با شوهر رفیق باز چه کنم؟ ( ارتباط زیاد مرد متاهل با دوستانش)
مهر ۷, ۱۳۹۷
برگرداندن شوهر یا نامزد سابق (چطور همسرم را برگردانم)
مهر ۷, ۱۳۹۷
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در بسیاری از فرهنگ‌های سنتی، مردم بر این باورند که در میان فرزندان خانواده، دختر یا پسری که سن بیشتری دارد باید زودتر ازدواج کند. این عقیده در مورد دختران خانواده بیشتر رواج دارد. در این باور گفته می‌شود اگر خواهر کوچکتر زودتر از خواهر بزرگتر ازدواج کند گویا به او بی‌احترامی کرده و شأن او را زیر سوال برده است. اما در جامعه مدرن حاضر، بسیار دیده می‌شود که خواهر کوچکتر زودتر موقعیت ازدواج با فرد موردنظرش را  پیدا می‌کند. در این صورت بسته به شرایط فرهنگی و نوع تفکر، افراد خانواده دختر ممکن است بازخورد متفاوتی از خود نشان دهند. در این مقاله به بررسی موضوع “نوبتی ازدواج کردن فرزندان” در خانواده می پردازیم.

نوبتی ازدواج کردن فرزندان


نوبتی ازدواج کردن در گذشته و در جامعه سنتی مرسوم بوده است. در آن زمان معمولا پسرها تا قبل از ازدواج، دختر را ندیده و نشناخته بودند و به صرف شناختی که از خانوده داشتند برای وصلت با آنها اقدام می‌کردند. پدر و مادرها هم دختر بزرگترشان را به خاطر اینکه معمولا شرایط ازدواج برای او بیشتر فراهم بود و به سن مناسب ازدواج رسیده بود معرفی می‌کردند. اما در جامعه حاضر نقش افراد در انتخاب همسر بسیار پر رنگ‌تر از گذشته شده است، حضور دخترها در جامعه و فعالیت‌های اجتماعی بیشتر شده و امکان آشنایی زوج به طور مستقیم بیشتر از گذشته وجود دارد. به همین سبب فرآیند خواستگاری و ازدواج نیز تغییرات زیادی یافته است که امکان فراهم شدن موقعیت ازدواج برای فرزندان کوچکتر خانواده نیز فراهم شود. همچنین بالا رفتن سن ازدواج، چند فرزند را به طور همزمان در سن ازدواج قرار می‌دهد. واضح است در شرایط فعلی منوط کردن ازدواج یک فرد به خواهر یا برادرش توجیه روانی و اجتماعی ندارد. مخصوصا اینکه ممکن است به دلایل مختلف، ازدواج خواهر بزرگتر به تاخیر بیفتد. مثلا ممکن است دختر بزرگتر قصد ادامه تحصیل داشته باشد، یا به طور کلی از نظر روحی آمادگی ازدواج نداشته نباشد. یا اینکه فرد مورد نظر خود را تا آن زمان نیافته باشد. به تاخیر انداختن ازدواج فرزند کوچکتر به خاطر تجرد خواهر یا برادر بزرگترش، تاثیرات منفی متعددی بر خانواده خواهد گذاشت.

 تاثیرات منفی نوبتی ازدواج کردن


پایین آمدن سطح کیفیت ازدواج دختر بزرگتر

در اجبار به نوبتی ازدواج کردن فرزندان، والدین به صورت ناآگاهانه کیفیت ازدواج خواهر بزرگتر را کاهش می‌دهند. چراکه نوبتی بودن ازدواج، به نوعی خواهر بزرگتر را برای اینکه زودتر ازدواج کند و موقعیت برای ازدواج خواهر کوچکتر فراهم شود تحت فشار روانی قرار می‌دهد. طبق آمار، این موضوع در خانواده‌هایی که دو دختر دارند بیشتر دیده می‌شود تا خانواده‌هایی که فرزند کوچکتر پسر است. همچنین در خانواده‌هایی که والدین تسلط و دخالت بیشتری در تصمیم گیری فرزندان دارند بیشتر اتفاق می‌افتد.

خواستگاران کمتر پیش قدم می‌شوند

پسری قصد خواستگاری از دختر مورد علاقه خود را دارد ولی با مشکلی روبه رو می‌شود که نمی‌تواند برای این موضوع پیش قدم شود. زیرا دختر موردعلاقه‌اش، دارای خواهر بزرگتر مجرد است و خانواده اجازه نمی‌دهند دختر کوچکترشان زودتر ازدواج کند. در این صورت ممکن است از وصلت با خانواده و خواستگاری منصرف شود.

از دست رفتن فرصت ازدواج برای هر دو خواهر

در بسیاری از موارد با ازدواج فرزند کوچکتر موقعیت‌های مناسبی نیز برای ازدواج فرزند بزرگتر فراهم می‌شود، اما در غیر این صورت فرزند کوچکتر هم موقعیت‌ها و فرصت‌های ازدواج را از دست می‌دهد. همچنین به تاخیر انداختن بی‌مورد ازدواج فرزند کوچکتر، باعث می‌شود سن او بالا برود و بالا رفتن سن ازدواج خود می‌تواند مشکلات زیادی را برای او در پی داشته باشد.

فشار روانی زیاد بر خواهر بزرگتر

در شرایطی که خواهر کوچکتر خواستگار خوبی دارد، نحوه برخورد خانواده و اطرافیان با دختر بزرگتر بسیار مهم است. حرف‌ها و قضاوت‌های نابخردانه در این شرایط می‌تواند خواهر بزرگتر را تحت فشار روانی زیادی قرار دهد. حرف‌هایی که بعضا موجب ایجاد احساس شکست و ناامیدی و از دست رفتن اعتماد به نفس دختران بزرگتر می‌شود. ضمن اینکه در شرایطی که والدین از ازدواج خواهر کوچکتر به خاطر تجرد خواهر بزرگترش جلوگیری می‌کنند، ممکن است فرزند بزرگتر دچار عذاب وجدان کاذب برای مجرد ماندن خواهرش شود و این عذاب وجدان بر تصمیم گیری او برای انتخاب همسر تاثیر منفی بگذارد.

در یک کلام...

ازدواج فرزند کوچک‌تر قبل از بزرگ‌تر به هیچ وجه ناپسند نیست. رسم معرفی کردن دختر بزرگتر به خواستگار برای ازدواج بنا بر اصول ازدواج سنتی صورت می‌گرفته است. امروزه باتوجه به بالا رفتن سن ازدواج و تاثیر بیشتر انتخاب فردی در گزیدن همسر، شرایط ازدواج و خواستگاری تغییر کرده است. در نتیجه به تعویق انداختن ازدواج فرزندان کوچکتر تا ازدواج خواهر یا برادر بزرگترشان، از نظر عرفی و اجتماعی قابل توجیه نیست. اصرار بر نوبتی ازدواج کردن فرزندان باتوجه به سنشان، می‌تواند تاثیرات منفی بر خانواده و فرد داشته باشد. این موضوع می‌تواند فشار روانی زیادی برای دختر یا فرزند بزرگتر خانواده ایجاد کند و کیفیت ازدواج او را به خاطر تعجیل در ازدواج کردن کاهش دهد. همچنین روبر شدن با مخالفت والدین و خانواده‌ها با ازدواج فرزندان کوچکتر موجب می‌شود خواستگاران کمتری برای او پیش قدم شوند و سن ازدواج فرزند کوچکتر بالا برود و فرصت‌های ازدواج را از دست بدهد.


چند کلام با والدین


  • لازم است والدین و خانواده‌ها توجه کنند فرصت‌ها گذرا هستند و ممکن است با پایبندی به سنت‌های بی اساس و مخالفت‌های بی دلیل با ازدواج فرزندشان با فردی شایسته، او را از آینده‌ای روشن محروم کنند.
  • تاخیر کردن در ازدواج همیشه منفی نیست. بیشتر بر کیفیت ازدواج فرزندان خود تاکید داشت باشید نه زمان ازدواج آنها.
  • به انتخاب و نگرش فرزندتان احترام بگذارید. ازدواج قبل از هر چیز یک انتخاب فردی است، که به بلوغ اجتماعی، اقتصادی، جسمی و روانی فرد وابسته است. در مورد زمان ازدواج فرزندان و فردی که با او می‌خواهد تشکیل زندگی مشترک دهند به آ ها آزادی عمل و قدرت تصمیم گیری دهید.

چند کلام با خواهران کوچکتر


  • اگر دختر و پسری در شرایطی قرار گرفتند که می‌توانند ازدواج مناسبی داشته باشند، نباید به خاطر مجرد بودن خواهر یا برادر بزرگ‌تر آن شانس را از دست بدهند. چرا که امکان دارد این موقعیت برای آنها مجددا تکرار نشود. پس سرنوشت خود را به سرنوشت خواهر یا برادر بزگتر خود برای ازدواج گره نزنید.
  • درصورتی که والدین یا فرزند بزرگ‌تر با ازدواج شما به عنوان فرزند کوچکتر مخالفت کردند، عجله و بی صبری به خرج ندهید. بلکه بهتر است، صبر کنید تا موافقت تمام اعضای خانواده جلب شود و محیط خانواده برای حمایت از شما مساعد شود. می‌توان برای متقاعد کردن والدین و فرزند بزرگ‌تر ازمشاور کمک گرفت.

چند کلام با خواهران بزرگتر مجرد


  • در نظر داشته باشید ازدواج کردن خواهر یا برادر کوچکتر شما، به منزله بی احترامی و بدخواهی او نسبت به شما نیست.
  • سعی کنید خودتان را با خواهرتان یا خواستگار او را با خواستگارهای خودتان مقایسه نکنید، که هر شخصیتی منحصر به فرد و قابل احترام است و مطمئنا خداوند برای هر شخصی زوج مناسب او را قرار داده است.
  • سن ازدواج و شرایط هر کس نیز ممکن است باتوجه به عوامل مختلف متفاوت باشد و این موضوع لزوما دلیل بر وجود ویژگی منفی در شما نیست. به صرف ازدواج خواهر کوچکتر، در امر ازدواج عجله نکنید.
  • اجازه ندهید افکار منفی و قضاوت‌های ناآگاهانه بر شما غالب شود. شما می‌توانید برای ازدواج خواهرتان خوشحال باشید و خودتان هم در زمان و فرصت مناسبی در آینده ازدواج موفقی داشته باشید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X