چطور یک مدیر تاثیر گذاری در سازمان خود باشیم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور یک مدیر تاثیر گذاری در سازمان خود باشیم؟

مهم‌ترین مهارت‌های بین‌فردی مدیران موفق کدام است؟

در این قسمت از مقاله، ۱۳ مهارت بین فردی مدیران موفق را باهم بررسی خواهیم کرد. مهارت های مدیران موفق عبارت‌اند از:

 • شفافیت
 • توانایی عالی در برقراری ارتباط
 • مهارت گوش دادن
 • ثبات و قابلیت اطمینان
 • قابل اعتماد بودن
 • آمادگی برای تغییر
 • مهارت حل تعارض (به جای اجتناب از تعارض)
 • توانمندسازی و ایجاد انگیزه در تیم خود
 • اهمیت دادن به ظاهر و نظافت شخصی
 • در صورتی که از نزدیک با همکاران خود در ارتباط هستید حتما از عطر مناسب استفاده کنید و به صورت روزانه استحمام کنید، استفاده از وسایل نظافت شخصی مثل مام و .. کمک کننده است.
 • تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری
 • هوش هیجانی
 • شفافیت

  در گذشته این ضرورت احساس نمی‌شد که کارکنان باید از شرایط سازمان آگاه باشند و مدیران صرفا موضوعاتی را که دانستن آنها لازم بود با کارکنان خود به اشتراک می‌گذاشتند. اما اکنون دوره و زمانه عوض شده است.

  امروزه کارکنان از مدیران خود انتظار دارند که با آنها شفاف باشند. آنها می‌خواهند بدانند که در شرکتشان چه می‌گذرد و وضعیت عملکرد سازمان چگونه است. به عبارتی آنها بازخورد مستقیم و صادقانه می‌خواهند و انتظار دارند مدیران واقعیت‌های دشوار را از آنها پنهان نکنند.

  مدیران نیز باید بدانند که کارکنان افرادی بالغ هستند و نیازی به پنهان‌کاری از آنها نیست. کارکنان حقیقت را می‌خواهند و مدیران باید شفاف، قابل اعتماد و بی‌پرده صحبت کنند. شفافیت و صداقت، مهارت‌هایی است که مدیران و مسئولان منابع انسانی برای بهبود مشارکت کارکنان به آن نیاز دارند.

  توانایی عالی در برقراری ارتباط

  دیگر ویژگی مدیران موفق، توانایی عالی برای برقراری ارتباط است. به این معنی که مدیران باید ارتباط منظمی با همه اعضای تیم خود داشته باشند، بازخورد مکرر ارائه دهند و از کارکنانی که عملکرد عالی دارند، قدردانی کنند.

  ارتباط موفق صرفا ارتباط رو در رو نیست، بلکه از طریق ایمیل، برنامه‌های پیام‌رسان، زبان بدن و اشکال دیگر نیز اتفاق می‌افتد. مدیران باید با کارکنان خود به گونه‌ای ارتباط برقرار کنند که باعث ایجاد احساس راحتی در آنها شود. بنابراین ارتباط موثر ارتباطی است که به شما در شناخت کارکنان خود و درک آنچه برای تشویق آنها به بهبود عملکردشان نیاز است، کمک می‎‌کند و لزوما شیوه‌ای نیست که با سلیقه و یا برنامه زمان‌بندی شما مطابقت دارد.

  شما به عنوان یک مدیر خوب باید به کارکنان خود بفهمانید که آنها می‌توانند در مورد هر مساله‌ای که به کار مربوط می‌شود با شما صحبت کنند. همچنین می‌توانید از سیاست “درهای باز” و ابزارها و فناوری‌هایی مانند اتوماسیون اداری که به دریافت بارخورد فوری از کارکنان کمک می‌کنند، استفاده کنید. مدیران همچنین باید این موضوع را برای کارکنان خود روشن کنند که آنها آزادند به راحتی و صادقانه با مدیران ارتباط برقرار کنند و اگر می‌خواهند شکایتی را مطرح کنند یا درخواست کمک کنند، نباید احساس کنند شغلشان در خطر است.

   

  مهارت گوش دادن

  وقتی عبارت “توانایی برقراری ارتباط موثر” را می‌شنویم، معمولا به توانایی صحبت کردن یا نوشتن فکر می‌کنیم. اما در میان ویژگی های مدیران موفق، توانایی گوش دادن نیز به همان اندازه مهم است، زیرا کارکنان مایل هستند که نظرات و دیدگاه‌های آنها نیز شنیده شود.

