همیار عشق

مشاوره روانشناسی آموزش-محور چیست؟(Guided Self-Help Treatment)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره روانشناسی آموزش-محور چیست؟(Guided Self-Help Treatment)

دکتر آلبرت الیس، بزرگترین و اثرگذارترین روانشناس معاصر است سال‌ها در حوزه روانشناسی آموزش-محور یا روان‌درمانی خودیار (Self-Help Treatment) کار کرده است. موسسه آلبرت الیس(AEI) در طول60 سال گذشته جدیدترین و کاربردی‌ترین محتوای آموزشی روان‌شناسی خودیار را در اختیار مخاطبان قرار داده است. این شیوه به مراجعان اجازه می‌دهد که در هر زمان و مکانی، به طور ساختارمند و گام به گام با مبانی و علت مشکلاتشان آشنا شوند تا بتوانند برای حل آن‌ها اقدام کنند. به‌علاوه، دسترسی همیشگی به محتوای آموزشی باعث می‌شود که افراد هر زمانی که مطالب یادگرفته شده را فراموش کردند، به راحتی به این منابع رجوع کنند. مطالبی که تحت عنوان روان‌درمانی خودیار در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، با وجود دارا بودن پایه‌های قوی روان‌شناختی، به زبان بسیار ساده درآمده است که هر کسی بتواند از آن‌ها بهره ببرد.
پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که این شیوه آموزشی- درمانی بسیار اثربخش بوده است، به طوری که در حل برخی از مشکلات روانشناختی اثر آن را با درمان گفت‌وگو محور و مشاوره تقریبا مشابه دانسته‌اند. بر طبق این پژوهش‌ها، به دلیل کاربردی، اصولی و راهکار‌مدار بودن این شیوه آموزشی – درمانی، افراد می‌توانند در حل بسیاری از مسائل و مشکلات خود، از آن‌ها بهره بگیرند.

مشاوره روانشناسی آموزش-محور(Guided Self-Help Treatment)


اما سوال اینجاست که آیا روش خودیار (Self-help) به تنهایی قادر است که تمامی مشکلات و مسائل افراد را در حوزه روان‌شناختی و عاطفی حل کند؟ آیا در این روش‌ها دیگر به حضور روان‌شناس و روان‌درمانگر نیاز نیست؟ خیر. شما ممکن است با استفاده از محتوای آموزشی خودیار به اطلاعات بسیاری دست پیدا کنید، اما حضور روان‌شناس متخصص و آموزش‌دیده در اینجا بسیار لازم است. به این معنی که محتوای آموزشی (Self-Help) باید همراه با هدایت و راهنمایی (Guidance) باشد.
بیایید با استفاده از یک مثال، این مورد را بررسی کنیم. فرض کنید شما می‌خواهید زبان جدیدی را یاد بگیرید و برای اینکار بهترین کتاب‌ها و وسایل کمک آموزشی دیگر را تهیه کرده‌اید، آیا دیگر به معلم نیاز ندارید؟ بهترین وسایل آموزش زبان هم یک نقص بسیار بزرگ دارند و آن این است که شما نمی‌توانید ابهامات و اشکالات خود را با کمک آن‌ها رفع کنید. به علاوه ممکن است مثلا شما یک گرامر زبان را به خوبی یاد بگیرید، اما درست ندانید که در موقعیت‌های مختلف از آن چطور استفاده کنید.
درست مثل یک معلم، روانشناس دوره دیده در کنار شماست تا هر زمان که ابهام، سوال و یا اشکالی داشتید، با او درمیان بگذارید و مشکل خود را رفع کنید؛ به علاوه، می‌توانید در مورد استفاده درست‌تر از تکنیک‌های آموزش داده شده، در زندگی شخصی خود از وی راهنمایی بگیرید. یادتان باشد که انسان‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و در بسیاری از موارد با یکدیگر متفاوتند و شما نمی‌توانید تنها با یک نسخه همگانی، به هدف خودتان برسید و مشکلتان را حل کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که محتوای آموزشی به تنهایی کافی نیست و شما با کمک روان‌شناس و با توجه به شرایطتان، به بهترین روش‌ها برای حل مشکلاتتان دست پیدا کنید. به علاوه، مطالعات مختلف نشان می‌دهد که صرف گفت و گو با روان‌شناس و صحبت در مورد احساسات، به میزان زیادی می‌توانید، از شدت ناراحتی و خشمتان نسبت به موضوع کم کنید تا کنترل و مدیریت شرایط خود را به دست بگیرید.

  جلوگیری از طلاق و جدایی(بازگشت به رابطه‌ای که در آستانه طلاق است)

مشاوره روانشناسی آموزش-محور از راه دور همیار عشق


همیار عشق بنیانگذار مشاوره روان‌شناسی آموزش-محور (Guided Self-Help Treatment) راه دور در ایران است که به منظور بهبود دسترسی به خدمات درمانی روانشناسی (Improving Access to Psychological Therapies (IAPT)) کارگاه‌های آنلاین(Online Workshops) روانشناسی ارائه می‌‌دهد. همانطور که از واژه کارگاه برمی‌آید ، در یک کارگاه شما‌ علاوه بر دریافت آموزش کاربردی،‌ تحت نظارت و راهنمایی یک متخصص هستید. در کارگاه‌های آنلاین همیار عشق نیز شما علاوه بر دریافت محتوای آموزشی کاربردی و نوین روانشناسی، با ارتباط و گفت و گو با روان‌شناس متخصص، در مورد سوالات، ابهامات و دغدغه‌های خود از وی راهنمایی میگیرید. روان‌شناس، گام به گام همراه شما خواهد بود تا به بهترین نحو بتوانید مراحل آموزش و درمان را پشت سر بگذارید و در هنگام نیاز با وی مشورت کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط