طولانی شدن رابطه دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

طولانی شدن رابطه دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج

شاید شما هم از آن دسته دختر یا پسرهایی باشید که به قصد شناخت برای ازدواج یک رابطه دوستی را شروع کرده اید. رابطه عاطفی که بعد از گذشت مدت ها هنوز نتوانسته اید آن را به مرحله بعد، یعنی ازدواج برسانید. طولانی شدن دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج میتواند مزایا و البته معایب فراوانی برای آن ها در پی داشته باشد. اما علت اینکه برخی از رابطه دوستی سال ها به طول می انجامد چیست؟ طولانی شدن رابطه چه مشکلاتی ممکن است برای دختر و پسر ایجاد کند؟ و زوج چطور میتوانند به درستی با این مشکلات در رابطه دوستی بلند مدت مواجه شوند؟ برای بررسی موضوع “دوستی های طولانی قبل از ازدواج” در این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل طولانی شدن رابطه دوستی


اگر رابطه دوستی شما بر خلاف میلتان برای مدت ها طولانی شده است و به ازدواج ختم نشده است، احتمالا علت آن یکی از دلایل زیر میتواند باشد:

فراهم نبودن شرایط ازدواج

یکی از اصلی ترین دلایل طولانی شدن رابطه دوستی این است که شرایط ازدواج برای دختر یا پسر فراهم نیست. یعنی ممکن است آنها قصد ازدواج داشته باشند و تصمیم گرفته باشند زندگی مشترکشان را شروع کنند اما به خاطر اینکه مثلا پسر شغل و درامدی ندارد و یا نمیتواند مسکن و مایحتاج اولیه شروع زندگی را مهیا کند، ازدواج برای مدت ها به تاخیر می افتد و دوستی آن ها طولانی و طولانی تر میشود.

دودل بودن و شک در انتخاب

گاهی طولانی شدن مدت زمان دوستی به علت این است که یکی از دو طرف یا هردو، به انتخاب طرف مقابل برای ازدواج شک دارد. حتی ممکن است او طرف مقابل را به عنوان یک شریک عاطفی دوست داشته باشد اما نتواند او را به عنوان همسر خود بپذیرد، در این صورت نه دلش می آید رابطه را تمام کند و نه برای ازدواج با او اطمینان خاطر دارد.

مخالفت خانواده ها برای ازدواج

برخی از دختر و پسرها با مشکل مخالفت خانواده ها برای ازدواج مواجه هستند. از آنجایی که ممکن است خانواده ها نظر منفیشان را به راحتی عوض نکنند، ممکن است دختر و پسر برای مدت ها به امید راضی شدن خانواده ها به ازدواج، در دوران دوستی باقی بمانند.

نداشتن انگیزه کافی برای ازدواج

یکی از مهمترین مسائلی که دخترها در رابطه عاطفی در دوران دوستی به آن توجه نمیکنند این است که ممکن است طرف مقابلشان هیچ انگیزه ای برای ازدواج نداشته باشد. ازدواج کردن مسئولیت زیادی به همراه دارد. وقتی نیاز عاطفی و جنسی یک پسر در دوران دوستی به طور کامل برطرف شود، چه انگیزه ای برای ازدواج با او باقی میماند؟

  چطور خواستگار و شوهر پولدار پیدا کنم؟( جذب مردان ثروتمند)

معایب طولانی شدن رابطه دوستی


اگرچه رابطه عاشقانه طولانی مدت ممکن است باعث شود طرفین بتوانند شناخت مناسبی از طرف مقابل کسب کنند و صمیمیت و سازگاری آن ها در طول زمان بیشتر شود. اما میتواند معایب و مشکلات زیادی برای آن ها در پی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

سرد شدن رابطه دوستی

همان طور که گفتیم با طولانی شدن رابطه دوستی، کم کم از شدت هیجان رابطه کاسته میشود. زیرا دیگر ابهامی در طرف مقابل وجود ندارد که بخواهند آن را کشف کنند و حرف ها کمی تکراری خواهد شد. در این حالت اگر دختر و پسر نتوانند در رابطه شان هیجان ایجاد کنند و یا آن را به مرحله بعد یعنی ازدواج ارتقا دهند، نسبت به یکدیگر سردو بی میل خواهند شد. این موضوع بیشتر درمورد پسرها صادق است، زیرا برای آن ها در طولانی مدت هیجان و تنوع در رابطه دوستی اهمیت بیشتری دارد.

وابستگی بدون تعهد

هرچه زمان رابطه طولانی تر شود وابستگی دو نفر به هم نیز بیشتر خواهد شد. کسی که برای مدت طولانی در یک رابطه عاطفی مانده است، به خاطر وابستگی زیادی که برای او ایجاد میشود دیگر نمیتواند بپذیرد که رابطه دوستی به نتیجه نرسد و از طرف مقابل جدا شود. به همین خاطر ممکن است با دیدن بدرفتاری هایی از سوی طرف مقابل، باز هم به او باج بدهد و تصمیم بگیرد در رابطه باقی بماند.

هزینه عاطفی زیاد در صورت جدایی

در دوران دوستی به علت عدم وجود تعهد، جدایی تبعات اجتماعی، مالی و حقوقی کمتری دارد. در مقابل جدایی بعد از یک رابطه عاطفی طولانی مدت، هزینه عاطفی بسیار گزافی برای افراد به همراه خواهد داشت. وقتی رابطه دوستی طولانی میشود هر مشکلی مانند دعوا و قهر در رابطه ، اختلاف نظر، شک به خیانت و … میتواند به راحتی زمینه را برای جدایی و پایان رابطه فراهم کند. حال اگر رابطه عاطفی چندین سال طول کشیده باشد، این پایان میتواند یک فاجعه عاطفی برای شخص شود. زیرا کنار آمدن با شکست عشقی در یک رابطه طولانی مدت برای هیچکس آسان نیست.

بلاتکلیفی

طولانی شدن رابطه دوستی شخص را در زندگی بلاتکلیف نگه میدارد. وقتی شما نمیدانید تکلیف رابطه عاطفیتان چیست در جنبه های دیگر زندگی نیز بلاتکلیف میمانید. ممکن است به خاطر بلاتکلیفی در رابطه عاطفی ، بسیاری از تصمیم ها به آینده موکول کنید و زمان و فرصت های زیادی را در زندگی از دست بدهید.

  به عشقم دروغ گفتم، می‌ترسم بفهمه (چطور به شوهرم اعتراف کنم که دروغ گفتم؟)

راهکار مواجهه با مشکلات دوستی طولانی مدت


هدفتان را فراموش نکنید

به هردلیلی که رابطه دوستیتان طولانی شده است، تفاوتی ندارد. اگر هردو قصد ازدواج دارید پس سعی کنید بر هدفتان تمرکز داشته باشید. در کنار یکدیگر با مشکلات و چالش های رابطه طولانی مبارزه کنید. به خودتان یادآوری کنید چه راه طولانی و پر فراز و نشیبی را برای این هدف پیموده اید. به آینده شاد و خوبی که در آینده با هم خواهید داشت فکر کنید و تا رسیدن به مقصد ازدواج، به یکدیگر امید و دلگرمی دهید.

کمال گرایی بیش از حد نداشته باشید

ممکن است رابطه تان به این دلیل بیش از حد طولانی شده باشد که شما یا دوستتان برای ازدواج و انتخاب بیش از حد کمال گرایید. توجه داشته باشید هیچ کس بدون عیب و نقص نیست، اگر با شریک عاطفیتان حدود 70درصد تفاهم و سازگاری داشته باشید، یعنی پتانسیل یک ازدواج موفق برای شما وجود دارد. پس بیش یکبار برای همیشه فکرهایتان را بکنید و تصمیم نهایی را بگیرید چون بعد از این مدت زمان طولانی احتمالا شما به اندازه کافی اطلاعات لازم را برای شناخت و تصمیم گیری کسب کرده اید. به این امید که طرف مقابلتان تغییر کند نیز منتظر نمانید، تصمیمتان بر اساس اینکه او در حال حاضر چگونه است بگیرید.

همچنین اگر منتظر هستید که شرایط مالی ایده آلی برای ازدواج پیدا کنید، بهتر است از کمال گرایی زیاد در این مورد دست بردارید. توقعات مالیتان را برای شروع زندگی کاهش دهید و تلاش کنید در طول زندگی مشترک در کنار هم به ایده آل های اقتصادی که مد نظرتان است دست پیدا کنید.

برای فراهم شدن شرایط ازدواج تلاش کنید

فراهم کردن شرایط اولیه ازدواج، همت و تلاش زیادی را از سوی شما میطلبد. اگر میخواهید رابطه دوستی شما بیش از این طولانی نشود، لازم است برای فراهم شدن شرایط ازدواج هرچه بیشتر تلاش کنید. اگر مشکل شما مسائل مالی است، با جدیت بیشتری به دنبال کار و کسب درآمد مناسب باشید یا حتی میتوانید وام ازدواج بگیرید. اگر به خاطر مخالفت خانواده ها شرایط مهیا نمیشود و رابطه دوستیتان طولانی شده است، لازم است اکنون برای راضی کردن آن ها نهایت تلاش خود را بکار بگیرید. شما میتوانید برای حل این مشکلات، به مشاوره هم مراجعه کنید.

  چرا به رژیم غذایی‌ام پایبند نمی‌مانم؟ (رژیم غذایی صحیح از نظر روانی)

بلاتکلیف نمانید

مهم ترین نکته ای که در یک رابطه بلند مدت باید در نظر داشته باشید این است که شما نمیتوانید برای مدت طولانی در یک رابطه عاطفی بلاتکلیف بمانید. شما زمان نامحدودی برای دوره دوستی و آشنایی در اختیار ندارید و بلاتکلیفی در رابطه ، هزینه زیادی میتواند برای شما و رابطه تان داشته باشد. پس هر چه زودتر درمورد رابطه تان و برنامه ای که برای آینده آن دارید تصمیم قطعی بگیرید. درمورد چگونگی تبدیل دوستی به ازدواج با شریک عاطفیتان به نتیجه مشخص برسید. ضرب العجلی برای اقدام به ازدواج مشخص کنید و درمورد آن قاطع و راسخ باشید.

طرف مقابل را به ازدواج ترغیب کنید

برای تبدیل دوستی به ازدواج منتظر تصمیم گیری و اقدام طرف مقابل نباشید. مخصوصا اگر دختر هستید لازم است به جای دست روی دست گذاشتن و انتظار، نگذارید بیشتر از این رابطه تان کش پیدا کند. برخلاف تصور عموم شما نقش مهمی در این شرایط دارید تا بتوانید دوست پسرتان را ترغیب و تشویق به ازدواج کنید. برای رسیدن به ازدواج و وارد شدن به مرحله بعد به او انگیزه بدهید و با قاطعیت نگذارید طولانی شدن دوران دوستی عادی شود. دیدگاهتان درباره ازدواج را بیان کنید و از راه های مختلف تمایلتان را برای رفتن به مرحله بعد و ازدواج به او نشان دهید.

فراهم نبودن شرایط ازدواج ، دودل بودن و شک در انتخاب، مخالفت خانواده ها برای ازدواج  و نداشتن انگیزه کافی برای ازدواج از دلایل اصلی طولانی شدن یک رابطه دوستی هستند. رابطه عاشقانه طولانی مدت باعث میشود طرفین بتوانند شناخت مناسبی از طرف مقابل کسب کنند و صمیمیت و سازگاری آن ها در طول زمان بیشتر شود. اما از طرفی ممکن است دختر و پسر به علت طولانی شدن رابطه دوستی کم کم نسبت به هم سرد شود. اگر رابطه دوستی طولانی مدت به ازدواج ختم نشود و به جدایی منجر شود، هزینه عاطفی بسیار زیادی برای فرد در پی خواهد داشت. عدم وجود امنیت عاطفی، وابستگی بدون تعهد و بلاتکلیفی از دیگر معایب طولانی شدن دوران دوستی است.

برای کنار آمدن با مشکلات دوستی طولانی مدت، لازم است هدفتان یعنی ازدواج را فراموش نکنید و بر آن تمرکز داشته باشید، کمال گرایی را کنار بگذارید، برای فراهم شدن شرایط ازدواج تلاش کنید، بلاتکلیف نمانید و طرف مقابل را به ازدواج ترغیب کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • سلام وقت بخیر من در به رابطه طولانی ۷،۸ ساله هستم بعد ۳ سال تصمیم به ازدواج گرفتیم ولی با مخالفت خانواده پسر مواجهه شدیم که هنوز هم کوتاه نیومدن بودن اینکه اصلا من رو دیده باشن یا شناختی داشته باشن می خواستم بپرسم باید چیکار کرد راها کرن راحت ولی ساختن سخته چون وقتی یکی رو پیدا می کنی که همه جور خوب هست از نظر اخلاق
    و یه سوال دیگه اینکه من بعد این مدت دوست دارم دیگه از نظر مالی حمایت بشم با این که نیاز مالی ندارم ولی می خوام مسئولیت پذیر ی و دوست داشتن در این زمینه هم ایحاد بشه آیا درسته مطرح کردن یا نه ؟

  • اشتباه میکنی عزیزم با قدرت جدا شو ، مهم نیست فراموشت کنه چون ازدواج یه امری هست که باید تا آخر عمر باهاش باشی، این آقا یه آدم ترسو و بی اعتماد به نفسه منم این اتفاق افتاد ازدواج کردیم دوستیمون 9سال شد شرایطش نداشت دست دست کرد سواستفاده هاشو برد بعد من مخش زدم تا موفق شدم بیاد خاستگاری ولی تو عقد میخوایم جدا بشیم چون ایشون هنوز بزرگ نشده کلی مشکل داره این روابط بدرد ازدواج نمیخوره و شکست خورده همیشه دختره

  • سلام ۴ ساله با ی اقایی دوستم و ایشون شرایط ازدواج ندارن از من خاستن برا اینک رابطمون طولانی نشه از هم جدا بشیم و هر موقع شرایطشو داشتن بیان خاستگاری و ازدواج کنیم بع نظرتون کار درستیه ؟؟ اگ ازش جدا بشم باعث نمیشع فراموشم کنه ؟؟

    • سلام دوست گرامی
      اطلاعاتی که در مورد رابطه دادید اندک است،اما نداشتن هدف در رابطه عاطفی از جمله آسیب هایی است که باعث میشود رابطه طولانی شود. ابتدا مشخص کنید که به چه دلیل ایشان شرایط ازدواج را ندارد؟ تا چه زمانی می تواند این شرایط را فراهم کند؟ در نطر داشته باشید شما امتیاز مثبتی به ایشان داده اید و آن زمانی است که در اختیار ایشان بوده، آیا در طی این 4 سال نمیتوانستند شرایط ازدواج را فراهم کنند؟ و برای بررسی بیشتر این رابطه لطفا از مشاوره همیار عشق وقت بگیرید.

مقالات مرتبط