  مدیر موفق کسی است که زمانی را برای گوش دادن به نظرات کارکنان و خواسته‌های آنها اختصاص می‌دهد. حتی اگر کارکنان داوطلبانه بازخورد بدهند، از آنها می‌خواهد که نظرات خود را بیان کنند. دریافت نظرات ارزشمند کارکنان به شما کمک می‌کند تا بر اساس آن برای بهبود کسب و کار خود تلاش کنید. این مساله به کارکنان شما نیز نشان می‌دهد که با بیان نظرات خود می‌توانند در محیط کار خود اثرگذار باشند.

 • رعایت نظافت شخصی در محیط کار

 • 1 – در محیط کار، فاصله خود را با همکاران دیگر حفظ کنید. خیلی از بیماری های مسری مثل سرماخوردگی، در محیط های شلوغ که فاصله افراد با یکدیگر کم است، منتقل می شوند.

  2 – اگر زخمی در بدن (مثل بریدگی انگشت) دارید ، قبل از ورود به محل کار، آن را با باند استریل بپوشانید تا عفونت نکند.

  3 – اگر با خودتان غذا به محل کار می برید، حتما در پوش داشته باشد. هرگز موادغذایی را که زود فاسد می شوند، به عنوان غذا به محل کار خود نبرید.

  4 – هر چند وقت یک بار موهای خود را کوتاه کنید تا ظاهری مرتب داشته باشید. همچنین موهای خود را با شستن به موقع، تمیز نگه دارید (در آقایان).

  5 – حداقل یک بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. با مراجعه به دندانپزشک می توانید از مشکلات احتمالی دهان و دندان خود مطلع شوید و از مشکلاتی مثل بوی بد دهان، که در محل کار همکارانتان را آزار می دهد، جلوگیری کنید. می توانید در محل کار بعد از خوردن ناهار، از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
  6 – هر شب قبل از خواب و یا پیش از رفتن به محل کار حمام کنید. حمام کردن نه تنها پوست را تمیز می کند، بلکه سبب می شود تا شاداب تر و سر حال تر به نظر برسید و بوی نامطبوع عرق را از شما دور می کند.
  اگر حمام نکنید و تنها از اسپری و مام  و عطر استفاده کنید، کمک چندانی به رفع بوی عرق نمی کنید و حتی در برخی موارد، بوی عرق را بدتر می کنید.

  7 – اگر فردی هستید که زیاد عرق می کنید، یا کارهای بدنی زیادی در طول روز انجام می دهید، حتما پس از استحمام، از مواد ضد تعریق مثل مام، برای زیر بغل خود استفاده کنید تا کمتر با بوی نامطبوع عرق خود، دیگران را اذیت کنید.
  8 – دست های خود را تمیز نگه دارید و مرتب آنها را بشویید. در محل کار خود حتما دستمال کاغذی قرار دهید. همراه داشتن دستمال کاغذی، در مواقعی که بیماری عفونی تنفسی (مثل سرماخوردگی) دارید، از سرایت بیماری به سایر همکاران جلوگیری می کند.
  9 – ناخن های خود را همواره کوتاه و تمیز نگه دارید، مخصوصا اگر در بخش خدمات دهی موادغذایی کار می کنید. با کوتاه نگه داشتن ناخن ها، از انتقال میکروب های دست و ناخن به مواد غذایی، جلوگیری می کنید.
  10 – حتما بعد از بیرون آمدن از دستشویی، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

  11 – دو بار در روز مسواک بزنید (حداقل یک بار در محیط کار ) و یک بار در روز نخ دندان بکشید. اگر ذرات غذا، بین دندان ها باقی بماند، باکتری ها، بوی بدی  را در دهان تولید می کنند که موجب آزار همکاران در محیط کار می شود.
  12 – اگر زیاد عرق می کنید و بوی عرق تندی دارید، از مصرف زیاد غذاهای ادویه دار و تند خودداری کنید.
  13 – در محیط کار، در موارد زیر دست های خود را با آب و صابون بشویید:
  – بعد از دستشویی
  – بعد از اینکه با فردی که سرما خورده و عطسه و سرفه می کرده، دست داده اید.
  – بعد از دست زدن به پول و وسایل پرکاربرد مثل صفحه کلید کامپیوتر و دستگیره در، ماشین فکس، دکمه ی آسانسور و … .

  سندروم خود ویرانگری یا ایمپاستر در رابطه

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط