عشق در فضای مجازی: دوستی اینترنتی دختر و پسر در اینستاگرام و تلگرام

ازدواج-با-مرد-مطلقه
مشاوره ازدواج با مرد مطلقه (دختر مجرد با مرد زن طلاق داده)
شهریور ۴, ۱۳۹۷
بازگشت-به-رابطه-عاطفی-تمام-شده
بازگشت به رابطه عاطفی تمام شده
شهریور ۶, ۱۳۹۷
عشق-در-فضای-مجازی
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با پیشرفت تکنولوژی وگسترش شبکه‌های ارتباطی مانند اینستاگرام ، تلگرام و فیسبوک، ما وقت بیشتری را در شبکه‌های مجازی و به صورت آنلاین سپری می‌کنیم. طبیعی است که آشنایی دختر و پسر، از طریق فضای مجازی و عشق اینترنتی بسیار فراگیر شده است. بسیاری از افراد فضای مجازی را به عنوان فرصتی می‌بینند که شاید بتوانند در آن عشق و نیمه گمشده خود را پیدا کنند و بسیاری دیگر نیز، ممکن است به صورت اتفاقی در این فضا با شخصی آشنا شده و به مرور به او علاقه‌مند شوند. دوستی در فضای مجازی مانند هر روش دیگری برای آشنا شدن دو نفر، دارای معایب و مزایایی است که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

 

 چرا در فضای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام عاشق می‌شویم؟


 در بخش زیر به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم:

در این فضا برقراری ارتباط به سادگی امکان پذیر است

 فضای اینترنت و ارتباطات مجازی بستر ارتباطی بسیار ساده و راحتی را فراهم کرده که مخاطبان آن می‌توانند به همان شیوه‌ای که نامه ‌نگاری می‌‌کنند در این فضا به تبادل اطلاعات و گفتگو بپردازند. علیرغم بی اعتمادی و جوی که در حال حاضر در فضای اینترنت وجود دارد عاشق شدن پدیده قابل انتظاری است که از طریق کلمات تایپ شده انجام می‌شود، به عبارتی چندین قرن است که بیان احساسات و عواطف از طریق نوشتار مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینترنت باعث سهولت انجام این کار شده است. برخی از متخصصان ادعا می‌کنند که ارتباط در فضای مجازی قبل از ملاقات در دنیای حقیقی می‌تواند به افراد برای شناسایی علایق و سلایق یکدیگر از همان فاصله دور کمک کند و باعث قوی شدن ارتباط آنان شود. افرادی که در فضای مجازی عاشق می‌شوند می‌توانند به سرعت به توصیف علایق خود بپردازند تا نظر طرف مقابل خود را جلب کنند. اگرچه ممکن است چندین ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا دو نفر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به هم نزدیک شوند که این امر فقط با کلیک بر روی موس یا صفحه نمایش گوشی موبایل انجام می‌شود، در گذشته این روند بسیار آهسته انجام می‌شد. امروزه ما می‌توانیم از طریق فضای مجازی با افرادی ارتباط برقرار کنیم که در گذشته هرگز با آنها صحبت نکرده‌ایم.

 در فضای مجازی امکان دور زدن مشکلات و محدودیت‌های دنیای واقعی وجود دارد

 اگر ما اعتماد به نفس نداشته باشیم دچار لکنت زبان و مشکل تکلم باشیم ترجیح می‌دهیم از طریق فضای مجازی با دیگران ارتباط برقرار کنیم زیرا در این حالت نیازی به گفتگوی حضوری و مواجه شدن با دیگران نداریم. از آنجایی که ارتباط در فضای مجازی نیازی به نمایش رفتار ما ندارد می‌‌توانیم ریسک بیشتری کنیم و دقیقاً احساس کنیم همان کسی هستیم که قصد داریم خود را نشان دهیم و از نقش‌هایی که دنیای واقعی به ما تحمیل می‌کند رها شویم. همچنین می‌توانیم به طور واضح درباره اندیشه و عقاید خود صحبت کنیم و زمانی که آنها را تایپ می‌کنیم به خوبی به آنها فکر کنیم و به راحتی جملات خود را ویرایش نماییم. اگر مهارت نوشتاری ما خوب باشد می‌توانیم در دنیای مجازی بهتر به معرفی خود بپردازیم.

 در فضای مجازی امکان یافتن جنبه‌های مشترک وجود دارد

 بر اساس نتایج یکی از تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده است یکی از جذابیت‌های ارتباط اینترنتی در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی این است که می‌توانیم به راحتی با افرادی که عقاید یکسانی با ما دارند ارتباط برقرار کنیم. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که چت کردن در فضای مجازی می‌تواند برای اولین بار تاثیرات مثبتی را بر روی روابط حضوری ما بگذارد. در این تحقیق

پژوهشگران به بررسی این موضوع پرداختند که در ملاقات دوم آیا افرادی که آشنایی اولیه آن ها به صورت مجازی بوده است باهم صمیمی تر خواهند بود یا آن هایی که آشنایی اولیه شان به صورت حضوری بوده است.

آن ها متوجه شدند گروهی که ابتدا آشنایی مجازی داشته اند با هم صمیمی تر خواهند بودکه این مسئله تا حدودی به کیفیت و ماهیت ارتباط دیجیتالی ارتباط دارد.درواقع فضای مجازی به افراد اجازه میدهد که حاشیه های دنیای حقیقی را کنار گذاشته شده و بر روی ارتباط و مکالمه صریح، تمرکز بیشتری داشته باشند

 معایب ارتباط در دنیای مجازی شامل چه مواردی است؟


شبکه‌های اجتماعی بستری را برای دروغ و فریب کاری ایجاد می‌کنند

 افراد دروغگو و فریبکار بسیار زیادی در فضای مجازی وجود دارند. محققان در تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ انجام دادند متوجه شدند که ۸۱ درصد از افرادی که در شبکه‌های مجازی فعالیت دارند درباره قد، وزن، سن و مواردی از این قبیل به طرف مقابل خود دروغ می‌گویند و تمایلی به بیان حقیقت در پست و پروفایل خود در اینستاگرام ندارند. اینترنت به کاربران کمک می‌کند بتوانند بهترین حالت از شرایط خود را به جامعه نشان دهند و به همین دلیل گاهی اوقات در بیان این مسئله اغراق می‌‌کنند. به این ترتیب باید قبل از آنکه ارتباط ما با طرف مقابل عمیق شود بتوانیم راست و دروغ صحبت‌های او را مشخص کنیم. در ارتباط در فضای مجازی به راحتی شاهد دروغ گویی دیگران خواهیم بود اما از آنجایی که این ارتباط از نوع مجازی است نمی‌‌توانیم نشانه‌های فیزیکی را پیدا کنیم تا هوشیار باشیم. به طور کلی هزاران تفسیر نادرست از آنچه دیگران می‌گویند و از منظور واقعی آنها به وجود می‌آید. مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که تعداد زیادی از افراد می‌‌توانند در ارتباطات کلامی در مقایسه با ارتباط نوشتاری بهتر به توصیف خود بپردازند که این موضوع از معایب ارتباط در فضای مجازی محسوب می‌شود.

 امکان نقص در دریافت اطلاعات به خاطر محدودیت در ادراک ارتباطی وجود دارد

 در فضای مجازی و در ارتباطات اینترنتی همیشه این مسئله مطرح می‌شود که گاهی اوقات به علت عدم وجود شواهد کافی نمی‌توان منظور طرف مقابل را درک کرد، به عبارتی شناخت، فرایند کسب آگاهی یا دانش اطلاعات ادراکی است. به همین دلیل می‌‌توان گفت که ادراک به فرآیند دسته بندی و پردازش اطلاعاتی گفته می‌شود که ما از طریق حواس پنجگانه لامسه، بویایی، چشایی، شنوایی و بینایی به دست می‌آوریم.

 آیا تاکنون این موضوع برای شما پیش آمده است که در فضای مجازی با مشکلی مواجه شوید که دقیقا برعکس وقایعی است که در دنیای حقیقی رخ می‌دهد؟  برخلاف دنیای حقیقی که ما از حواس پنجگانه خود برای دریافت اطلاعات استفاده می‌کنیم، در دنیای مجازی فقط می‌‌توانیم از حواس بینایی برای کسب اطلاعات بهره بگیریم. ما حتی در ادراک از طریق حس بینایی نیز در دنیای مجازی با محدودیت مواجه هستیم. زیرا نمی‌توانیم از طریق ارتباط غیر کلامی به واقعیت دست پیدا کنیم و فقط کلمات تایپ شده را خواهیم دید. ما تنها کلماتی را میبینیم که تایپ میشوند، تصویر پروفایلی را میبینیم که شخص برای خود انتخاب کرده است و نهایتا تصویری را که او جلوی وبکم قرار داده باشد.درست است که با استفاده از وبکم یا ویدئو ما از قوه شنوایی نیز استفاده میکنیم اما اساس ارتباط مجازی بر پایه کلمات روی صفحه شکل میگیرد. به این ترتیب نمی‌توانیم طرف مقابل خود را ببینیم، با او از طریق زبان بدن ارتباط برقرار کنیم و تن صدا و لحن او را احساس کنیم. به عبارتی نحوه خندیدن یک فرد، نحوه تکان دادن دست‌های او در هنگام صحبت کردن و طریقه راه رفتن می‌تواند اطلاعاتی را در خصوص شرایط فعلی فرد در اختیار ما قرار دهد. درست است که هر کدام از این موضوعات ممکن است به تنهایی مهم نباشد، اما در مجموع به شکل گیری یک تصویر درست از شخصیت طرف مقابل کمک زیادی میکند.

 چرا عشق مجازی معمولا عاقبت خوبی ندارد؟


 گاهی اوقات در دنیای مجازی جذابیت یک زن و یک مرد آنقدر برای طرف مقابل زیاد است که هرگز با چنین وضعیتی مواجه نشده است. محققان حدود دو سال بر روی این پدیده تحقیق کرده‌اند. به طور خلاصه می‌توان گفت زمانی که شما از تمام استرس ناشی از ارتباط حضوری نجات پیدا می‌کنید احساس بهتری خواهید داشت و می‌توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید و خود را به آنها معرفی نمایید. اما عاشق شدن بدون داشتن ملاقات حضوری با او امری غیر ممکن است این در حالی است که این نوع عشق در همه افراد به معنای عشق واقعی نیست. به طور کلی اگر چه ممکن است فکر کنید می‌‌توانید از طریق چت در اینترنت، تماس تلفنی و یا از طریق اسکایپ با یک فرد عاشق او شوید باید بدانید برخی از جنبه‌های شخصیتی آن فرد هنوز برای شما ناشناخته باقی خواهد ماند و تا زمانی که به صورت حضوری با او ملاقات نکنید نمی‌‌توانید به وجود آنها پی ببرید. به عبارتی ارتباط مجازی و عاشق شدن یک ریسک محسوب می‌‌شود و ممکن است تحریک شدن عواطف و احساسات شما در این موضوع و گاهی اوقات شکست حاصل از این روابط باعث ناامید شدن شما در زندگی واقعی شود. همیشه احتمال بروز این مسئله وجود دارد به این ترتیب باید کاملا احتیاط کنید و جدی باشید و تا زمانی که در دنیای واقعی با یکدیگر ملاقات می‌کنید از عاشق شدن خودداری نمایید.

 در حقیقت می‌‌توان گفت که ارتباط مجازی با یک فرد قبل از ملاقات با او با خطرات و عواقب متعددی همراه خواهد بود. حتی اگر پس از آشنایی مجازی، ملاقات مختصری با طرف مقابل داشته اید، الزاما رابطه مثبت و سالمی نخواهید داشت. اما ملاقات های بیشتر و به تدریج پیش بردن رابطه میتواند احتمال موفق بودن رابطه را افزایش دهد. اکثر ما در هنگام ملاقات با فردی که به او علاقه مند شده‌ایم تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیریم و فرد مقابل خود را ایده‌ آل تصور می‌‌کنیم اما ممکن است واقعیت چیز دیگری باشد. همه ما به خوبی می‌‌دانیم که می‌‌توان از طریق صحبت کردن با یک فرد حتی به صورت مجازی اطلاعات مهمی را در باره او به دست بیاوریم اما در حقیقت ارتباط کلامی رو در رو که با دیدن و شنیدن همراه است باعث کسب اطلاعات بهتری خواهد شد. برخی از جزئیات از قبیل ظاهر یک فرد به صورت ناخودآگاه باعث جلب توجه می‌شود اما برخی دیگر از جزئیات از قبیل فیزیک بدن بدن که باعث می‌شود یک فرد سایرین را به خود جذب نماید به صورت ناآگاهانه رخ می‌دهد. ممکن است شناخت همه ما از عشق یکسان نباشد اما ذهن ناخودآگاه ما به برخی از ویژگی‌های جسمانی یک فرد واکنش نشان می‌دهد که ممکن است حتی خود ما متوجه آن نباشیم. به نظر می‌‌رسد این مسئله بر ذهنیت ما نسبت به طرف مقابل تاثیر می‌گذارد و باعث می‌‌شود ما به مرحله تصمیم گیری در خصوص ادامه رابطه یا قطع کردن آن در زندگی واقعی برسیم.

 اگر به صورت مجازی عاشق کسی شده‌اید


 اگر از طریق شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام یا تلگرام با کسی آشنا شده‌اید و به تدریج و با گذر زمان دو علاقه مند شده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از عمیق شدن رابطه و ایجاد هرگونه حسی بین شما حتما با یکدیگر ملاقات داشته باشید تا اگر احتمالا جلسه اول آشنایی به خوبی پیش نرفت به لحاظ احساسی ضربه نخورید. در این شرایط بهتر است به اتفاق پیش آمده به عنوان یک تجربه یا درس نگاه کنید. دلیل آنکه بر ملاقات حضوری تأکید داریم این است که ممکن است شما تا جایی آن فرد مجازی را ایده ‌آل تصور کنید که زمانی که او را حضوری ملاقات کردید و نظرتان عوض شد سر خورده نشوید. در ارتباط در فضای مجازی شما می‌توانید اطلاعات زیادی را درباره یکدیگر به دست بیاورید اما همچنان برخی زوایا از قبیل برخی از جنبه‌هایی که باعث ایجاد تفاوت بین تصورات شما و واقعیات می‌‌شود رویا پردازی کنید. اگر واقعا عاشق کسی شده‌اید باید حتما او را در دنیای واقعی ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا رویا پردازی شما با واقعیت مطابقت دارد یا خیر. به این ترتیب امکان تصمیم ‌گیری در این خصوص فقط از طریق ملاقات حضوری با فرد مورد نظر و سپری کردن وقت با او میسر می‌شود تا شما بتوانید به خوبی به پردازش واقعیات بپردازید.

در یک کلام...

ارتباطات آنلاین می‌تواند برای هرکسی جنبه‌های هیجان انگیز زیادی داشته باشد. ارتباط و آشنایی اینترنتی در اینستاگرام و تلگرام به خودی خود امری اشتباه نیست، اما لازم است در دوستی‌های آنلاین بسیار محتاطانه رفتار کنید. گرچه رفتارهای روانشناختی و احساسات متقابل ما در دنیای مجازی درست همانند دنیای واقعی است. اما در ارتباطات عاطفی که به طور کلی بر پایه ارتباط مجازی شکل گرفته‌اند، شخص بیشتر ممکن است دچار سردرگمی و بی‌اعتمادی شود. به طور کلی در فضای مجازی، به خاطر محدودیت در ادراک ارتباطی، اطلاعات شناختی لازم کسب نمی‌شود. همچنین در ارتباطات مجازی زمینه بیشتری برای مورد سوقصد قرار گرفتن و کلاهبرداری فراهم است. به طور کلی می‌توان گفت در فضای مجازی ما فقط بخشی از شخصیت و هویتمان را می‌توانیم به طرف مقابل معرفی کنیم و شناخت همه جانبه طرف مقابل نیز ممکن نیست. این موضوع دلیل اصلی برای مناسب نبودن فضای مجازی برای آشنایی و برقراری رابطه عاطفی است.

 

به این پست امتیاز دهید.
عشق در فضای مجازی: دوستی اینترنتی دختر و پسر در اینستاگرام و تلگرام
۵ از ۱ رای
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X