همیار عشق

عوارض ارضاء نشدن زن (به اورگاسم نرسیدن چه عوارضی دارد)

عوارض ارضاء نشدن زن (آنورگاسمی زنان چه عوارضی دارد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

عوارض ارضاء نشدن زن (آنورگاسمی زنان چه عوارضی دارد)

رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین ابعاد رابطه عاطفی است و مشکلات آن اثرات مخرب و جدی روی رابطه عاطفی شما می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین دلایل جدایی و طلاق وجود مشکل در رابطه جنسی است و نادیده گرفتن مشکلات آن رفته رفته شما و همسرتان را از یکدیگر دور می‌کند. یکی از مشکلاتی که کمتر از بقیه موارد جنسی به آن اهمیت داده می‌شود ارضاء نشدن زن در رابطه است! متاسفانه خیلی از خانم‌ها حتی خودشان نسبت به این موضوع ناآگاه هستند و اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند اما عوارض ناشی از به اورگاسم نرسیدن زن در رابطه گریز ناپذیر است و در این مقاله علاوه بر شرح عوارض ناشی از آن راه‌کارهایی برای حل این مشکل ارائه می‌کنیم.

ارضاء شدن یعنی چه؟

ارضاء شدن یعنی چه؟


ارضا شدن یا ارگاسم به معنای احساس لذت شدید یا اوج لذت جنسی است که از نظر جسمی و روانی فرد میل جنسی‌اش تخلیه می‌شود. ارگاسم همیشه نشان‌های ثابت و یکسانی ندارد اما معمولا در زنان از نظر جسمی همراه با انقباظات غیر ارادی اطراف واژن و لگن می‌باشد که می‌تواند با ترشحات واژن همراه باشد یا نباشد. مدت زمان و نوع رسیدن به ارگاسم در زنان متفاوت است، اغلب زنان به تحریکات مستقیم یا برخی اوقات تحریکات دیگری در نقاط مختلف بدن نیاز دارند تا بتوانند به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم و ارضاء شدن برسند. برخی تصور می‌کنند زنان تنها با دخول مستقیم به ارگاسم می‌رسند، این تصور اشتباهی است و زنان مختلف انواع مختلفی از ارگاسم را تجربه می‌کنند.

آیا ممکن است زنان در رابطه ارضاء نشوند؟

بله همه زنان در رابطه جنسی ارضاء نمی‌شوند! برخی از زنان حتی تجربه ارضا شدن را تا به حال نداشته‌اند و برخی دیگر نیز ممکن است هر چند وقت یک بار آن را تجربه کنند. به ارضاء نشدن زنان در رابطه جمسی آنورگاسمی نیز گفته می‌شود.

آنورگاسمی و انواع آن

به ناتوانی در ارضاء نشدن زن در رابطه جنسی یا طولانی شدن آن آنورگاسمی می‌گویند که انواع و دلایل مختلفی دارد. تجربه آنورگاسمی از نظر جنسی، جسمی، هیجانی و عاطفی روی زن اثرات نامطلوبی دارد و می‌تواند هم رابطه جنسی و هم رابطه عاطفی را مستقیما تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه مقاله انواع آنورگاسمی و عوارض آن را برایتان شرح می‌دهیم.

آنورگاسمی اولیه

زنانی که به دلایل مختل، با وجود داشتن رابطه جنسی، هرگز ارضاء شدن را تجربه نکرده‌اند دچار آنورگاسمی اولیه هستند.

آنورگاسمی ثانویه

زنانی که مشکلی برای رسیدن به اوج لذت و اورگاسم شدن نداشته‌اند و آن را در رابطه جنسی تجربه کرده‌اند اما پس از مدتی وتوجه شده‌اند که دیگر تجربه به اوج رسیدن لذت جنسی را ندارند.

آنورگاسمی موقعیتی

زنانی که فقط و فقط در شرایط و موقعتی خاصی به اورگاسم می‌رسند دچار آنورگاسمی موقعیتی هستند. مثلا برخی از این زنان فقط با خود ارضایی می‌توانند اوج لذت جنسی را تجربه کنند.  

  نیاز جنسی بعد از طلاق (کنترل میل جنسی بعد از جدایی)

آنورگاسمی عمومی یا تعمیم یافته

زنانی که در هیچ شرایطی، حتی با وجود تحریک جنسی و برانگیختگی جنسی و جسمی نمی‌توانتد ارضا شوند. فرق این نوع آنورگاسمی با آنورگاسمی اولیه در این است که در این نوع آنورگاسمی فرد ممکن است قبلا تجربه اورگاسم را داشته اما در آنورگاسمی اولیه هرگز به اوج لذت جنسی نرسیده است.

عوارض ارضاء نشدن زن در رابطه


ارضاء نشدن زن در رابطه جنسی قطعا عوارض جدی و مهمی دارد که در ادامه آن را شرح می‌دهیم اما نباید تصور کنید اگر یک یا دوبار در رابطه جنسی ارضاء نشوند دچار عارضه می‌شوند، تحقیقات نشان داده اگر زنان در طول رابطه جنسی‌شان حدود 70 درصد ارضاء شدن را تجربه کنند از کیفیت رابطه جنسی مطلوبی برقرار هستند. بنابراین اگر به دلایل مختلف نتوانستید در رابطه جنسی گاهی ارضاء شوید نگران نباشید اما اگر به مدت طولانی از تجربه ارضاء شدن محروم ماندید باید برای رفع این مشکل دست به کار شوید. اما عوارض روحی و جسمی ارضاء شدن در زنان چیست؟

عوارض ارضاء نشدن زن در رابطه

افسردگی

یکی از شایع ترین مشکلات زنانی که ارضاء شدن را تجربه نمی‌کنند افسردگی است. خلق پایین، احساس پوچی، عدم خوشحالی، منفی بافی، پایین آمدن میل جنسی، بی حوصلگی، پرخوری یا کم خوری، اختلال در خواب، بی اهمیتی به وضع ظاهر، افکار وسواسی و …  نشانه‌هایی است که می‌توان با وجود آن‌ها افسردگی در زنان را پیشبینی کرد.

پرخاشگری

تحقیقات نشان داده زنانی که در ارضاء شدن و ریسدن به اورگاسم مشکل دارند به خصوص بعد از رابطه جنسی احساس خشم را بیشتر تجربه می‌کنند و آن را به وسیله پرخاشگری کلامی یا حتی جسمی بروز می‌دهند. حتی گاهی ممکن است با رفتارهایی مانند قهر کردن یا با نیش و کنایه حرف زدن از جانب آن‌ها مواجه شوید.

استرس و اضطراب

بیقراری و نوعی دلهره بی دلیل در زنانی که با وجود رابطه جنسی ارضاء نمی‌شوند مشاهده می‌شود. این زنان معمولا به دلیل تجربه افسردگی و پرخاشگری می‌توانند مستعد استرس و اضطراب هم شوند. بیقراری آن‌ها معمولا در مواجه با شریک جنسی‌شان شدت بیشتری پیدا می‌کند گاهی خودش را به شکل بهانه‌گیری‌های مختلف نشان می‌دهد و گاهی نیز دوری گزینی و برعکس تمایل برای چسبندگی به شریک عاطفی!

فاصله عاطفی 

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عارضه عدم رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان فاصله گرفتن از شریک عاطفی باشد! همان طور که می‌دانید رابطه سالم عاطفی شامل سه جنبه صمیمیت، تعهد و میل و هیجان به یکدیگر  است. هرکدام از این سه بعد دچار مشکل شود روی دو بعد دیگر نیز اثر منفی می‌گذارد. تعجبی ندارد که وقتی رابطه جنسی لذت بخش نداشته باشید فاصله عاطفی و صمیمیتتان روز به روز بیشتر شود.

بی میلی جنسی

 تعجبی ندارد اگر بگوییم زنانی که نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند رفته رفته از رابطه جنسی دلسرد می‌شوند. به خصوص اگر این عدم ارضاء شدن ناشی از بی توجهی همسر به نیازهای جنسی خانم باشد.

کمردرد

 برخی از زنان به دلیل انقباظات لگن و اسپاسم عضلات اطراف آن بعد از تحریک شدن و به اورگاسم نشدن تجربه کمردرد را دارند.

دلایل ارضاء نشدن زنان در رابطه جنسی


دلایل زیادی وجود دارد که مانع از رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان می‌شود و ز فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما مهم‌ترین دلایلی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد در زیر آمده است.

عوامل روحی و روانی

وجود بیماری‌های روانی

وجود انواع اختلالات روانی مانند افسسردگی، اضطراب، وسواس انواع فوبی و … همگی می‌توانند در رابطه جنسی شما از جمله رسیدن به تجربه اورگاسم اثر منفی بگذارند. به خصوص استرس و اضطراب با ایجاد اختلال در ترشح هورمون‌های مهمی مانند اکسی توسین، دوپامین و اندورفین می‌توانند به شدت روی رابطه جنسی شما اثر بگذارند.  بنابراین قدم اول داشتن رابطه جنسی خوب و با کیفیت مدیریت چنین اختلالاتی است.

  خانواده ‏ام با ازدواجمان مخالفند، چه کار کنم؟

مشکلات رابطه عاطفی

مشکلات رابطه عاطفی

شاید بشود گفت مشکلات رابطه عاطفی یکی از مهم ترین و جدی ترین مواردی است که روی رابطه جنسی اثر منفی دارد. افرادی بودند که با وجود مشکلات جدی جسمی و حتی جنسی توانسته اند با داشتن یک رابطه عاطفی امن و سالم تجربه لذت جنسی را داشته باشند و برعکس افرادی هستند که بدون کوچکترین مشکل جسمی و جنسی توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارند و دلیلش رابطه عاطفی مختل آن‌هاست. در خیلی از موارد، بعد از حل مشکلات عاطفی زن و شوهر مشکلات جنسی به خودی خود برطرف شدند! بنابراین حل مشکلات عاطفی رابطه تان را به شدت جدی بگیرید.

تصویر بدنی ضعیف

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می‌شود یک زن رابطه جنسی با کیفیتی را تجربه کند، اعتماد به نفس و عزت نفسش در رابطه جنسی است. برخی زنان تصور درستی از بدن خود ندارند یا آن را زشت می پندارند که باعث می شود در طول رابطه جنسی احساساتی مانند خجالت و حقارت را تجربه کنند که به شدت مانع از رسیدن به اوج لذت جنسی است! این زنان باید بیاموزند خودشان را همان طور که هستند دوست داشته باشند. البته شریک عاطفی شان نقش مهمی در این زمینه دارد و اگر این احساس را به همسرش ندهد که بدنش زیباست او دائم در رابطه جنسی تنش دارد.

تجربیات تلخ گذشته

تجربیات ناخوشایند گذشته از رابطه جنسی اثرات مخربی روی آن دارد. رابطه جنسی ناخواسته، تجاوز، رابطه‌های دردناک و … همه می‌توانند مانع رسیدن زنان به اورگاسم شوند. اگر زنان چنین تجربیاتی داشته اند حتما باید به کمک روانشناس پرونده این مشکلات را ریشه یابی و برای همیشه ببندند.

عوامل جسمی و فیزیکی

یکی از مهم ترین ئلایل به اورگاسم نرسیدن زنان عوامل جسمی است که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است

اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی

از مهم ترین عوامل آنورگاسمی اختلالات هورمونی است. بالا و پایین شدن هورمونهای بدن زنانه تاثیر مستقیمی بر میل جنسی تا رفتارهای جنسی آن‌ها دارد. حتی تغییرات ماهیانه هورمون های جنسی زنان و آگاهی از آن‌ها بسیار در این زمینه اهمیت دارد. مثلا دوران تخمک گذاری زنان که معمولا 14 روز بعد از شروع عادت ماهیانه شان آغاز می‌شود و چند روز ادامه دارد دورانی است که زنان در اوج میل جنسی قرار دارند.

واژینیموس

واژینیموس یک اختلال جنسی است که در برخی زنان به دلایل مختلف بروز پیدا می‌کند. این زنان به دلیل انقباضات غیر ارادی واژن نمی‌توانند دخول را تجربه کنند. درست است که رسیدن به اوج لذت جنسی تنها با دخول امکان پذیر نیست اما اغلب زنانی که دارای اختلال  واژینیموس هستند توانایی رسیدن به ارگاسم را ندارند.

انواع بیماری‌ها

بیماری‌هایی مانند ام اس، دیابت و … می‌توانند اختلالاتی در رابطه جنسی زنان از میل جنسی و تحریک گرفته تا رسیدن به اورگاسم به وجود آورند.

دارو

داروعوارض برخی داروها اثر منفی روی رابطه جنسی است. مهم‌ترین داروهایی که روی رابطه جنسی اثر منفی می‌گذارند و می‌توانند فرد را از رسیدن به اوج لذت جنسی محروم کنند داروهای ضد حساسیت، داروهای د افسردگی و ضد اضطراب و داروهای مربوط به فشار خون است.

گشادی واژن

گاهی به دلایل مختلفی مانند بالارفتن سن، عمل‌های جراحی یا زایمان‌های طبیعی فرد در ناحیه واژن و دهانه آن دچار گشادی واژن می‌شود که می‌تواند روی کیفیت رابطه جنسی و نرسیدن به اوج لذت جنسی موثر باشد.

  لباس شب خواستگاری (واسه خواستگاری چی بپوشم)

یائسگی

به دلیل کاهش قابل توجه ترشح استورژن در بدن زنان در دوران یائسگی برخی از آنها ممکن است خشکی واژن و رابطه جنسی همراه با درد را تجربه کنند و گاهی این موارد منجر به نرسیدن ه اورگاسم می‌شود. البته این موضوع در تمام زنان عمومیت ندارد و خیلی از خانم های یائسه همچنان رابطه جنسی دارند که در آن به اوج لذت جنسی می‌رسند.

مصرف الکل و سیگار

سیگار و الکل هر دو منجر به از دست دادن آب بدن می‌شوند، این موضوع منجر به کاهش جریان خون در اندام‌های جنسی به خصوص کلیتوریس می‌شود و گاهی همین امر رسیدن به اوج لذت جنسی برای زنان را دشوار می‌کند. اگر مصرف کننده سیگار یا الکل هستید نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید.

سایر عوامل

عوامل دیگری نیز می‌توانند در ارضاء نشدن زن در رابطه اثر داشته باشند:

  • عدم آگاهی درباره عملکرد دستگاه تناسلی زنان
  • عدم آگاهی مرد در به ارضاء رساندن زنان
  • مشکلات جنسی آقا مانند زودانزالی یا اشکال در نعوظ و …
  • محیط نامناسب برای انجام عمل جنسی
  • خجالتی بودن و صحبت نکردن از نیازهای جنسی
  • تکراری شدن رابطه جنسی
  • اعتقادات فرهنگی و مذهبی زن که باعث احساس گناه در او شود

چه باید کرد؟

 

 

درمان‌های روانی

مهم ترین درمان‌های آنورگاسمی روان درمانی‌ها هستند. در قدم اول شما باید علت روانی عدم رسیدن به اوج لذت جنسی‌تان را به کمک مشاور کشف و نسبت به دلیل آن اقدامات بعدی را انجام دهید. مثلا اگر علت افسردگی تشخیص داده شود ابتدا باید افسردگی تان را برطرف کنید یا اگر علت اختلافات زناشویی شما باشد باد در صدد رفع این اختلافات برآیید.

درمان‌های دارویی

انواع و اقسام درمان های دارویی برای رفع این مشکل وجود دارد که می توانید به تشخیص پزشک از آن استفاده کنید. روش‌هایی مانند تزریق استروژن برای زنان یائسه یا رفع علت‌های زمینه ای جسمی در این زمینه مهم و کارآمد هستند. بنابراین حتما با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

به عنوان یک مرد برای رفع مشکل آنورگاسمی همسرتان چه باید بکنید؟

به عنوان یک مرد برای رفع مشکل آنورگاسمی همسرتان چه باید بکنید؟اگر همسر شما به هر دلیل تجربه رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارد به او کمک کنید دلیلش را پیدا کند. اگر دلایل جسمی داشت آن را به کمک پزشک رفع کنید و اگر دلایل روحی داشت کمک شما به شدت در رفع آن موثر است. از طرف دیگر سعی کنید به نیازهای جنسی همسرتان توجه کنید، از او بپرسید چه فانتزی های جنسی دارد؟ چطور ارضا می شود و دلش می‌خواهد چه نوع رابطه‌ای را تجربه کند؟ حتما حتما حتما عشق بازی و معاشقه قبل از رابطه را جدی بگیرید، زنان باید از نظر روانی و بدنی آماده رابطه جنسی باشند و این کار با معاشقه امکان پذیر است.

به عنوان یک زن برای رفع مشکل آنورگاسمی چه باید بکنید؟

هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند به شما کمک کند، ریشه عدم ارضا شدنتان را بیابید، از یک مشاور و پزشک کمک بگیرید تا ریشه های جسمی و روانی آن را پیدا کنید، برای خودتان وقت بگذارید و به این موضوع و رفع مشکلاتی که آن را به وجود اورده است اهمیت بدهید و این موضوع را دست کم نگیرید. بدون خجالت از نیازهای جنسی تان با همسرتان صحبت کنید، هیچ اشکالی ندارد گاهی شما رابطه جنسی و نوع آن را در رابطه هدایت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط