شاخص بی منطق

شوهر زبان نفهم و بی منطق

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهر زبان نفهم و بی منطق

هیچ چیز بدتر از این نیست که زن و شوهر حرف یکدیگر را نفهمند و هرکدام ساز خودشان را بزنند. در این بین اگر یکی یا هر دوی آن‌ها بی‌منطق باشند رسیدن به تفاهم کار دشواری خواهد بود. اما ما به چه فردی می‌گوییم بی‌منطق؟ آیا مطمئن هستید فرد بی‌منطق رابطه شما همسرتان است و توقعات شما منطقی است؟ چطور باید این موضوع را تشخیص داد و اگر یک شوهر بی منطق دارید چگونه باید با او رفتار کنید؟ این مقاله جواب تمام سوالات شما در اینباره را می‌دهد.

شروع بی منطق

منطق و منطقی بودن یعنی چی؟


 

بیایید کارمان را با تعریف منطق شروع کنیم. قطعا تفکر و استدلال انسان همیشه درست نیست، هر تفکری بسته به اینکه صاحبش چه تجربیاتی داشته است، از چه میزان هوش و قدرت استدلال بهره برده است، چه سنی دارد، چه تحصیلاتی دارد، چطور تربیت شده است و … ممکن است دست خوش خطاهایی شود. به همین دلیل انسان نیازمند اصول و قواعدی است که قبلا امتحانش را پس داده است و عموم جامعه قبولش دارند. این اصول و قواعد فراگیر منطق نام دارد و شبیه به راهنمایی می‌شود که همه بتوانند از آن استفاده کنند. در فلسفه نیز منطق را قانون صحیح فکر کردن تعریف می‌کنند.

آیا منطق برای همه یکسان است؟

قطعا خیر! همه اصول و قواعد نمی‌تواند برای همه و در همه مکان‌ها منطقی باشد. فرهنگ، جامعه، عرف، شرع، جغرافیا و خیلی مسائل دیگر هستند که منطق را تعیین می‌کنند. مثلا در جامعه ما ازدواج با محارم منطقی نیست اما جوامعی در آفریقا وجود دارند که ازدواج با دایی را یک حسن می‌دانند. هر کدام از این افراد منطق خاص خود را دارند و قواعدش در جامعه مخصوص به خودشان منطقی است.

تفکر شما خط کش منطق نیست

در بالا گفتیم منطق همیشه یکسان نیست و باید به منطق و اصول و قواعد هر جامعه‌ای احترام بگذاریم اما این بدان معنی نیست که شما هر تفکری داشته باشید و خودتان تصور می‌کنید منطقی است بقیه هم باید دنبال رو شما باشند! گاهی دو نفر آدم با یکدیگر بحث می‌کنند و هر کدام اصرار دارند طرف مقابل منطقی نیست درحالی که تفکر هیچ کدامشان منطقی نیست! مثلا فردی که رفتارهای خارج از چارچوب رابطه دارد و تعهدی در رابطه ندارد نمی‌تواند ادعا کند تنوع طلبی منطقی است و شریک عاطفی‌اش را متهم به بی منطقی کند که چرا این تنوع طلبی را نمی‌پذیرد! تفکر شما خط کش منطق نیست و قبل از متهم کردن همسرتان به بی‌منطقی حتما مطمئن شوید که تفکر خودتان طبق اصول و قواعد فراگیری است که علم روانشناسی آن را تایید می‌کند.

  مدیریت امور مالی در ازدواج و خانواده

منطق را به نفع خود دستکاری نکنید!

دستکاری منطق

منطقی بودن افراد به معنای تایید حرف شما نیست. گاهی ممکن است منطق به ضرر شما و خلاف تفکر شما باشد. مثلا تصوری کنید خانمی مدام از اینکه همسرش به او توجه نمی‌کند و گله می‌کند و می‌گوید وقتی برای همسرم توضیح می‌دهم که باید به خانم‌ها توجه کرد او می‌گوید من بیش از این نمی‌توانم به تو توجه کنم! این خانم همسرش را غیر منطقی می‌داند اما وقتی با آقا صحبت می‌کنیم متوجه می‌شویم او تمام مدتی که سر کار است در حال پیام دادن به خانمش است و وقتی ساعت 10 شب نیز از سر کار برمی‌گردد فقط با همسرش وقت می‌گذارند! این خانم از جمله منطقی باید به همسرت توجه کنی توقعات و انتظارات غیر منطقی برای زندگی‌اش ساخته است و اگر با یک روانشناس آگاه صحبت کند به او توصیه می‌کند این حجم از وابستگی را به دلبستگی منطقی و معقول تغییر دهد!

ویژگی‌های شوهر بی منطق؟


با توجه به توضیحات بالا، حالا می‌توانیم در مورد اینکه آیا واقعا شوهر شما بی منطق است یا خیر صحبت کنیم. پس قبل از آن قرار شد مطمئن شوید که فقط به دنبال تایید خواسته خودتان نیستید و مطمئن هستید خواسته‌ها و نیازهای معقولی دارید که اصول و قواعد علمی آن‌ها را تایید می‌کند. حال برویم به سراغ شوهر بی منطق. شوهر بی منطق چه ویژگی‌هایی دارد؟

همیشه خلاف جهت آب شنا می‌کند

فرد بی منطق کاری به کار اصول و قاعده فراگیر و کلی ندارد، از نظر او قانون خودش درست است و راه خودش را ادامه می‌دهد حتی اگر هیچ کس تاییدشان نکند، این افراد معمولا دیگران و رفتارهایشان را قبول ندارند و معتقدند لزومی ندارد شبیه به همه رفتار کنند و با لجاجت کار خودشان را می‌کنند. بله لزومی ندارد شبیه به بقیه باشیم اما به شرطی که اصول را زیر پا نگذاریم! مثلا نمی‌توانیم برای اینکه شبیه بقیه نباشیم به جای دهان غذا را از گوشمان وارد معده کنیم! البته این یک مثال اغراق آمیز است اما تفکر افراد غیر منطقی هم گاهی دست کمی از چنین مثالی ندارد!

با وجود نشانه‌های جدی از مسیر اشتباهش راهش را ادامه می‌دهد

افراد بی منطق گاهی با وجودی که می‌دانند و می‌بینند در حال ضرر کردن هستند به راهشان ادامه می‌دهند. مثلا فردی که می‌داند شرکت در مسابقات شانسی آن هم زمانی که پولی در بساط ندارد منطقی نیست و قبلا هم یک بار این کار را کرده و به خودش و خانواده آسیب رسیده است اما بازهم تن به چنین کاری می‌دهد چون از روی منطق فعالیت‌هایش را مدیریت نمی‌کند و هیجانی تصمیم می‌گیرد.

  راز و رمزهای جذابیت در روابط عاطفی

وقتی با آن‌ها مخالفت می‌شود عصبانی می‌شوند

تعجبی ندارد که فرد بی منطق، وقتی از او انتقاد می‌شود به جای تفکر و استفاده صحیح از انتقاد هیجانی عمل کند و دست به داد و بیداد بزند تا حرفش را به کرسی بنشاند. برای یک فرد بی منطق فرقی ندارد چه کسی چه چیزی می‌گوید و چرا با او مخالف است او فقط می‌داند یک حرف منطقی در جهان وجود دارد و آن هم حرف خودش است! بنابراین اگر کسی مخالف عقیده به ظاهر منطقی‌اش شود حق به جانب و عصبی جواب او را خواهد داد.

هرگز به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند

عصبانی اعتراف

از نظر یک فرد غیر منطقی او مرکز کارهای صحیح و اصولی در جهان است! همه کارهایش درست هستند و هرکس خلاف آن را انجام دهد بی منطق است! بنابراین هرگز به اشتباهشان اعتراف نمی‌کنند چون اصلا تصور نمی‌کنند که می‌توانند مانند هر انسان دیگری اشتباه کنند. بنابراین در منطق او این شمایید که همیشهه مقصر هستید و باید عذرخواهی کنید!

عقایدش را تحمیل می‌کند

از یک فرد غیر منطقی انتظار نداشته باشید که بتواند به عقاید دیگران احترام بگذارد! اگر او منطقی بود این حقیقت را می‌دانست که هر کس ممکن است عقاید خودش را داشته باشد و تا زمانی که عقاید دیگران به ما و خودشان آسیب رسان نباشد قابل احترام است. فرد غیر منطقی چنین اعتقادی ندارد! او معتقد است می‌تواند به هر کس که دلش خواست به خاطر عقیده متفاوت بی احترامی کند یا در بهترین حال طردش کند!

با شوهر غیر منطقی چطور رفتار کنیم؟


خونسردی را جدی بگیرید

مهم‌ترین شیوه برای مقابله با یک همسر بی منطق حفظ خونسردیتان است! همسر شما هیجانی با مسائل برخورد می‌کند نه منطقی! بنابراین وقتی خونسردیتان را از دست بدهید به این فکر نمی‌کند که از این وضعیت خسته شده‌اید یا احساس ناخوشایندی دارد، برعکس او نیز هیجاناتش بالا می‌زند و با پرخاشگری و عصبانیت بیشتر با شما مقابله می‌کند. بنابراین در برخورد با او خونسردی تان را حفظ کنید!

بر سر مسائل بی اهمیت وارد بحث نشوید

بحث بی اهمیت

شما نباید با یک فرد منطقی از مسائل کوچک و بی اهمیت گرفته تا موارد مهم و حیاتی شروع به بحث کنید. برخی مواردی که منجر به بحث بیهوده شما با او می شود را حذف کنید. مثلا بحث بر سر شخصیت یک فیلم سینمایی که به نظر همسر غیر منطقی تان با اینکه قاتل است اما مهربان است چه اهمیتی دارد؟ یا بحث بر سر اینکه قرمه سبزی محبوب تر است یا پیتزا! او منطقی برای پذیرفتن سلایق مختلف ندارد پس به غیر از موارد مهم و حیاتی بر سر مسائل بی اهمیت بحث نکنید.

  شغل خواستگار (خواستگارم اخلاقش خوبه ولی کار خوب نداره)

همه چیزش را زیر سوال نبرید

همه چیز همسر غیر منطقی‌تان را زیر سوال نبرید. می‌دانیم بی منطقی خصوصیت بسیار آزار دهنده‌ای است اما قرار نیست ویژگی‌های مثبتش هم به طور کلی انکار کنید. اگر بخواهید دائم در برابر او جبهه بگیرید یا خصوصیات مثبتی که دارد را به کل به خاطر این یک ویژگی بد نادیده بگیرید زندگی مشترکتان به طور کلی تبدیل به میدان جنگ می‌شود. پس او را با تمام ویژگی‌های خوب و بدش بپذیرید و صد البته کمکش کنید نقاط ضعفش را برطرف کند.

موارد مشترکتان را تقویت کنید

تقویت اشتراک

درست است که همسرتان غیر منطقی است اما حتما در مواردی هم باهم اشتراکاتی دارید. مثلا شاید در مورد رفت و آمد با فامیل نطرات بسیار غیر منطقی داشته باشد اما شاید در مورد تعطیلاتتان نظرات یکسان و مشترکی داشته باشید. این اشتراکات را نادیده نگیرید و از آن استقبال کنید، بگذارید طعم شیرین تفاهم را بچشد تا برای رسیدن به تفاهم سر بقیه موارد نیز انگیزه داشته باشد.

جمله تو غیر منطقی هستی ممنوع

شاید این جمله دلتان را خنک کند اما هرگز مشکلتان را حل نمی‌کند. یادآوری دائم غیر منطقی بودن او و فریاد زدن این جمله او را تبدیل به یک شوهر منطقی نمی‌کند. بنابراین از این روش دست بردارید، در عوض وقتی دیدید در حال صحبت‌های غیر منطقی است به او بگویید تو منطقی هستی و حتما دلیل خاصی برای این حرف‌هایت داری اما من هم نظر خودم را دارم و با تو مخالفم. اگر موضوع بی اهمیت بود بگویید درست است که اختلاف نظر داریم اما انقدر مهم نیست که بخواهیم اوقات خودمان را به خاطرش تلخ کنیم.

کمک روانشناس را جدی بگیرید

در مورد همسرتان حتما از یک روانشناس کمک بگیرید. یکی از مهم ترین وظایف روانشناس صبوری در برابر نظرات مختلف به ویژه نظرات نامعقول است. حتی اگر همسرتان راضی نشد به روانشناس مراجع کند خودتان با یک رواننشاس مشورت کنید تا با بررسی رابطه شما و جزئیات شخصیتی همسرتان بتواند شما را به بهترین شکل راهنمایی کند.

چطور می‌تونم نوبت مشاوره رزرو کنم؟


برای رزرو نوبت یا می‌توانید با شماره تلفن 02122024728  تماس بگیرید یا به شماره 09035714068 در واتساپ یا تلگرام پیام دهید تا نوبت شما توسط همکاران ثبت شود (پشتیبانی همیار عشق از ساعت 10 صبح تا 1 بامداد پاسخ‌گوی تماس‌ها و پیام‌های شما هستند. در خارج از این زمان هم حتما به شما پاسخ‌ داده خواهد شد، البته با کمی تاخیر). همچنین می‌توانید بصورت اینترنتی در زمان و روز دلخواه‌تان نوبت مشاوره‌تان را رزرو کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط