چطور دیگران را به خود وابسته کنم؟ (با 15 گام علمی)

چطور دیگران را به خود وابسته کنم؟ (با 15 گام علمی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور دیگران را به خود وابسته کنم؟ (با 15 گام علمی)

مورد توجه دیگران بودن همیشه جذاب است و برای برخی از افراد این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. کسانی هستند که دوست دارند با انجام کارهایی دیگران را وابسته خود کنند و بتوانند از این طریق احساس نیاز خود به قدرت را ارضا کنند. درحقیقت این نیاز به قدرت در همۀ انسان‌ها اما با درجات مختلفی وجود دارد. روش‌هایی نیز هستند که اگر به درستی از آن‌ها استفاده کنید می‌توانید به راحتی دیگران را تحت تاثیر و نفوذ خود قرار بدهید و در همۀ موقعیت‌های اجتماعی مورد توجه قرار بگیرید. برخی از افراد دوست دارند در محیط کار همکارانشان را وابسته خود کنند، برخی والدین دوست دارند فرزندانشان را به خود وابسته نگه دارند و از همه مهم‌تر برخی از زن و شوهرها می‌خواهند این حس وابستگی را در همسر خود ایجاد کنند. در این مقاله ما سعی می‌کنیم تا نکاتی را به صورت گام به گام در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از طریق بکارگیری آن‌ها به هدف مطلوب خود برسید.

15 گام برای وابسته کردن شخص موردنظرتان


1ـ آئینه تمامنمایی از مخاطبتان باشید

این راهبرد آئینه‌سازی گفته می‌‌شود و مستلزم آن است که رفتار مخاطبتان را به طور نامحسوس تقلید کنید. وقتی در حال صحبت با فردی هستید، سعی کنید زبان بدن، ژست‌ها و حالات صورتش را تقلید کنید. پژوهشگران دانشگاه نیویورک در سال 1999، اثری را به نام “اثر آفتاب پرست” ثبت کردند، این اثر زمانی رخ می‌دهد که افراد رفتار یکدیگر را ناخودآگاه تقلید ‌کنند. این تقلید کردن علاقه پیدا کردن به یکدیگر را آسان می‌کند. پژوهشگران از 72 مرد و زن خواستند که تکلیفی را با هم‌گروهیشان انجام بدهند. این هم‌گروهی‌ها که با پژوهشگران همکاری داشتند، رفتار شرکت کننده مقابل را تقلید می‌کردند یا نمی‌کردند و پژوهشگران نیز از تعاملات آنها فیلمبرداری می‌کردند. پژوهشگران در پایان آزمون از شرکت کنندگان خواستند که توضیح بدهند چقدر هم‌گروهی‌شان را دوست دارند. نتایج با درصد بالایی از اطمینان حکایت از آن داشت که هم‌گروهی‌هایی که رفتار شرکت کنندگان را تقلید کرده بودند، بیشتر توانسته بودند علاقه‌شان را جلب کنند.

با افرادی که امیدوارید با آن‌ها دوست شوید، بیشتر معاشرت کنید

براساس اثر”مواجهه صرف”، مردم معمولاً به افرادی که برایشان آشنا باشند، علاقه‌مند می‌شوند. روانشناسان دانشگاه پیتسبورگ برای بررسی این پدیده از چهار خانم خواستند که به عنوان دانشجو در کلاس روانشناسی دانشگاه شرکت کنند. هر یک از آن‌ها در تعداد دفعات متفاوت در کلاس حاضر شد. وقتی آزمایش کنندگان عکس این چهار خانم را به دانشجویان مذکر نشان دادند، آنها نسبت به خانم‌هایی که بیشتر در کلاس دیده بودند، علاقه بیشتری احساس می‌کردند، حتی اگر با هیچ کدامشان رابطه‌ای برقرار نکرده بودند.

حتما بخوانید: چطور در رابطه وابسته نشویم 

از طرف مقابلتان تعریف کنید

مردم از همان صفاتی که شما به دیگران نسبت می‌دهید، برای توصیف کردن خودتان استفاده می‌کنند. این پدیده اصطلاحاً “انتقال خودبه خودی خصایل” گفته می‌شود. براساس نتایج یک مطالعه، این اثر حتی زمانی که افراد می‌دانستند، صفاتی معین درباره فرد مورد نظری که درباره‌اش صحبت می‌کنند، صادق نیست، باز هم رخ می‌دهد. هر آنچه که درباره دیگران می‌گویید، آنچه را که دیگران در شما می‌بینند، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر از فردی به عنوان یک انسان مهربان و سخاوتمند تعریف کنید، دیگران هم همین صفات را به شما نسبت خواهند داد. عکس این موضوع نیز صادق است؛ اگر دائماً پشت سر دیگران درباره‌شان بدگویی کنید، دوستانتان نیز همان ویژگی‌های منفی را به شما نسبت خواهند داد.

4ـ سعی کنید هیجانات مثبت از خود به نمایش بگذارید

سعی کنید هیجانات مثبت از خود به نمایش بگذارید

سرایت هیجانی بازگو کننده اتفاقی است که وقتی مردم به شدت تحت تاثیر روحیه و انرژی دیگران قرار می‌گیرند، رخ می‌دهد. انسان‌ها می‌توانند هیجانات و احساسات اطرافیانشان را ناخودآگاه حس کنند. این پدیده احتمالاً به این دلیل رخ می‌دهد که ما حرکات و حالات صورت اطرافیان‌مان را به طور طبیعی تقلید می‌کنیم و در نتیجه احساسی مشابه احساس آنها پیدا می‌کنیم. اگر می‌خواهید دیگران وقتی در کنارتان هستید، شاد باشند، نهایت تلاشتان را برای منتقل کردن احساسات مثبت به کار ببرید.

  استخدام در همیار عشق

حتما بخوانید: راه های عاشق کردن پسر: با دلبری کردن عشقتان را مجذوب و شیفته خود کنید.

5ـ خونگرم  وشایسته باشید

روانشناسان مدل محتوای کلیشه‌ای را مطرح کرده‌اند، براساس این نظریه، انسان‌ها دیگران را برمبنای صمیمیت و شایستگی آن‌ها قضاوت می‌کنند. اگر بتوانید تصویر انسانی خونگرم و صمیمی را از خود به نمایش بگذارید که رفتاری دوستانه و غیررقابتی دارد، دیگران احساس می‌کنند که می‌توانند به شما اعتماد کنند. اگر شایسته و کاردان به نظر برسید، برای مثال جایگاه اقتصادی یا علمی بالایی داشته باشید، تمایل دیگران برای احترام گذاشتن به شما بیشتر می‌شود. نکته مهم به ویژه در کسب و کار این است که اول صمیمی‌تان را نشان بدهید و بعد شایستگی‌تان را به نمایش بگذارید. از منظر تکاملی، این که بدانیم آیا طرف مقابل شایستگی اعتمادمان را دارد یا خیر، اهمیت بیشتری برای بقای‌مان دارد.

6ـ نقاط ضعفتان را هر از گاه فاش کنید

وقتی اشتباهی می‌کنید، مردم بیشتر به شما علاقه‌مند می‌شوند، البته اگر قبلاً باور کرده باشند که شما فرد شایسته‌ای هستید. وقتی برای مخاطبتان فاش کنید که یک انسان کامل و بی عیب و نقص نیستید، ارتباط با شما برای اطرافیانتان آسان‌تر می‌شود و آنها احساس می‌کنند که شما هم مثل خودشان انسانی آسیب‌پذیر هستید. پژوهشگران هنگامی که در حال بررسی اثر اشتباه‌های ساده بر جذابیت درک شده بودند، متوجه این پدیده شدند. پژوهشگران از دانشجویان مذکر دانشگاه مینه‌سوتا خواستند تا به نواری که از صدای افراد در حال امتحان دادن ضبط شده بود، گوش بدهند. افرادی که امتحان را به خوبی پشت سر می‌گذاشتند، اما در انتها قهوه را می‌ریختند، بیشتر از اشخاصی مورد علاقه دانشجویان قرار می‌گرفتند که امتحان را خوب می‌دادند و قهوه را نمی‌ریختند یا هم امتحان را خوب نمی‌دادند و هم قهوه را می‌ریختند.

7ـ روی ارزش‌های مشترکتان تاکید کنید برای وابسته کردن دیگران

مردم بیشتر جذب افرادی می‌شوند که شبیه خودشان باشند این اثر اصطلاحاً “اثر جذب مشابهت” گفته می‌شود. پژوهشگران نظرات افراد آزمون را درباره موضوعات بحث‌برانگیزی مانند رابطه جنسی و سیاست در یک مطالعه بررسی کردند و سپس از آن‌ها خواستند که مدتی در یک خوابگاه دانشجویی با هم زندگی کنند. در پایان دوره مشخص شد، آزمودنی‌ها به افرادی که درباره موضوعات بررسی شده نظراتی مشابه نظرات خودشان داشتند، بیشتر علاقه پیدا کرده بودند. نکته جالبی که پژوهشگران متوجه آن شدند، این بود که افرادی با ویژگی‌های شخصیتی منفی مشترک برای سربازان نیروی هوایی جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر از افرادی با ویژگی‌های مثبت مشترک بودند.

8ـ لبخند بزنید و وابسته‌اش کنید

لبخند بزنید و وابسته‌اش کنید

لبخند زدن با ژست باز یا بسته، مسئله این است. خانم‌ها وقتی لبخند می‌زنند، صرف نظر از باز یا بسته بودن زبان بدنشان، بیشتر علاقه دیگران را به خود جلب می‌کنند. پژوهشگران به تازگی متوجه شده‌اند، دانشجویانی که از طریق آواتار با هم ارتباط برقرار می‌کنند، در صورتی که آواتار لبخند بزرگتری به لب داشته باشد، احساس بهتری درباره رابطه‌شان پیدا می‌کنند.

نکته: براساس نتایج یک مطالعه، لبخند به لب داشتن در اولین ملاقات کمک می‌کند که طرف مقابل بعداً شما را  به یاد بیاورد.

حتما بخوانید: چگونه با مردان صحبت کنیم: جذب مرد با حرف زدن

9ـ کشف کنید که طرف مقابلتان دوست دارد که چطور دیده شود 

انسان‌ها دوست دارند به شیوه‌ای همسو با باورهای خود درک شوند. این پدیده در قالب نظریه خودتاییدی تعریف می‌شود. همگی ما می‌خواهیم دیگران نظراتمان را چه مثبت چه منفی تایید کنند. در یک مجموعه مطالعه از شرکت کنندگانی که دارای تصورات مثبت و منفی از خود بودند، پرسیده شد که دوست دارند با چه افرادی در ارتباط باشند، با اشخاصی که نظر مثبتی درباره‌شان دارند یا با اشخاصی که دیدی منفی درباره آنها دارند؟

  روانشناسی کودک چیست و چه اهمیتی دارد؟

شرکت کنندگانی که نظر مثبتی درباره خود داشتند، افرادی را ترجیح می‌دهند که نظر مثبتی درباره‌شان داشتند، حال آن که شرکت کنندگان با دید منفی درباره خود، منتقدان را ترجیح می‌دادند. نتایج به دست آمده را می‌توان این گونه تحلیل کرد که انسان‌ها دوست دارند با افرادی ارتباط داشته باشند که بازخوردی همسو با هویت مورد قبول خودشان را به آنها ارائه دهد. نتایج یک پژوهش دیگر نیز حکایت از آن دارد که وقتی باورهای دیگران درباره ما با باورهایمان درباره خود همخوانی داشته باشد، رابطه‌مان با آنها راحت‌تر جریان پیدا می‌کند. چرا که در این حالت احساس می‌کنیم که طرف مقابل درکمان می‌کند و همان‌طور که می‌دانید درک و تفاهم مولفه‌ مهمی برای ایجاد صمیمیت است.

10ـ رازی را با او در میان بگذارید 

خودافشایی یکی از بهترین تکنیک‌های ایجاد رابطه و وابستگی است.

دانشجویان در یک مطالعه در گروه‌های دوتایی تقسیم‌بندی شدند و از آن‌ها خواسته شد که 45 دقیقه برای شناختن یکدیگر وقت بگذارند. آزمایش کنندگان مجموعه سوالاتی را در اختیار بعضی گروه‌ها قرار دارند که کاملاً شخصی و عمیق بود. برای مثال یکی از این سوال‌ها این بود: ” رابطه‌ات با مادرت چطوریه؟” حال آن که به بقیه گروه‌ها سوالاتی پیش پاافتاده درباره زندگی روزمره داده شد، مثل این که “تعطیلات مورد علاقه‌ات چیه؟ چرا؟”

در پایان آزمایش دانشجویانی که سوالات شخصی‌تری از هم پرسیده بودند، نسبت به دانشجویانی که درباره موضوعات روزمره با هم حرف زده بودند، احساس صمیمت بیشتری نسبت به هم احساس می‌کردند. شما هم می‌توانید این تکنیک را برای شناخت بهتر طرف مقابلتان به کار ببرید. برای مثال می‌توانید رابطه‌تان را با پرسیدن سوالاتی ساده تقویت کنید، مثلاً بپرسید “آخرین فیلمی که ازش خوشت اومد، چی بود؟”. مطرح کردن این سوالات کمک می‌کند تا متوجه شوید که چه اشخاصی بیشترین اهمیت را در زندگی طرف مقابلتان دارند. وقتی اطلاعاتی را درباره زندگی خصوصی با هم رد و بدل می‌کنید، مخاطبتان احساس صمیمیت بیشتری با شما می‌کند و تمایل پیدا می‌کند که در آینده به شما اعتماد کند.

11ـ با رازداری دیگران را به خود وابسته کنید

با رازداری دیگران را به خود وابسته کنید

پژوهشگران در دو مطالعه مجزا به این نتیجه رسیدند که انسان‌ها برای قابل اعتماد و قابل اطمینان بودن در روابطشان اهمیت بالایی قائل هستند. اهمیت این ویژگی‌ها در زمانی که همکار و دوست ایده‌آلمان را تصور می‌کنیم، پررنگ‌تر می‌شود. قابل اعتماد بودن از مولفه‌های متعددی مانند صداقت، قابل اطمینان بودن و وفاداری تشکیل می‌شود. هر کدام از این مولفه‌ها برای موفقیت رابطه مهم هستند، اما وجود صداقت و قابل اطمینان بودن بیش از خصوصیات دیگر برای ایجاد یک دوستی پایدار ضروری است.

12ـ با شوخطبعی وابستهاش کنید 

پژوهشگران دریافته‌اند که صرف نظر از تصوری که افراد از معشوق یا دوست ایده‌آلشان دارند، حس شوخ‌طبعی همواره مهم است. در یک مطالعه مشخص شد که استفاده از شوخ‌طبعی در دیدار اول به جذب طرف مقابل و علاقه‌مند کردن او کمک می‌کند. در واقع نتایج به دست آمده حکایت از آن داشت که شرکت کردن در یک تکلیف بامزه و خنده‌دار جذابیت را افزایش می‌دهد و به جذب معشوق کمک می‌کند.

13ـ کسانی وابسته‌تان می‌شوند که بتوانند از خودشان بگویند 

پژوهشگران هاروارد به تازگی متوجه شده‌اند که حرف زدن درباره خود همان اثر پول و غذا را در زمینه احساس پاداش درونی دارد. پژوهشگران در یک مطالعه از شرکت کنندگان خواستند که زیر دستگاه fMRI بنشینند و به سوالاتی درباره عقاید خود یا دیگران پاسخ بدهند. از شرکت کنندگان خواسته شد که یکی از دوستان یا اعضاء خانواده را با خود به آزمایش بیاورند تا بیرون دستگاه بنشیند. در بعضی موارد به شرکت کنندگان گفته می‌شد که پاسخ‌هایشان با همراهشان در میان گذاشته می‌شود و در بعضی موارد پاسخ‌ها محرمانه نگه داشته می‌شد. نتایج نشان داد که ناحیه‌های مغزی مرتبط با پاداش و انگیزه در زمان به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیشترین فعالیت را داشت البته این ناحیه‌ها در زمانی که فرد درباره خودش صحبت می‌کرد، اما کسی به حرف‌هایش گوش نمی‌داد هم فعال بود. به عبارت دیگر وقتی از پرحرفی درباره خود دست بردارید و به مخاطبتان اجازه بدهید که داستان‌هایی را درباره زندگی خودش تعریف کند، خاطرات بهتری از ارتباط با شما در ذهنش نقش می‌بندد.

  حوصله هیچ کس و هیچ چیزو ندارم (درمان بی انگیزه بودن و بی‌حوصلگی)

14ـ کمی آسیبپذیر باشد 

البته صراحت هیجانی خطرات خاص خود را دارد، چرا که شما خودتان را در موضع آسیب‌پذیر قرار می‌دهید، آن هم در حالی که نمی‌دانید آیا این افشاگری هیجانی مورد پذیرش طرف مقابلتان قرار می‌گیرد و او هم متقابلاً خودش را در موضع ضعف قرار می‌دهد یا آن که شما را پس می‌زند و تلاش‌هایتان را به سمت و سوی دیگری منحرف می‌کند. درهر حال این راهبرد ارزش ریسک کردن را دارد، چرا که مطالعات نشان داده است، صراحت و بیانگری جزء ویژگی‌های یک هم‌صحبت ایده‌آل محسوب می‌شود. مهم نیست که این هم‌صحبت دوستتان است یا فردی که می‌خواهید او را عاشق خودتان کنید.

حتما بخوانید: سیاست های زنانه برای جذب مردان: رفتار خانم باسیاست در رابطه 

15ـ طوری رفتار کنید که انگار به طرف مقابلتان علاقه دارید

طوری رفتار کنید که انگار به طرف مقابلتان علاقه دارید

روانشناسان مدت‌ها است که به پدیده‌ای به نام “دوست داشتن متقابل” پی برده‌اند، وقتی فکر می‌کنیم که کسی ما را دوست دارد، خودمان نیز متقابلاً به او علاقه‌مند می‌شویم. برای نمونه در مطالعه‌ای که در سال 1959 انجام شد، به شرکت کنندگان گفته شد که احتمالاً بعضی از اعضای گروهی که با هم در بحث گروهی شرکت کرده‌اند، آنها را دوست دارند. آزمایشگر این اعضاء را به طور تصادفی انتخاب می‌کرد. پس از پایان بحث مشخص شد که شرکت کنندگان افرادی را بیش از همه دوست دارند، که فکر می‌کردند متقابلاً طرف علاقه آنها قرار دارند.

پژوهشگران دانشگاه واترلو در پژوهش جدیدتری متوجه شدند که وقتی انتظار داریم مورد پذیرش دیگران قرار بگیریم، با آنها صمیمانه‌تر برخورد می‌کنیم تا به این ترتیب شانس جلب علاقه آنها و وابسته کردنشان را به خودمان افزایش بدهیم. بنابراین حتی اگر از احساس طرف مقابلتان مطمئن نیستید، به نحوی رفتار کنید که انگار او را دوست دارید، به این ترتیب احتمالاً مخاطبتان نیز متقابلاً به شما علاقه‌مند خواهد شد.

گام‌های گوناگونی برای وابسته کردن دیگران وجود دارد که چند مورد از علمی‌ترین آن‌ها می‌تواند شما را راحت‌تر به هدفتان نزدیک کند. برای وابسته کردن دیگران بهتر است زمانیکه درکنار آن‌ها هستید مانند آینه عمل کنید و زبان بدن و سایر رفتارهای آن‌ها را تکرار کنید اما یادتان باشد که زیاده‌روی نکنید. برای اینکه کسی وابسته شما شود باید زمان زیادی را با شما سپری کند. پس برای بودن در کنار شخص موردنظرتان برنامه‌ریزی کنید. به حال آن‌ها شفقت کنید و سعی کنید با انرژی‌های مثبت خود آن‌ها را هر چف بیشتر به  خودتان نزدیک کنید. گرم و صمیمی بودن و در میان گذاشتن برخی از رازهای شخصیتان با فرد مورد نظر نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی برای شما باشند. به این صورت آن‌ها نیز برای نزدیک شدن به شما مشتاق می‌شوند و رازهایی را با شما درمیان می‌گذارند. همیشه لبخند به لب داشته باشید و آنگونه با آن‌ها رفتار کنید که دوست دارند. برای مثال اهداف و برنامه‌های مشترکتان را پیدا کنید و درباره آ‌ن‌ها با هم صحبت کنید. افراد معمولا جذب و وابسته کسانی می‌شوند که شوخ و مهربان هستند پس تا محبت کنید و اجازه دهید آن‌ها به صورت غیرمستقیم متوجه این محبت خالصانه شما بشوند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط