اهمیت مشاوره تحصیلی(چطور مشاوره تحصیلی بگیرم)

اهمیت مشاوره تحصیلی(چطور مشاوره تحصیلی بگیرم)؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

اهمیت مشاوره تحصیلی(چطور مشاوره تحصیلی بگیرم)؟

مشاوره تحصیلی یکی از انواع مشاوره است که در آن به دانش‌­­آموزان و یا دانشجویان کمک می‌­شود تا بهترین تصمیم را در بین تمام راه­‌حل­‌هایی که به ذهن‌­شان می‌­رسد، انتخاب کنند. گاهی فقط تردید در انتخاب رشته تحصیلی باعث نیاز برای مشاور تحصیلی گرفتن نمی‌­شود، بلکه افراد در طی انجام مشاوره تحصیلی متوجه علایق، استعدادها و همچنین نگرش خود به مسیر آینده می­‌شوند.همچنین برنامه‌­ریزی و تکنیک­‌های مناسب برای درس خواندن را هم یاد می­‌گیرند.در این مقاله، درباره چیستی مشاوره تحصیلی، اهمیت مشاوره تحصیلی، مشکلاتی که نیاز دارید برای حل آن‌ها مشاوره تحصیلی دریافت کنید و چگونگی دریافت مشاوره تحصیلی، صحبت کرده‌­ایم. با ما همراه باشید.

مشاوره تحصیلی چیست؟


یکی از عواملی که در روند تحصیل دانش‌­­آموزان مفید و موثر است، همراهی یک مشاور است. مشاوره انواع مختلفی دارد که یکی از آن­ها، مشاوره تحصیلی است. مشاوره تحصیلی معمولاً در مدارس اتفاق می‌­افتد، چراکه مخاطب اصلی این نوع مشاوره، دانش‌آموزان هستند. اما باید بدانیم که مشاوره تحصیلی صرفاً به دانش‌­آموزان محدود نمی‌­شود. زمانی­که دانش‌آموزی دچار افت تحصیلی می‌­شود، قدم اول برای کمک به او، مشاوره تحصیلی است. معلم او می­‌گوید نمی‌­دانم چرا این دانش‌­آموز دچار افت شده است؟ با مصاحبه و بررسی وضعیت این دانش‌­آموز متوجه می‌­شویم که او دچار مساله­‌ای در خانواده خود شده است. در واقع مشاوره تحصیلی صرفاً به مساله درسی و افت تحصیلی دانش‌­­آموز نمی­‌پردازد، بلکه می­‌خواهد بداند چه عواملی باعث شده تا مراجع دچار مشکلاتی در عملکرد زندگی و تحصیلی شده‌­است.

مشاور تحصیلی خوب کیست؟

برای اینکه متوجه شوید یک مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی­‌هایی باید داشته باشد، به نکات زیر توجه کنید:

  • مشاور تحصیلی باید بتواند دانش‌­آموز و یا دانشجو را متوجه استعدادهای خود بکند.
  • در این نوع مشاوره، مشاور تحصیلی با در نظر گرفتن شرایط زندگی مراجع، او را راهنمایی می‌­کند. او باید درک درستی از مشکلات دانش‌­آموزش داشته باشد.
  • راهنمایی‌­های مشاور تحصیلی باید هدفمند باشد و هدف‌­های غیرواقعی برای او نچیند.
  • مانند سایر حوزه‌­های مشاوره، مشاوره تحصیلی نیز قواعد و اخلاق حرفه­‌ای دارد که باید رعایت شود. مانند رازداری و حفظ و نگهداری درست از پرونده­‌های مراجعین.
  • مشاور صرفاً با انجام تست­‌های متوالی، شخصیت شناسی و یا کشف استعداد نمی‌­کند، بلکه با زمان­‌گذاشتن برای دانش‌­­آموز، مصاحبه کاملی دریافت می­‌کند تا دنیای او را بهتر بشناسد.
  • اگر مشاور تحصیلی متوجه شود که مراجعش دچار مشکلات خانوادگی است، حتماً از همکاران متخصص در زمینه مشاوره خانواده می­‌خواهد تا به مراجع کمک کند.
  • مشاور تحصیلی بروزترین منابع درسی را در اختیار دانش‌­آموز یا دانشجو قرار می‌­دهد و از منابعی که به علت قدیمی بودن، کارایی لازم را ندارند، استفاده نمی‌­کند. این مساله نیازمند به این است که خود مشاور تحصیلی، فرد به روزی باشد و با منابع جدید، فرصت­‌های تحصیلی و شغلی جدید آشنا باشد.
  • مشاور تحصیلی روش‌­های درست تست‌­زنی، هدفمند درس خواندن، آموزش روش­‌های صحیح مطالعه در مشاوره خود به کار می‌­برد. مشاور با برنامه ریزی صحیح درسی، و چیدن اهداف درست و روشن، مراجع را در مسیر مشکلاتش یاری می­‌کند و تصویری واضح از مسیر او برایش ترسیم می­‌کند.
  • علاوه بر مسائل درسی نیاز هست تا مشاور تحصیلی، بتواند مهارت­‌های لازم برای تصمیم‌گیری و حل مساله را به مراجعین خود آموزش بدهد. این مهارت‌­ها باعث می‌­شوند تا مراجع روند یادگیری بهتری داشته باشند.
  • مشاور تحصیلی باید بتواند دانش‌­آموزی را که در معرض خطر و آسیب است را شناسایی کند و اقدامات درمانی بعدی را به صورت صحیح انجام بدهد.
  زنی که شوهرش را کتک می‌زند(کتک زدن شوهر و دست بزن داشتن زن)

برای رزرو نوبت مشاوره

میتوایند با شماره تلفن 02122024728 تماس بگیرید
به شماره 09035714068 در واتساپ یا تلگرام پیام دهید
ویا بصورت اینترنتی در روز و زمان دلخواه خود نوبت مشاوره‌تان رزرو کنید.

اهمیت مشاوره تحصیلی


اهمیت مشاوره تحصیلی

کودک از هفت‌­سالگی که وارد مدرسه می­‌شود، بخش زیادی از ساعت­‌های زندگی‌­اش را در حال تحصیل می‌­گذارند. اگر درحین تحصیل دچار مساله‌­ای شود، روند عملکرد زندگی­‌اش مختل می‌­شود. اینجاست که حضور و وجود مشاوره تحصیلی بسیار مورد اهمیت خواهد بود. مشاور تحصیلی به مخاطب کمک می­‌کند تا اهمیت تحصیل را متوجه شود؛ نگاه دانش آموز و والدینش را به تحصیل و شغل آینده متوجه می‌­شود و نمی­‌گذارد تا با دیدگاهی منفی پیش بروند. به دانش‌­آموزان می­‌گوید که مسیر زندگی شما را انتخاب­‌هایتان می­‌سازد. هر انتخابی که در مسیر رشته تحصیلی داشته باشید، آینده شغلی و خانوادگی شما را تعیین می­‌کند. اگر هدف شما در مسیر تحصیل متفاوت از سایرین باشد، شما را قضاوت نمی‌­کند و به شما کمک می‌­کند تا این تفاوت را درک کنید و تصمیم درستی بگیرید. مشاور در ارائه راهنمایی به شما، استعدادها، علائق، شرایط زندگی خانوادگی شما را درنظر می‌­گیرد.

چرا به مشاوره تحصیلی نیاز داریم؟

با توجه به اهمیتی که راهنمایی و مشورت در زندگی افراد ایفا می‌­کند، در مراحل مختلف و با توجه به نوع مشکلات‌مان نیاز به مشاوره پیدا خواهیم کرد. ممکن است شما به دلایل مختلفی نیاز داشته باشید تا با یک مشاور تحصیلی گفتگو داشته باشید. اما آن مسائل کدام هستند؟

کمال­گرایی و بی تصمیمی

یکی از دلایل مهم که باعث می­‌شود دانش‌­آموزان دچار افت تحصیلی بشوند، کمال­گرایی است. اما چگونه کمال­گرایی باعث می­‌شود تا دانش‌­آموز دچار افت تحصیلی شود؟ ممکن است شما دوست داشته باشید به بهترین نحو از زمان خود استفاده کنید، بهترین نتیجه را بگیرید، همیشه نفر اول باشید. اما زمانی که به این موفقیت‌­ها می‌­رسید، احساس لذت نمی­‌کنید؛ چراکه بازهم آن موفقیت را چشم‌گیر نمی‌­دانید. دائما از خود توقع دارید که بهتر باشید. تا جایی­‌که این کمال­‌طلبی منفی می‌­شود و فرد یکدفعه هیچ کاری انجام نمی­‌دهد و به اهمال ­‌کاری می‌­رسد. روند این اتفاق زمانی­که برای یک دانش‌­آموز اتفاق می‌­افتد، ممکن است از دلیل آن آگاه نباشد و فقط گزارش می‌­کند که دیگر نمی­‌تواند روی درسش تمرکز داشته باشد. در اینجا حضور یک مشاور می­‌تواند بسیار مفید و موثر باشد تا آگاهی لازم را به شما بدهد و در این مسیر همراه­تان باشد.

  مشاوره روانشناسی در آمریکا (روانشناس ایرانی در لس آنجلس و لاس وگاس)

روش‌­های صحیح برای مطالعه

ممکن است در زمان درس خواندن متوجه شده باشید که بلد نیستید درست درس بخوانید، مطالب از یادتان می‌­رود، در هنگام یادآوری مطالب، انگارهیچ درسی نخوانده‌­اید، تمرکز لازم را در بعضی از دروس ندارید. یکی از مسائلی که باید بررسی شود، نحوه و روش درس خواندن شماست. آیا با شیوه‌­های صحیح مطالعه کردن، آشنا هستید؟ آیا منابع را به درستی انتخاب می­‌کنید؟ روش‌­های به یاد آوردن مطالب هنگام امتحان را بلد هستید؟ اینجاست که اهمیت حضور یک مشاور تحصیلی در کنار شما مشخص می‌­شود.

اضطراب امتحان

از عمده‌­ترین دلایلی که باعث می‌­شود به مشاور تحصیلی نیاز پیدا کنید، اضطراب امتحان است. اضطراب یک نگرانی غیرمنطقی برای اتفاقی است که در ذهن می‌­افتد. یعنی ما با فکر کردن به نتیجه (اگر امتحان را قبول نشوم، فاجعه است یا اگر نمره بالایی نگیرم، بی عرضه‌ام) ذهن خودمان را درگیر می‌­کنیم و دچار نگرانی می­‌شویم. بهترین کمک برای شما بررسی وضعیت خلق­وخو، وضعیت خانوادگی، نوع تفکر شماست که با همراهی یک مشاور امکان­‌پذیر است. اضطراب حل نشده، منجر به اختلالات زیادی در افراد می‌­شود. پس بهتر است پیش از بروز اختلالات جدی‌­تر، این مساله را حل کنید.

کشف استعدادهای خاص

در روند مشاوره تحصیلی، استعداهایی پیدا می­‌شود که مسیر زندگی فرد را به صورت کلی تغییر می‌­دهد. برای مثال وقتی هوش بالای دانش‌­آموز هویدا می‌­شود؛ او یک شخص مهم و سرمایه تلقی می‌­شود. باید او را درست هدایت کرد تا با توجه به علایق و استعدادش، بهترین نتیجه را بگیرد.

مشکلات غیردرسی

اشاره شد که دانش‌­آموزان عمده وقت خود را در مدرسه می­‌گذرانند. ممکن است در مورد مشکلات خانوادگی، خشم خود، بی انگیزگی، تمسخری که از هم­سالان خود دریافت می­‌کنند، مسائل دوره بلوغ­، رابطه با جنس مخالف و سایر موارد غیردرسی، نیاز به مشاوره داشته باشند. در این زمان ممکن است به مشاوری که بتواند آن­ها را دقیق راهنمایی کند، نیاز داشته باشند. بنابراین پیشنهاد می‌­شود از مشاوره تلفنی یا آنلاین رادیوعشق استفاده کنید.

مهارت­‌های زندگی در مشاوره تحصیلی

علاوه بر مسائل درسی و تحصیلی، آموختن مهارت‌­های زندگی از جمله کارهایی است که توقع می‌­رود مشاور تحصیلی آن را انجام دهد. ریشه مهارت­‌های زندگی از جایی شروع شد که دانش‌­آموزان متوسطه اول نمی­‌توانستند در برابر وسوسه دعوت به سیگار، جرات ورزی کنند و نه بگویند. اما آموختن مهارت جرات ورزی، به تنهایی قادر نیست که از فرد محافظت کند. مجموعه 10 گانه مهارت­‌های زندگی به صورت گروهی آموزش داده می‌شود و مشاور نقش یک تسهیل‌گر را دارد تا گروه را به سمتی ببرد که با کمترین میزان آسیب؛ نتیجه خوبی بگیرند.

  نحوه درمان خودشیفتگی، خودبزرگ بینی و غرور بیش از حد

انتخاب شغل

طبعاً شما توقع دارید پس از اتمام تحصیلات­تان شغلی مناسب پیدا کنید که با روحیات و شرایط شما سازگار باشد. اگر به عنوان یک دانش‌­آموز، اطلاعات درستی از رشته تحصیلی و دنیای مشاغل نداشته باشید، قطعاً انتخاب درستی نخواهید داشت. اشتباه حق شماست و می­‌توانید بارها مسیر خود را تغییر دهید اما حیاتی­‌ترین چیزی که از دست می‌­دهید زمان است.

خدمات همیار عشق در زمینه مشاوره تحصیلی


خدمات همیار عشق در زمینه مشاوره تحصیلی

همیار عشق با داشتن مشاوران متخصص، می‌­تواند شما را یاری کند تا مشکلاتی که در زمینه تحصیل و یا ارتباط با آن مواجه شده‌­اید را حل کنید. همچنین اگر به عنوان یک والد خواننده این مقاله بوده­‌اید، مطمئناً نگران حال و آینده تحصیلی فرزندتان هستید. می­خواهید او بهترین تصمیم را بگیرد.قطعاً متوجه اهمیتی که یک مشاور می‌­تواند در دوره­‌های مختلف زندگی ایفا کند، شده‌­اید. اگر از همسر خود جدا شده‌­اید و پس از طلاق، فرزندتان دچار اضطراب و یا افت تحصیلی شده باشد، آسیب­‌های جدایی می­‌تواند بر روند عملکرد تحصیلی فرزندتان اثر مخربی بگذارد. گاهی آنقدر احساس کلافگی دارید که حس می­‌کنید توانایی حل مشکلات خود را ندارید. اگر خودتان در طی تحصیل در دانشگاه، دچار شکست عاطفی شده باشید، همراهی یک مشاوره می­‌تواند شما را در بهبود روند زندگی­تان یاری کند.

در این مقاله، مشاوره تحصیلی معرفی شد. این نوع از مشاوره، به افراد کمک می­‌کند تا استعدادهای خود را بشناسد، علت عدم انگیزه و تمرکز خود را پیدا کند. با کمال طلبی منفی که باعث می‌­شود دیگر اقدامی انجام ندهد مقابله کند. علاوه بر این، مشاوره تحصیلی صرفاً برای مسائل درسی کاربرد ندارد، بلکه یک مشاور خوب، حتماً در سایر موارد دانش‌­آموز یا دانشجو را راهنمایی می­‌کند. برای مثال وقتی دانش‌آموزی وارد رابطه با جنس مخالف می‌شود، ممکن است عملکرد تحصیلی­‌اش دچار اختلال شده باشد. اهمیت مشاوره تحصیلی آن‌جایی بیشتر نمایان می­‌شود که ما بیشتر زندگی خود را در حال تحصیل هستیم. اگر در روند تحصیل و انتخاب شغل، نتوانیم درست عمل کنیم، مهم­‌ترین چیزی که از دست می­‌دهیم زمان است و این بهای اندکی نیست.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط