فن بیان در خواستگاری (در مراسم خواستگاری چطور صحبت کنیم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

فن بیان در خواستگاری (در مراسم خواستگاری چطور صحبت کنیم؟)

اهمیت خواستگاری و دیدار خانواده‌ها با یکدیگر در مراسم خواستگاری بر هیچکس پوشیده نیست. خیلی ازمواقع به دلیل خوب پیش نرفتن خواستگاری ازدواج صورت نمی‌پذیرد. امکان دارد خواستگاری به دلیل صحبت نامناسب در مورد مسایل مهمی از جمله مهریه، جهیزیه و غیره خوب پیش نرود. در مراسم خواستگاری علاوه بر اینکه مسائل مهمی وجود دارد که باید به شکل مناسب گفته شود موضوعاتی وجود دارد که ملزم به گفتن آنها نیستید. با آموزش فن بیان در خواستگاری خواهید آموخت چگونه صحبت کنید که حرف‌های شما موثر واقع شود و مخاطبین‌تان را تحت تاثیر قرار دهید.

 در خواستگاری چگونه صحبت کنیم؟


قبل از شروع مراسم خواستگاری صحبت هایتان را با خانواده مرور کنید

قبل از حضور در مراسم خواستگاری با خانواده خود در مورد مهریه، مراسم عقد و عروسی، مدت زمان عقد، خرج و مخارج، محل زندگی بعد از ازدواج، جهیزیه و تمام نکات مهم صحبت کنید و به توافق برسید تا در مراسم خواستگاری تنها نیاز به صحبت و توافق خانواده ی عروس و داماد باشد.

تهیه لیست سوال ها و تمرین

چندین روز قبل از خواستگاری لیستی از سوال ها و صحبت هایی که میخواهید در مراسم خواستگاری داشته باشید تهیه کنید و تمرین کنید که سوال‌ها و صحبت های خود را بدون اضطراب با آرامش و صدای بلند بیان کنید. توصیه می‌شود از تمرین های فن بیانی که در زیر آورده شده استفاده بفرمایید.

تمرینات فن بیان

1-شمرده و آرام صحبت کنید طوری که احساسات خود را به خوبی منتقل کنید و شنونده کاملا متوجه منظور شما بشود. برای سنجش این موضوع میتوانید از اطرافیان بازخورد بگیرید. برای سنجش اینکه آیا سرعت صحبت کردن شما مناسب است یا خیر میتوانید متنی را با سرعت عادی صحبت کردنتان، سرعت بیشتر و سرعت کمتر را بخوانید و صدای خود را ضبط کنید و بررسی کنید خواندن شما با چه سرعتی بهتر است.

2-اگر صدایتان بسیار آرام است از تمرین بلندخوانی استفاده کنید، در تمرین بلند‌خوانی مطالبی را با صدای بلند بخوانید و یا افکار خود را با صدای بلند به زبان بیاورید.
هنگام صحبت با مخاطب اگر احساس کردید توجه طرف مقابل به صحبت های شما کم شده است کافی است کمی تن صدای خود را بالاتر ببرید همچنین بلند صحبت کردن باعث میشد دیگران بیشتر به شما اعتماد کنند.

3- با اعتماد به نفس کامل صحبت کنید. میتوانید خود را در نقش افراد مهم تصور کنید به جای آنها صحبت کنید این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما میشود.

4- به چیزی که می‌گویید ایمان و باور داشته باشید. هنگامی که شما گفته های خود را باور نداشته باشید دیگران نیز صحبت های شما را باور نخواهند کرد.

5- بیش از حد بلند یا بیش از حد آرام صحبت نکنید. صحبت کردن یکنواخت باعث خستگی مخاطب شما شده و توجه‌اش به صحبت های شما را از دست میدهد.

  مهارت حل مساله (مشکلات و تعارضات رابطه را چطور حل کنم؟)

6- از تاثیر لبخند بازتاب احساسات در چهره‌تان غافل نشید، چهره ی شما باید هیجان‌ها واحساسات شما را در خود نشان بدهد تا مخاطب بهتر با شما ارتباط برقرار کند.

7- هیجان های خود را کنترل کنیدن ممکن است احساس اشتیاق، عصبانیت علاقه و یا ترس داشته باشید. اما این احساسات نباید باعث شود که از حد خود خارج شده و مثلا توهین کنید. با آرامش به صحبت های طرف مقابل‌تان پاسخ دهید.

8- هرگز میان صحبت های کسی نپرید و صحبت دیگران را متوقف نکنید.

9- دایره لغات خود را افزایش دهید و از استعاره ها و تمثیل های زیبا غافل نشوید. برای کمک به این موضوع میتوانید از مطالعه ی کتاب ها ی متفاوت و دیدن فیلم و اخبار استفاده کنید.

10- از حرکات زیاد و تکراری از جمله تکان دادن زیاد دست‌ها و یا بازی کردن با بند کیف و یا لباس خود کاملا خودداری کنید، این حرکات شمارا عصبی و با استرس نشان میدهد.

11-در صحبت های خود از مثال‌ها و دلایل منطقی و واقعی استفاده کنید.

12-در صحبت های خود از منفی بافی و طعنه زدن دوری کنید و از نا‌‌امیدی و افسردگی صحبت نکنید.

13- آرام و عمیق نفس بکشید تنفس عمیق را تمرین کنید

14-تکیه کلام نداشته باشید. برای بررسی این موضوع میتوانید صدای خود را ضبط کنید، بررسی کنید چه تکیه کلام هایی دارید و سعی کنید آنها را حذف کنید همچنین از به کار بردن صداها و عبارات بی معنی و تکرار آن‌ها خودداری کنید.

15-بعد از صحبت های مهم‌تان مکث کنید تا شنونده بهتر متوجه منظور شما بشود.

16- موضوعی را انتخاب کنید و بدون وقفه برای 3دقیقه در مورد آن صحبت کنید.

17- اهمیت ارتباط چشمی را فراموش نکنید، به چهره ی افرادی که با آنها صحبت میکنید نگاه کنید اما توجه کنید که به چهره ی آنها زل نزنید.

18- مطالبی را که مایل هستید در مرد آنها صحبت کنید از قبل مقابل آینه تمرین کنید و یا میتوانید در اتاقی خالی نشسته برای شنوندگان خیالی در قسمت های مختلف اتاق صحبت کنید.

خودتان را برای پاسخگویی به سوالات آماده کنید

قبل از مراسم خواستگاری خودتان را برای پاسخ دادن به سوال های همسر آینده و خانواده ی ایشان آماده کنید. برای تسلط بیشتر میتوانید از نمونه سوالاتی که در زیر مطرح شده استفاده کنید همچنین میتوانید از قسمت سوالات خواستگاری استفاده کنید.
• لطفا خودتان را معرفی کنید
• هدف شما از ازدواج چیست؟
• شغل و تحصیلات شما چیست؟
• آیا توانایی اداره کردن زندگی مشترک را دارید؟

به موقع در مراسم حاضر شوید

یکی از مسایلی که باعث اضطراب شما میشود و نتیجه مستقیم بر صحبت کردن شما دارد حاضر نشدن به موقع در مراسم است. زودتر یا دیرتر از ساعت تعیین شده در محل خواستگاری حضور نداشته باشید. اگر تصمیم به بردن گل، شیرینی و یا هدیه دارید آنها را از قبل آماده کنید و زمان اضافه به آن اختصاص ندهید. همچنین دختر باید قبل از رسیدن خواستگار آماده باشد و وقت شناس باشد.

  طلاق خوب (چه زمانی طلاق خوب است؟)

خود و افرادی که در مراسم خواستگاری همراه شما حضور دارند را معرفی کنید

هنگام ورود خودتان و افرادی که همراه شما در مراسم حضور دارند را به همسر آینده و خانواده ایشان معرفی کنید. این رفتار موجب صمیمیت بیشتر بین دو خانواده میشود و در جهت پیشرفت بهتر مراسم به هر دو خانواده کمک میکند.

شروع صحبت در خواستگاری

یکی از مسایل مهم در خواستگاری شروع صحبت است. بهتر است گفتگوی شما با صحبت در مورد مسایل روز آغاز شده تا به مسایل جزیی و مهم تر برسید. بهتر است یکی از افراد بزرگ خانواده که توانایی خوبی در سخنرانی و گفتگو دارد همراه شما باشد.

راست بگویید!

هنگامی که فرد دروغ میگوید دچار اضطراب و نگرانی میشود و ممکن است دچار لرزش صدا و مشکل در حافظه شود.در پاسخ به سوال های همسر آینده و خانواده ی ایشان صادقانه پاسخگو باشید. البته لازم نیست بیش از اندازه در مورد خود صحبت کنید، تنها نکات مهم و قابل توجه را ذکر کنید. دروغ و فریب در ازدواج میتواند آینده ی زندگی مشترک شما را به خطر بیندازد.

تمرین مهارت «نه» گفتن

در جلسه ی خواستگاری امکان دارد بحث هایی مطرح شود که شما موافق با آنها نباشید، بهتر است از قبل مهارت نه گفتن را تمرین کنید تا در صورت لزوم مخالفت خود را به شکل مناسب ابراز کنید.
«نه گفتن» شما باید بسیار محترمانه و بدون توهین به فرد مقابل و خانواده‌اش باشد. در صورتی که نظر شما نسبت به مراسم خواستگاری، فردی که خواستگار او هستید و یا از او خواستگاری کرده اید منفی است و از ازدواج منصرف شده اید باید کاملا واضح و روشن و بدون هیچ گونه بی احترامی نظر خود را فرد مقابل اعلام کنید. به یاد داشته باشید که در مقابل هر چیزی که در مراسم خواستگاری پذیرفته اید مسئول هستید پس مهارت نه گفتن را در خود به خوبی تقویت کنید.

جملات ممنوعه در خواستگاری

به کار بردن بعضی جملات در مراسم خواستگاری تاثیر بسیار بدی دارد، از جمله:
• «دختر ما خواستگار پزشک/استاد دانشگاه/مهندس و… داشته و رد کرده»
• «ببینیم نظر پسر ما چیه»
• «هر جا رفتیم خواستگاری پسرمون نپسندیده»
• «از سر دخترتونم زیاده» و ….
• پسر/دختر ما از پسر/ دختر شما بهتره

خجالتی نباشید

یکی از نکات بسیار منفی در خواستگاری خجالتی بودن است، هرگز خجالتی نباشید و در رو‌در‌بایستی گیر نکنید.
هرگز به دلیل خجالت گفته های طرف مقابل را بدن چون و چرا نپذیرید، قاطعانه و با احترام و اعتماد به نفس صحبت کنید و به یاد داشته باشید هر چیز اگر در زمان مناسب خود گفته نشود در آینده بلای جان ما میشود!
پس در کل هر نکته ای که به همسر آینده شما مربوط است و بر زندگی او و زندگی مشترک شما تأثیر می گذارد، باید در جلسه خواستگاری بدون هرگونه خجالت گفته شود.
وعده وعیدهایی که از پس آنها به خوبی بر نمی‌آیید را به دلیل خجالت رودربایستی قبل نکنید.

  جر و بحث‌های ادامه‌دار در رابطه (مدیریت جر و بحث)

مهارت گوش دادن در خواستگاری

1- هنگام پاسخ به سوالات حتما خودتان را در موقعیتی که طرف مقابل خواسته قرار دهید.
2- پاسخ سوال هارا منطقی و به دور از احساسات و هیجانات لحظه ای بدهید.
3- قبل از پاسخ به هر سوال به خوبی فکر کنید و اگر لازم است درخواست کنید که باید به سوال بیشتر فکر کنید و پاسخ خود را بعدا ارایه بدهید.
4- اگر امکان صحبت خصوصی با همسر آینده ی خود را در اتاق جدا دارید حتما درخواست کنید که به صورت خصوصی با ایشان صحبت کنید.
5- به صورت «فعالانه» گوش دهید، در جواب صحبت های طرف مقابل خود گاهی تکان دادن سر باعث میشد فرد مقابل بداند که شما به اندازه ی کافی به صحبت هایش توجه دارید همچنین استفاده از عباراتی مثل «چه جالب»، «همینطوره»، «درست میفرمایید» نیز میتواند مفید باشد.

وقت خواستگاری را در نظر بگیرید

صحبت بیش از اندازه یا طولانی شدن بیش از اندازه ی مراسم خواستگاری میتواند عواقب بدی داشته باشد. معمولا یک الی دو ساعت برای مراسم خواستگاری زمان مناسبی است و در صورتی که شما از قبل خود را آماده کرده باشید و تمرینات گفته شده را انجام داده باشید میتوانید به خوبی در یک ساعت خود را به خوبی نشان داده و تصمیم درست و مناسبی بگیرید.


ازدواج یکی از مهم ترین مسائل زندگی هر فرد است و نقش مراسم خواستگاری در آن بسیار ملموس میباشد. قبل از شروع مراسم خواستگاری با خانواده ی خود در مورد مسایل مهم صحبت کنید و به توافق برسید، تمرین های فن بیان را از مدتی قبل از خواستگاری انجام داده و خود را برای پاسخ به سوال های احتمالی که از شما پرسیده میشود آماده کنید. در زمان تعیین شده مناسب در محل خواستگاری حاضر شوید.( نه دیرتر و نه زودتر). خود و اعضای خانواده ی خود را به خوبی معرفی کنید. صحبت خود را از مسایل جزیی شروع کنید تا به مسایل مهمتر برسید. گوش دادن به اندازه صحبت کردن و فن بیان موثر است پس از گوش دادن فعال غافل نشوید. از استفاده ی سوال های ممنوعه پرهیز کنید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

طعمه است یا ماندگاره؟

طعمه است یا ماندگاره؟ عشقه یا هوس؟ حتما بین عشق واقعی و هوس تفاوت‌هایی هست و اگر تفاوت‌ها رو بدونین، میتونین تشخیص بدین و افراد سمی و نامناسب رو از

مطالعه»