تست عشق (چطور میتونم تست عشق سنجی آنلاین بگیرم)

تست عشق (چطور میتونم تست عشق سنجی آنلاین بگیرم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

تست عشق (چطور میتونم تست عشق سنجی آنلاین بگیرم)

حتما تابه‌حال برایتان پیش آمده به فردی علاقه‌مند شده باشید ولی گاهی شک کنید که آیا واقعا او را دوست دارم یا نه؟ با خودتان می‌گویید ازکجا بفهمم واقعا عاشقش هستم؟ از طرفی ممکن است نسبت به علاقه او شک داشته باشید و بخواهید بفهمید آیا او واقعا دوست‌تان دارد یا نه؟ داشتن چنین فکرهایی طبیعی است، چون عشق و دوست داشتن مفاهیم پیچیده‌ای هستند و افراد مختلف می‌توانند تعاریف مختلفی از عشق داشته باشند. شاید دنبال «تست عشق» هم گشته باشید. تستی که به شما بگوید چقدر طرف مقابل‌تان را دوست دارید؟ آیا او واقعا عاشق‌تان است؟ در این مقاله سعی داریم نگاهی به مفهوم و تعریف عشق داشته باشیم،‌ نشانه‌های عاشق بودن را مرور کنیم و چند تست معتبر عشق را به شما معرفی کنیم.

عشق چیست؟ 


عشق و دوست داشتن یکی از طبیعی‌ترین احساساتی است که افراد معمولا از دوره نوجوانی با آن روبه‌رو می‌شوند و حتما شما هم تجربه‌اش را داشته‌اید. احساس علاقه شدید به فردی دیگر به طوری که با دیدن او نفس‌تان بند می‌آید، مدام به او فکر می‌کنید، دوست دارید همه چیز را درباره‌ او بدانید و هرچه بیشتر با او زمان بگذرانید. اما متاسفانه یا خوشبختانه همیشه شرایط این‌طور پیش نمی‌رود. کم‌کم تفاوت‌ها دیده می‌شود و شک و تردیدها بروز پیدا می‌کند. اینجاست که از خودتان می‌پرسید: «احساسم به او عشق واقعی است؟ آیا او معشوق مناسبی برای من است؟ آیا او هم من را همین‌قدر دوست دارد؟ آیا می‌توانیم بهم برسیم و ازدواج کنیم؟»

عشق مجموعه‌ای از احساسات، افکار و رفتارهای مختلف از جمله دوست داشتن، حمایت کردن، گرمی، شور، تعهد، شهوت و احترام است، با اینحال اکثر افراد در این زمینه فقط به احساس شدیدشان توجه می‌کنند و کمتر به بخش‌های منطقی و رفتاری عشق توجه دارند. گاهی به فردی علاقه دارند، اما این علاقه‌شان هیچ مبنای منطقی ندارد. گاهی نیز عاشق فرد مناسبی شده‌اند اما نمی‌دانند چطور باید عشق و علاقه‌شان را به شیوه درست ابراز و مدیریت کنند و رابطه‌شان را قوی و پایدار کنند.

نظریه پردازان مختلفی به عشق پرداخته‌اند و از نقطه نظرهای مختلف آن را بررسی کرده‌اند. اما آنچه در این میان مهم است ایجاد تمایز بین عشق رمانتیک (علاقه بین یک زن و مرد بالغ) با سایر انواع عشق مانند عشق مادر و فرزندی یا عشق ایثارگرانه است. یکی از این افراد، روان‌شناس معروف رابرت استرنبرگ است، که نظریه خود را در زمینه عشق، در سال 1987 ارائه داد. استرنبرگ عشق را به شکل یک مثلث می‌داند که 3 ضلع دارد: صمیمیت (بعد احساسی عشق)، تعهد (بعد شناختی یا عقلانی عشق) و شور و اشتیاق (بعد جنسی عشق).

صمیمیت 

 

صمیمیت

صمیمیت یعنی میزان نزدیکی بین دونفر. یعنی دو نفر چقدر همدیگر را دوست دارند،‌ کنار هم احساس راحتی دارند و می‌توانند حرف‌های دلشان را بهم بگویند. گاهی از این بٌعد تحت عنوان دلبستگی هم یاد می‌شود و منظور همان احساس علاقه به فرد دیگر و اطمینان از قابل اتکا بودن او است. وقتی دو نفر به هم احساس محبت کنند، ‌این محبت را به سادگی به هم ابراز کنند،‌ درمقابل هم احساس مسئولیت داشته باشند،‌ از هم مراقبت و حمایت کنند و در کنار هم احساس راحتی و آرامش داشته باشند، می‌توان گفت این بُعد از عشق را دارند. شما نیز می‌توانید این موارد را در رابطه خودتان با طرف مقابل‌تان بسنجید و به عشقی که نسبت به او دارید یا از او دریافت می‌کنید امتیاز دهید.

  موقعیت‌هایی که میتونه دعوا ایجاد کنه

تعهد 

تعهد یکی از اصلی‌ترین اجزای علاقه بین زن و مرد است. تعهد یعنی شما نسبت به فردی که عاشقش هستید احساس مسئولیت کنید، در فکر،‌ احساس و رفتارتان به او وفادار بمانید و کاری نکنید که او آسیب ببیند. تعهد ارتباط تنگاتنگی با مسئولیت‌پذری و وفاداری دارد.

شور و اشتیاق 

شور و اشتیاق همان بعد جنسی عشق است. یعنی اینکه چقدر نسبت به طرف مقابل کشش جنسی دارید و چقدر او برای‌تان جذابیت جسمانی دارد.

عشقی کامل و سالم است که هر سه جز را همزمان داشته باشد. اگر در رابطه شما هر سه جز وجود دارد، یعنی هم به هم محبت دارید و در کنار هم احساس آرامش و راحتی می‌کنید، هم از نظر جسمانی برای هم جذاب هستید و نسبت به هم کشش جنسی دارید و هم نسبت به هم متعهد و وفادار هستید‌، می‌توانید مطمئن باشید عشق شما واقعی است.

اگر جای یکی از اجزای اساسی عشق در رابطه شما خالی است، با کمک یک مشاور متخصص در زمینه عشق و رابطه،‌ برای ادامه رابطه خود تصمیم بگیرید یا مهارت‌های لازم برای تقویت عشق‌تان را بیاموزید.

انواع تست عشق


وقتی کلمه تست عشق را سرچ می‌کنید، با انواع و اقسام سوالات و آزمون‌هایی مواجه می‌شوید که مدعی می‌شوند عشق شما را می‌سنجند. اما باید مراقب باشید چون بسیاری از این تست‌ها معتبر نیستند. ضمن اینکه نمی‌توانید تنها روی نتیجه یک تست حساب کنید. در ادامه چند تست معتبر در زمینه عشق به شما معرفی می‌کنیم، اما باید بدانید برای اینکه از عشق‌تان مطمئن شوید،‌ تست دادن به تنهایی کافی نیست. بهتر است راجع به نگرانی‌ها و شک و تردیدهای‌تان با یک مشاور متخصص در زمینه عشق و رابطه صحبت کنید.

تست عشق استرنبرگ

تست عشق استرنبرگ 45 سوال دارد و بر اساس نظریه مثلثی عشق استرنبرگ طراحی شده است. شما پس از پاسخ به سوالات این تست متوجه می‌شوید که عشق‌تان نسبت به طرف مقابل‌تان در هر سه جز صمیمیت، شور و اشتیاق و تعهد چه وضعیتی دارد.

تست عشق هلن فیشر

تست عشق هلن فیشر یک تست 54 سوالی است که 10 جنبه عشق را می‌سنجد. این 10 جنبه عبارتند از: برانگیختگی احساسی، اضطراب، نزدیکی،‌ تخیلات مثبت،‌ انگیزش، ‌درگیری فکری، سکس، غیرارادی بودن عاشق شدن، علاقه رمانتیک نسبت به یکدیگر و جذابیت ناکام شدن است.

تست عشق زیک روبین 

تست عشق زیک روبین

روبین عشق رمانتیک را دارای سه جزء صمیمیت (احساس نزدیکی، راحتی و خودافشایی)، وابستگی (نیاز به در ارتباط بودن بودن با دیگری، تماس فیزیکی و تائید گرفتن) و مراقبت (حمایت همه‌جانبه و تلاش برای شادی و رضایت دیگری) می‌داند. این پرسشنامه 13 سوال برای سنجش دوست داشته شدن و 13 سوال برای سنجش احساس عشق دارد.

تست زبان عشق گری چاپمن 

این تست برای تشخیص زبان عشق شما طراحی شده است. منظور از زبان عشق این است که شما عشق‌تان را چطور ابراز می‌کنید و دوست دارید طرف مقابل چطور به شما ابراز عشق کند. طبق نظر گری چاپمن، 5 زبان عشق مختلف بین افراد وجود دارد:

کلامی: فردی که این زبان عشق را دارد، عشق و محبتش را به کلام درمی‌آورد و انتظار دارد طرف مقابلش هم در کلام به او بگوید که چقدر دوستش دارد.

محبت جسمانی: برخی افراد دوست دارند محبت‌شان را به صورت بغل کردن، نوازش کردن یا بوسیدن نشان دهند.

  جذب عشق از راه دور و راهکارهایی برای حفظ آن‌

هدیه دادن: بسیاری افراد محبت‌شان را با هدیه دادن نشان می‌دهند و دوست دارند از طرف مقابل‌شان هم مدام هدایای کوچک و بزرگ دریافت کنند.

وقت‌گذراندن: برخی افراد دوست دارند برای ابراز عشق‌تان با آن‌ها وقت بگذرانید، حرف بزنید و تفریح کنید. آن‌ها نیز عشق‌شان را به شما اینطور نشان می‌دهند.

کمک کردن: یکی دیگر از زبان‌های عشق کمک کردن است. افرادی که به این زبان عشق معتقدند، برای نشان دادن علاقه‌شان به شما برایتان هرکاری بتوانند انجام می‌دهند.

 البته همه افراد از همه این شیوه‌های ابراز محبت استفاده می‌کنند و لذت می‌برند، ‌اما معمولا از یکی از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنند. آشنایی با زبان عشق خودتان و طرف مقابل‌تان می‌تواند شما را بهم نزدیک کند و بسیاری از سوءتفاهمات را برطرف کند.

تست قصه عشق استرنبرگ 

استرنبرگ معتقد بود هرکس یک قصه عشق شخصی دارد و روابط عاشقانه‌اش را بر اساس این سناریوی ذهنی که از عشق دارد پیش می‌برد. او در کتابی با همین عنوان به 25 قصه عشق مختلف اشاره می‌کند که برخی از این قصه‌ها سالم و برخی ناسالم هستند. او همچنین بر این مبنا یک تست طراحی کرده که می تواند قصه عشق شما را مشخص کند. آشنایی با قصه عشق‌تان به شما کمک می‌کند در انتخاب فرد موردنظر و ساختن رابطه‌تان آگاهانه‌تر عمل کنید.

مراجعه به مشاور روان‌شناس متخصص در زمینه عشق و رابطه عاطفی 


معتبرترین تست عشقی که می‌توانید پیدا کنید، صحبت و مشاوره با یک فرد متخصص است. هیچ‌کدام از این تست‌ها نمی‌توانند آگاهی همه‌جانبه از رابطه و عشق‌تان به شما دهد و حتما نیاز به تفسیر شدن توسط یک مشاور متخصص آن هم در کنار سایر اطلاعات ضروری از رابطه‌تان دارد. ضمن اینکه این تست‌ها نمی‌توانند راهکارهایی برای بهبود عشق و رابطه‌تان و رسیدنتان بهم به شما ارائه دهد. بنابراین اگر درباره عشق و رابطه‌تان دغدغه دارید، درباره علاقه طرف مقابل‌تان شک دارید یا می‌خواهید رابطه‌تان به سمت ازدواج هدایت کنید، حتما با یک مشاور متخصص در زمینه عشق و رابطه عاطفی صحبت کنید.

عشق پدیده‌ای است که همه افراد در برهه‌ای از زندگی‌شان با آن درگیر می‌شوند. از آنجایی که عشق مفهوم پیچیده‌ای است ممکن است دچار این سردرگمی شده باشید که احساسی که الان دارم واقعا عشق است؟ آیا معشوق مناسبی را برای خودم انتخاب کرده‌ام؟ گاهی نیز ممکن است دنبال تستی برای عشق باشید. نظریه‌پردازان مختلفی به تعریف و بررسی عشق پرداخته‌اند. یکی از این افراد استرنبرگ است. او عشق را دارای سه جز اصلی صمیمیت، ‌شور و اشتیاق و تعهد می‌داند و عشقی را سالم می‌داند که شامل هر سه جز باشد. او بر اساس همین نظریه یک «تست» عشق هم طراحی کرده است. از جمله دیگر تست‌های معتبر در زمینه عشق می‌توان به تست عشق هلن فیشر، تست عشق زیک روبین، تست زبان عشق گری چاپمن و تست قصه عشق استرنبرگ اشاره کرد. با اینحال معتبرترین تست عشقی که می‌توانید پیدا کنید، مراجعه به یک مشاور متخصص است.

سوالات رایج


1.کدوم تست عشق از بقیه معتبرتره؟

تست عشق استرنبرگ معتبرترین تست برای سنجش عشق است. استرنبرگ یک روان‌شناس معروف است که سال‌ها در زمینه عشق و رابطه تحقیق و پژوهش کرده است. این تست برمبنای نظریه عشق استرنبرگ تهیه شده است، به همین خاطر هم پایه نظری قوی دارد و هم بسیار کاربردی است.

2.آیا به صورت آنلاین هم میشه تست داد؟

بسیاری از تست‌های روان‌شناسی از جمله تست عشق نسخه آنلاین دارند. در نسخه‌های آنلاین شما به سوالات پاسخ می‌دهید، نمره‌گذاری به صورت خودکار انجام می‌شود و پاسخ نهایی را دریافت می‌کنید. نکاتی که درباره تست عشق آنلاین وجود دارد این است که در درجه اول تستی که می‌دهید باید معتبر باشد. یعنی نام تست و فردی که آن را تهیه کرده مشخص باشد. مثلا تست عشق استرنبرگ،‌ هلن فیشر یا زیک روبین جز تست‌های عشق معتبر هستند. نکته دیگر این است که سایتی که در آن تست می‌دهید باید معتبر باشد و به صورت تخصصی در این زمینه کار کند. در نهایت باید بدانید همه تست‌ها نیاز به تفسیر شدن توسط متخصص دارند و فقط نباید به جواب نهایی اکتفا کنید.

  طعمه است یا ماندگاره؟

3. برای فهمیدن اینکه علاقه بین من و طرف مقابلم واقعیه، فقط تست دادن کافیه؟

خیر. تست‌ها ابزار تکمیلی هستند و نه در زمینه عشق و نه در سایر زمینه‌ها جای بررسی و ارزیابی یک فرد متخصص را نمی‌گیرد. ضمن اینکه بسیاری از این تست‌ها نیز باید توسط یک فرد متخصص تفسیر شود تا شما را به نتیجه دقیق برساند. بنابراین اگر در رابطه عاطفی یا احساس‌تان دچار شک و تردیدهایی شده‌اید، با یک مشاور متخصص در زمینه عشق و روابط عاطفی مشورت کنید. او بعد از بررسی تخصصی در صورت نیاز تست‌های لازم را از شما می‌گیرد و تفسیر می‌کند.

4. تست عشق بهمون میگه بهم میرسیم یا نه؟

تست‌های زیادی وجود دارد که میزان علاقه شما را بهم مشخص می‌کند یا نشان می‌دهد چقدر برای هم مناسب هستید و با هم تفاهم دارید. اگر طبق آنچه در تست‌ها مشخص می‌شود علاقه شما بهم واقعی باشد و با هم تناسب داشته باشید، احتمال اینکه رابطه‌تان پایدار شود و به سمت ازدواج برود بالاست. هرچند گاهی لازم است تکنیک‌ها و مهارت‌هایی را برای تقویت رابطه‌تان یا بگیرید. دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج می‌تواند مهارت‌هایی به شما یاد دهد تا بتوانید رابطه‌تان را به سمت ازدواج سوق دهید.

5. اگر تست عشق نشون بده علاقه‌مون بهم کمه باید رابطه رو قطع کنیم؟

فراموش نکنید برای تصمیم‌گیری‌های جدی درباره رابطه نباید فقط به نتیجه یک تست اکتفا کنید. اگر همان‌طور که نتیجه تست نشان داده، اشکالاتی را در رابطه‌تان احساس می‌کنید، بهترین کار این است که با یک مشاور متخصص صحبت کنید. یک فرد متخصص علاوه بر تست از مصاحبه بالینی و تجربه کاریش هم استفاده می‌کند و به همین دلیل پاسخ بسیار دقیق‌تری به شما می‌دهد. ضمن اینکه بسیاری از مشکلات موجود در رابطه غیرقابل حل نیستند، فقط کافی است به جای قطع رابطه مهارت‌های لازم را بیاموزید.

6. آیا تستای عشق نشون میدن علاقه‌مون تو آینده هم پایدار باقی می‌مونه؟

تست‌های عشق بیشتر میزان علاقه شما بهم را در حال حاضر نشان می‌دهند. ولی به طور مثال تست عشق استرنبرگ میزان تعهد و صمیمیت شما را هم می‌سنجد. اگر شما و طرف مقابل‌تان در فاکتورهای صمیمیت و تعهد نمره بالایی کسب کرده باشید، می‌توانید نسبت به ادامه‌دار بودن عشق و رابطه‌تان خوشبین باشید.

7.آیا تست‌هایی هم برای سنجش میزان تفاهم وجود دارد؟

تست‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند میزان شباهت‌های شخصیتی شما را مشخص کند. مثلا تست شخصیت‌شناسی کتل یا نئو. همچنین تست نیازهای گلاسر به شما نشان می‌دهد چقدر خواسته‌هایتان از زندگی باهم تناسب دارد. نکته مهم در این تست‌ها تفسیر زوجی است. یعنی شما باید هرکدام این تست‌ها را بدهید و سپس یک مشاور متخصص پاسخ‌های شما را در کنار هم و به عنوان یک زوج تفسیر کند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط