اگر همسرتان به فست فود علاقه‌ای ندارد نمی‌توانید او را بابت این موضوع سرزنش کنید، برعکس گاهی به رستوران‌های مورد علاقه او بروید و عنوان کنید “همیشه که نمی‌شه فست بخوریم، تو دوست نداری، بریم یه جا که تو میگی امشب”. یا اگر او برخلاف شما که عاشق این هستید آخر هفته در خانه بمانید و فیلم تماشا کنید دلش می‌خواهد کوه برود حتما به این سلیقه احترام بگذارید و یک روز برنامه کوه نوردی بچینید حتی اگر برایتان لذت بخش نباشد کوهنوردی، از اینکه برای همسرتان و سلیقه‌اش ارزش قائل هستید لذت ببرید!

  تاثیر روابط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی

برایش زمان بگذارید

بارها گفته‌ایم که رابطه مانند یک گل ظریف و حساس است که نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. نمی‌توانید شریک عاطفی و رابطه‌تان را به حال خودشان رها کنید و انتظار داشته باشید همه چیز خوب پیش برود. شما باید برای او وقت بگذارید، اگر زمان باهم بودنتان، گفتگویتان، رمانتیک بودنتان و … کمتر از هرچیز دیگری است یک زنگ هشدار جدی در رابطه‌تان به صدا درآمده است. برای این رابطه ارزش قائل باشید، نگذارید تنها زمان باهم بودنتان به خستگی آخر شب که به خانه می‌رسید ختم شود. در طول روز اگر شاغل هستید حتما سعی کنید به او پیام دهید یا با یک تماس کوتاه حالش را بپرسید. اگر نیاز به کمک دارد با خود نگویید مرخصی‌هایم را برای روز مبادا بگذارم! روز مبادا زمانی است که بارتان به شما نیاز دارد! برایش ارزش قائل باشید و نشان دهید

آرزوهایش را بدانید!

آرزو

چقدر در مورد آرزوهای کوچک و بزرگ همسرتان می‌دانید؟ می‌دانید خانه آرزوهایش چه شکلی است؟ می‌داند چشم انداز زندگی‌اش در 10 سال آینده چیست؟ فکر می‌کنید وقتی حالش خوب است به چه چیزهایی فکر می‌کند؟ آیا او آرزوهای بامزه‌ای دارد که رویش نمی‌شود با کسی درباره آن صحبت کند؟ شما هرکسی نیستید و می‌توانید محرم رازهایش و آرزوهایش باشید. وقتی برای همسرتان ارزش قائل هستید باید با او در مسیر رشدش باشید. از طرفی آرز همیشه بزرگ و دست نیاقتنی نیست! شاید آرزوی ساده و دست یافتنی همسرتان داشتن فلان مدل گوشی، یا سفر کوتاهی باشد که بتوانید با کمی تلاش برایش فراهم کنید. وقتی این آرزوها را بدانید و سعی در برآورده کردنش داشته باشد این پیغام را به او می‌رسانید که خودت و رویاهایت برای من ارزشمند هستید!بنابراین از او درباره آرزوهایش، رویاهایش، تخیلاتش

از او درباره حالش سوال کنید

وقتی هر روز با یکدیگر زندگی می‌کنید شاید کمتر جویای حال یکدیگر باشید! اما دقیقا دو نفری که باید حال یکدیگر را بفهمند شما دو نفر هستید! تصور نکنید چون سالهاست همدیگر را می‌شناسید دیگر نیازی نیست از یکدیگر بپرسید حالتان خوب است یا نه و از روی قیافه هم این موضوع را تشخیص دهید! برای همسرتان ارزش قائل باشید و حتما گاهی از او مستقیم سوال کنید که حال و اوضاعش چطور است؟ از او بپرسید آیا از زندگی رضایت دارد؟ موضوعی وجود دارد که ناراحتش کرده باشد؟ برای موضوع خاصی استرس ندارد؟ به کمک نیاز ندارد؟ آرامش دارد؟ وضعیت جسمانی‌اش خوب است؟ همین سوالات به نظر ساده که شاید تصور کنید لزومی به پرسیدنش نیست به طرف مقابل یادآوری می‌کند چقدر برای او و حالش ارزش قائل هستید!

روزمرگی هایش را بشناسید و بپرسید

روزمرگی

می‌دانید همسرتان در طول روز چه می‌کند؟ درحال خواندن چه کتابی است؟ چه آهنگی در مسیر پیاده روی‌اش گوش می‌کند؟ در محل کار چه چالش‌هایی دارد؟ با دوستانش چطور می‌گذراند؟ آیا رژیم خاصی دارد؟ ورزش خاصی را شروع کرده؟ قرص جدیدی را شروع کرده است و … . دانستن روزمرگی همسرتان مهم است زیرا به شما در درک بیشتر او کمک می‌کند. اگر بدانید او بابت امتحان‌هایش این روزها مضطرب است شب که به خانه می‌رسید می‌توانید در آغوشش بکشید و در مورد امتحان‌هایش با او صحبت کنید نه حرف‌هایی که بیشتر مضطربش می‌کند! شما باید برای روح و روانی که در طول روز با چالش‌های مختلف دست و پنجه نرم کرده است ارزش قائل باشید و در جهتی قدم بردارید که به همسرتان و رابطه‌تان آرامش می‌دهد. یک مثال ساده برایتان می‌زنیم، تصور کنید مادر همسرتان بیمار است و یکی از روزمرگی‌های مهم همسرتان این است که برای مادرش هر روز غذا درست می‌کند و به منزل او می‌برد می‌توانید شب این موضوع را و اهمیتش برای خودتان را اینطور مطرح کنید ” عزیزم امشب شام مهمون منی، می‌دونم هر روز کلی زحمت می‌کشی برای مادرت غذا می‌ذاری، باور کن می‌دونم هر روز این موضوع چقدر بهت فشار میاره این کارت خیلی برام ارزش داره دوست دارم توش سهیم باشم اما شرمنده خیلی وقتش رو ندارم، در عوض امشب دست به سیاه و سفید نزن، دوست داری خودم برات غذا درست کنم یا بریم بیرون؟” یا تصور کنید همسرتان شروع به خواندن کتاب جدیدی کرده است، می‌توانید بگویید ” جدیدا یه کتاب جدید دستت می‌بینم، چی داری می‌خونی؟ کاش میبه همین سادگی برای روزمرگی‌های همسرتان ارزش قائل خواهید بود.

  شوهرم کتکم میزند و ازش کتک خوردم (دست بزن دارد)

هرگز شخصیتش را زیر سوال نبرید

قطعا زندگی مشترک بدون چالش امکان پذیر نیست. شما دو آدم مختلف هستید با شخصیت مختلف، گاهی ممکن است با یکدیگر به اختلاف بخورید یا همسرتان ناراحتتان کند. در هر صورت شما نباید شخصیت او را زیر سوال ببرید! می‌توانید در مورد رفتارش گله‌مند باشید و احساساتان را بیان کنید اما توهین به شخصیتش هرگز! شخصیت همسرتان را امانت مهمی در دستان خودتان بدانید و مانند چشمانتان از آن مراقبت کنید! مثلا اگر همسرتان شما را در جمع خانوادگی تنها گذاشت یا سهوا شما را مسخره کرد نگویید ” تو شعور نداری، بچه ننه‌ای، واسه اینکه مامانت راضی باشه منو مسخره کردی خیلی حقیری واقعا”!!!! شما حق دارید ناراحت باشید اما این جملات مستقیم شخصیت همسرتان را نشانه گرفته است می‌توانید بگویید ” من می‌دونم تو چنین شخصیتی نداری که بخوای کسی رو مسخره کنی مخصوصا من رو، ولی اون شب که همه بهم خندیدن یه کم دلخور شدم دوست داشتم تو پشتم باشی و اون حرف رو نزنی”. برای اینکه بتوانید از همسرتان بدون آسیب رسیدن به شخصیتش انتقاد کنید، حتما شیوه صحیح انتقاد کردن از همسر را بیاموزید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطور بفهمم دوستم داره یا نه؟

فهرست مطالب1 چطور بفهمم دوستم داره یا نه؟1.1 حرفی از دخترهای دیگه نمیزنه1.2 در مورد اتفاقات زندگیش به شما خبر میره1.3 در صحبت‌هاش، بیشتر از کلمه «ما» استفاده میکنه1.4 هر

مطالعه»