همیار عشق

با شوهر رفیق باز چه کنم؟ ( ارتباط زیاد مرد متاهل با دوستانش)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

با شوهر رفیق باز چه کنم؟ ( ارتباط زیاد مرد متاهل با دوستانش)

بسیاری از پسران در زندگی مجردی وقت زیادی را با دوستان خود می‌گذرانند. اما وقتی مردی وارد زندگی متاهلی می‌شود، ارتباط او با دوستانش پیچیده‌تر می‎شود. چراکه ممکن است با دوستان احساس راحتی و صمیمیت بیشتری داشته باشد تا با همسرش. همچنین ممکن است گاهی در انتظارات و توقعاتی که دوستان دارند و انتظاراتی که همسرش دارد تداخل و تضاد ایجاد شود. اگر شوهر شما همواره وقت زیادی را با دوستانش بگذراند، به طوری که وقت گذرانی با دوستانش را به وقت گذرانی با شما ترجیح دهد. همچنین اگر بیشتر به آن‌ها توجه و احترام داشته باشد و برای بودن با آن‌ها برنامه ریزی کند. می‌توان گفت به عبارتی او “شوهری رفیق باز” است.

نقش دوستان در زندگی متاهلی


به طور کلی دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی هر شخص دارند و این نقش بعد از ازدواج هم ادامه خواهد داشت. یک فرد متاهل نیز مانند فرد مجرد نیاز دارد با دوستانی خوب، صادق و درستکار در ارتباط باشد. اما از آن جایی که به افراد معمولا از دوستان خود بسیار تاثیر می‌پذیرند، لازم است افراد متاهل، از دوستی با اشخاصی که ممکن است برای ازدواج آن‌ها مضر باشند دوری کنند. وقتی دو نفر تصمیم به ازدواج می‌گیرند در زندگی آن‌ها تغییری اساسی ایجاد می‌شود و یکی از این تغییرها این است که ارتباط مناسب با همسر، باید در اولویت دیگر روابط قرار گیرد.

درواقع دوستان زیاد و صمیمی به همان اندازه که می‌توانند در شرایط خوب و بد زندگی برای فرد حمایت کننده باشند، پتانسیل زیادی در تخریب زندگی مشترک او دارند. برای مثال بعضی از دوستان مجرد مردان متاهل، نمی‌توانند این موضوع را بپذیرند که او باید وقت آزاد خود را با برنامه خانواده و همسرش تنظیم کند. به همین علت ممکن است او را گاهی با صحبت‌های خود در تنگنای انتخاب بین جمع دوستانه و جمع خانواده قرار دهند.

رفیق بازی مرد متاهل تاثیرات منفی زیادی بر سلامت رابطه عاطفی و بنیان خانواده دارد. رفیق بازی شوهر، ممکن است باعث شود همسر او عمیقا احساس تنهایی و بی ارزشی کند و از او دور شود. به ویژه اگر دوستان شوهر افراد خوب  و شایسته‌ای نباشند و عادات نامناسب یا عقاید بدی را ترویج دهند، این مشکل دوچندان خواهد شد.

  ازدواج به خاطر پول (با پول ازدواج کردن درست است یا غلط؟)

دوستانی که برای ازدواج مضر هستند


اینکه مرد زندگی شما دوستان صمیمی داشته باشد به طور کلی خوب است. اما او نباید اجازه دهد که ازدواجتان به خاطر آن‌ها تحت تاثیر منفی قرار گیرد. در اینجا اولین سوالی که ایجاد می‌شود این است که چه دوستانی برای یک مرد متاهل خوب و مناسب هستند و چه دوستانی ازدواج و زندگی مشترک را در خطر فروپاشی قرار می‌دهند؟

فردی که درمورد همسر خودش بدگویی می‌کند

مردی که درمورد همسر خودش همیشه بدگویی و غیبت می‌کند یا رفتار نامناسب یا تحقیرآمیزی با او دارد، برای دوستی با شوهر شما مناسب نیست. افراد به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر هم صحبتی با دوستان خود قرار می‌گیرند. وقتی شخصی شروع به بدگویی کردن و ابراز نارضایتی از زندگی مشترکش می‌کند، به صورت ناخودآگاه بر دیدگاه‌های دوست و هم صحبتش تاثیر منفی می‌گذارد. احتمالا در این حالت مرد برای ابراز همدردی با او، چند مورد از نقاط منفی زندگی مشترکش را متذکر می‌شود و در ادامه باعث می‌شود حس رضایت او هم نسبت به ازدواج و همسرش کاهش یابد. چرا که روال هم‌صحبتی با دوستش طوری پیش رفته که باعث شده بر نقاط منفی رابطه متمرکز شود.

فردی که درمورد همسر دوست متاهلش بدگویی می‌کند

هیچ بهانه‌ای در این مورد پذیرفتنی نیست. هیچ مرد متاهلی نباید اجازه دهد دوستش درمورد همسر او بدگویی کند و از او ایراد بگیرد. حتی اگر مرد و دوستش بسیار با هم صمیمی باشند و مسائل عاطفیشان را قبل از ازدواج هم با هم درمیان می‌گذاشتند، با وارد شدن به زندگی متاهلی این موضوع باید خاتمه یابد. چنین صحبتی علاوه بر اینکه از نظر اخلاقی اشتباه است، رفتاری ناسالم و مضر برای ازدواج فرد خواهد بود. چرا که به طور مستقیم دوستی را بر رابطه خانوادگی ترجیح می‌دهد.

فردی که مردرا به جبهه گیری علیه خانواده‌اش تشویق می‌کند

یک دوست واقعی، باید فرد را تشویق به نزدیک شدن و صمیمیت بیشتر به همسر و بچه‌هایش کند. اگر دوست شوهر مدام او را برای جبهه‌گیری علیه همسرش تشویق کند مطمئنا در حق او خوبی نکرده است. صحبت‌هایی مانند: “تو بیش از حد برای زن و بچه‌ات وقت می‌گذاری” و “چرا اجازه میدی همسرت اینقدر کنترلت کنه؟ زن ذلیل نباش!” جملاتی هستند که تاثیر منفی زیادی بر ارتباط مرد متاهل با خانوده‌اش می‌گذارند.

دوستی که مرد را مجبور می‌کند بین او و خانواده‌اش یکی را انتخاب کند و او را ترغیب می‌کند وقت زیادی را به دور از خانواده با هم سپری کنند. به تدریج مرد را از همسرش دور می‌کند و چه بسا این موضوع باعث طلاق عاطفی زوج شود. مردان متاهل همواره باید تعادل را در روابط دوستی خود حفظ کرده و روابط زناشویی را در اولویت قرار دهند.

  مشاوره شوهر معتاد(شوهرم معتاده، خسته شدم)

دوستی که به طور کلی نسبت به ازدواج و جنس خالف دیدگاه منفی دارد

اگرچه ممکن است یک مرد دوستانی با سلایق و دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشد. اما لازم است از دوستی با فردی که به طور کلی دیدگاه منفی نسبت به ازدواج و جنس مخالف دارد و ارزش‌های متفاوتی در این مورد دارد دوری کند.

ممکن است مردی دوستانی داشته باشد که به تازگی طلاق گرفته‌اند. البته که حمایت عاطفی از آن‌ها ایراد ندارد بلکه وظیفه انسانی است. اما نباید اجازه داد دیدگاه‌های منفی که در آن برهه زمانی نسبت به ازدواج دارند، بر روی او و ارتباط با همسرش تاثیر منفی بگذارد و باعث سردی نسبت به خانواده شود.

همچنین هم صحبتی مرد متاهل، با مردانی که به هر دلیل به طور کلی از جنس مخالف بیزاند، تاثیر خوبی بر او نخواهد داشت و ممکن است از عشق او به همسرش به مرور زمان کم کند.

دوست، با شخصیت بسیار وابسته

چنین دوستی از نظر عاطفی مانند چسب به مرد زندگی شما خواهد چسبید! افرادی که شخصیت بسیار وابسته دارند معمولا نیازمند دریافت توجه 24ساعتی از دوست و رفیقشان هستند. آن ها تمایل دارند همواره در جریان جزئیات زندگی رفیقشان قرار بگیرند. این موضوع باعث می‌شود مرد نتواند برای زندگی شخصیش مرز تعریف کند و در نتیجه به روابط همسران آسیب خواهد زد.

دوست نزدیک از جنس مخالف

یکی دیگر از دوستی‌های آسیب زا برای یک مرد متاهل، دوستی نزدیک و صمیمانه با جنس مخالف است. این دوست با هر عنوانی که برایش انتخاب شود برای ازدواج مضر است. چه او را دوست اجتماعی بنامیم، چه دوست معمولی یا جاست فرند. این دوستی اگرچه در آن ادعایی از ارتباط عاطفی نیست، همواره می‌تواند یک عنصر تهدید کننده باالقوه برای رابطه زناشویی مرد متاهل باشد. چنین دوستی، حتی اگر فرض بگیریم هیچ کشش جنسی در آن مطرح نباشد، اعتماد به نفس همسر را در زندگی مشترک کاهش می‌دهد و همواره او را تحت فشار روانی زیاد قرار خواهد داد.

راه‌هایی برای حل مشکل رفیق بازی همسر


درمورد احساستان با او صحبت کنید

به جای اینکه به خاطر وقت گذرانی با دوستانش او را سرزنش کنید و یا با قهر و دعوا با او مقابله کنید، از مهارت‌های ارتباط موثر برای بهبود شرایط کمک بگیرید. در یک موقعیت مناسب، در مورد احساساتتان صادقانه با شوهرتان صحبت کنید. به او بگویید نیاز دارید زمان بیشتری را با هم بگذرانید و فکر می‌کنید این موضوع به صمیمی‌تر شدن رابطه عاطفیتان کمک زیادی خواهد کرد.

شما بهترین دوست همسرتان باشید

چرا او وقت بیشتری را با دوستانش می‌گذارند؟ مسلما دلیل خاصی دارد که شما با کمی فکر کردن می‌توانید به آن پی ببرید. بر روی این موضوع تمرکز کنید که چگونه بودن با شما می‌تواند برایش مانند بودن با بهترین دوستش شود. مثلا اگر بتوانید او را در فعالیت‌هایی که به عنوان تفریح دوست دارد همراهی کنید فوق العاده است. اگر بتوانید بهترین دوست همسرتان باشید دلیلی ندارد او وقت گذراندن با فرد دیگری را به شما ترجیح دهد.

  ریختن آب منی در واژن یا صورت زن: مزایا و معایب

موانع را از سر راه بردارید

چه موانعی باعث شده است همسرتان از شما فاصله بگیرد؟ چه چیزی تعادل ارتباط با دوستان و ارتباط با همسر را از میان برده است؟ این موانع را بشناسید و تا حد امکان سعی کنید آنها را حذف کنید.  برای مثال عدم وجود آرامش و رضایت درخانه و رابطه عاطفیتان، ممکن است یکی از این موانع باشند.

برای با هم بودن‌های خانوادگی برنامه ریزی کنید

طبیعی است که اگر شما برای آخر هفته‌ها یا وقت آزاد همسرتان هیچ برنامه‌ای در نظر نداشته باشید، دوستانش در این کار پیش دستی خواهند کرد. پس در این مورد با ذکاوت و زرنگی برنامه‌های جذابی تدارک ببینید و او را درجریان بگذارید. به این روش، وقت گذرانی با شما می‌تواند در اولویت برنامه‌های شوهرتان قرار گیرید.

با دوستان متاهلتان برنامه دورهمی بگذارید

یکی از بهترین جمع‌هایی که می‌تواند برای یک زوج مناسب باشد، دورهمی با دیگر زوج‌های متاهل است. در این صورت علاه بر اینکه ارتباط اجتماعی و دوستانه ای شکل گرفته است، افراد در کنار اعضای خانواده هستند و کسی احساس تنهایی و جدا ماندن نمی‌کند.

در مورد اهداف بزرگ زندگی مشترک‌تان صحبت کنید

در یک فرصت مناسب و زمانیکه آرامش کامل در ارتباطتان برقرار است به او درمورد عواقب بلند مدت رفیق بازی هشدار دهید. اینکه رابطه شما در 5 سال آینده در کجا قرار خواهد داشت؟ و چه کارهایی برای تحکیم رابطه دونفرتان در اولویت است؟ از او بخواهید که پیشنهاد دهد چطور می‌توانید کیفیت رابطه‌تان را ارتقا دهید و در زمانی که در کنار هم هستید ساعات خوشی را بگذرانید.

اگرچه رفاقت و رابطه با دوستان بسیار مهم است و دوستان می‌توانند حمایت کننده‌های بزرگی در زندگی باشند، اما رابطه دوستی فرد با همسرش، باید در اولویت رابطه‌های دیگر قرار گیرد. برای زندگی و ازدواج سالم، همواره باید در انتخاب دوستان مناسب توجه و دقت داشت. برخی از دوستی‌ها به طور کلی برای رابطه مضر و آسیب زا هستند. برای مثال دوستانی که در مورد همسر خودشان یا همسر دوستشان بدگویی می‌کنند، دوستانی که همواره می‌خواهند فرد را بر علیه خانوده‌اش قرار دهند و دوستانی که به طور کلی نظر منفی و بدبینی زیادی در مورد جنس مخالف دارند از این دسته‌اند. همچنین دوستی مرد با فردی که شخصیت بسیار وابسته دارد و دوستی صمیمانه با جنس مخالف، می‌تواند ازدواج او را با خطر جدی روبرو کند. برای جلوگیری و حل مشکل رفیق بازی شوهر باید سعی کنید بهترین دوست همسرتان باشید، برای بیشتر با هم بودن برنامه ریزی کنید و در مورد هدف‌های بلند مدت و اصلی ازدواجتان صحبت داشته باشید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

زنم در رابطه جنسی سرد شده

زنم در رابطه جنسی سرد شده

رابطه جنسی یکی از مهمترین بخش‌های زندگی مشترک است که در صورت بروز مشکل و نارضایتی در آن عواقب و پیامد های بدی در انتظار زندگی مشترک خواهد بود. به‌ویژه

مطالعه»