همیار عشق

اعتیاد به شیشه

شوهر شیشه ای ادامه زندگی یا طلاق؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهر شیشه ای ادامه زندگی یا طلاق؟

متاسفانه اعتیاد می‌تواند علاوه بر نابودی زندگی شخص فرد، آینده یک زندگی مشترک را نیز به شدت تحت تاثیر قرار بدهد. آمار بالای اعتیاد در کشور و به خصوص در بین جوانان باعث شده هر روز بیشتر از قبل دادگاه‌های خانواده شاهد جدایی زوج‌هایی باشد که زندگی‌شان را با عشق آغاز کردند اما اعتیاد ریشه این عشق را سوزانده است.یکی از موارد مصرف مهم مواد مخدر، شیشه یا کریستال است. چطور باید تشخیص داد همسرتان به شیشه معتاد شده است یا خیر و در نهایت با توجه به چه مواردی باید تصمیم گرفت با همسری که مصرف کننده شیشه است رابطه را ادامه داد یا خیر؟ به راستی چه باید کرد؟ آیا راه نجاتی برای یک زندگی مشترک با وجود اعتیاد همسر وجود دارد؟ این مقاله این موضوع را در ابعاد مختلف از این لحاظ بررسی می‌کند.

مقدمه اعتیاد به شیشه

شیشه چیست؟

شیشه که به نام کریستال هم شناخته ‌می‌شود یک ماده مخدر صنعتی است که از مت آمفتامین‌ها به دست می‌آید. دلیل نام گذاری آن به شیشه شکل ظاهری آن است که یک پودر  بی‌رنگ و بو است که شبیه به ذرات خرده شیشه می‌باشد. ترکیبات مت آمفتامین از طریق تحریک سیستم اعصاب مرکزی باعث ترشح هورمون‌های شادی‌آوری مثل دوپامین می‌شود که در فرد یک حس پرانرژی بودن و شادی کاذب ایجاد می‌کند. این ماده درصد اعتیاد بسیار بالایی دارد و به خاطر تغییراتی که در سیستم اعصاب مرکزی ایجاد می‌کند ترک کردنش می‌تواند دشواری‌های خاصی داشته باشد.

علائم مصرف شیشه

مصرف شیشه باعث بروز نشانه‌های مختلف و مشخصی در فرد می‌شود و تغییرات رفتاری و روانی مختلفی در او ایجاد می‌کند که می‌توانید برخی از علائم فرد معتاد را در زیر مشاهده کنید:

 • افزایش افراطی انرژی بدون نیاز فرد به خواب کافی
 • کاهش محسوس اشتها
 • تعرق بالای بدن
 • گشاد شدن مردمک چشم و قرمز شدن چشم‌ها
 • پرخاشگری و تحریک پذیری محسوس
 • بدبینی و شکاکی و گاهی پارانویا
 • لرزش دست‌ها
 • اشکال در حافظه
 • اثر روی دندان‌ها (در صورت مصرف طولانی مدت تر)
 • نوسانات خلقی و تغییرات خلقی
 • توهمات حسی
 • و …

اگر هر کدام یا چندتا از نشانه‌های بالا را در همسرتان مشاهده کردید حتما با یک متخصص ترک اعتیاد صحبت کنید تا شما را برای عکس العمل سریع و صحیح نسبت به این موضوع راهنمایی کند.

3 نشانه مهمی که می‌گوید همسرتان به شیشه معتاد است

 1. بعد از مدتی از مصرف شیشه، فرد حس می‌کند با میزان قبلی به شادی و احساس لذتی که می‌خواهد نمی‌رسد و به مقدار بیشتری نیاز دارد.
 2. اگر شیشه را ترک کند یا کمتر از قبل مصرف کند علائم جسمی و روانی در او بروز پیدا می‌کند که به آن علائم ترک می‌گویند.
 3. زمان و هزینه زیادی را صرف تهییه شیشه می‌کنند.
  زن و شوهر استرسی (همسرم همیشه استرس دارد)

مشکلات زندگی با یک همسر معتاد به شیشه

مشکلات جنسی

مشکلات جنسی معتاد

متاسفانه یکی از اثرات منفی اعتیاد به موادمخدر در زندگی مشترک مشکل در رابطه جنسی است. این مشکل می‌تواند از عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی باشد تا مشکلات مربوط به نعوظ، انزال و سایر مشکلات دیگر که ممکن است در نهایت باعث شود زن و شوهر رابطه جنسی نداشته باشند یا یسار محدود باشد.

مشکل در برقراری صمیمت

متاسفانه صمیمیت یکی از ابعاد مهم و اساسی رابطه سالم است و در زندگی مشترک با وجود اعتیاد شاید جزء اولین ابعادی باشد که آسیب می‌بیند. یکی از دلایل مهم این آسیب به صمیمیت این است که فرد معتاد قادر نیست به صورت معمولی در مورد احساسات همسر ادراک داشته باشد یا به موقع ابراز محبت و حمایت کند. دلبستگی یکی از عناصر مهم صمیمیت است و متاسفانه فرد معتاد این دلبستگی را به ماده مخدر دارد نه همسرش.

مشکلات مالی

شاید محسوس‌ترین مساله در زندگی مشترک افراد معتاد مشکلات مالی باشد. از آنجایی که فرد معتاد برای به دست آوردن مواد مخدر حاضر است هزینه‌های مختلفی بکند یا بهتر است بگوییم الویت مخارج او مواد مخدر است. بنابراین اگر فرد به طور کلی وضعیت مالی مناسبی نداشته باشد اعتیاد این وضعیت را به شدت بدتر می‌کند.

مشکل در تربیت فرزندان

متاسفانه کودکان در منزلی که فرد معتاد وجود دارد به شدت در معرض انواع مختلفی از آسیب هستند. همان طور که فرد معتاد دلبستگی اولش قبل از همسر ماده مخدر است، نسبت به فرزندان نیز احساس مسئولیت و دلبستگی کمتری دارد. حتی گاهی در اغلب موارد ممکن است کودکان خشونت‌های خانگی را تجربه کنند و همچنین استرس، اضطراب و افسردگی هم در این کودکان می‌تواند مشاهده شود.

پنهان کاری و دروغ گویی

معمولا افراد معتاد سعی می‌کنند برای اینکه مورد مواخذه قرار نگیرند و مسئولیت اعتیادشان را به عهده نگیرند آن را کتمان کنند. بنابراین تعجبی ندارد که برای کتمان آن دست به پنهان کاری و دروغ بزنند. این پنهان کاری و دروغ خودش به تنهایی می‌تواند مشکلات بسیار بیشتری را به زندگی مشترک اضافه کند و همسر فرد معتاد را یبش از پیش نا امید کند.

خشونت خانگی

خشونت خانگی

همان طور که گفتیم فرد معتاد به خودی خود به علت تغییراتی که در مغزش ایجاد می‌شود پرخاشگری و تحریک پذیری را تجربه می‌کند و همین می‌تواند منجر به خشونت خانگی شود که هم گریبان همسر هم فرزندان را می‌گیرد. متاسفانه این خشونت خانگی گاهی ممکن است آنقدر شدید و خطرناک شود که نیازمند مراقبت و حمایت حتی دور کردن اعضای خانواده از فرد معتاد شد.

توهم و بدبینی

برخی مواد مخدر به خصوص شیشه می‌تواند در فرد معتاد توهمات پارانویا گونه ایجاد کند. این موضوع می‌تواند باعث شود فرد به اطرافیانش به خصوص شک کند و تصور کنند دیگران در حال توطئه چینی برای او و زندگی‌اش هستند. این موضوع می‌تواند مشکلات جدی برای زندگی مشترک به وجود آورد و گاهی کار به حبس همسر در خانه یا کنترل گری‌های شدید بکشد.

نکات مهم در برخورد با همسری که شیشه مصرف می‌کند

اگر مطمئن شدید همسرتان معتاد به شیشه است، قبل از اینکه تصمیم به ادامه یا ترک رابطه بگیرید به چند مورد مهم باید توجه کنید تا مبادا عکس‌العمل نادرستی نشان دهید که به نفع خودتان و همسرتان نباشد.

  شکست عشقی خوردم (11راهکار برای جبران شکست عشقی)

بدانید که شیشه قطعا اعتیادآور است

برخی افراد که شیشه مصرف می‌کنند معتقد هستند شیشه ماده مخدر و اعتیاد آور نیست حتی گاهی از آن برای لاغری هم استفاده می‌کنند، این تصور اشتباه است و اتفاقا همان‌طور که گفتیم ترک کردن آن خیلی هم دشوار است. پس اگر همسرتان قصد توجیه داشت سعی کنید با منابع معتبر علمی برایش توضیح دهید این تصور دست نیست و خودتان هم با چنین توضیحاتی قانع نشوید.

مراقب خشونت‌های مصرف کننده شیشه باشید

همانطور که گفتیم مصرف شیشه احتمال خشونت و توهم را بالا می‎‌برد، این خشونت‌ها گاهی منجر به زد و خوردهای شدید همراه با آسیب می‌شود به خصوص اگر همراه با توهم باشند ممکن است صدمات جبران ناپذیری متوجه اطرافیان فرد مصرف کننده باشد. بنابراین به خصوص اگر دارای فرزند هستید در مواردی که خطر شما و فرزندانتان را تهدید می‌کرد حتما از مراکز اورژانس اجتماعی مانند 123 کمک بخواهید.

تا جای ممکن اجازه ندهید فرزندان شاهد مصرف شیشه همسرتان باشند

نیاز به تاکید نیست که وجود الگوی مصرف در خانه برای کودکان از همه لحاظ چقدر بد است. علاوه بر این در کودکان بزرگ‌تر علاوه بر داشتن الگوی ناسالم این موضوع به شدت ایجاد اضطراب و استرس می‌کند به خصوص اگر تجربه رفتارهای خشن از پدرشان را نیز داشته باشند. بنابراین تا جای ممکن سعی کنید اجازه ندهید فرزندانتان ابزار استفاده از شیشه و خود آن را مشاهده کنند و همچنین سعی کنید برایشان این احساس را ایجاد کنید که مراقبشان هستید و می‌توانند به شما تکیه کنند.

تصمیم برای اینکه با فرد معتاد به شیشه زندگی کنم یا خیر!

شاید اگر در حال زندگی با همسر معتاد هستید مهم ترین چالش شما این باشد که آیا باید در این زندگی بمانید یا آن را ترک کنید! این تصمیم یک موضوع بسیار پیچیده است که کاملا به شرایط شما بستگی دارد و هرگز نمی‌توان برای آن یک نسخه از پیش تعیین شده پیچید! بنابراین برای چنین تصمیمی حتما مشاوره بگیرید اما در ادامه چند مورد مهم که می تواند روی تصمیم شما اثر بگذارد را برایتان آورده‌ایم.

تمایل به ترک اعتیاد 

مهم ترین نشانه‌ای که به شما این اعتماد را می‌دهد که می‌توانید روی ادامه زندگی با همسر معتاد حساب کنید این است که خودش مایل و راغب است اعتیادش را ترک کند و لازم نیست شما به او التماس کنید که به خاطر زندگی ترک اعتیاد را انجام دهد. در چنین شرایطی می توانید به همسرتان کمک کنید تا قدم های ترک اعتیاد را بردارد.

بدقولی در ترک اعتیاد

اگر همسرتان مدام به شما قول ترک داده است اما زیر قولش زده، اگر بارها ترک کرده است اما مجدد سمت مواد رفته است و هربار بیش تر از قبل درگیر اعتیادش شده است باید برای ماندن در این رابطه دلایل محکم تری داشته باشید و همسرتان نیز بتواند ترک اعتیادش را تضمین کند. متاسفانه این روند می تواند سال ها ادامه پیدا کند، شما مدام امیدوار به ترک شوید و او زیر قولش بزند! پس سعی کنید امید واهی نداشته باشید و مطمئن باشید او دلایل محکمی برای روی قولش ماندن دارد.

فرزندان

فرزند اعتیاد

داشتن فرزند در هر تصمیمی مربوط به جدایی اهمیت بسیار زیادی دارد. خیلی از خانم‌ها که همسر معتاد دارند عنوان می‌کنند به خاطر فرزندشان در آن زندگی مانده‌اند در حالی که ماندن در آن زندگی و الگوی اعتیاد پدر نه تنها مفید نبوده بلکه برای فرزندان ضرر هم داشته. اگر تصمیم گرفته اید به خاطر فرزندان در رابطه بمانید این ماندن باید مفید باشد! آیا رابطه خوبی با پدرشان دارند؟ آیا پدرشان در جلوی پشمان آن‌ها مصرف نمی کند؟ آیا پدر مسئولی است؟ این سوال ها خیلی مهم هستند و اگر جوابشان خیر است به نفع بچه ها نیست.

  کینه و تنفر از پدر و مادر (چگونه پدر و مادرمان را ببخشیم؟)

وضعیت مالی

متاسفانه خیلی از خانم ها به دلیل اینکه استقلال مالی ندارند ترجیح می‌دهند به زندگی با همسر معتادی که هیچ امیدی به ترک اعتیادش نیست ادامه دهند، این خانم‌ها باید از خود بپرسند آیا در زندگی مشترک وضع مالی خوبی دارند؟ خیلی از افرادی که درگیر اعتیاد هستند با مشکلات مالی جدی دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی در زندگی مشترک نیز وضعیت مالی قابل قبولی که بتواند حداقل رفاه شما و فرزندانتان را مهیا کنند ندارند بنابراین اگر تنها دلیل ماندنتان این است که قدرت مالی ندارید، هرچه سریع تر با مهارت های هرچند جزئی خود را آماده ورود به فضای شغلی و کار کنید. فراموش نکنید شما در حال حاضر نیز قدرت مالی ندارید.

حمایت خانواده

برای هرگونه جدایی و طلاق حمایت خانواده بسیار مهم است. متاسفانه برخی خانواده‌ها با وجودی که می‌بنند فرزندشان زندگی خوبی ندارد و با یک همسر معتاد که قصد ترک کردن ندارد زندگی می‌کنند باز هم حاضر نیستند فرزندشان جدا شود. این عدم تمایل به جدایی گاهی به دلایل تعصبات نادرستی مانند اینکه طلاق کار درستی نیست در آن‌ها وجود دارد و گاهی نیز به دلیل اینکه نمی توانند پس از طلاق فرزندشان را حمایت کنند. در هر صورت اگر حمایت خانواده را دارید می توانید راحت تر برای زندگی تان تصمیم بگیرید و اگر چنین حمایتی ندارید باید بتوانید یک برنامه بلند مدت تنظیم کنید که قادر به استقلال مالی شوید.

محیط خانوادگی

اگر همسرتان خانواده‎‌ای دارد که با اعتیاد مخالف هستند این موضوع بینشان عمومیت ندارد و همسر شما بر خلاف خانواده‌اش بنابر شرایطی خاص گرفتار اعتیاد شده است، می توانید روی حمایت خانواده او حساب باز کنید و از آن‌ها کمک بخواهید تا برای ادامه زندگی به شما و همسرتان انگیزه بدهند. اما اگر همسرتان در خانواده ای است که اعتیاد برایشان عادی است، با یکدیگر مصرف می‌کنند و حتی شما را برای اصرارتان به ترک اعتیاد همسرتان مواخده می‌کنند و مقصر می‌دانند باید بیشتر برای ادامه رابطه فکر کنید.

شرایط جدایی را دارم اما عاشق همسر معتادم هستم

عشق قطعا نعمت بزرگی است که برای هر فردی پیش آید می تواند به او انرژی و انگیزه زندگی بدهد. اما آیا حاضرید بهای این عشق را بپردازید؟ به چه قیمتی؟ آیا عشقتان دو طرفه است؟ اگر عشق شما و همسرتان دو طرفه است او می‌تواند انگیزه بالایی از این عشق برای ترک اعتیادش بگیرد و دلبستگی به شما زورش از دلبستگی به مواد بیشتر شود، چه چیزی بهتر از این. اما اگر درگیر عشق یک طرفه به یک همسر یا فرد معتاد هستید که حاضر نیست قدمی برای ترک اعتیادش بردارد حتما با یک روانشناس مشورت کنید تا ریشه این علاقه یک طرفه که بی سرانجامی‌اش قابل پیشبینی است را در شما بررسی کند و کمکتان کند با مدیریت هیجانات و احساساتتان منطقی تر در اینباره تصمیم بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط