همیار عشق

15 راه افزایش اعتماد به نفس زنان مقابل مردان در رابطه عاطفی

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

15 راه افزایش اعتماد به نفس زنان مقابل مردان در رابطه عاطفی

درست همانطور که پسر با اعتماد به نفس بالا برای دختران جذاب است، بدون شک اعتماد به نفس بالای یک دختر در رابطه عاطفی میتواند بر جذابیت او تاثیر زیادی داشته باشد. در واقع اکثر مردان برای برقراری رابطه عاطفی جدی به قصد ازدواج به دنبال دختر با اعتماد به نفس و قوی هستند و در زندگی مشترک نیز زنان با اعتماد به نفس بالا برای شوهرشان جذابیت بیشتری دارند. “همیار عشق” در این مقاله بررسی میکند نقش اعتماد به نفس در جذابیت خانم ها چیست و چطور در رابطه عاطفی دختر میتواند اعتماد به نفس بالایی در برابر مردان داشته باشد.

نقش اعتماد به نفس در جذابیت خانم ها


همان‌طور که می‌دانید مردان بیشتر از راه چشم تحریک می‌شوند، اما بانویی که زیبایی ظاهری متوسطی دارد، اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، در چشم اکثر مردان جذاب‌تر از مدل زیبارویی خواهد بود که به خودش اطمینان ندارد. اگر پای درد و دل مردان بنشینید، متوجه می‌شوید که آنها معتقداند زن با اعتماد به نفس کیمیا است.

شاید شنیده باشید که برخی آقایان می‌گویند زنان خودپسند و متکبر را دوست ندارند و رفتارهای متکبرانه‌ی زنان جسور آتش اشتیاق آنها را سرد می‌کند. اما آیا شما واقعاً متکبر هستید یا این که مردان این‌طور تصور می‌کنند؟ اگر آقایان به اشتباه خیال ‌کنند که شما زنی مغرور و از خود راضی هستید، همیشه در رابطه‌هایتان با مشکل مواجه خواهید شد. هر بار که شما با اعتماد به نفس برخورد کنید، مرد مورد علاقه‌تان برداشت دیگری خواهد کرد.

اجازه بدهید که تعریف اعتماد به نفس را با هم مرور کنیم. اعتماد به نفس عبارت است از “کیفیت یا حالت مطمئن بودن”. منطقی به نظر می‌رسد، رابطه داشتن با بانویی که به توانایی‌های خودش ایمان دارد، با اعتماد به نفس حرف می‌زند و می‌داند که از زندگی چه می‌خواهد، جذاب و خوشایند است. چنین رابطه‌ای جذاب است، چون وقتی از دنیای عاشقانه‌تان بیرون می‌آیید و قدم به دنیای واقعی می‌گذارید، با انبوهی از بی‌ثباتی‌ها و عدم قطعیت‌ها روبرو می‌شوید، از اخبار ترسناک از سراسر جهان گرفته تا دغدغه‌ها و نگرانی‌های شخصی.

تحمل این حجم از ناراحتی و عدم اطمینان هر انسانی را از پا درمی‌آورد. بنابراین وقتی مردی در قرار آشنایی به شما می‌گوید که “من مطمئنم”، شما این اطمینان را به معنای اعتماد به نفس درک می‌کنید و خیال‌تان راحت می‌شود. این مرد مطمئن به خود با بقیه تفاوت دارد و در این دنیای نامتزلزل محکم، مانند کوه روی پاهایش ایستاده است. بالعکس اگر مردی اعتماد به نفس نداشته باشد، احساس می‌کنید که طاقت ندارید، این عدم اطمینان را در زندگی عاشقانه‌تان هم تحمل کنید و از فکر این که مجبور شوید مراقبت از این پسر ضعیف را هم به عهده بگیرید، لرزه به اندام‌تان می‌افتد.

ضعیف بودن و اعتماد به نفس نداشتن دلیل متزلزل شدن اکثر روابط است. مردی که با شما قرار آشنایی گذاشته و می‌خواهد رابطه‌ی جدیدی را شروع کند، نمی‌خواهد درگیر رابطه با زن ضعیفی بشود که نمی‌تواند از خودش مراقبت کند.

سوال اینجا است که چطور می‌توانید همیشه با اعتماد به نفس به نظر برسید، وقتی همیشه جواب تمام سوال‌ها را نمی‌دانید؟

برای داشتن اعتماد به نفس لازم نیست که دانای کل باشید و همه چیز را بدانید، اگر این‌طور بود، خواستگارها باید پاشنه‌ی در خانه‌ی برندگان مسابقه‌های اطلاعات عمومی را از جا درمی‌آوردند. هر چند هم زنان و هم مردان می‌خواهند، طرف مقابل‌شان اعتماد به نفس داشته باشد، در عین حال هیچ کس به دنبال شریکی نیست که همیشه حاضر به جواب باشد. مشخصه‌ی بارز فردی که اعتماد به نفس دارد و متکبر نیست، ویژگی دیگری به نام کاریزما است. کاریزما جادوی رهبری است که وفاداری و طرفداری دیگران را جذب می‌کند. کاریزما مغناطیسی از جذابیت است.”

اعتماد به نفس دیگران را به روشی کاریزماتیک جذب می‌کند. این جادو در درون شما وجود دارد و خاص خودتان است. اعتماد به نفس جوهره‌ی وجودی شما و قدرت شکست‌ناپذیرتان است. هر فردی دارای این قدرت درونی است، فقط باید ریسک کند و آن را نشان دهد. حفظ تعادل در رابطه با مردان بسیار مهم است. شما در مقام یک زن می‌توانید با اعتماد به نفس در مقابل مردان برخورد کنید، اما مواظب باشید که رئیس‌بازی درنیاورید، در غیر این صورت اولین دیدار، آخرین دیدارتان خواهد بود.

باید نشان بدهید که می‌توانید به همه‌ی سوالات جواب بدهید، حتی اگر این جواب یک “نمی‌دانم” صادقانه باشد. باید صادقانه و بی‌غل و غش برخورد کنید تا دیگران فکر نکنند که از خود راضی و متکبر هستید. سعی کنید با کاریزمای وجودتان دیگران را جذب کنید. وقتی درباره‌ی نقاط ضعف‌تان صحبت می‌کنید، آسیب‌پذیر به نظر می‌رسید، اقرار به آسیب‌پذیر بودن قدرت شما را نشان می‌دهد.

چگونه در رابطه عاطفی زنی با اعتماد به نفس باشیدبا در پیش گرفتن موارد زیر میتوانید اعتماد به نفس بالایی در مقابل مردان برای یک رابطه عاطفی موفق  داشته باشید و اعتماد به نفستان را افزایش دهید:

قدر و ارزش خودتان را بدانید

مهم‌ترین کاری که یک بانوی بااعتماد به نفس باید در رابطه‌های عاشقانه انجام دهد، این است که قدر و ارزش خودش را بداند. اگر خودتان را دست‌کم بگیرید، مرد مقابل‌تان متوجه ضعف و عدم اعتماد به نفس شما خواهد شد. برای این که ارزش خودتان را بدانید، باید نیمه‌ی پر لیوان را ببینید. به جای این که منتظر باشید، یک نفر شما را انتخاب کند و همیشه نیاز به تایید دیگران داشته باشید، مطمئن باشید که شایسته‌ی بهترین‌ها هستید تا با اعتماد به نفس در مقابل مرد مورد علاقه‌تان بدرخشید.

  زنان باهوش و مستقل (می خواهم زن باهوش و خودکفایی باشم)

عزت نفس داشتن کمک موثری به پیشرفت در تمامی جوانب زندگی می‌کند و بانویی که ارزش خودش را می‌داند، از طرف مقابلش توقع دارد که به او احترام بگذارد. چنانچه مرد به زن احترام بگذارد، بسیاری از مشکلاتی که روابط را به نابودی می‌کشاند، مجال خودنمایی پیدا نمی‌کند. در این حالت مرد با احترام و مهربانی با زن رفتار می‌کند، به رابطه‌شان وفادار می‌ماند، بیشتر و بهتر با نامزدش ارتباط برقرار می‌کند و مهر و محبتش را به او نشان می‌دهد.

اعتماد به نفس یک زن باعث می‌شود که مرد برای بهبود رابطه‌شان پیشقدم شود؛ زنی که ارزش خودش را می‌داند، بی‌ملاحظه گی‌ها و بی‌ادبی‌های یک پسر خام و بی‌تجربه‌ را تحمل نمی‌کند. او وقتش را با ارزش‌تر از آن می‌داند که آن را برای بازی‌‌های بچگانه تلف کند و واهمه‌ای ندارد که بدرفتاری‌های مرد را به او گوشزد کند. وقت آن رسیده است که یک ملکه‌ باشید، چون واقعاً یک ملکه هستید. مطمئن باشید مردی که شایستگی شما را داشته باشید، با شما مانند ملکه‌ها رفتار خواهد کرد.

نگران قضاوت دیگران نباشید

شاید برایتان پیش آمده باشد که جایی با اعتماد به نفس رفتار کرده‌اید، اما دیگران برداشت خوبی از این رفتارتان نداشته‌اند. این واکنش‌های ناخوشایند موجب شده که بعد از آن تلاش چندانی برای نشان دادن اعتماد به نفس‌تان نکنید. اما باید بدانید که “بزرگترین و تنها منتقد شما در تصورتان از تصور دیگران درباره‌ی خودتان وجود دارد. به عبارت دیگر آنچه بر رفتارتان تاثیر می‌گذارد، نه تصور دیگران که تصور شما از تصور آنها درباره‌ی خودتان است.”

یکی از معایب شرطی‌سازی اجتماعی، همین نگرانی درباره‌ی طرز فکر دیگران است. فکر کردن درباره‌ی قضاوت پسر مورد علاقه‌تان و امید داشتن به این که او از شما خوشش آمده باشد، یک تله است. اگر با اعتماد به نفس رفتار کنید، ذهن‌تان را درگیر تصورات خیالی طرف مقابل‌تان نخواهید کرد.

بیش از حد رابطه را تحلیل نکنید

مردان در رابطه‌های عاشقانه غالباً مانند معمایی هستند که در پرده‌ای از رمز و راز پوشیده شده‌اند. آقایان عموماً در ارتباط برقرار کردن ضعیف عمل می‌کنند و این ضعف ارتباطی باعث می‌شود که زنان در فکر و خیال فروبروند. اما یک زن بااعتماد به نفس وقتش را برای تحلیل‌های رفتار دوست پسرش تلف نمی‌کند.

زنی که خودش را باور دارد، می‌داند که ارزش عشق را دارد و دائماً از خودش نمی‌پرسد که آیا مرد مقابلش واقعاً از او خوشش می‌آید یا نه. یک زن بااعتماد به نفس نیازی به تعریف شنیدن ندارد، بنابراین وقتی رفتار دوست پسرش مبهم می‌شود، خودش را نمی‌بازد و نگران و مضطرب نمی‌شود. پس از مو شکافی تک‌تک حرکات شریک آینده‌ی زندگی‌تان دست بردارید و به خودتان بگویید که او دوستتان دارد که با شما وارد رابطه شده است. به این ترتیب طولی نمی‌کشد که شک و تردیدهایتان برطرف می‌شود و رابطه‌ی شادتری را تجربه می‌کنید.

گاهی جرأت مندانه مخالفت کنید

این که بدانید چه موقعی مخالفت کنید و نه بگویید، یک هنر است. زنان بااعتماد به نفس حد و مرزهای سالمی را تعریف می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که دیگران از آنها سوءاستفاده کنند. بانویی که به خودش اطمینان دارد، برای نیازهای عاطفی خود اولویت قائل می‌شود و احساس گناه یا فشار شوهرش او را وادار نمی‌کند که کاری را انجام دهد که دوست ندارد. عزت نفس و اعتماد به نفس بالای یک زن باعث می‌شود که نیازهای همسرش را مقدم بر خواسته‌های خود نداند.

بانویی که خودش را باور دارد، از فکر این که مرد مورد علاقه‌اش دیگر او را دوست ندارد، خودش را نمی‌بازد و دست به هر کاری نمی‌زند تا عشقش را نگه دارد. زنان بااعتماد به نفس اجازه نمی‌دهند که مردان با آنها بدرفتاری کنند. پس اگر دوست پسرتان خواسته‌های نابه‌جا داشت و شما را تحت فشار گذاشت، از تذکر دادن به او یا حتی پایان دادن رابطه نترسید. اگر این مرد آنقدر بی‌جنبه است که طاقت “نه” شنیدن ندارد، او برای ازدواج با شما مناسب نیست.

استقلال هویتی و شخصیتی داشته باشید

بانویی که اعتماد به نفس داشته باشد، هویت خودش را در رابطه از دست نمی‌دهد. هیچ چیز در جهان نمی‌تواند هویت یک زن بااعتماد به نفس را از او بگیرد، یک مرد هر چقدر هم که جذاب باشد، نمی‌تواند او را وادار به تغییر کند. به عبارت دیگر بانویی که خودش را باور دارد، بعد از شروع رابطه هم علائقش را حفظ می‌کند و به زندگی خود خارج از حیطه‌ی رابطه‌ی مشترک ادامه می‌دهد. او همچنان با دوستان دختر قدیمی‌اش معاشرت می‌کند و هر از گاه با آنها قرار می‌گذارد.

به علاوه زن بااعتماد به نفس، فقط به خاطر این که نامزدش چیزی را دوست دارد، به دروغ وانمود نمی‌کند که او هم آن را دوست دارد. یک بانوی مستقل خودش را به رنگ خواسته‌های نامزدش درنمی‌آورد و خودش را مطابق با انتظارات او تغییر نمی‌دهد. نکته‌ی کلیدی این است که خودتان را بشناسید و اجازه ندهید که دیگران بر افکار و احساسات شما تاثیر بگذارند و شخصیت‌تان را به میل خودشان تغییر دهند. 

از بیان افکار و احساسات تان نترسید

بانویی که به خودش اعتماد دارد، از بیان افکار و احساسات خود نمی‌ترسد. او اجازه نمی‌دهد که دیگران در حقش ظلم کنند و جسورانه از حق خودش دفاع می‌کند. همسری که اعتماد به نفس دارد، احساسات خود را پنهان نمی‌کند و دقیقاً می‌داند که چطور باید ابراز احساسات کند. او رک و بی‌پروا نظرش را می‌گوید و درگیر بازی‌های ذهنی پرخاشگر ـ تهاجمی نمی‌شود.

  چطور عزت نفس خود را بالا ببریم؟(راه های افزایش عزت نفس)

بالعکس زنانی که خودشان را باور ندارند، غالباً احساسات واقعی خود را با دلخوری سرکوب می‌کنند. اما این احساسات سرکوب شده در نهایت به سطح می‌آید و ناگهان مانند آتش‌فشان فوران می‌کند. پس بهتر است افکار و احساسات خود را صادقانه با دوست پسرتان در میان بگذارید. اگر مردی نمی‌تواند با احساسات شما کنار بیاید، او ارزشش را ندارد که کنارش باقی بمانید. یک مرد واقعی مشتاقانه به احساسات و نظرات عشقش گوش می‌دهد و برای آنها ارزش قائل است. پس احساسات خودتان را سرکوب نکنید. اگر شما احساسات خود را آزادانه بیان کنید، احتمالاً او نیز شما را محرم اسرارش خواهد دانست و احساسات درونی خود را با شما در میان خواهد گذاشت.

در رابطه عاطفی هدفمند باشید

هیچ چیز جذاب‌تر از زنی نیست که دقیقاً می‌داند چه می‌خواهد. یک زن قوی با انتظارات بالایی وارد یک رابطه می‌شود. او می‌داند که چه چیزی برایش مناسب است و از شریک آینده‌ی زندگی‌اش توقع دارد که این نیازها را برآورده کند. وقت طلا است و بانویی که خودش را باور دارد، وقت باارزشش را برای یک مرد بی‌ارزش هدر نمی‌دهد.

بانوان بااعتمادبه نفس از روابط پیشین خود درس عبرت می‌گیرند و یک اشتباه را دو بار تکرار نمی‌کنند. به همین دلیل آنها برای خودشان و عشق زندگی‌شان ارزش قائل هستند و استانداردهای بالایی را برای رابطه‌شان تعریف می‌کنند. بهترین کار این است که شما هم استانداردهای خودتان را تعیین کنید و به کمتر از آنها رضایت ندهید. اگر بدانید که از یک رابطه‌ی عاشقانه چه می‌خواهید و رابطه را با ذهنیتی قاطع شروع کنید، رابطه‌تان معنادارتر خواهد شد و در دام آشنایی با افراد نامناسب نخواهید افتاد.

ایرادگیر و کینه ای نباشید

بانوانی که خودشان را باور دارند، از عشقشان کینه به دل نمی‌گیرند. اگر شوهرتان به اشتباهش اعتراف کرد یا برای آشتی و مذاکره آماده بود، بهتر است به او فرصت بدهید و از خطاهایش بگذرید. اما اگر خودتان را در خشم و احساسات منفی غرق کنید، انرژی‌تان تحلیل می‌رود و دیگر هیچ لذتی از این رابطه نخواهید برد. اشخاصی که خواهان رابطه‌ی سالم هستند، به دنبال امتیاز گرفتن از طرف مقابلشان نیستند. خشم و نفرت مانند آتش زیر خاکستر می‌ماند که روزی با شدت شعله‌ور خواهد شد و رابطه را به آتش خواهد کشید.

بانوان بااعتماد به نفس و مستقل وقتی با مشکلی مواجه می‌شوند که غلبه بر آن آسان نیست، از این رابطه‌ی بی‌فایده دست می‌کشند و شانس خود را جای دیگری جستجو می‌کنند. اگر هم برای قطع رابطه آماده نباشند، برای اصلاح رابطه پیشقدم می‌شوند و راه‌حل مناسب را با همفکری عشقشان پیدا می‌کنند. اگر طرف مقابل واقعاً مرد زندگی باشد، او نیز با کمال میل درباره‌ی مشکل مشترکشان صحبت خواهد کرد تا در نهایت تمام احساسات بد محو شود.

در صورت اشتباه، عذرخواهی کنید

اعتراف کردن به اشتباه به شهامت بالایی نیاز دارد. بانوان جسور و شجاع وقتی اشتباهی می‌کنند، مسئولیت اشتباه‌شان را می‌پذیرند و از معذرت‌خواهی کردن نمی‌ترسند. زمانی که رابطه متزلزل می‌شود و مشکلی پیش می‌آید، سرزنش کردن دیگران و گارد گرفتن بسیار راحت است. اما یک بانوی متکی به نفس به هر دری نمی‌زند تا بی‌گناهی خودش را اثبات کند و آماده است که برای جبران اشتباهش عذرخواهی کند.

البته منظورمان این نیست که یک زن باید برای آرام کردن اوضاع تن به معذرت‌خواهی بدهد. اگر شوهرتان اشتباه کرده است، این او است که باید معذرت‌خواهی کند. بانوان قوی می‌دانند که چه زمانی باید عذرخواهی کنند و چه زمانی باید منتظر شنیدن عذرخواهی باشند. نکته اینجا است که از اشتباه‌هایتان درس بگیرید و اگر شایسته‌ی بخشش هستید، شهامتش را داشته باشید که از عشقتان تقاضای گذشت کنید.

به غرایز زنانه تان بها دهید

وقتی پای عشق و عاشقی به میان می‌آید، بانویی که خودش را باور دارد، می‌داند که باید به غرایز و احساسات زنانه‌اش اعتماد کند. وقتی دختری احساس امنیت و اطمینان کند، می‌تواند در مواقع لزوم دلفریب و اغواگر بشود. هیچ مردی نمی‌تواند در مقابل لبخند جذاب و مسحورکننده‌ی بانویی مقاومت کند، که نقص‌هایش را می‌پذیرد و زیبایی‌هایش را با جسارت به رخ می‌کشد.

بانوان بااعتماد به نفس می‌توانند با عشوه‌گری‌های زنانه‌ی خود هر مردی را وادار کنند که برگردد و به آنها توجه کند. دختر جذابی که از خودش مطمئن است، خجالت نمی‌کشد و دقیقاً می‌داند که چطور باید عشقش را راضی و خوشحال نگه دارد. مهم‌تر از همه آن که او می‌داند چه چیزهایی را دوست دارد و از خواستن آنها ابایی ندارد. ارتباط شفاف در روابط عاشقانه حیاتی است و زمانی که آتش اشتیاق بین دو نفر شعله‌ور شود، یک زن بااعتماد به نفس و موقع‌شناس می‌داند که چه زمانی می‌تواند مرد موردعلاقه‌اش را با شگردهای زنانه به دام بیاندازد.

هرگز محبت را گدایی نکنید

بانویی که از اعتماد به نفس در حد سالم برخوردار است، توجه و محبت را گدایی نمی‌کند. او زمانی رابطه را شروع می‌کند که می‌داند طرف مقابل برایش ارزش قائل است و او را تحسین می‌کند. زنان بااعتماد به نفس در جستجوی تایید دیگران نیستند، و بدون آن که تلاشی برای جلب توجه کنند، با کاریزمای ذاتی خود توجه را مانند آهنربا جذب می‌کنند. او به خودش اعتماد دارد و برای عشق و توجه دست به دامان دوست پسرش نمی‌شود.

از طرف دیگر اگر حس کند که مورد بی‌توجهی و بی‌اعتنایی قرار گرفته است، به این رابطه‌ی بی‌ثمر پایان می‌دهد. به اتمام رساندن یک رابطه‌ی خالی از عشق، بهتر از آن است که با ناامیدی و درماندگی رفتار کنید. فقط بانویی که واقعاً خودش را می‌شناسد، می‌داند که رابطه چه زمانی از تعادل خارج شده است و چه زمانی باید به رابطه‌ای که دیگر نیازهایش را برآورده نمی‌کند، پایان دهد. اگر به جایی رسیدید که نیاز به تایید دوست پسرتان داشتید، بهتر است بیش از این وقت‌تان را تلف نکنید و بخت‌تان را در جای دیگری جستجو کنید.

  راه افزایش اعتماد به نفس پایین شوهر (همسرم اعتماد به نفسش کمه)

با دوستان هم جنس معاشرت کنید

یک بانوی بااعتماد به نفس بعد از شروع یک رابطه‌ی عاشقانه هم برای دوستان هم‌جنس خود وقت دارد. وقتی عشق واقعی در قلب‌تان جان می‌گیرد، ممکن است دیگر آدم‌های مهم زندگی‌تان را به راحتی نادیده بگیرید، اما لازم است که دوستان‌تان را حفظ کنید. بانویی که خودش را باور دارد، خودش را وقف دوست پسر یا نامزدش نمی‌کند و از یادش نمی‌رود که دوستانی هم دارد؛ پس برنامه‌های خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که بتواند هر از گاه، روزی را هم با دخترها خوش بگذراند.

بنیان هر رابطه‌ای بر تعادل استوار است و اگر بیش از حد به دوست پسرتان متکی نشوید و همچنان به دوستی‌های قدیمی‌تان ادامه دهید، مطمئن باشید که همه خوشحال‌تر خواهند بود.

به خودتان متکی باشید

هیچ انسانی روی کره‌ی زمین جذاب‌تر از بانویی نیست که می‌تواند به خوبی از خودش مراقبت کند. چنین زن متکی به نفسی فقط به خاطر عشق وارد یک رابطه می‌شود، نه به این دلیل که به یک مرد نیاز دارد. اعتماد به نفس داشتن به این معنا است که فرد برای احساس کامل بودن فقط به خودش متکی است. بانویی که می‌تواند روی پای خودش بایستد، خودش را دوست دارد و برای احساس ارزشمند بودن نیازی به تایید یک مرد ندارد. هیچ چیز نمی‌تواند او را درباره‌ی درست بودن غرایزش به شک بیاندازد و او همواره به غرایز زنانه و حس ششم‌اش گوش می‌کند.

اما افرادی که به خودشان اطمینان ندارند، بیش از حد به دیگران متکی هستند و نظر دیگران برایشان مهم است. یک بانوی متکی به نفس داشته‌های خود، به ویژه شغل، دارایی و دوستانش را حفظ می‌کند. او اهدافی شخصی دارد که ارتباطی با این رابطه‌ی عاشقانه ندارد و در هر حالتی نهایت تلاشش را برای رسیدن به آن اهداف می‌کند. در یک دنیای ایده‌آل، مرد مورد علاقه‌اش نیز از او حمایت می‌کند تا به خواسته‌هایش برسد.

در رابطه عاطفی کنترل گری نکنید

بانویی که قوی و مستقل است، به مردی که قابل اعتماد بودن خود را ثابت کرده است، کاملاً اعتماد می‌کند، بیهوده به او شک نمی‌کند و حرفهایش را باور می‌کند. بانویی که به خودش و همسرش اعتماد دارد، وقتی شوهرش خواب است، مخفیانه تلفن او را کنترل نمی‌کند یا وقتی او با دوستانش قرار می‌گذارد، تعقیبش نمی‌کند. زنان بااعتماد به نفس وقتی مرد زندگی‌شان از آنها دور است، احساس خطر نمی‌کنند و با حسادت خود را آزار نمی‌دهند.

بانویی که خودش را باور دارد، به عشقش و رابطه‌شان ایمان دارد. او در شریک زندگی‌اش به دنبال بهترین‌ها می‌گردد و به کمتر از این معیارها رضایت نمی‌دهد. بالعکس بانویی که کمبود اعتماد به نفس دارد و احساس ناامنی می‌کند، به راحتی دچار بدبینی می‌شود و مردش را متهم به خیانت می‌کند. در یک رابطه‌ی سالم هر دو طرف کاملاً به هم اعتماد دارند.

از تمام کردن رابطه عاطفی ناسالم نترسید

نقطه‌ی اوج این فهرست واکنشی حیاتی است که تمام بانوان بااعتماد به نفس آن را در رابطه‌های عاشقانه‌شان نشان می‌دهند، این زنان قوی از پایان دادن رابطه با مردی که آنها را خوشحال نمی‌کند، نمی‌ترسند. زن متکی به خودی که می‌داند از رابطه‌اش چه می‌خواهد، وقتی ببیند مردی که با او آشنا شده، انتظارهایش را برآورده نمی‌کند، بدون هیچ تردیدی این رابطه‌ی ناکارآمد را به پایان می‌رساند. زنان بااعتماد به نفس احساسات خود را به سرعت بیان می‌کنند و اگر بازخورد مناسب را دریافت نکنند، رابطه را تمام می‌کنند. فرصت دوباره دادن یک موضوع است و تحمل کردن مداوم بدرفتاری در زندگی یک موضوع دیگر.

یک بانوی مستقل می‌داند که چه زمانی باید از یک رابطه پا پس بکشد و اجازه نمی‌دهد که روح و جسمش در یک رابطه‌ی ناسالم آسیب ببیند. بانویی که برای خودش ارزش قائل است، اگر احساس کند که طرف مقابل قدرش را نمی‌داند و به او احترام نمی‌گذارد، به چنین رابطه‌ی ناسالمی ادامه نخواهد داد. به علاوه او خودش را برای شکست‌های عشقی سرزنش نمی‌کند. بانوان متکی به خود با درد و رنج شکست عشقی کنار می‌آیند و آن را با موفقیت پشت سر می‌گذارند.

بانویی که خودش را باور داشته باشد، خودش را در گذشته غرق نمی‌کند و از درس‌هایی که در رابطه‌های گذشته‌اش یاد گرفته است، در آینده استفاده می‌کند. اعتماد به نفس داشتن در رابطه‌ی عاشقانه یعنی این که خودتان را دوست داشته باشید و بخواهید که شریک زندگی‌تان هم آن‌گونه که شایسته‌اش هستید، شما را دوست داشته باشد. حتماً مردی در این دنیا وجود دارد که بخواهد خودش را برای داشتن شما به آب و آتش بزند. پس به کمتر از آنچه شایستگی‌اش را دارید، رضایت ندهید.

برای اینکه در رابطه عاطفی زنی با اعتماد به نفس باشید قبل از هرچیز لازم است خودتان برای خودتان ارزش قائل باشید و قدر خودتان را بدانید، نگران قضاوت دیگران نباشید و بیش از حد رابطه را تحلیل نکنید. در مقابل مردان گاهی جراتمندانه مخالفت کنید، استقلال هویتی و شخصیتی داشته باشید و از بیان افکار و احساساتتان نترسید. در رابطه عاطفی ایرادگیر و کینه ای نباشید، هرگز محبت را گدایی نکنید، کنترلگری نکنید و در صورت اشتباه، صراحتا عذرخواهی کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف، با دوستان هم جنس معاشرت کنید و به خودتان متکی باشید و به عنوان دختری باعزت نفس بالا، از تمام کردن رابطه عاطفی ناسالم نترسید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • سلام
    کلی ممنونم ازتون و خیلی وقتا از مطالبی که تو سایت یا اینستا میذارید استفاده می کنم. دلگرمم میکنن. با توجه به مطالبی که روانشناسا میگن و خودمم قلبا راضیم، وارد رابطه بدون اسم نمیشم. یعنی رابطه ای که توش صمیمی باشیم مثل دوست و پیام بدیم، وقت بگذرونیم اما هدفی نداشته باشه. مخصوصا وقتی آقایی رو می بینم که میگه قصد یا توان ازدواج رو نداره. یا مثلا میبینم با دخترای زیادی دوسته و صمیمی هستند اما میگه رابطه شون عاطفی نیست!-با اینجور آقایون وارد رابطه نمیشم…اما یکی از همین آقایون که با منم صمیمی بود اما من با توجه به آموزش های مختلفی که دیدم و نخواستم تو یه رابطه الکی توانم رو هدر کنم، به یه دختر دیگه هم گفته بود که توان ازدواج نداره(از نظر مالی) و دوست همینجوری بودند و دختر هم میگفت عیبی نداره که منم قصد ازدواج ندارم!(دوسش داشت ولی راستشو نمی گفت) الان دلبسته شده و در شرف ازدواج اند. من خیلی دلشکسته ام که چرا اینطوری شد چون منم دوسش داشتم و دارم اما مطرح کردن خواسته های معقولم و عمل کردن به دانسته هام منو از کسی که دوست داشتم دور کرده…(البته اینم میدونم که اگه اونم منو دوست داشت اینطور نمیشد) اما بی توقع بودن رقیب و کوتاه اومدن های مدامش اونو به آرزوش رسوند و منو دور کرد…
    آیا وقتی می گفت قصد ازدواج نداره باید میگفتم عیبی نداره؟(در حالیکه من اونو برای زندگی و رابطه جدی می خواستم؟)و آیا باید به خاطر اینکه دوسش داشتم تو یه رابطه بی هدف می موندم تا ببینه چقد میخامش و چقد خوبم و…(البته ما با هم صمیمی بودیم و میدونست چقد خوبم و اینم درک می کرد که دوسش دارم)؟
    دلشکسته ام که با یکی دیگه…
    مرسی که وقت میذارید

مقالات مرتبط

خطاهای ارتباطی در رابطه عاطفی

فهرست مطالب1 خطاهای ارتباطی در رابطه عاطفی2 کلی و مبهم حرف زدن3 ذهن‌خوانی ممنوع!4 متلک، طعنه و سرزنش ممنوع!5 مسئولیت‌هاشو ازش نگیرین6 به دنبال اثبات خودتون نباشین7 طولانی صحبت نکنین

مطالعه»