شخصیت شناسی آرکتایپ هرمس (کهن‌الگوی هرمس چه ویژگی‌هایی دارد؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شخصیت شناسی آرکتایپ هرمس (کهن‌الگوی هرمس چه ویژگی‌هایی دارد؟)

واژه کهن الگو ریشه یونانی دارد و به معنای الگو‌های قدیمی است. این واژه را نخستین‌ بار روانپزشک سوئیسی به نام یونگ مطرح‌کرد. او معتقد‌بود که کهن الگو‌ها مدل‌هایی از انسان، رفتارها و شخصیت‌ها هستند و هر رفتاری که از انسان‌ها سر می‌زند ریشه در این کهن الگو‌ها دارد. کهن‌الگوها انواع مختلفی دارند. یونگ برای زنان و مردان کهن الگوهای مختلفی را مطرح‌می‌کند. درباره کهن الگوی زنانه آفرودیت صحبت‌کردیم. در این مقاله درباره یکی از معروف‌ترین کهن الگوهای مردانه که کهن‌الگوی “هرمس” یا در اصطلاح “خدای هرمس” است، توضیحاتی ارائه‌می‌کنیم، جنبه‌های مثبت و منفی آن را بخوانید. آیا شما یک مرد هرمس هستید؟!واژه کهن الگو ریشه یونانی دارد و به معنای الگو‌های قدیمی است. این واژه را نخستین‌ بار روانپزشک سوئیسی به نام یونگ مطرح‌کرد. او معتقد‌بود که کهن الگو‌ها مدل‌هایی از انسان، رفتارها و شخصیت‌ها هستند و هر رفتاری که از انسان‌ها سر می‌زند ریشه در این کهن الگو‌ها دارد. کهن‌الگوها (لینک شود به مقاله کهن الگو‌ها) انواع مختلفی دارند. یونگ برای زنان و مردان کهن الگوهای مختلفی را مطرح‌می‌کند. درباره کهن الگوی زنانه آفرودیت (لینک به کهن الگوی آفرودیت) صحبت‌کردیم. در این مقاله درباره یکی از معروف‌ترین کهن الگوهای مردانه که کهن‌الگوی “هرمس” یا در اصطلاح “خدای هرمس” است، توضیحاتی ارائه‌می‌کنیم، جنبه‌های مثبت و منفی آن را بخوانید. آیا شما یک مرد هرمس هستید؟!

نگاهی به کهن‌الگو یا خدای هرمس

هرمس خدای مسافران، تجارت، دزد و پیامبران سایر خدایان بود. علت بسیاری از عناوین و وظایفی که او دارد ممکن‌است صرفا برای حفظ او در برابر مشکلات است. وقتی که او وظایف خدایان دیگر را انجام‌ندهد معمولا در وادی فتنه افتاده است. به او نگهبان دیونیسوس گفته‌می‌شد که به توانایی وی برای داشتن همواره اوقاتی خوش و خرم اشاره‌دارد. اگر آتنا دارای حکمت و هیدس دارای علم و دانش است پس می‌توان هرمس را خدای عقل دانست. او با ذائقه‌ای منتخب و دانشی مربوط به چیزهای دنیوی سرگردان است. یکی از چیزهایی که باعث عصبانیت هرمس می‌شود بودن در جایی به مدت طولانی است لذا از همین رو در برنامه ریزی بسیار ضعیف‌ عمل‌کرده و اغلب اوقات غیرقابل اعتماد است. این آرکتایپ به طرز خارق‌العاده‌ای به بچه‌ها مربوط است زیرا شخص خود او از رشدکردن خودداری‌می‌کند.هرمس در لحظات تیره‌تر، خود را به بی‌میلی و بی‌ حوصلگی می‌زند و ابله و نادان می‌شود. البته این به این معنا نیست که او کم عقل است بلکه تنها عقل و خرد خود را به طور موثری در پشت ماسکی از حماقت پنهان‌می‌کند. ممکن‌است که در ظاهر شوخی‌کند و بخندد و در عین حال مشغول طراحی یک نقشه‌ی شوم باشد. بزرگترین دارایی که او دارد همین دست‌کم‌ گرفتن و ناچیزشمردن او است. هرمس جاه‌طلبی و بلندپروازی‌های دیگر خدایان را ندارد زیرا این کار مسئولیت‌هایی به همراه دارد اما در عین حال نسبت به امور آنها کنجکاو است. این به او همان قدرت و نفوذی را می‌دهد که بدان نیاز دارد. هرمس خدای عقل و تغییر قیافه است. غالبا زمانی که زئوس خود را به عنوان هرمس فانی مبدل‌‌میکند با او همراه می‌شود. هرمس با عنصر جیوه در ذهن‌ها تداعی‌می‌شود و بیانگر چگونگی سرشت انعطاف‌پذیر هرمس است. او از آنچه اتفاق‌می‌افتد، مطلع‌است و چگونگی حرکت در امتداد جریان حوادث را بخوبی می‌داند.

صفات مختلف یا الگو یا خذای هرمس

• خدای ارتباطات ( و سوتفاهم‌)

• خدای سفر

• خدای توهم و تحول

• خدای اطلاعات و یادگیری

• خدای سحر و جادو و کیمیاگری

• خدای چوپان‌ها و گله‌ها

• خدای دیپملات‌ها، بازرگانان و تجار

• خدای زبان و سخنرانی و نوشتن

• راهنمای ارواح مردگان به دنیای زیرزمینی

• خدای دزدان

• شیاد و حقه‌باز که دوست‌دارد با حس واقعیت‌ ما مبارزه‌کند.

ویژگی‌های آرک‌تایپ مردانه هرمس

پیام‌رسان

هرمس اغلب‌اوقات و بسیار سریع بین المپیوس و عالم اموات، بین المپیوس و زمین، بین زمین و عالم اموات در حال سفر بود. او به طور آرام از سطحی به سطح دیگر حرکت‌می‌کرد و بدون هیچ مشکلی و به راحتی از مرزها رد می‌شد. ممکن است که مردانی (و زنانی) که از این تحرک برخوردارند در خانه در دنیای دیپلماسی، رسانه‌های عمومی و تجارت باشند.آنها معامله‌گران و ارتباط دهنده‌های جهان، حمل‌کننده‌های کالاها، اطلاعات و فرهنگ از مکانی به مکان دیگر هستند. برای هرمس همه‌ي این کارها ازجمله سفر از شهری به شهر دیگر و یا از کشوری به کشور دیگر، سوراخ‌کردن پرده‌ی آهنین و یا اولین‌ نفر بودن در دیدن مکانی تنها یک روز طول‌می‌کشد. هرمس می‌تواند بصورت حضوری و یا از طریق رادیو، تلویزيون و یا نامه به جایی سفرکند. انجام معاملات، پول‌درآوردن و ایجاد متحدان، چالش‌های فراوانی را برای افراد هرمس به همراه‌دارد.لازم‌بود که جهانگرد مشهور و قدیمی، مارکو پولو که مسیرهای تجارت را از اروپا به چین و هند بازکرد و سر ریچارد بورتون (مردی با لباس‌های مبدل زیاد که ماجراجویی‌های وی در کشورهای اسلامی به ورد به مکه منتهی‌شد) شبیه به هرمس باشند تا از ماجراجویی‌های خود لذت‌برده و در انجام‌ کارهایشان بعنوان جهانگرد و نویسنده موفق‌باشند.

شیاد و حقه‌باز

هرمس در روز اول تولدش مشغول دزدیدن گاو بردارش آپولو بود و به طرز حیله‌گرانه‌ای تمامی رد پاهای این ماجرا را با بستن شاخه‌هایی از درخت به کف‌ پاهایش پاک‌کرد و با بیرون‌کردن گاوها بصورت عقب‌عقب رفتن ردپاهای الکی و غیرواقعی درست‌کرد. سپس سعی‌کرد که خود را بعنوان یک نوزاد بی‌گناه و معصوم نشان‌دهد و بصورت پیچیده‌شده در قنداق درازکشید. از جمله ویژگی‌های این هرمس شیاد و حقه‌باز که یک آرک‌تایپ شناخته‌شده در سراسر جهان است می‌توان به زیرکی، حیله‌گری و توانایی او در تغییر شکل و فرم خودش اشاره‌کرد. این حقه‌بازی هرمس در بین مردمان سرخ‌پوستان به گرگ‌ صحرایی معروف است. حقه‌بازی و شیادی هرمس در بین اسکیموها به کلاغ و در بین مردم ژاپن با عنوان دوره‌گرد زیرک شناخته شده است. او امبتکر و خلاق است و آنچه را که می‌خواهد با فریب یا دزدی بدست‌می‌آورد. باتوجه به اینکه هرمس چه چیزی را از چه کسی دزدیده‌است اغلب بجای آنکه بخاطر زیرکی و حیله‌گریش  سرزنش و مقصر شناخته‌شود بیشتر تحسین‌می‌شود. هنگامی که همچون رابین هود از غارتگران دزدی‌می‌کند و ان را به فقرا می‌دهد و یا پرومتئوس که از خدایان آتش  می‌دزدید تا آن را به انسان‌ها بدهد از شیادی و حقه‌بازیش به عنوان یک قهرمان قدردانی‌می‌شود. با این حال نباید به دید منفی به جنبه‌ی شیادی هرمس نگریست بلکه توانایی او در تفکر و حیله‌گری مانند یک شیاد می‌تواند به درمانگر کمک‌کند تا آنچه را که در ذهن فرد می‌گذرد را درک‌کند و یا او را به کارآگاهی ماهر در شغلش تبدیل‌نماید و یا حتی به انسان کمک‌کند تا مشکلاتش را به شیوه‌ی منحصربفرد و یا خلاقانه‌ و به روز برطرف‌کند.

  تست ازدواج (آزمون‌ پیش از ازدواج موفقیت و تفاهم در ازدواج)

رقابت با بردارتر بزرگتر از خود

ترتیب متولدشدن می‌تواند در رشد آرکتایپ هرمس تاثیر داشته باشد. خدای رابطه‌ی هرمس با برادر بزرگترش آپولو کلید درک جنبه‌ی رقابتی و اکتسابی آرکتایپ هرمس است. هرمس در جهان به شدت از وضعیت «ناتوانی» خود آگاه است و از به سرعت از برادر بزرگتر خود دزدی‌می‌کند. آپولو در پاسخ به این اقدام هرمس، به صورت قربانی، عصبانی، آرام و مجذوب‌شده بود. اگرچه نهایتا هر دو برادر مهارت‌ها و نیروهایی از یکدیگر از طریق داد و ستد می‌گرفتند اما این هرمس بود که از صفر شروع‌کرد و در آخر همه خیلی چیزها بدست‌آورد. هرمس که کوچکتر بود از جذابیت کودکانه‌ی خودش استفاده‌می‌کرد و با برادرش به رقابت‌می‌پرداخت. با بالارفتن سن هرمس، کماکان از نظر جسمانی کوچک باقی‌ماند و از لحاظ تجربه هم جوان و خام بود لذا تصمیم‌گرفت تا از هوش و بذله‌گویی‌ خود استفاده‌کند. هرمس بعنوان یک جوان نمی‌توانست بر برادر بزرگتر غلبه‌کند.  با در نظرگرفتن هرمس به عنوان یک آرکتایپ یا کهن الگو، برادر کوچکتر یادمی‌گیرد که چگونه از کلمات برای خارج‌شدن از دعواهای فیزیکی که در معرض خطر آنها قرار دارد، استفاده‌کند. او از با استراتژی و تدابیر خاص آنچه را که می‌خواهد فرقی‌نمی‌کند که یک شئ مادی یا حقوقی متلق به برادر بزرگترش باشد را  بدست‌می آورد.

راهنمایی‌کردن

در اسطوره‌ شناشی، اغلب هرمس دیگران را از قلمرویی به قلمرو دیگر هدایت‌می‌کرد. هرمس به عنوان یک محافظ جان ارواح را تا عالم اموات و دنیای زیرین همراهی‌می‌کرد. او همچنین پرسفونه را از دنیای مردگان تا بازگشت به کنار مادرش دیمیتر اسکورت‌می‌کرد. هرمس با عنوان”هرم”، یک ستون کوتاه یا توده‌ای سنگی نشان‌داده می‌شد که مرزهای مالکیت، جاده‌ها، گورها و ورودی به هر خانه را مشخص‌می‌کرد. بدین ترتیب هرمس خدایی بود که حد و مرزها را مشخص‌می‌کرد و همچنین خدایی که از تمام مرزها عبور کرده است.

کیمیاگر

از هرمس بعنوان پدر کیمیاگری یادمی‌شود. کیمیاگری علم پیچیده‌ای است که در تلاش برای تبدیل سرب به طلا متمرکز شده است  و همچنین  تلاشی روحی و روانی برای تبدیل اساس و پایه‌ی روح به طلا است. کیمیاگر به دنبال یافتن معنا (یا طلا) در تجربه و تجارب انقلابی و تحول‌آفرین است. یونگ در مورد این جنبه از کهن الگوی هرمس به عنوان روح مرکوریوس بعد از نام روم خدای تیر صحبت‌ به میان‌می‌آورد.

منجی بچه

هرمس به جهان زیرزمینی فرود آمد تا پرسفونه دختر ربوده‌شده ی دیمتری را برگرداند. او دیونیسوس خدای کودک را حداقل دو بار نجات داد یک بار جان او را نجات داد و یک بار او را در برابر آسیب محافظت‌کرد. همچنین آرس پسر جوان نیز زندگی خود را مدیون هرمس است. هرمس کهن الگو و یا استعاره‌ای است که موجب نجات بی‌گناهان و ضعیفان است و یا با معنا دادن به یک تجربه وحشتناک، الهه و مقدس است.

ترویج هرمس

هرمس لحظات کشف و حوادث هماهنگ را باز‌می‌کند، رویدادهای “تصادفی و همزمان” غیرمنتظره و غیرقابل پیش‌بینی که ما را جایی می‌کشد که از رفتن به آنجا غافل‌بودیم و هنوز هم با بی‌احتیاطی درست از آب در می‌آیند. افراد زمانی دلتنگ هرمس خواهند شد که  ذهنشان را بر روی یک سفر و برنامه خاصی متمرکزکنند، افرادی  که رهسپار سفرمی‌شوند و از زمان و قبل آنچه را که قرار است اتفاق‌بیفتد را می‌دانند. بنابراین زمانی که به تعطیلات می‌رویم یا حتی یک روز را بدون برنامه‌ریزی و به شوخی با یک دید ماجراجویانه سپری‌می‌کنیم بی‌خبر از آنچه که قراراست اتفاق‌بیفتد و اجازه‌می‌دهیم که روزمان خودش و بدون برنامه پیش‌برود در واقع هرمس یا کهن الگو را دعوت‌کرده‌ایم تا همراه و بخشی از ما باشد.

آرکتایپ مردانه هرمس

هرمس مردانه دارای ذهنی سریع و تیز هست. او اهمیت یک موضوع و یا موقعیت را خیلی سریع درک‌‌می‌کند و بلافاصله بر مبنای شهود و بصیرتش واکنش نشان‌می‌دهد. او اغلب دارای ویژگی‌ جسمانی “همیشه در حال حرکت” است و همچنین از روی وقار و عملکردی فعالانه تغییرات را از شخصی به دیگری، از مکانی به مکان دیگر یا از یک ایده به دیگری ایجاد‌می‌کند. تلاش برای گرفتن او می‌تواند به همان اندازه سخت باشد که بخواهید به جیوه چنگ‌بیندازید و آن را بقاپید.

  فرستادن عکس سکسی برای پسر (دوست پسرم عکس می‌خواد)

هرمس دوران کودکی

هرمس جوان‌ترین خدا در میان خدايان بود. او ازهمان روز اول تولد فعال، خلاق و فریبنده بود. برخی از صفات مشابهی را که می‌توان در مورد کهن‌الگوی کودکی گفت این است که او غالبا زود زبان به صحبت‌کردن می‌گشاید، خیلی زود راه‌رفتن را یادمی‌گیرد و در همان سال‌های اول زندگی به چیزهای دور و بر علاقمند می‌شود. او فراتر از میله‌های تخت‌خوابش و یا محوطه‌ی تعیین‌شده برای او می‌رود. هرمس در دوران کودکی همه چیز را بررسی‌ و لمس‌می‌کند و به هر چیزی که دستش‌برسد آن را از هم بازمی‌کند. او هر دری را که قفل ‌نشده باشد بازکرده و از آنجا عبورمی‌کند.کودک هرمس در حالی که دستانش را در شیشه مربا گذاشته و یکدفعه شما را می‌بیند کاملا بی‌گناه و جذاب خود را نشان‌می‌دهد. او کنجکاو و دارای رفتاری دوستانه است و علاقه خاصی به همه چیز و همه کس دارد بنابراین او با انواع مختلفی از افراد در تمام سنین و خصایص مختلف سازگار است. کنجکاوبودن او جهان پیرامونش را برایش جذاب می‌کند. معمولا دوران پیش دبستانی و سال‌های اول مدرسه برای یک کودک هرمس راحت و آسان است. او در مدرسه به راحتی یاد‌می‌گیرد و تا زمانی که ازانتظار ساکت‌نشستن بر روی صندلیش و داشتن عادات مطالعه سالم را نداشته‌ باشید او با محیط مدرسه کاملا سازگار است. برخی از مشکلات بالقوه او در دوران کودکی و به طور بی‌گناه آغاز می‌شود. حتی ممکن‌است که او داستانهایی سر هم کند، عذر و بهانه‌هایی بیاورد و از روی عادت دروغ‌بگوید حتی اگر گفتن حقیقت نیز قابل قبول باشد. او ممکن‌است چیزی راجع به “دارایی‌های سایر افراد” نداند “دستان چسبنده” داشته‌ باشد و هر چیزی که او را جذب‌کند را بردارد. ممکن‌است که این رفتار معصومانه‌ی دوران کودکی در سایه  یک دزدی کوچک باشد. از آنجا که آنچه که او معمولا انجام‌می‌دهد از روی نیت و هدفی خبیثانه نیست  لذا اغلب اوقات اشتباهات او به طور جدی مورد توجه قرارنمی‌گیرد و عذر و بهانه‌هایش برای اطرافیان سرگرم‌کننده است که البته این کار ممکن‌است بر شخصیت او در آینده تاثیربگذارد. برعکس، ممکن‌است که او بطور بیش از حد جدی و سختی مورد قضاوت مواخذه قرا‌ بگیرد و در همان سنین کودکی به طور ناعادلانه‌ای به او برچسب انسان بد زده شود.

نوجوانی و اوایل بزرگسالی

قطعا ضرب‌المثل “درخت هرچه پر بارتر خمیده‌تر” در مورد رشد و پیشرفت یک پسر با کهن الگوی هرمس صدق‌می‌کند. مردی که ویژگی هرمس دارد در نوجوانی و اوایل بزرگسالی قوانین و قواعد متعارف موفقیت را زیر سوال‌ می‌برد. او به آنچه که از زندگی نصیبش‌می‌شود علاقمند است اما شاید نسبت به آنچه در راه رسیدن به جایی از دست می‌دهد علاقه‌ای نداشته‌ باشد. علاو بر این، احتمالا تنوع علایق او باعث زیگزاگی شدن مسیرش در راه رسیدن به اهدافش شود. او “محدودیت‌ها را آزمایش‌می‌کند”، همان شیوه‌ی مناسب برای یک مرد جوان است که الگوی شخصیتش پیرو کهن‌الگوی هرمس یا خدای حد و مرزها است که به راحتی همه‌ی این محدودیت‌ها را از بین می‌برد. ممکن‌است که این محدودیت‌ها “شیوه‌ی انجام کارها در اینجا باشد”، یا ساعت حکومت‌ نظامی، یا چالش کشف نحوه استفاده از رایانه برای دسترسی به یک فایل “محدود شده‌” خاص باشد.شاید از مدرسه و یا دانشگاه ترک‌ تحصیل کند تا بتواند زمان بیشتری را بر روی کارهای ابتکاری یا اختراعات جدید و یا مدیریت و ایفای نقش در یک گروه موسیقی، بصورت حرفه‌ای ورزش‌های توپی را دنبال‌کردن و یا یک گلف‌باز حرفه‌ای شدن تمرکز داشته باشد. معمولا یک نوجوان با ویژگی‌های هرمس برای نمره درس‌نمی‌خواند و بخاطر تایید و تصدیق دیگران کاری را انجام‌نمی‌دهد و برای این کار به ویژگی‌های آپولو و زئوس نیازمند است. زمانی که به موفقیتی دست پیدامی‌کند این موفقیت بخاطر علاقه‌ی او به کارش و خلاقیت و ابتکاری او است. شاید شخصی دیگری با ویژگی‌های هرمس در دوران نوجوانی و اوایل جوانی از الگوی پرسه‌زدن از محلی به محل دیگر و یا تغییر شغل از شغلی به شغل دیگر پیروی‌کند. اگر کاری علاقه او را به خود جذب‌نکند و استعدادها یا توان بالقوه او به مهارت‌ تبدیل‌نشود در این صورت ممکن‌است یک کارمند ساده باقی‌بماند و یک سرگردان دائمی بماند. در طول همان دوره،یک مرد با ویژگی‌های هرمس می‌تواند به شدت به عنوان یک هرمس دزد و دروغگو، پاگذاشت بر مسیر جنایت و معمولا به عنوان یک مرد دارای اعتماد به نفس و یا نوعی انسان جنایتکار یقه سفید شناسایی‌شود. در مقابل خم تجاری یا کیفری که یک مرد هرمس ممکن‌است در سال‌های اول بزرگسالی از آنها عبورکند برخی از مردان هرمس دراین دوره عمیقا وارد وادی معنوی، فلسفی، یا روانی می‌شوند.

داشتن رابطه با زنان

 

مردان جذاب با ویژگی‌های هرمس بصورت یکدفعه‌ای و کاملا ناگهانی در زندگی یک زن ظاهرمی‌شوند؛ مثلا شاید به هنگام نشستن در کنار هم در هواپیما همدیگر را ببینند و یا دوست قدیمی میزبان در یک مهمانی خارج از شهر باشد و یا به هنگام پنجرشدن لاستیک یک زن به کمک او بیاید. مردی با ویژگی‌های هرمس مفید و خوش‌برخورد است. گفتگو و صحبت‌کردن با مرد هرمیس می‌تواند زن را جذب‌کند؛ او می‌گوید که در مکان‌هایی بوده است که زن تنها راجع به آنها مطالعه داشته است؛ جو و اتمسفری ماجراجویانه و بدجنس‌بودن در مورد او وجود دارد. در واقع زن فکر‌می‌کند که در نهایت مرد آرزوهایش را پیداکرده‌است غافل از اینکه مرد هرمس فریبنده است. عموما همانطور که مرد هرمس بصورت یکدفعه‌ای در زندگی زن ظاهرشد ممکن‌است که بصورت کاملا ناگهانی و بدون خداحافظی نیز او را ترک‌کند. برای مثال، به قصد یک سفر کاری می‌رود و سپس به زن زنگ‌می‌زند که بخاطر یک سری مشکلات مجبور است که مدتی طولانی‌تر از او دور بماند و زمان بازگشتش اصلا معلوم‌نیست و یا شاید هم کارت پستالی برای او بفرستد بدون اینکه کلمه‌ای در مورد رفتنش در آن نوشته شده باشد و از زندگی زن بیرون‌برود و پس از مدتی بدون عذرخواهی مجددا به زندگی او بازگردد.

  راه افزایش اعتماد به نفس پایین شوهر (همسرم اعتماد به نفسش کمه)

هرمیس جامعه‌ستیز : فریبنده و شیاد

هنگامی که یک پسر هرمس در موقعیتی رشدمی‌کند که در آن بزرگسالان نسبت به او رفتاری پرخاشگرانه و بدون تفکر از خود نشان‌می‌دهند او قدرت و توانایی تشخیص خوب از بد را نخواهد آموخت و همچنین مهارت نه‌گفتن را نیز یاد نخواهد گرفت. وی به راحتی نگاه‌کردن‌های دزدکی، دزدی و دروغگویی را دنبال‌می‌کند و نهایتا منجر به رفتار ضد اجتماعی و الگوی شخصیت اجتماع‌ستیز می‌شود. پس از آن اختلافات بین او سایرین که رفتار او را تاییدنمی‌کنند بالامی‌گیرد. با بالارفتن سن او، هرچند که چابکی ذهنی او و گفتار متقاعده‌کننده‌ی او یک مزیت محسوب‌شود اما اگر دست به کارهای غیرقانونی بزند شاید دستگیرشود. او دست به زور یا خشونت نمی‌زند بلکه اغلب همانند مثال دزدیدن گاوهای آپولو توسط هرمس، چیزی را که متعلق به او نیست را به شیوه‌ای هوشمندانه و زیرک بدست‌می‌آورد. جوان هرمس به عنوان یک شیاد همچون”هنرمندی” است که اعتماد قربانی خود را جلب‌می‌کند و سپس آنها را سرکیسه‌مي‌کند و یا همچون یک دزد انتخابی و تخیلی، یا غاصب دغل‌باز است. برای مثال، ما در مورد مردان هرمسی مطالعه‌می‌کنیم که خود را به عنوان پزشک، خدمه‌ی احمق بیمارستان به مدت زیادی قبل از دیده‌شدن جا زده‌اند. با این حال، گاهی مردانی با ویژگی‌های هرمس دستگیرمی‌شوند. البته در بند بودن برای چنین مردی بسیار سخت و دشوار است. در چنین شرایطی او خارج از ارکان خود است، بال‌هایش چیده‌شده و آنچه را بسیار تلخ و ناخوشایند است یعنی حبس، تکراری‌بودن زندگی و نداشتن آزادی را تجربه‌می‌کند.  آلرتدر یک کلام کهن الگو‌ها اولین بار توسط یونگ روانپزشک سوئیسی مطرح‌شدند. زنان و مردان هر کدام کهن الگو‌های مختلفی دارند که یکی از این کهن الگوهای مردانه هرمس نام دارد. مثل هر کهن الگوی دیگری هرمس یکسری ویژگی‌های مثبت و منفی دارد. او خدای مسافران، دزدان و پیام‌آور سایر خدایان است. هرمس صفات دیگری هم دارد که عبارت‌اند از: خدای ارتباط، سفر، توهم، اطلاعات و آموزش، جادو و شعبده، چوپانی، تجارت، زبان و نوشتار، دزدان، عالم مردگان و شیادی که جنگ با واقعیت را دوست دارد. او از ثروتمندان پول می‌دزدد و به فقیران می‌دهد، حامی کودکان است، قدرت جادوگری و پرورش دارد. هرمس در کودکی زود راه‌رفتن و صحبت‌کردن را یادگرفت، در مدرسه خیلی زود همه چیز را یاد‌می‌گیرد ولی هیچگاه برای نمره درس نمی‌خواند، در نوجوانی و جوانی هم بدنبال این است که به آرزوهایی که دارد برسد، حتی اگر شده با ضایع‌کردن حق دیگران به آن برسد. هرمس در ارتباط با زنان، آنان را جذب خود می‌کند و همانقدر که به آنها محبت‌می‌کند، بی دلیل و بدون خداحافظی هم آنها را رها‌می‌کند. رفتارهایی که یک مرد هرمس دارد اگر در جهت مثبت و سازندگی از آنها استفاده‌نکند مصداق شخصیت جامعه ستیز می‌شود.

کهن الگو‌ها اولین بار توسط یونگ روانپزشک سوئیسی مطرح‌شدند. زنان و مردان هر کدام کهن الگو‌های مختلفی دارند که یکی از این کهن الگوهای مردانه هرمس نام دارد. مثل هر کهن الگوی دیگری هرمس یکسری ویژگی‌های مثبت و منفی دارد. او خدای مسافران، دزدان و پیام‌آور سایر خدایان است. هرمس صفات دیگری هم دارد که عبارت‌اند از: خدای ارتباط، سفر، توهم، اطلاعات و آموزش، جادو و شعبده، چوپانی، تجارت، زبان و نوشتار، دزدان، عالم مردگان و شیادی که جنگ با واقعیت را دوست دارد. او از ثروتمندان پول می‌دزدد و به فقیران می‌دهد، حامی کودکان است، قدرت جادوگری و پرورش دارد. هرمس در کودکی زود راه‌رفتن و صحبت‌کردن را یادگرفت، در مدرسه خیلی زود همه چیز را یاد‌می‌گیرد ولی هیچگاه برای نمره درس نمی‌خواند، در نوجوانی و جوانی هم بدنبال این است که به آرزوهایی که دارد برسد، حتی اگر شده با ضایع‌کردن حق دیگران به آن برسد. هرمس در ارتباط با زنان، آنان را جذب خود می‌کند و همانقدر که به آنها محبت‌می‌کند، بی دلیل و بدون خداحافظی هم آنها را رها‌می‌کند. رفتارهایی که یک مرد هرمس دارد اگر در جهت مثبت و سازندگی از آنها استفاده‌نکند مصداق شخصیت جامعه ستیز می‌شود.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

  • دوست عزیزم سلام
    آرکی تایپ ها یکی از مطالعات شخصیتی است که از نظر روانشناسی مهم و علمی هستند اما دلیل بر این نمی‌شود که همه راه و روشمان را بر حسب آن پیش ببریم، انواع و اقسام رویکردها و روش‌های روانشناسی وجود دارد که گاهی مکمل هم و گاهی یکدیگر را رد می‌کنند. برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از علم روانشناسی ببرید در قدم اول بهتر است به شیوه اصولی خودتان و ایده‌ آل هایتان را بشناسید و در قدم بعدی اهدافتان از رابطه را بررسی کنید بعد از آن می توانید فردی که مناسب شماست انتخاب کنید و باد بگیرید چطور با توجه به تفاوت‌های شخصیتی اش به او نزدیک شوید. توصیه می کنم صفحه جذب عشق از آشنایی تا ازدواج را ازدواج کنید.

مقالات مرتبط

ممکنه ترک‌تون کنه اگر…

ممکنه ترک‌تون کنه اگر… بیش از حد وابسته باشین همه دوست دارن که شریک عاطفی‌شون، یک شخص مستقل، قوی (از لحاظ شخصیتی) و با اعتماد به نفس باشه. وابستگی افراطی،

مطالعه»